Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bard (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

niečo sa mi na nej páčilo... aj keď na mňa trošku pridlhá ;) K+
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zdá sa, že autor básne nemá jasnú predstavu o rýmoch, ani o iných aspektoch tohto typu poézie. Strofy rozdelené po štyroch veršoch ešte neznamenajú ovládanie pravidiel. Áno, pravidiel. Viem, že je to ohavné slovo, ktoré tunajší básnici považujú za rúhanie sa ich predstave slobody prejavu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ach jaj

a to má autor za každou svojou básňou, epopejou a pod. písať, prečo je to tak, že sa to rýmuje alebo nerýmuje. či sa viac zameral na príbeh ako o to, aby sa to rýmovalo?... ale hneď pindať, to vie každý. a vyťahovať sa, že on pozná nejaké pravidlá a druhí nie. zato, že sa neriadi podľa pravidiel neznamená, že ich nepozná.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ach jaj

To si kde vyčítala, že pod básňami je potrebné vypisovať vysvetľujúce traktáty?
Vysvetľovanie príčin básnenia "ex-post" je blbosť, a práve preto nenachádzam žiadnu hodnotu tvojho komentára.
Primitívne rýmovanie ostane primitívnym rýmovaním, a je jasným ukazovateľom toho, ako sa autor dokáže ne(vyrovnať) s úrovňou jazykovej kultúry v poézii. Nepotrebujem poznať autorov teoretický potenciál. Čítam a vidím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ach jaj

ty si napísal: ,,Strofy rozdelené po štyroch veršoch ešte neznamenajú ovládanie pravidiel."
a ja vravím, že autor zámerne nepísal podľa (niekoho) pravidiel...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ach jaj

Vidím, že dokonale poznáš, čo autor napísal a prečo to tak napísal, dokonca aj podľa čoho.
Využívanie gramatických či dokonca jednoslabičných rýmov je jedným z rozhodujúcich činiteľov poukazujúcich na to, ako si autor váži slová. Ak nevieš, čo sú tie potvory zač, naštuduj si, a potom diskutuj.
Nechoďme ďaleko. Hľa, priamo autorove "skvostné rýmy":
cesty-bresty, záprahy-nástrahy, silu-chvíľu, trpia-hrbia, ubíja-zabíja, lom-dom, utečie-potečie, dajú-hrajú, soľ-boľ. Možno som ešte na niektoré skvosty zabudol.
Chceš ešte niečo dodať na obranu autorovej básne po formálnej stránke, alebo ťa mám povaťovať za uvedomelú pritakávačku a obhajkyňu čohokoľvek čo uverejní na svojom blogu?
Nebaví ma presviedčať ľudí, ktorí si mýlia pojmy a dojmy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

konečne pri nete

Opäť raz ďakujem za reakcie. Za všetky

Viem čo je gramatický rým a tiež viem že básni (alebo ak to toho slova nie je hodné pre "primitívne rýmovanie" tak RIEKANKE či RÝMOVAČKE) nepridáva na kráse a ani na hodnote. A je mi to jedno. A nehovorím to z pozície nejakého namysleného majstra, ktorý ide tvoriť nové prúdy, postupy či štýly. Hovorím to preto, lebo to najdôležitejšie (a to 2 krát podčiarkujem) je pre mňa OBSAH. Ja tu nepíšem zbierku nad ktorou budú padať údivom zástupy. Snažím sa opísať predstavy, obrazy pomocou slova a 4or veršovej formy. A ak chcem cesty pri ktorých rastú kry a bresty tak ich tam napíšem. Naozaj neviem, aký iný rým by som zvolil, keď vec vnímam takto. Prečo potom pridávam články na blog keď sa tu dušujem že mi nezáleží na umeleckosti mojich veršov ? Lebo si myslím, že pri čítaní to moje "nevyrovnanie s jazykovou kultúrou" môže byť zdrojom podobných obrazov aj u niekoho iného. Prípadne ako som už písal, snažím sa vystihnúť aspoň kúsok nejakého príbehu (konkrétnu činnosť, výzor...) a zároveň ponechať určitú časť abstrakcie, aby čitateľ za bardom, básnikom, navigátorom... videl toho koho chce on. Dobrú či zlú vlastnosť, cit, osobu, možno aj sám seba. A toto je to hlavné, čomu sa musí podriadiť každé jedno pravidlo. Obrazu ktorý chcem opísať.

A Martin, už dávnejšie si mi vytýkal toto isté. Možno nie tak ostro ako dnes, ale zamýšľal si sa, prečo mladší autori "klesajú" mimo rámec toho, čo robí báseň kusom umenie. Odpoveď neviem, no moje pohnútky snáď už poznáš. Ja sa tu nepretekám ani nebijem napríklad s tvojimi básňami, ktoré sú naozaj po umeleckej stránke vyšperkované. No nabudúce si moje články radšej ani nečítaj, pretože aspoň v dohľadnej dobe sa štýl písania zmeniť nechystám.

A taktiež ďakujem za podporu mojich "skvostných rýmov", hlavne Janu, ktorá snáď najviac vie, o čo mi pri písaní ide :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Michal,

možno viac než pojem výčitka by sa hodilo slovo pripomenutie.
Problém básní nastáva v okamihu ich zaťažkávacej skúšky medzi čitateľmi. Ja viem, že je nemožné zapáčiť sa každému, a podotýkam, že OBSAHOVÁ stránka je absolútne na strane autora. Každý si píše čo chce a o čom chce. Situácia je však pri formálnej stránke iná. Elementárne zakopávania formy o napríklad "lacné rýmovanie" vytkne autorovi každý, kto už o poézii viazaného verša čosi vie. Stáva sa že kvalitný obsah je znehodnotený formou. Uvažovanie v istých rysoch je založené aj na praxi a sčítanosti, poťažmo slovnej zásobe. Nikto ti nevytkne žiaden obraz, ktorý formálne prepíšeš hodnotnejšie než žiak ZŠ. Aj v tom sa ukrýva "kumšt", v nachádzaní nekaždodenných vyjadrení, pestrosťou rýmov a v konečnom momente - byť naozajstným básnikom, a nie niekým, ktorý sa chce iba na básnika podobať.
Želám ti veľa úspechov na tvojej ceste, ak to so svojim básnením myslíš vážne.
MH
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mne sa tá báseň vidí síce dlhá a nezaujala ma tak, ako Žolík a Navigátor, ale je mi autora trochu ľúto, lebo si myslím, že je tvor premýšľavý a píše zrozumiteľne. Som už raz taká, že ostrú kritiku vždy prežívam s tým, kto jej je vystavený. Jasné, že vždy je čo vylepšovať, ale mne sa nezdá, že autor je povrchný, a tak to zrejme aj vie.
Nech mi prepáčia tí, ktorí ovládajú teóriu. Nechcem sa prieť v tom, v čom nie som doma. Ja len, že aby ho to neodradilo od písania...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

určite ho to neodradí ;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak potom ok, akurát by bolo možno lepšie, keby si to bol vyargumentoval sám.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re

Nebudem poukazovať na amatérsku formu, skôr to skúsim povzbudivo, ovládnuť rýmy nejde cez noc, je to dlhoročná závislosť, chce to vôľu, trpezlivosť a veľkú dávku odhodlania. Nepochybujem, že ak vytrváš, po pár dekádach budeš na svoje začiatky pozerať inými očami, než dnes.
 


 1. V Zemianskych Kostoľanoch sa zrazil vlak s nákladiakom (+FOTO)
 2. Gajdoš podáva trestné oznámenie vo veci Slovenských brancov
 3. Semafory majú tajné tlačidlo. Na čo slúži
 4. Froome prišiel o pomocníka, Moscona vylúčili pre udretie súpera
 5. Naznačil, ako si pichá injekciu. Froome naďalej čelí provokáciám fanúšikov
 6. Cinkota: Čím viac mi bolo dovolené, tým viac som hranice prekračoval
 7. Musí zdolať Legiu Varšava. Trnava spoznala ďalšieho súpera
 8. Od začiatku krízy hovoríme to isté. Bohužiaľ
 9. Slobodníka za šéfa polície odmietli, ako pridelenec neprekáža
 10. Özila sklamala vlna kritiky kvôli fotografii s Erdoganom

 1. Minister Richter sa chystá premrhať milióny eur s pochybným výsledkom
 2. Noční vlci budú vodiť na Slovensku starých ľudí cez cestu. Aspoň podľa Kaliňáka
 3. Sudca Dohňanský sa po nehode vrátil do práce. Obvinený nie je
 4. Kauza Cervanová: Posledný výdych koňa
 5. Dnes už vieme, že kto nemá zbrojný pas, nie je skutočný Slovan
 6. Fedor Gál: Andrej Kiska má zodpovednosť, ktorej sa nemôže vzdať
 7. Kto vyje s vlkmi a kde je skutočná bezpečnostná hrozba
 8. Pellegriniho taktika
 9. Buchrezension: Vladimir Palko „Die Löwen kommen“
 10. Pravé tváre (korektných) zradcov národa

Už ste čítali?