Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kto tu má monopol na zdravú vodu? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

ono zase

nie vsetky tie vody co kupis v obchode sunaozja z dakych hlbkovych pramenov, niekedy je to obycajna vodovodka zabalena vo flasi.
Taktiez to ze je voda z podzemia nezarucuje jej cistotu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

K nam do roboty nosia vodu vo veľkých plastových fľašach, ktoré umiestňujú na také stojany. Ja si chodievam radšej naberať vodu z vodovodu - ta mi viac chutí.
V Tescu kupujeme balenú vodu len kvôli "bublinkám", ale uvažujem, že si kúpim radšej nejaký "sifón", nielen kvôli financiam, ale aj kvôli životnému prostredie - tie hory PET-fliaš, čo povyhadzujeme...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie je ťažké sa naučiť na vodu bez bubliniek. Ja som sa naučila a dnes vodu s bublinkami nemusím. Počula som, že bublinky majú nepriaznivý vplyv na mužskú potenciu :))
Ja pijem práve vodu z vodovodu. Vďakabohu máme v Trnave dobrú vodu z Dobrej Vody. Je síce pravda, že si napustím pohár vody a minútku počkám, kým vyprchá chlór, ale inak tej vode nie je nič. Tvrdia to aj na Ústave bezpečnostného a enviromentálneho inžinierstva na MTF. Svojho času robili rozbory vody, Keď si niekto priniesol vzorku.
Voda v PET fľašiach je nielen drahá voda - možno aj z vodovodu :), ale hlavne neverím, že niečo z tej umeliny neberie do seba a potom...... ako píšeš .... ODPAD - čo s ním??
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj my to v praci mame,

no za vodu z vodovodu by som to nevymenila. U nas v Devinskej (cast BA) mame strasne tvrdu vodu. Staci mi aku mam suchu pokozku a tvrde vlasy. A baterie od vodneho kamena ani nehovorim. Mineralky si davam len obcas, ak sedim v podniku, ale na denne pitie iba pramenitu bez bubliniek. Ale fakt by ma zaujimalo, ake ma ta nechutne prechlorovana voda z vodovodu "pozitivne zdravotne ucinky"??? :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

zijes na zitnom ostrove, co je oblast s najkvalitnejsou vodou vobec a ani nahodou nie je prechlorovana. voda ako taka je nevyhnutna, mineralna voda len v malych davkach, urcite nie flasu denne. take su toie zdravotne ucinky :(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ved preto

pijem na kazdodenne pitie pramenitu vodu, nie mineralku. Mineralku iba v podniku alebo pri sporte, kedy sa LEKARMI ODPORUCA dodat telu mineralne latky. Je mi jasne, ze voda je pre telo nevyhnutna, ale preco by som si mala davat vodu z vodovodu, kde je naozaj chlor, to ti Julica kazdy potvrdi. Ale stale neviem, preco by som mala pit vodu z vodovodu, kde je okrem inych latok aj chlor, niekedy je zlta, seda, niekedy sa tam nachadza piesok a ine urcite "zdraviu prospesne" latky :)) a okrem ineho, pod tym nasim Zitnym ostrovom sa ma stavat ropovod :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pretoze chces byt priatelska voci svojmu zivotnemu prostrediue, preto. Voda z vodovodu sa da lahko odchlorovat, staci trosku pockat. A pramenite vody, ktore uvadzas, sa tazia z rovnakych pramenov ako vda vodovodna. Viers mi povedat, preco by si ju nemala pit?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

bla, bla, bla... asi taka je vypovedna hodnota tvojho textu bez chemickej, mikrobiologickej a ekonomickej analyzy jednotlivych (balenych i vodovodnych) vod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie je voda ako voda

Ak som smädný, napijem sa radšej vody z vodovodu, ak mám chuť na minerálku, vyberám takú ktorá naozaj obsahuje nejaké minerály a má teda aj chuť.
Kampani by som dal plus za to, že je priaznivá pre životné prostredi (o chvíľu budeme zaplavení plastovými fľašami) a ešte za to, že možno odučí pár konzumentov od tých rôznych sladkých grcov, s umelými chuťami rôznych druhov ovocia.
A tá garantovaná nezávadnosť fľašovanej vody je tiež veľmi otázna. Stačí aby bola pár dní na vykladacej rampe na slnku a PET uvoľňuje do nej pekné svinstvá.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Autorka textu zrejme ani len hmlisto netusi, ake prisne su trebars predpisy na kontrolu mikrobiologickej kvality ci zlozenia tej "obycajnej" vody z vodovodu. Navyse, tiez miesa hrusky s jablkami, ak dava dohromady vsetku "vodu z kohutika" - teda vodu dodavanu vodarenskymi spolocnostami a vodu z obecneho vodovodu v Hornej-dolnej, ktory je v sprave obce.

Ak chcete argumentovat garantovanym zlozenim a mikrobiologickymi vlastnostami balenej vody "od pramena az po usta", tak sa niekedy chodte pozriet k najblizsiemu hypermarketu na palety flias s balenou vodou stojace v zime na mraze a v lete na paliacom slnku, pospominajte si na paletu chemickych latok co sa vyluhovavaju z PET flase vplyvom UV ziarenia. A to ani nehovorim o tom, ako dopadne mikrobiologicky rozbor takto skladovanej balenej vody.

Objektivny test najdete trebars tu:
http://www.dtest.cz/sk/balene-...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pozri sa na toto

http://bystrica.sme.sk/c/50337...

Ale inak OK. Kampaň voda z vodovodu bola hlúposť nad hlúposti. pretože vodári by sa naozaj podľa mňa mali starať najmä o to, aby mali všetci vodovod a potom by sa mali starať aj o to, aby ich vodovodné rúry boi čisté. Kto chce piť splašky z vodovodu, nech ich pije, kto nie nech si kúpi balenú vodu.
ja keď si môžem vybrať a keď môžem vybbrať mojím deťom - volím balenú vodu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odporucam tu, ktora stala vo velkosklade a na rampe hypermarketu na slnku/dazdi/mraze aspon mesiac-dva. Ta bude obsahom ftalatov, organotrofnych bakterii a dalsich zloziek idealna hlavne pre male deti...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A mimochodom, voda dodavana vodarenskymi spolocnostami nepredstavuje problem (okrem havarijmych stavov typu: bager prerazi potrubie, po oprave tecie chvilu kalna voda). Aj ten tvoj link hovori o vode z malych obecnych vodovodov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ak ti tecus spasky

z kohutika tak nacim podat trestne oznamenie....uz si tak urobil? alebo iba si pod vplyvom reklamnych kampani vyrobcov balenej vody a pod vplyvom urban legends o tom aka hnojavka ti tecie z kohutika......?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie som pod vplyvom žiadnej kampane

A už vôbec nie tej infantilnej od vodárov. Hovoríte, že môj link je o malých obecných vodovodoch. OK týka sa 7800 ľudí a nie je o malom vodovode, ale o veľkom vodovode, ktrorý spravuje veľká vodárenská spoločnsť.
Ale veď choďte na www.enviroportal.sk a dajte si tak "voda". Uvidíte super informácie o tej super vode z vodovodu. Som zvedavý, že či napríklad 20 000 obyvateľov Rožnavy vie, že ich voda z vodovodu, ktorú veselo pijú má už viac ako rok udelenú výnimku, pretože nespĺna normy.
Aby sme si rozumeli, ja nehovorím, že voda z vodovodu sa nemá a nedá piť. Ja iba hovorím, že tvrdiť, že tátzo voda všade a vždy pozitívne vplýva na naše zdravie a zdravie našich detí je veľmi, veľmi odvážne tvrdenie a nechápem, ako sa pod to môže podpísať minister zdravotníctva
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Krátke legislatívne porovnanie, kontroly vôd:
Základná analýza minerálnej a pramenitej vody sa podľa plneného objemu, zo zákona vykonáva: 1x týždenne, 1x mesačne, 1 x štvrťročne. Rozšírená analýza 1x ročne.
Kontrola pitnej vody, dodávanej verejnými vodovodmi sa zo zákona vykonáva, podľa počtu obyvateľov v zásobovanej oblasti a objemu vyrábanej vody – 1x až 4x ročne. Úplný rozbor sa vykonáva 1x za 2 roky.
Pripájam aj porovnanie vybraných mikrobiologických, biologických, fyzikálnych a chemických ukazovateľov, ktorých maximálne limity sú zákonom stanovené pre jednotlivé vody:
Napr. limit alebo medzná hodnota pre:
- kultivovateľné mikroorganizmy pri 22°C vo vode z vodovodu: je 200-500 KTJ/ml pri balenej vode je prípustná hodnota maximále 20-100 KTJ/ml.
- Mŕtve organizmy pri vode z vodovodu sú 30, v balenej vode 0 jedincov /ml.
- Voľný chlór pri vode z vodovodu je 0,3 mg/l, balenej vode 0 mg/l
- Dusitany pri vode z vodovodu je 0,5 mg/l, balenej vode 0,1 mg/l
- Arzén pri vode z vodovodu je 0,01 mg/l, balenej vode 0,005 mg/l
Toto sú len základné podmienky, nastavené zo zákona aby sme porovnávali porovnateľné. Nehovoriac o každodenných kontrolách vykonávaných priamo výrobcom, nad rámec zákona o ktorých nielen tuším, ale aj viem. Kontrola je prísna, pretože tu ide o potraviny, ktoré sú pod prísnym dohľadom z každej strany...Pretože zodpovednosť v tomto prípade je v každom článku adresná, a každá potravina je vysledovateľná!


A ešte poznámka k „objektivite“ DTestu, ktorý odporúčate...Za objektívny a nezaujatý sa dá len ťažko považovať test, v ktorom úplne absentujú informácie o laboratóriu, ktoré testy vykonalo, nie sú dostupné ani kompletné výsledky analýz, použitá metodológia atd. Nezaujatosť autora je spochybnená aj zvolenou rétorikou, ktorá neporovnáva fakty ale emocionálne a tendenčne interpretuje merané hodnoty, pri ktorých nikto neuvedie, že sú inak zákonom nastavené pre jednotlivé kategórie vôd, prípadne sleduje ukazovatele v rozpore s platnou legislatívou ČR a EÚ (napr. meranie organotrofných baktérií).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čo sa týka skladovania, v prípade ak máte konkrétny podnet na porušovanie skladových podmienok u predajcu, mali by ste sa určite obrátiť na príslušný kontrolný orgán, ktorý je povinný Váš podnet prešetriť. Pretože každý jeden zabalený výrobok, je vysledovateľný vo všetkých fázach procesu, aby bola uľahčená kontrola, stiahnutie chybných výrobkov, informovanosť spotrebiteľa a adresná zodpovednosť. Aj balená voda, je potravinou a výrobca garantuje jej kvalitu za určitých podmienok, ktoré sú jasne definované, tak ako je to pri všetkých výrobkoch. V prípade ak niekto v procese výroba, distribúcia, predaj, spotrebiteľ, poruší tieto podmienky prebehne šetrenie, zistí sa príčina a zodpovedná osoba, tak je to úplne korektné a správne. Za výrobcov združených v AVNM môžem povedať len toľko, že sa zaoberajú každým individuálnym podnetom, ktorý dostanú ohľadne svojich výrobkov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A este nieco z casopisu Test:

Kvalita balených vod se může na své cestě za spotřebitelem změnit. Stačí tak málo – nedodržet základní pravidlo „Uchovávejte v chladu, chraňte před přímým slunečním světlem“. Slunce peroucí do složených kartonů balených vod před sklady marketů, do vystavených kartonů před (zejména) menšími benzínovými pumpami, do výloh malých obchodů vyplněných lahvemi… Ale také vody pohozené v autě, karton vod či jednotlivé lahve „uskladněné“ v teplé kuchyni, zásoby na balkoně, kam svítí slunce. Ve vodě, i když je uzavřena v obalu, totiž dál „tepe“ její život. A teplo a sluneční světlo mu svědčí…
Organotrofní bakterie, podzemní a povrchová voda je jejich přirozeným biotopem, při nevhodném skladování rostou a množí se. A obsahuje-li voda dostatek živin, rostou a množí se rychlým tempem. Nevěříte? Tak vás přesvědčíme. Dvě lahve balené vody (zvolili jsme jednu pramenitou a jednu s pitnou vodou) jsme po dobu 48 hodin vystavili teplotě 36 °C. Potom jsme je otevřeli, odebrali vzorky a stanovili počty kolonií organotrofních bakterií (kultivace při teplotách 22 °C a 36 °C). Nárůst za pouhé dva dny byl zejména u pramenité vody značný. Podívejte se do tabulky. A protože se jednalo o pokus, neuvádíme značky vod, které jsme k němu použili. Dodejme, co už jsme před měsícem psali: pohybují-li se počty kolonií organotrofních bakterií do 1000 v 1 ml, nelze je považovat za rizikové. Kolik kolonií bakterií je v pramenitých vodách v okamžiku, kdy si je kupujete, se na rozdíl od balené pitné nesleduje (kdysi se to ale sledovalo). Při běžné kontrole se tento ukazatel kvality ani sledovat nemůže, protože vyhláška Ministerstva zdravotnictví ho neupravuje a kontrolní orgán by ho tedy ani nemohl hodnotit. Ke smůle spotřebitele…


tabulky a povodny clanok su na tomto linku, strana 4
http://www.dtest.cz/sk/downloa...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čo sa týka PET obalov a ich vplyvu na kvalitu výrobku. Treba si uvedomiť, že všetky materiály a predmety určené na styk s potravinami, čiže aj PET obaly sa musia vyrábať tak, aby za obvyklých a predvídateľných podmienok používania, ich zložky neprechádzali do potravín v množstvách, ktoré by mohli ohroziť zdravie ľudí. Okrem toho sa kontroluje vyhlásenie o zhode (priložené písomné vyhlásenie o tom, že materiály zodpovedajú predpisom, ktoré sa na ne vzťahujú, pričom musia byť k dispozícii laboratórne rozbory, ktoré túto zhodu dokladajú). Pre informáciu prikladám výsledky hodnotenia Národného referenčného centra za rok 2007 a 2008, ktoré sledovalo PET fľaše a uzávery z hľadiska mikrobiológie a celkovej migrácie látok. Vzorky boli odobrané z distribučných sietí ako aj potravinárskeho priemyslu. V oboch sledovaných oblastiach čiže mikrobiológia aj chémia bol výsledok vyšetrených vzoriek PET fliaš 0 nevyhovujúcich výrobkov.
Ale nakoľko vidím, že ste skôr priaznivcom „objektívneho“ Dtestu, mám pre Vás iste zaujímavejší zdroj informácií „ Potraviny a jejich obaly“ informační servis, TEST 2/2010. „Pokud by měly mít látky přítomné v obalech potravin a jejich „prolnutí“ do samotných výrobků takový vliv, jak se tu či onde v médiích píše, lidstvo by patrně dlouho nepřežilo. Druhotná kontaminace potravin z jejich obalů ale prakticky nehrozí. http://www.dtest.cz/sk/potravi...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

najprv by si

mala hrusky od jablk roztriedit autorka,pretoze ta kampan porovnavala vodovod a stolove vody-nie mineralky,ktore su kategoriou same o sebe...
nehovoriac uz pravidlach skladovania,ako bolo popisane vyssie
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME