Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Náuka o slobodnej mysli – cesta k osvieteniu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nie je to

až taký nezmysel, ako to na prvý pohľad vyzerá... chcel som len upozorniť možno na vhodné priority... Ak totiž odhalíme pravý účel a použitie, možno nám to viac povie aj o tom, kto to vytvoril. Dúfam, že na tejto vete ale nestroskotá pointa... je to však naozaj čitateľné len tomu, čo dokáže uvoľniť myseľ a počas čítania odloží všetky odevy myslenia, teda akékoľvek názorové koncepty, ktoré nabral štúdiom, výchovou a skúsenosťami. Potom pomaly začne z tej odloženej kôpky vyberať to, čo sa s týmto priamo nevylučuje a na koniec skontroluje, čo mu na tej kôpke vlastne ostalo... celkom slušný návod... no nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Protirečíš si ...

"... neskúmajú, z čoho sa skladá, prečo je to tak alebo onak, ale pokúšajú sa zistiť na čo to, či ono vlastne slúži. K čomu by to mohli použiť, aby z toho bol osoh."
.
"Nie pre prospech svoj, ani pre prospech svojich blízkych, ani pre prospech čohokoľvek."
.
Protirečíš si. Tí, ktorých nezaujíma krása štruktúry ale účel, osoh, tých zaujíma prospech. Keďže účel, osoh a prospech idú ruka v ruke.
.
Nezištné nadšenie krásou zo štruktúry je to, čo odťahuje myšlienky vnímajúceho od myšlienok na prospech z poznania. (Nevedomé) ponáranie sa do krásy štruktúry akéhokoľvek systému, vnímanie tej krásy je to, čo niektorým často zabraňuje čo len pomyslieť na prospech, využitie, niekedy dokonca i použitie, o zneužití nehovoriac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to protirecenie

ja na tom najkrajsie :) bez neho by ten clanok nemal hlavu ani patu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Urobil som chybu

v terminológii... prospech som ja chápal skôr v zmysel súťaže jednotlivcov... hm, podumám, ako to opraviť, ´dakujem :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chichi

"Sám osebe nemôže existovať ani ten najmenší kúsok hmoty"
Prevazna cast hmoty vo vesmire existuje sama o sebe. Volame ju temna hmota ...
pre pripad, ze by si zacal ostrit zrak.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mám celkom rád Tvboje reakcie

pretože nie si plytký, ale si trochu unáhlený... niekedy ako dieťa. Vie niekto, čo to temná hmota je? Je to niečo vedecky dokázateľné, overiteľné experimentom, predpokladateľné, ovplyvniteľné, spoznateľné... alebo spozané? Narážam trochu aj na tie niektoré "vedecké" reakcie od iních. Ako ľahko sme si zvykli len bez rozmýšľania akceptovať to, čo sa šíri v dostupných mediálnych prostriedkoch a čo verifikujú osobnosti, ktorých autoritu sme prevzali zasa len od niekoho alebo niečoho, na čo sme si zvykli, že udeľuje autoritu. Nepochopiteľné. Kto je vlatne viac racionálny? Ten, čo pochybuje o duchovných poznatkoch alebo ten, čo pochybuje o materiálnych poznatkoch? Pochybujú predsa obaja, tak prečo je tak samozrejmé dumať o tom, čo nám chýba, aby sme podstatu vesmíru mohli vysvetliť na materiálnom základe bez vplyvu ducha a ten, čo prinesie "konštantu" ducha do rovnice je blázon... alebo aspoň smiešny?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pecenie chleba

Robíme vsetko podla svojich vedomostí. Robíme, cize sme aktívni. Trocha vieme z toho a trocha zas z iného. Ak vieme z niecoho kus viac, tak vyberáme zrnká, casto ako sa nám hodia. Chceme tak upiect bochník schleba, chceme aby bol chutný a tolko sa okolo toho napracujeme, ze sa nám zdá dobrý - ved je za tým tolko práce! A vzniká chlieb chutovo iný, napriek prianiu neodelovat ho od iného chleba, nekategorizovat je výsledok opacný. Náuky buddhizmu vyzadujú dlhé roky stúdia, dlhé roky meditacnej praxe, sebakritickú analýzu vlastného zivota. To nie je nazretie do kníh a vytiahnutie zaujímavých odstavcov a následná konstrukcia konceptov. Je to systém, ktorý funguje a dokazom sú osvietení ucitelia. Nazeranie na výsledky ostatných vedeckých výskumov by tiez nemalo viest k vyberaniu subjektívne zaujímavých zrniek do chleba. Ziadny buddhistický ucitel a ani seriózne praktikujúci buddhista nemá blog / a sú to tisíce ludí/ niet tam miesto pre sírenie dojmov. S týmto ucením sa záujemcovia mozu zoznámit na webke, v meditacných centrách, na verejných prednáskach, v inom osobnom kontakte. Hovoríme, ze nie je dobrým stýlom vytahovat pojmy a zapletat ich do svojich konceptov. Nikam to nevedie a svedcia o tom príspevky k clánkom, ktoré som si precítal.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj, Peťo!

Vo všetkom máš pravdu a preto je ozaj vhodné, aby si nenavštevoval blog. Nie je to pre Teba prínosom, pretože podľa Tvojej reakcie Ťa to obťažuje. Neprijímam však Tvoje zadelenie a usmievam sa nad tým, ako ma medzi riadkymi posudzuješ. Podľa Tvojej charakteristiky sú teda buddhisti uzavretá komunita, ktorá pracuje podľa jednotného systému zadaného svojou autoritou, ktorý je nemenný. Podľa tejto charakteristika teda NIE SOM BUDDHISTA a prajem Tvojej komunite všetko dobré a veľa úspechov. Knihy však sú na to, aby sa čítali a pokiaľ ich neutajíte, musíte akceptovať, že ich budem otvárať... a prezentovať svoj názor, svoj pohľad aj svoj vhľad. Ideu neuvezníš a môžeš byť zasvetený, požehnaný, vyvolený, osvietený a kadečo iné. Osvietenému to totiž ani nenapadne a prosím, nechaj tých, čo myslieť chcú, aby spriadali svoje konštrukcie, vyberali zrnká a PRACOVALI! To je cesta, ktorá je možno iná, ako tvoja, ale nedá sa súdiť, či horšia. Šíreniu dojmov sa neubrániš, pretože to je práve to, čo Ti potvrdzuje vzťah k niečomu alebo niekomu. Máš zo mňa zlý dojem? Nečítaj ma... Vyťahovanie pojmov a "zaplietanie do svojich konceptov" robia všetci autori publikácií. Blog je len jedna forma uverejnenia tak isto, ako kniha :-)... a knihy predsa píšu "AJ TÍ TVOJI SPRÁVNI BUDDHISTI" Máš svoje autority a vybral si si cestu, ktorej dôveruješ. DOVOĽ TEDA AJ INÍM, ABY MALI Z ČOHO VYBERAŤ. Dogiem na svete je už neúrekom, tak sa ma nesnaž presvedčiť, že tá Tvoja je "TÁ PRAVÁ SPRÁVNA."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďalší krajec chleba...

Je zaujímavé, že majiteľ :-)) blogu oznámi niekomu, či je vhodné alebo nevhodné aby blog navštevoval. Spozoroval som, že to nie je prvýkrát. Vlastne takto by si tento majiteľ chcel vytvárať komunitu tých, ktorí sú pripustení a tých , ktorí už pripustení veľmi ani nie sú. Sám sa charakterizuje, posudzuje, oddeľuje.
Priateľom, ktorí praktikujú buddhizmus odovzdám Tvoje priania, Valerián a samozrejme si vítaný, ako každý, kto sa o buddhizme chce dozvedieť viac z učení spísaných buddhistickými učiteľmi, čerpajúcich z pôvodných zdrojov a zo života osvietených držiteľov náuk.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Už nekrájaj chlebík

Peter. Nie som zvyknutý sa takto na blogu konfrontovať s posudzovaním môjho charakteru. Prečo to vlastne robíš? Máme možnosť sa stretnúť osobne. Ak máš záujem diskutovať so mnou, prečo mi proste nezavoláš a nedohodneš sa so mnou osobne. Ak nemáš záujem so mnou diskutovať, prečo mi teda reaguješ na blogu? Zdá sa mi to smiešne, lebo naozaj priestor na diskusiu my dvaja určite máme na kvalitnejšej úrovni, ako si hádzať pripomienky na blogu. Zabolelo ma, čo o mne píšeš a musím sa k tomu priznať. Čítam Tvoju poseldnú charakteristiku, ale nenašiel som tam svoje vlastnosti... je to naozaj o mne? Nijakú komunitu si neutváram a prekvapuje ma, odkiaľ si na to prišiel... "To nie je nazretie do kníh a vytiahnutie zaujímavých odstavcov a následná konstrukcia konceptov. " - je citát z Tvojej reakcie. Odkiaľ si prišiel na takýto záver? Čo Ty vieš o zdroji mojich poznatkov? Azda nie som sám, ktorý si prečíta Tvoje reakcie a dozvie sa podstatne viac o ich pisateľovi, ako o "majiteľovi" blogu :-)
Veľmi rád sa s Tebou ešte stretnem a budem aj rád, pokiaľ si nájdeme svoj čas aj na diskusiu. Nemal som svojimi článkami úmysel niekoho napádať a ani to v nich nie je. "Myslím" a dávam to na papier, to je všetko. Odpovedám aj tým, čo nesúhlasia, aj tým, čo súhlasia. Ak niekto začne posudzovať môj charakter a metódu získavania pozantkov, samozrejme sa aj ohradím :-)
Takže na záver úprimná prosba. Spoliehaj sa na vlastný úsudok, ale hlavne dovoľ aj tým neosvietením, aby ho tvorili a ponúkali na "trh", tak ako svoju kožu. Argumentuj mojim myšlienkam a nenapádaj osobnosť, o ktorej naozaj ešte toľko toho nevieš, aby si ju mohol hodnotiť.
Do skorého videnia.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME