Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Barbarský argument proti slobode (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

s

kedysi sa vravelo: sloboda je poznana nevyhnutnost. s tymto citatum tu už nietko začvičil, tak ako zo všetkym čo počul za socika.
doobeda davali nejaky fim z anglicka cez WWII. predavač nechcel predat zakazničke 5 konzerv pečenych fazuliek, so zdovodnení, že sa druhym štyrom rodinam neujdu.
na prvy pohlad jednal neslobodne. mohol prachy za tovar mať hned a zaroven obmedzil slobodu tej pani,ktora mala pravo slobodne si kupit všetkych päť.
ale ono je to inač. aj napriek atomovej bombe a otčenašu sme biologicke tvory naprogramovane na prežitie. potrebuje minimalne par kratkodobo ale dhlhodobo ako ochranu proti degenerovaniu velky kolektív. a tak uplne podvedome sa vzdavame osobnej slobody aby sme prežili v skupine. dokonca sa to prejavuje tym, že čim je skupina väčšia tym je uspešnejšia. a je jedno či regulaciu slobody roby alfa samec, diktator alebo premier. evolucia s nami zameta, bez ohladu na to čo si myslime o spoločenskom zriadeni. ak by teraz došlo k velkej vojne aj spojene štaty by sa vratili k štatnemu diktatu vo vyrobe a rozdelovani ako cez WWII.
Ano sloboda nie poznana nevyhnutnost. je to len nevyhnutnost.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

väčšia tym je uspešnejšia

Najúspešnejšie sú Čína a India. Žriedla slobody a blahobytu. Kam sa hrabú Šavjčiari či Lexemburgčania, že?
Čo sa týka toho filmu, tak vojna nie je práve najlepší príklad na slobodnú spoločnosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lolo

švajc je to 500 rokov ačina 5000 a garantujem ti, že za 1000 rokov bude vo švajci viac činanov než švajčiarov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Správna voľba

Z Rothbarda by sa malo povinne čítať na začiatku každého trýždňa v škole namiesto spievania hymny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

protištátna náuka

bolo by zaujímavé, keby nejaká súkromná škola zaviadla predmet "protištátna náuka". Tam by decká učili, ako všakovako ich obabráva štát, ako sa tomu vyhýbať, aké sú alternatívy ... Možno by sa to dalo realizovať pomocou deklarovanej slobody vyznania. Keby teda štát ako vyznanie uznal aj "protištátne vyznanie". Aj by som si také písal do sčítania obyvateľov, keby som samozrejme nebol protištátny živel a sčítania ovcí sa zúčastňoval.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaujimave

paci sa mi ta predstava ze tak ako nabozenstvo by sa dalo prihlasit uz na takto nejak sformovany sociologicky predmet. Nieco ako zrkadlo doby.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo protištátna?

Veľa by sa vyriešilo iba tým, keby si ľudia uvedomili, že štát sú ONI a spoločnosť sme MY. ONI majú úplne iné záujmy ako máme my. Stačí sa pozrieť na spôsob, akým sa ONI grupujú v Bruseli. Už sa nás ani na názor nepýtajú a budujú si SVOJE štruktúry. Ktoré MY vôbec nepotrebujeme, ale budeme ich platiť. Pod hrozbou násilia.

Keby si to ľudia uvedomili, bol by svet lepším miestom na život.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý nápad s tým predmetom... len by som ho pre istotu nazval nejako inak, napríklad "Náuka o slobode". ;-)

Už len treba, aby niekto zostavil sylabus a napísal učebnicu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skús...

...to navrhnúť ministrovi školstva SR ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ono s tým viťazstvom

väčšiny je to pofidérne...zvíťazila len tá časť ,,vačšiny,, čo volila- napr.VUC!
Asi nie je daleko čas,ked bude na viťazstvo vo volbách stačiť hlas kandidáta a jeho babky!
Ozaj,prečo nedostávam kopec letákov po volbách?? Už som nie zaujímavý?? Teraz by som uvítal tých porazených,ako sa predvádzajú už pred nasledovnými volbami a nie zasa až o 5 min.dvanásť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo je prirodzené?

Keď tak človek sleduje, ako drvivá väčšina jeho spoluobčanov preferuje povestnú "misu šošovice" pred osobnou slobodou, až sa natíska otázka, či nie je silovo hierarchické usporiadanie spoločnosti prirodzenejšie, ako slobodné usporiadanie. Tu by pomohla história, ak by však jej výklad nebol v rukách mocných. Lebo keď si spomeniem na to, ako nás učili, že "poddaní" museli platiť zemepánovi "desiatky" a porovnám to s tým, koľko musia platiť dnes, tak v dobrej nálade vždy konštatujem "starý dobrý feudalizmus" :)
.
Druhá vec je tá, že v dnešnej spoločnosti má slobodu preferujúci človek možnosť sa realizovať. Systém proste istému počtu ľudí umožní relatívne slobodnú existenciu. Takže potom ich motivácia evanielizácie v prospech slobody klesá.
.
Nech je ako chce, ja verím, že spoločenské usporiadenie sa preklopí smerom k slobodnému. Z čisto technického dôvodu, že centrálne riadenie nefunguje. Rozpadli sa už onakvejšie ríše, ako tie existujúce.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pochopitelne, ze

je.
Clovek je tvor stadovity, ktory sa vyvinul v stadovitych spolocenstvach a bez stada nie je schopny prezitia. Stado je spolocnost, v ktorej panuje rad a hierarchicke rozdelenie uloh.
Uloha stada sa v historii vzdy len posilnovala ...
takze nadej na rozpad je naivna. Infantilne naivna.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

"stádo"

môže existovať aj na základe vzájomnej výhodnosti.
.
Erózia štátnej moci je viditeľná už dnes. Už dnes štát zlyháva v hlavnej funkcii, ochrane základných práv svojich občanov. Tým občanom nakoniec neostane nič iné, ako začať sa chrániť na vlastné triko. Samozrejme, vy červení budete tvrdiť, že zlyhal zlý "kapitalizmus" (ako keby ešte niekde existoval) a budete volať po posilnení štátu. Ale vojaci sú poslušní len dovtedy, dokiaľ z toho niečo majú. A neefektívnosť a nemohúcnosť centrálneho riadenia v hospodárskej oblasti (príklad posledná kríza centrálneho bankovníctva) sa proste raz prejeví fatálne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

stado existuje vzdy

na zaklade vzajomnej vyhodnosti ...

Ako ja nic, ale - "ochrana základných práv svojich občanov" je posilnenie statu. Pred sto rokmi ziadne zakladne prava obcanov neexistovali. Kazdy si chranil svoje prava sam. Dnes ich ochranu prebera stat a Ty sa este rozculujes, ze pri tom este stale zlyhava. Takze ked uz nebude zlyhavat, tak bude perfektny?
Tvoje jasnovidecke schopnosti silno pripominaju klimatickych alarmistov ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ochranu prebera stat

Nechcem vrtať, ale CBSky nie sú vynálezom spred sto rokov. Ako vraví bonmot, čo kedysi vyriešil strážnik na ulici, dnes rieši sústavný úd, či ako sa tá neblahá inštitúcia nazýva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zdá sa, že moderné "stáda" existujú skôr kvôli tomu, že pre niektorých je výhodné udržiavať v stáde iných, pre ktorých je to nevýhodné.

Boli časy, keď jedným z najhorších trestov bolo vylúčenie človeka z obce. Ale to bolo dávno. Boli aj časy, keď na štátnych hraniciach stáli vojaci, aby strieľali... nie tých, čo by chceli do štátu nepozvane preniknúť, ale tých, ktorí z neho chceli ujsť. A to bolo zase nedávno.

Inými slovami, určite existujú stáda, do ktorých sa ľudia združujú na základe vzájomnej výhodnosti. Ale to neznamená, že všetky stáda sú také. Dokonca by som povedal, že tie, ktoré sa myšlienkou vzájomnej výhodnosti najviac oháňajú, v skutočnosti nie sú pre všetkých výhodné. Keby boli, nemuseli by o tom ľudí toľko presviedčať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

obavam sa, ze dnes

nikoho v stade nasilu nedrzia. Dnes kazdy moze odist do takzvaneho danoveho raja alebo do inej krajiny, kde sa o neho stat starat nebude, na Bahamy, ci kamsi do Pacifiku ...
ibaze tam by sa musel starat sam o seba a to tymto novodobym libertanianom a anarchokapitalistom vobec nevyhovuje. Im je najlepsie v pohodli pevneho a stabilneho statu dristat o neschopnosti statu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

absurdnost bytia

Nad slobodou ako takou sa zamyslali viaceri filozofovia. Clovek ako jednoduchy tvor nedokaze zit v absolutnej slobode, kde neexistuje ziadna pevna hodnota o ktoru sa opriet. Clovek nedokaze pochopit neexistenciu DOBRA a ZLA. A preto ochotne odovzdava svoju slobodu rozhodnut co je DOBRE do ruk niekoho ineho (kto presvedivejsie kricí ze on vie co je DOBRE). Clovek nedokaze zit v prazdne a preto si vybera svoj zmysel zivota ktoremu podriaduje svoj rebricek hodnot a vlastne svoju slobodu.
Ako si popisal demokracia nie je dokonala lebo tiez vnucuje hodnoty mensine ludi.
A co sa tyka kapitalizmu tak to uz je ina rovina. Kapitalizmus je sam o sebe extremisticky, lebo clovek si ma vybrat z dvoch moznosti. Bud byt Lovcom alebo Korisť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bud byt Lovcom alebo Korisť.

Zvláštny nápad. Človek by si mohol myslieť, že v kapitalizme (liberálnom, nie štátno-korporatívnom, lebo ten je v slutočnosti socialistický) si ľudia dobrovoľne slúžia na trhu.

Ráno si v práci služobník, ktorý pozerá, ako ulahodiť zákazníkom, aby ho neobišli a popoludní si pre zmenu zákazník, ktorý si dobrovoľne vyberá, koho podporí tým, že použije práve jeho služby. Všetko na báze slobodného rozhodnutia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chichi

a este tu o troch bratroch a krasnej princezne ...
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME