Pondelok, 19. február, 2018 | Meniny má Vlasta

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo počúvam vlkov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Strom

aj ja mám jeden.No a vlastne sa začínam hambiť,že iba jeden.Tak v nedeľu sa chystám za Vlkmi do BA.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Batumi , to je pekné od Teba, ale

"haNbím", lebo odvodeniny sú: hana, pohaniť, ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A od čoho

je odvodené slovo "hambinec" (bordel, verejný dom)? :-)))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milý adlatus, :-)))

... chodíš do "hanbinca" a ani o tom nevieš ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jééj,

ozaj,no tak to je teda hanba na druhú.Ďakujem za upozornenie ostrovid
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tiez som vlastnikom jedneho v Cergove. A na zaklade tohto clanku sa v nedelu vyberiem kam treba. Super clanok.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aha,

koľko nás zrazu je :-). Teším sa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mimochodom, Zuzka,

super fotky z ciest. Čím fotiš?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Fúha. Proznám sa, inšpirovala si ma. Vďaka :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K+

... hej, lesy si musíme chrániť ! Je to nedocenené bohatstvo.

Ja síce nevlastním ani jeden strom, ale zasadil som ich vyše 600.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Paráda.

je čas sadiť, čas kupovať aj čas chrániť ich...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, to je pravda ! Po prečítaní tohto článku som získal inšpiráciu. Snažíme sa teraz o ponechanie Botanickej záhrady v Banskej Štiavnici v 3. ochrannej skupine, lebo ju chcú preradiť do 2. skupiny. Vznikla občianska iniciatíva, ktorá tomu chce zabrániť. Tá záhrada je tam už asi dve storočia. Myslím si, že jej preradením sa začne pomalý postupný proces jej devastácie a v konečnom dôsledku jej likvidácie. Neviem, z akých dôvodov niekomu vadí súčasný stav ochrany.Či to je finančných alebo iných. Ale argument, že tam je vysadená vegetácia nie pôvodného biotopu, je prinajmenšom zvrátená. Dvesto rokov táto vegetácia tam prežila, prispôsobila sa našim podmienkam. Je na ohraničenom malom priestore a je krásna, slúžim pre potechu a oddych obyvateľov aj návštevníkov, slúži pre pozorovanie
botanikom, lesníkom. Čo je to za logiku, ktorá chce znížiť stupeň jej ochrany ? Naopak, bolo by ho potrebné zvýšiť. Takto si vážime to, čo naši predkovia urobili ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ad botanicka zahrada

Zdravím.
Rozprával som sa o tom s riaditeľkou CHKO Poľana a aj keď vidím určitú možnosť, že by k takejto likvidácii došlo, dôvody sú iné a preto by som sa o budúcnosť botanickej záhrady nebál. Celý problém je totiž v ponímaní ochrany prírody a tým aj v príslušnom zákone. Teraz sú aj botanická záhrada v BŠ aj arborétum vo Zvolene na Borovej hore chránené areály s tretím stupňom ochrany. Tým pádom je nutné, aby nespočet činností, ktoré sú neoddeliteľne späté s fungovaním daných zariadení, bolo riešených cez výnimky z tohoto zákona. Je to podobné, akoby mal zákon o ochrane prírody a krajiny platiť rovnako pre národný park ako aj pre ZOO. V ZOO tiež medveďa nikto nechce len tak zastreliť, preto ani na podobné prevádzky by sa nemalo hľadieť okom tohoto zákona. Ak bude chcieť niekto zrušiť botanickú záhradu, tak to urobí, vytuneluje, alebo spraví aj inak. Botanická záhrada aj arborétum majú predsa úplne inú funkciu. Majú byť nápomocné pri výučbe, vedeckej práci, zachovávaní genofondu a pod.. Sú vytvorené a spravované ľuďmi, nie byť prírodou samotnou. Takto majú zbytočné náklady a problémy aj prevádzkovatelia, aj Správa CHKO.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

... hm, ...

sadiť a chrániť, to je logické ...

ale

kupovať ?

... ako ich kúpou ochránim ? Darmo som vlastníkom, keď ho "drevachtivci" vyrúbu - od tých ani "odškodné" nevysúdim ... či ? ... a stom - "môj strom" tam už nebude ... :-(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kup si svoj strom

ostrovid, ty si asi nepočul o akcii "kúp si svoj strom" že? ide o to že symbolickou kúpou stromu prispeješ na vytváranie súkromnej rezervácie Vlčia v Čergovskom pohorí. Rezervácia je už nejakú dobu vyhlásená a nikto tam nesmie rúbať, je tam povolené sa len kochať :) No a samozrejme plánuje sa rozširovať. tu je link: http://www.wolf.sk/sk/kup-si-s...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-) ... ja viem - poznám ...

... no napísal som svoj názor ... je to pekné ale priidealistické na môj vkus - asi som prílišný realista ... a dvam prednosť reálnemu efektu - zasadenému stromku ... ani značka "kúpeného" a "súkromného vlastníctva" rubačov neodradí, či ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To je samozrejme

problém. Zasadiť môžeš strom, ale nikdy les. Les sa nedá zasadiť, les sa dá len "pripustiť", umožniť Prírode ho vytvoriť. Les totiž nie sú zďaleka len stromy ale desiatky tisíc ďalších organizmov, ktoré sa nedajú zasadiť. Preto chránime prirodzené lesy, a tam sa fakt nerúbe. Zachránili sme tak stovky hektárov a zachránime tisícky i desiatky tisíc hektárov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pomoz zachranit les = kup si svoj strom

@Ostrovid: Jednou z mnohych cinnosti clenov a priatelov LZ VLK je aj celorocny monitoring lesov na uzemi Slovenska. Ten zarucuje, ze nedojde k vyrubu v sukromnych rezervaciach (Vlcia, Rysia), ci v prenajatych rezervacich (Sucha dolina) a dalsich, ktore VLK zachranil pred postupnym vyrubanim. Dalsou "zarukou" je podnet na prokuraturu, ktory by nasledoval.

Tiez som tomu neverila, az kym som sa na tych miestach nebola pozriet. Lesne cesty tam pomaly zarastaju a divocina zacina dychat. Ak stale neveris, chod sa pozriet aj ty alebo napis na alfa@wolf.sk a dohodni sa na vylete. A mozes si osobne vybrat strom, ktory budes chranit :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... a ako ich chcete uchrániť pred napr. Rómami ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Starostlivou pripravou a vyberom

uzemia, ktore chranime. Treba sa ist pozriet do nasich rezervacii. Nie su to lahko pristupne, kulturne lesy niekde na rovinke. Aj vdaka ich nepristupnosti neboli kompletne vytazene a aspon ciastocne si zachovali charakter pralesov. Staci si pozriet pohlad na NPR Sucha dolina a SPR Vlcia:
http://www.wolf.sk/files/image...
http://www.wolf.sk/files/image...
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME