Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo Dante nevidel - alebo "Alfréd Wetzler bol hrdina" (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

dobry pocin

su historicke udalosti, o ktorych by sme sice nemali povinne citat (pokial ovsem nezijeme v diktature), ale ktore by sme mali poznat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hmm

po prve, nebol to Tisov stat, ale Slovenska republika, stat slovenskeho naroda

po druhe, autor dokazuje, ze Slovaci a ani slovenska vlada nevedeli, kde a do coho v 1942 roku vyvazaju slovenskych zidov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

netreba bolo vediet, stacilo

ze im zhabali majetok, zbavili obcianskych prav, rozdelili rodiny, nalozili do dobytcakov a ako kravy na porazku vyviezli za hranice na okupovane uzemia nestarajuc sa o ich dalsi osud.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ano

nebolo to humanne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chichi,

silno pochybujem, ze keby Ti uniesli dceru, zobrali jej saty aj doklady a vyviezli v kufru auta do arabskeho bordelu, ci by si iba poznamenal, ze to nie je humanne, otvoril si plechovku piva a sadol k oblubenemu vecernicku pre senilnych ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

on urcite

ma na to povahu a nizky intelekt
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hmm bolseviku

tebe sa to asi stalo, ze ti zobrali doklady a uniesli ta do bordelu ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vedeli

vieš tiso a spol boli vrahovia nie debili.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hmm

nevedeli, mas to v clanku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nevedeli o tom, z existuju plynove komory a teda priemyselne vrazdenie.

Velmi dobre vedeli o tom, ze existuju "obycajne" koncentraky, kde sa vrazdi otrockou pracou, hladom, zimou, nedostatkom hygieny a lekarskej starostlivosti.
vedeli o vrazdeni "menejcennych" invalidov a pod. (ved proti tomu protestovali aj nemecki biskupi) ,
vedeli o masovom vrazdeni zidov na vychodnom fronte, mali tam vlastnych vojakov, vlastnych kaplanov aj vlastnu rozviedku ...
Co este treba vediet, aby takym ludom clovek nevydal do ruk bezbranneho okradnuteho suseda?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pripadá mi to, ako keď sa na súde nejaký vrah obhajuje, že niekoho síce pichol nožom do brucha, ale nechcel ho vraj pritom zabiť, ale iba vystrašiť, takže to vlastne nebola vražda, ale iba zranenie s následkom smrti... čo je v podstate drobnosť, takže by chudáka páchateľa mali pustiť domov a ešte sa mu ospravedlniť, že ho z niečoho takého mrzkého podozrievali...

Podobne ani Tiso vlastne nechcel nikoho poslať na smrť, ale iba (nech si každý doplní, čomu chce veriť), a preto by sme mu chudáčikovi nemali krivdiť, ale skôr by sme sa mali ospravedlniť za naše hnusné podozrenia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Poznala som p. Wetzlera a jeho rodinu, boli sme totiž susedia. Knihu Čo Dante nevidel som čítala strašne dávno - ešte v minulom storočí, ale zanechala vo mne hlboký dojem. Je v knižnici mojich rodičov, ale keď uvidím toto nové vydanie určite si ho kúpim. Ďakujem za pripomenutie p. A. Wetzlera.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

tak túto knihu som zháňala strašne dlho... konečne sa mi ju podarilo zohnať v Čechách - v antikvariáte v Českom vydaní. Keby som bola vedela....
Som rada že vychádza konečne aj v slovenskom vydaní, len podľa mňa je hanba, že tak neskoro...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo Dante nevidel - v češtine?

Neviem dosiaľ o tom, že by táto kniha kedy vyšla v češtine. Ak ju naozaj máte v českom vydaní, pošlite mi, prosím, o tom vydavateľské údaje. Ďakujem.
Je naozaj HANBA, že kniha vyšla ZNOVA až vlani v mojom vydavateľstve (našťastie aj so Správou Wetzlera a Vrbu, s doslovami britského historika M.Gilberta a nášho historika I.Kamenca), ale vec sa má tak, že od jej 3. vydania v Obzore r. 1989 vyšla kniha iba jediný raz a to r. 1999 vo veľmi obmedzenom, priam hanebnom vydaní (tzv. šalátové vydanie, náklad zrejme len 200 ks, kým 1.-3. vydania boli zakaždým 4 tisíc až 5 tisíc výtlačkov) v SNM-Múzeu židovskej kultúry, kde sa výlučne predávala. Takže prakticky 20 rokov nebola na slovenskom trhu.
Aj ja som musel s vydaním niekoľko rokov počkať, lebo najprv mi na vydanie nedalo Ministerstvo kultúry SR žiadnu dotáciu (vraj reedícia, bast!) a vlani komisia MK SR pre národnostné menšiny pod vedením prof. Mešťana (áno toho, ktorý vydal Wetzlerovu knihu r. 1999 v hanebnom náklade /zrejme 200 ks - ako vydáva väčšinu kníh v MŽK) nepridelila knihe ani jediný cent. Kto je múdry domyslí si prečo, kto nie, nech sa pýta, ale odpoveď vám nedajú ani na MK SR. Knihu sme nakoniec vydali VÝLUČNE zásluhou sponzorov a spoluvydavateľa Dr. Zrínyiho.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

české vydanie:

Svaz profifašistických bojovníku v Našem vojsku, I české vydanie, Praha 1966, publikácia č. 3168.
Áno, je to hanba, čo k tomu viac dodať... Ale o to viac sa teším na to Vaše vydanie, už som si ju objednala, zaplatila - takže čakám kedy príde. Myslela som že túto publikáciu posuniem, lebo už mám aj českých záujemcov, ale manžel mi to "zatrhol" :-).
Ak by ste náhodou nevedeli čo s peniazmi, tak ja som sa snažila zohnať aj Wetzlerovu brožúru "Oswienčim, hrobka štyroch miliónov ľudí", ale bohužiaľ.... Momentálne by to asi chcelo ponavštevovať antikvariáty... A osobne by som privítala aj slovenské vydanie Vrbu: Utiekol som z Osviečimu. Tu som oslovila českého vydavateľa ešte v čase, keď na Slovensku kniha nebola - takže aj túto mám v českom vydaní. Určite by som si kúpila aj slovenské... (vraj som maniačka :-) )
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vidím, že sa v diele A. Wetzlera vyznáte

Jeho brožúrku "Oswiecim, hrobka štyroch miliónov ľudí" mám, svojho času mi ju dala či požičala pani Eta, Wetzlerova vdova, ktorá zomrela pred tromi rokmi. Je to, ako určite viete, kompilát zložený z viacerých správ: zo Správy Wetzlera a Vrbu, zo správy Mordowicza a Rosina (ďalšia dvojica, čo utiekla z Osvienčimu) a z informácií o "živote a smrti" v tábore po ich úteku až do oslobodenia. Možno ju znova vydáme -aj s komentárom, pretože viaceré údaje tam nie sú presné (ani nemohli byť 1 rok po skončení vojny).
Vrbova kniha asi v slovenčine nevyjde - jej české vydanie si kúpili tisíce Slovákov, čo je úžasné. Už menej úžasné je, že R.Vrba útek Wetzlera a Rosenberga (ako sa Vrba volal pretým, než mu v Žiline po úteku v máji 1944 vystavili doklady na meno Rudolf Vrba) opisuje v knihe ako čin jednotlivca, t.j. ako jeho, Vrbov, útek, pričom Wetzler je tam akoby len do počtu. Pritom historici (napr. I. Kamenec) už napísali a neraz zopakovali, že odbojová skupina v Osvienčime si na ten útek vybrala najprv A. Wetzlera ako skúseného schreibera (ktorý mal kopu vedomostí o stave väzňov, splynovaní transportov a pod.) a až potom, po dlhšom váhaní vybrali k nemu primerane mladšieho Rosenberga.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veľmi by som sa tešila, keby ste tú brožúru vydali a určite by sa našli ďalší maniaci, ktorí by to vedeli oceniť. Možno by to bolo dobré potom spropagovať cez Facebook, stránka Rudolf Vrba - Alfred Wetzler: The Czechoslovakian heroes - tadiaľ som sa prepracovala k vám na blog.
Budem si musieť znova prečítať Wetzlera v slovenskom vydaní, potom znova Vrbu. Niektoré veci mi ozrejmil Wetzler, ktoré Vrbovi chýbali, ale Vrba sa mnoho veciam venuje detailnejšie. Keď som čítala Wetzlera, tak často som mala pocit, že ak by som nečítala Vrbu, tak by som presne nevedela o čo ide - ale to bol zrejme aj jeho zámer. A tiež ma zo dvakrát tak pichlo... keď som naďabila na narážky na komunistickú stranu :-))), ale to bolo spomenuté len možno v dvoch vetičkách a zrejme to bolo vtedy povinné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pozriem si Wetzlera a Vrbu na Facebooku.

Máte pravdu v tom, že Vrba (ktorému tie pekné vety vymyslel jeho ghostwriter, istý britský novinár) sa lepšie číta, aj ide priamo na vec, dokonca i tam, kde to tak nebolo (maďarská saláma a pod.), kým Wetzler to napísal ako román, zmenil mená, aj tam musel dať toho robotníka v Žiline a veľmi nespomínať, že v Osvienčime plynovali Židov... My sme v tomto novom vydaní po konzultácii s rodinou A. Wetzlera a historikmi niektoré pasáže knihy upravili tak, aby bolo jasné, že toto je židovský transport a pod. Podľa všetkého Wetzler chcel podať SVOJE svedectvo, no bolo mu povedané, že kniha nevyjde, ak bude o Židoch a ak autor nezapracuje do textu ako Sovietsky zväz či komunistov. Od jeho rodiny viem, že to spravil s veľkou nechuťou, no chcel, aby kniha vyšla. Nie kvôli sebe samému, veď použil pseudonym a v svojom civilnom povolaní sa tváril, že on nemá s Jozefom Lánikom (pseudonym, resp. meno, na ktoré mu v Žiline po úteku vystavili doklady) nič spoločné. Išlo mu o to, aby podal svedectvo. Veď práve v tom čase (tuším rok pred ním - ale vtedy v ČSSR boli výrobné lehoty kníh minimálne 2 roky, takže jeho kniha už bola "v tlači") vydal R. Vrba svoju knihu Nemôžem odpustiť, prvú verziu Úteku z Osvienčimu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Konečne... od dnes mám v rukách vaše vydanie knihy. Keď sa prehryziem ďalšími piatimi knihami, ktoré mám nachystané na čítanie, tak si určite znovu prečítam Vrbu aj Wetzlera. Teraz to už budem vnímať inak...
Večná škoda, že pán Wetzler knihu nemohol upraviť tak, ako by to on sám chcel. Som veľmi rada, že sa našli ľudia, ktorí podporili svojou účasťou vydanie tejto knihy. Veľká vďaka všetkým.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

neviem,

ktore vydanie som cca pred 7 rokmi citala ja, ale bola to riadne osuchana knizka s oranzovym papierovym obalom, v slovencine....ale som rada, ze som ju v kniznici mojho externeho ziaka objavila, zhltla za 1 den a viac som sa k nej uz nedostala....spolu s Narcisom Ruda Slobodu ju zaradujem k tomu najlepsiemu, co som z povodnej tvorby citala
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME