Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Môj pohľad na exkomunikovaných (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

exkomunikácia nemusí byť naveky ale články o tejto afére asi hej...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ja som knazom napisal

Ja som tym knazom napisal, ze keby som ziadam, aby kazde rano 8:30 pred domom zahlasili, ze veria v Jezisa a potom isli za dom a stali si na pravu nohu a ze potom nech to zakricia znovu. Potom zase pred dom nech idu a nech to zakricia znovu...
... a ze ak to nesplania, ze ich vyhlasim za heretikov... teda to som im nepisal uplne doslovne, ale pisal som im to preto, nech sa pozru na ich podmienky a ze su vlastne manipulativne ako moje podmienky...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No tak ich exkomunikovali. Niekto (ako aj ty) to znasa horsie ako samotni akteri.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Možno si ma ešte pamätáš, aj moje názory. Čo k tomu dodať. To čo títo kňazi prezentovali si myslím už dávno. Na diskusiách sa mnohí pýtajú, prečo najskôr tieto veci neprediskutovali so svojimi nadriadenými. Po diskusiách s viacerými predstaviteľmi rkc viem, že to nie je možné. Okamžite je iný názor napadnutý ako súkromné vykladanie písma, ktoré sa v rkc nepripúšťa.
Čítal som úrivky z diel Raicingera, kde spochybňuje zmŕtvychvstanie Ježiša ako historickú udalosť. A tomuto pápežovi sľubujú vernosť. Je to trochu schizofrenické.
Súhlasím s tebou, že diskusia by nemala byť o tom, že odsúdite niekoho za vlastný názor ale o tom, či je to o píšu prava alebo nie. Ak je to pravda, potom rkc jednoznačne nie je kresťanskou cirkvou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Stefan, nesúhlasím s odmietaním duchu Asissi, nesúhlasím s tým aby sa skomponovali homosexuáli s pedofilmi do jednej vety a tým pádom ich postavili do jednej roviny a žiadali zatratenie, verím že zmrtvychvstanie Ježiša nastalo, Ježiš žiadne takéto vyznanie nežiadal , o čo je viac kresťanstvo ako Ježišove učenie? nie som kresťanka? hlavné že verím v Boha a v Ježišove učenia!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lyn ...

ked som citala otazky, ktore mladi knazi spisali, niektore sa mi zdali ... plytke? povrchne? nedomyslene? manipulacne?
Bola by som ale prijala, keby reakcia oslovenych "nadriadenych" bola o tom, ze vysvetlia, preco tie otazky nie su ...
dobre? spravne?
Co je Tvoj nazor?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

súhlasím že ku každej otázke malo byť vysvetlenie a tam je tá chyba, RKC mala vyhlásiť prečo a v čom nesúhlasí s nimi a nie bez vysvetlenia exkomunikovať , tým tých mladých postavila v očiach kritikov cirkvi za hrdinov a nikto sa už pomaly nezamýšla nad tým čo vlastne vyhlasujú ale stoja pri nich lebo útočia na cirkev...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... ano, aj ja si myslim presne to iste ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tie otázky mali svoj dôvod. Je potrebné si uvedomiť, že tí kňazi boli s týmito názormi konfrontovaní počas štúdia. Mali dve možnosti: skončiť so štúdiom, alebo sa naoko prispôsobiť a školu ukončiť. Absolvoval som veľa skúšok. Či už počas štúdia alebo aj neskôr. Patril som k tým, ktorí museli svoju kvalifikáciu obhajovať štátnou skúškou každé dva roky. Ak chcel človek prejsť cez testy, musel tam niekedy dať odpoveď, ktorá bola "správna", aj keď vedel, že je to blbosť, ale ináč by cez skúšky neprešiel. Tu však nejde o ľudskú múdrosť. Boh je ten, ktorý posudzuje a súdi. Tu by som sa neodvážil dať "správnu" odpoveď, lebo by ma diskvalifikovala. Na jednej strane sa títo kňazi odvážili poukázať na bludy, na druhej strane sa nedokázali odpútať od organizácie, ktorá tie bludy hlása.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Stefan,

pokusim sa vysvetlit, co mi "vadi". Ti mladi knazi si DOBROVOLNE vybrali studium teologie "pod zastitou" RKC.
Pri studiu zistili, ze ich NAZORY sa nezhoduju s NAZORMI prednasajucich a nadriadenych. Mali moznost ODIST
a hladat "svoju" cestu k Bohu. Alebo mali moznost PRIJAT cestu, ktoru urcuje RKC. Uprimne - nie NAOKO.
Toto nebolo "fer", to je podraz. Najma, ak v niektorom z rozhovorov tvrdili, ze medzi studentami teologie a vysvatenymi mladymi knazmi je viac takych, ktori prijali "cestu" urcenu RKC len NAOKO (aby mohli ukoncit
studium). Ty sam to potvrdzujes vo svojom prispevku ...
Je toto spravny postup? TVARIT sa, ze akceptujem pravidla? TVARIT sa, ze prijimam nazor?
A opakujem, ti mladi knazi NEMUSELI studovat a akceptovat NAZORY, ktore oni POVAZUJU za nespravne ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Skúsme sa na to pozrieť aj z iného hľadiska. Biblia príše, že biskup (t.j. osoba vykonávajúca nejaký úrad v zbore) nemá biť novic, ale osvedčný vo viere. Týto chlapci išli do seminára keď mali cca. 18 rokov. To čo počuli predtým od kňaza a rodičov sa úplne nezhodovalo s tým, čo sa nakoniec učili v seminári. Vieš si predstaviť reakciu rodičov. V tej dobe ešte od nich záviseli. A tá hamba.
Na druhej strane títo chlapci katolicizmus neopustili a sú podstatne bližšie k biblickému učeniu ako tí biskupi. Čo mali robiť. Nechať cirkev napospas týmto vlkom alebo sa pokúsiť o nápravu pokriveného učenia. Sú mladí a majú ciele. Určite sú ambiciózni. Ja by som ich za to neodsudzoval.
Ja som najskôr opustil ateizmus. Chvíľu som sa "motal" u evanjelikov ale veľmi skoro som zistil, že tadiaľ cesta nevedie. Nie je možné u kresťanov tolerovať okultizmus. Nie je možné slúžiť dvom pánom. Teraz som "iba" kresťanom. A vidím ten okultizmus, ktorý sa vyskytuje medzi takzvanými kresťanmi, a táto cirkev ich pred tým nevystríha skôr naopak. To potvrdili aj týto chlapci.
Ak by boli ukončili štúdium, nikdy by nevyvolali toľko diskusií na túto téme. Ak tým pomohli otvoriť oči čo len jednej osobe, ich snaha nevyšla nazmar.
Ďalším faktom je, že Božia mysel je pre nás ťažko pochopiteľná. Boh dokáže vo svoj prospech využiť všetko, lebo je v myslení ďaleko-ďaleko aj pred tou najinteligentnejšou stvorenou bytosťou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dva rozne pohlady ...

Ktory je spravny? Da sa to vobec urcit? Kto to rozhodne? Svati ucel prostriedky, ktore boli
pouzite? Je dolezitejsi ciel, alebo cesta, ktorou je ciel dosiahnuty? Je cielom mladych knazov
ocista RKC, alebo len naplnenie osobnych ambicii? Je cielom predstavitelov RKC ochrana viery
pred heretikmi, alebo "odstavenie neposlusnych"?
CAS da (mozno) odpoved na moje otazky ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To rozhodne Boh. Učitelia berú na seba veľmi zodpovednú úlohu. Preto je ich pád hodnotný prísnejšie. Aby ale tí čo sú vyučovaní neboli na pospas učiteľom, ktorí sa niekedy chovajú ako vlci, majú možnosť porovnávať .
Je nám daná kniha - Božie slovo.
Čo sa týka tej cesty, je len jedna cesta. Ježiš. Čítal som jednu zaujímavú knihu - Cesta pútnika. Je to kniha písaná v symboloch ale veľmi jednoduchým spôsobom.
Obrátenie a krst je vlastne prechod tými úzkymi dverami. Potom nasleduje cesta k cieľu, ktorým je Božie kráľovstvo. Pútnik vo dverách dostal listinu a biele rúcho. Ako išiel tou cestou videl, že niektorí preliezali plot a potom išli tou istou cestou ako on. Pýtal sa ich prečo to robia. Odpovedali mu, že nie je dôležité, ako sa na tú cestu dostali, ale že majú ten istý cieľ. Keďže však neprešli úzkymi dverami, nemali ani biele rúcho, ani listinu s pečaťou Ducha Svätého. Nik ich nečakal v Božom kráľovstve - nik im dvere neotvoril, preto sa tam ani nedostali. Ježiš povedal: Nepoznám Vás.
Malá poznámka: Ako som písal, cez tie dvere sa prechádza pri krste. Prejde len jedna osoba, preto nie je možné, aby bola nesená inou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Suhlasim ...

s tym co si napisal o zodpovednosti ucitelov. Zly, lenivy, hlupy, pysny ucitel narobi viac
skody ako uzitku.
A Bozi umysel, Bozie rozhodnutie ... ukaze cas.

Tebou spominanu knihu od Bunyana si dopisujem na zoznam "odporucanej literatury" :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, autor je správny, nenapísal som ho pred tým, lebo som nechcel schomoliť jeho meno. Kniha má aj druhý diel - Pútnikova žena.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Kde je vola, tam je cesta" ... urcite poznas ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tá vôla absentuje na oboh stranách, každí chce dokázať svoju pravdu bez vysvetlovania:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mišo, prečítaj si môj článok

http://kosecek.blog.sme.sk/c/2... a diskusiu pod ním, myslím, že veľa vecí, na ktoré sa pýtaš je tam vysvetlených. Ak máš konkrétnejšie otázky, daj vedieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Priatelu,

dialog sa da viest len s tým, čo ho viest chce. Z oficialnych cirkevných kruhov sa dozvieš, že nikto ich neodsudzuje. Problémy ktoré nastolujú naozaj existujú. No na Slovensku nie však v takej miere, ako napríklad na tu vo Viedni, kde teraz žijem. Títo mladí páni odsúdili a do pekla - doslova do večného zatratenia poslali všetkých našich hierarchov, ich stolice považujú za vakantné a je len otázkou času, keď aj oni (ako ich učiteľ Eliáš z Ukrajiny) dajú vyhlásiť za biskupov s tým, že ich vysviacka zostane Božím tajomstvom. Toto nie je normálne. Nikto sa nebude týmito chlapcami zaoberať preto, lebo otázky ktoré kladú, kladú neseriózne a nekompetentne. Nemajú šajnu o základných poučkách z fundamentálnej teológie, z ekleziológie, nečítajú dokumenty Cirkvi. Neuznávajú rozvoj Cirkvi, odkazujú len na základy (dogmy) Cirkvi a zvyšok stavby je im ukradnutý. Je milá táto tvoja citlivá reakcia ale treba na rovinu povedať. Títo chlapci SÚ HERETICI, heretici prvého stupňa, na ktorých sa anathema skutočne vzťahuje, nie iba imaginárne, ako ju oni vyhlásili nad svojimi predstavenými. Kukni si ich stránku. Je plná odsúdenia zavrhnutia, pekelného žiaru... Ide im iba o moc... Normálnou cestou by sa takýto prepáčte za výraz odkundesy biskupmi ani prelátmi nikdy nestali. A z ich konania mi vyplýva len jedno, že chcú vytvoriť paralelnú hierarchickú štruktúru. Tak ako to spravil ich učiteľ na Ukrajine... A ak to tak je, jediná reakcia Cirkvi a jej autorít a odborníkov bude len ignorácia týchto individualít. A oči pre plač, lebo hoci sa to nezdá milujeme duše a chceme aby boli všetky spasené, aj tie kňazské...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Marek,

perfektne si to vystihol. K+
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME