Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pribinov meč na Pražskom hrade? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

supeeer
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zaujimave. K+
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

k+ :) Cesi by potom mali poziadat Svedov a Finov :) Ukradli im tiez narodne poklady :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no, jo

aj my by sme mali poziadat Madarov nech nam vratia pamiatky ktore sa odviezli z" felvideku" pri prilezitosti oslavy milenia. Uz nikdy sa tieto pametihodnosti nevratili na povodne miesto !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nielen

nielen tie. kopec pamiatok vyviezli knazi, ktori boli proti spojeniu s "husitskymi" čechmi a chceli slovensko v ramci uhorska. aj sam andrej hlinka chcel byt radšej pod svätoštefanskou korunou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

sproste dristas

Hodnoť:   mínus indicator plus

ale

ale nie je. ved fakty o tom vydala matica slovenska.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No, oni zato od nás ten felvidék naspäť žiadajú. :-(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V Pešti je o. i.

aj známy Blatnický meč veľmoža z obdobia Veľkej Moravy:
http://www.blatnica.sk/bl_mec....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zoberieme sem, zoberieme tam, trosku pomiesame, povarime, nieco si domyslime a mame tu "pribinov mec".
Odhliadnuc od toho, ze Pribina nebol korunovany pri krste, ak vobec bol korunovany, biskupi neuznavali niekoho za panovnika, a nemalo zmysel mu posielat mec pri prilezitosti vysvatenia prveho kostola v Nitre, je to pekne napisana rozpravka.
Este by ma zaujimalo, preco by mali zostat korunovacne klenoty za Mojmirovcov v Nitre, ked tato bola sidelnym mestom nastupcov a nie panovnika. A preco sa v legendach nepise nikde o korunovacii a opasani mecom Svatopluka a pod., ktory ma byt "starobyly zvyk Slovanov".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

aha vitaj

ved som napisal že je to špekulacia. že sa o tom nepiše v legendach? možno sa pisalo, len sa stratili. nemeckym pisatelom sa nechcelo v dobrom o slovanoch pisat. ale slovansky jeden zapisali
„Keď skončil dvanásty deň, bol Svätopluk korunovaný za kráľa, posvätený a potvrdený rukou vikára Honoria, kardinálov a biskupov podľa spôsobu rímskych kráľov, za veľkej radosti medzi ľudom v celom jeho kráľovstve. Vyzváňali zvony a tri dni sa potom hodovalo a zabávalo“ Dukljanská kronika), kap. IX.
že bol korunovany potvrdzuje „QUIA TE ZELO FIDEI“ ale to korunovacia za krala na Morave anie v Nitre.

biskupi boli v tych časoch v postaveni zemepanov, takže vela aj svetskych pravomoci im patrilo. podla kronik bol biskup osobne pritomny pri vysviacke. preto nemusel nikto nič posielat. mohol to byt dar biskupa. a preto mu pravdepodobne odovzal meč pri naboženskom obrade a nie pri hromadnej suloži v hareme, čo ako nedostojnu zabavu vytykal metod Svätoplukovi.
korunovačne klenoty sa väčšinou nevstahuju na osoby ale na uzemne celky. korunovačne klenoty nitrianskeho kniežatstva by podla mna mali zosta v nitre. v mikulčiciach alebo sadoch iste mali svoje.
starobyly zvyk. iniciačne obrady su stare asi ako ludstvo. oslavovat je oblubena zabava. takže aj slovania mali nejake zvyky spojene s prevzatím moci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

autor má výstižné motto

vo svojej charakteristike:- realita ie skoro vždy zavádzajúca - ,takže táto znáška kvázi faktov je dobrá pre komorné debaty v MS.Odborný článok bez odborného oponenta musíme len evidovať, ale nemusíme mu veriť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

je

je užasne, že tvoj odborne oponentny nazor uplne suhlasi s mojou poslednou vetou v perexe.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pán satko,

ten skvostný záver nepomohol k exaktnosti článku. Už tam chýba len nejaký citát pána slotu alebo rafaja. Ale ináč si myslím, že vám to kapčí. Nehnevajte sa, ale už sa k blogu nevrátim.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

historik

ja nie som historik. viem, že je to navarene podla historika z vody. preto možem aj sci-fi z roku 997 pisat. nakoniec tak nejako vznikali legendy. socharka cvengrošova vytvorila niekolko staroslovanskych plastík a napr. mne sa pačia aj ked viem že sv. metod tak asi nevypadal ako je v nitre.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pali, je to krasne z vody navarene /ako keby Burian bol v staroveku, ze../, velmi sa mi to pacilo, ak mas podobnych napadov viac, sem s nimi :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím

Súhlasím... ako teória to kľudne môže jestvovať... Aj existencia Tróje bola len rozprávkou, pokiaľ ju neobjavil Schlieman. Aj parabolické nahliadanie na problematiku sa môže ukázať ako reálne... Inak by nikdy nevynašli parabolu, že? :) Fandím tomuto blogu :) Keď Maďari môžu mať knihu, podľa ktorej bol najstarší človek Maďar... Áadam (v preklade a dal), tak tento korunovačný meč bez problémov môže byť Pribinov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pali, konečne ste napísali

priamo v článku, že je to HI-FI (history-fiction). Lebo niektorí to nechápu, a berú Vaše nápady ako svätú pravdu.

Čo sa týka Matušku, neviem, či tam pôvodne nebolo niečo úplne iné. Ako vieme, on tú pjesničku písal pre študentov, a tí pod "šabľovaním" chápu čosi iné... keď (sa) vracajú nad ránom na intrák.

Zaujal ma aj ten maďarský meč. Veď kto si je istý, či aj Pribina nebol Maďar? (Ani pán Slota sa k tomu ešte nevyjadril.)
Angličania oslavujú kráľa Artuša, ten mal podobný meč, volal ho excalibur. A že on bol Maďar, nezaprie ani podľa mena: veď Angličania ho volajú Arthur, čo vzniklo spojením keltského slova "arth" (medveď) a maďarského "úr" (pán).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pribina

pribina nestihol byt madarom. povest o artušovi je vlastne s rovnakej historickej situacie ale skoršieho obdobia. predpoklada sa že bol miestnym vodco porimskej britanii a bojoval priti prenikaniu sasov. ale funkciu excalibra (zachrana v tažkych časoch) u nas plnia sitniansky ritieri.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No neviem... mohol stihnúť. Mal som kolegu, ktorý sa na gymnáziu s vyučovacím jazykom maďarským učil, že Maďari tu boli skôr, než Slovania. A to sa učili ešte pred rokom 1989, kedy boli dejiny internacionálne objektívne!
O sitnianskych ritieroch som ešte nepočul. To sú okopčení českí blanícki ritieri?
O tých poznám peknú pesničku:
Koleda, koleda, vy ritíři, co v Blaníku spíte,
máme pro vás senzi fušku, až se probudíte.
Hoc nevíme, jaké máte směrnice a plány,
mohli by jste z dlouhé chvíle honit chuligány.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME