Pondelok, 22. január, 2018 | Meniny má Zora

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Reakcia na stanovisko ministerstva školstva k petícii učiteľov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

petíciu som podpísala, ale aj tak si myslím , že už dávno sme mali štrajkovať pekne naostro - kým tak neurobíme budú s nami tieto opice cvičiť a v konečnom dôsledku si to svojou neschopnosťou aj zaslúžime. kto sa nevie postaviť rezolútne za svoje požiadavky , nech nič nechce sme svojimi petíciami všetkým na smiech . akú my chceme mať autoritu, ked sme neboli a nie sme schopní ani po 20 rokoch si vydupať svoje ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

absolútny súhlas. je to len a len naša vlastná chyba - nevyhovárajme sa na nikoho iného. štrajkovať "na ostro" sa malo už dávno. ale keď sa niektorí (mnohí???) z nás boja prísť o dennú mzdu a radšej si nechajú skákať po hlave od tohto primitíva zlodejského, tak sa vôbec nečudujme súčasnému stavu. howgh!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

to čo dostávame nie je mzda , ale príspevok na prežitie
pán mikolaj asi vynechával hodiny matematiky - prečo z tej žobračenky ktorú mi platí mám ešte platiť za školenia z ktorých je taký úžitok ako z neho t. j . sčítané , odčítané , umocnené = 0
okrem nás a lekárov v tomto štáte snád nikto nemusí pravidelne dokazovať spôsobilosť na vlastné náklady - kto kedy preskúšava a overuje úradnékov, miínistrov....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ty si to trochu nepochopil!

Odpoveď MŠ je presne podľa politického kodexu a ten znie: Nikdy neodpovedaj na danú otázku a keď odpovieš, tak úplne na inú, aby si svoju odpoveď vždy mohol opravovať v zmysle kade vietor tade plášť.
Všimni si, že žiadny politik ti priamo na otázku nikdy neodpovie, ledaže by sa mu priama odpoveď hodila do volebného programu. Skrátka, vyvoláva sa v tom, kto sa opýta dojem, že tým blbým je on lebo sa nevie pýtať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pekný článok

Na podporu toho, že bez peňazí pre učiteľov to v školstve nemôže fungovať, pridávam odkaz:
http://www.spomocnik.cz/index.... (o tom, prečo dosahujú singapurskí žiaci dobré výsledky)
(k prvej reakcii: niektorí učitelia (aj vysokoškolskí) chceli štrajkovať už pred 15-imi rokmi, ale sa to nedalo, pretože by to vtedy bolo proti Mečiarovi (a toho mnoho učiteliek stále obdivovalo))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ked sa stádo vysokoškolsky vzdelaných ludí raz za 20 rokov pokúsi o štrajk , to je akože super výkon ?
mečiar je už jednou nohou vo večných lovištiach , teraz obdivujú hranola , potm xy a kedy bude teda peávny čas? nikde nie je napísané , že účasť musí byť 100ˇ%
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

chcel som len povedať, že sa nedalo vyhlasovať štrajk, keď bolo vopred jasné, že by to neviedlo k štrajku, ale k vystupovaniu učiteľov z odborov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

S bodom dva podľa MŠ súhlasím. V súčasnosti učí veľa inžinierov a ľudí, ktorí sa učiteľmi stali, lebo nemali inú príležitosť. V súčasnosti chodím na hospitácie a vidím, že absolventi vysokých škôl a inžinieri učia vedecky: prednášajú. Nedokážu sa znížiť na úroveň dieťaťa aktivitami, kooperatívnym učením. Napíšte si poznámky naučte sa doma, zajtra skúšam je najľahší spôsob učenia a vyžaduje najmenší čas na prípravu.
Absolvovaním zvyšovania úrovne vo svojom odbore sa z nich stávajú odborníci na daný odbor, ale nie lepší didaktici a metodici. Učivo sa veľmi nemení, menia sa spôsoby učenia a to zvyšovaním kvalifikácie v oblasti vzdelávania nemá nič spoločné. Absolvovaním doplnkového pedagogického štúdia sa z inžiniera nestáva pedagóg!!!
Preto považujem za správne, aby sa vzdelávanie pedagógov odohrávalo hlavne v oblasti didaktiky, aktivizujúcich metód a pod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie celkom rozumiem tejto vete:

"...menia sa spôsoby učenia a to zvyšovaním kvalifikácie v oblasti vzdelávania nemá nič spoločné." To čo tým bolo myslené?

A k tým inžinieorom: Každý Ing., ktorý učí, by mal mať absolvované Doplnkové pedagogické štúdium. Tam sa preberá aj pedagogika, aj didaktika odborných predmetov, aj psychológia, a biológia.
Mali tí hospitovaní jednotlivci absolvované DPŠ?

DPŠ nie je záruka, že niekto bude dobrý učiteľ. Ale zlí učitielia sa nájdu aj medzi absoventami pedagogických fakúlt a aj medzi absolventami vedeckých smerov Komenského Univerzity.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale, prosím ťa,

čo by si chcel robiť s tridsiatimi ôsmimi bochníkmi?! :))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Otázky pre autora článku:

Tomu mám rozumieť tak, že po získaní kreditov postačujúcich na postup do vyššieho platového stupňa v danej triede (či ako sa to teraz volá) patrí učiteľovi zvýšenie platu len na určitý(!) čas? Na akú dobu? Potom sa vráti do predchadzajúceho stupňa?

Tie vdelávania si učitelia musia zaplatiť a potom po určitej dobe im to prestane platiť?

Nazbierané kredity tiež, pokiaľ viem, platia len určitú dobu (6 rokov?). Doteraz som to vnímal tak, že na zobieranie dostatočného počtu bodov -kreditov treba na postup cca dve vzdelávacie aktivity. Musia byť tie 2 aktivity stihnuté do 6 rokov? (A to potom platí len dočasne?) Alebo za každý získaný bod-kredit sa zvyšuje plat?

Mohli by ste mi to, prosím, vysvetliť?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odpoveď

1. Ak učiteľ postúpi do vyššej platovej triedy, ostane tam navždy.
2. Vzdelávanie (kurzy) sa zatiaľ len rozbiehajú. Tie kurzy, ktoré poskytuje MŠ SR a metodické centrá, sú zatiaľ zadarmo. Nestačia však pre všetkých učiteľov. Okrem nich začínajú so svojimi ponukami kurzov prichádzať aj súkromné firmy, ktoré zrejme tiež získali akreditáciu od MŠ SR, lebo inak by nemohli tieto služby poskytovať. Tie si samozrejme nechajú učiteľmi za kurzy dobre zaplatiť. Jeden takýto kurz stojí napr. 275 EUR a získate zaň 9 kreditov. Na postup z 10. do 11. platovej triedy je potrebných minimálne 30 kreditov. Rozdiel v platoch medzi 10. a 11. triedou je cca 40 EUR mesačne v hrubom.
3. Keď učiteľ začne zbierať kredity, má dve možnosti, čo s nimi urobí. Buď ich použije na prechod do vyššej platovej triedy (čiže získanie 1. resp. 2. atestácie), alebo na kreditový príplatok. Ak ich chce použiť na postup do vyššej platovej triedy, musí do 7 rokov nazbierať 30 kreditov a absolvovať predatestačné vzdelávanie. Ak to nestihne do 7 rokov, kredity mu prestanú platiť a začína odznova. Ak chce kredity použiť na kreditový príplatok, musí počítať s tým, že tento príplatok mu bude vyplácaný iba 7 rokov od doby, keď získal svoje prvý kredit. Minimálny počet kreditov, ktoré môže uplatniť na kreditový príplatok, je 30 kreditov. Za to získa 6 % k hrubému tarifnému platu. U mňa to je cca 34 EUR v hrubom. Maximálny počet kreditov, ktorý si môže uplatniť na kreditový príplatok, je 60 kreditov. Tu by získal 12 % k hrubému tarifnému platu. Samozrejme stále platí, že po siedmich rokoch od získania prvého kreditu mu tento príplatok bude zastavený, pokiaľ nebude v zbieraní kreditov pokračovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Musím však konštatovať, že mi to pripadá ako dobrá blbosť a nie snaha zabezpečiť celoživotné vzdelávnie. Je to honba za kreditmi, ktorá sa zvrhne na formalitu a zostane len slušný príjem pre vzdelávacie organizácie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

aha, takze ak za jeden kredit zaplatim 31 euro u firiem (po prepocte z tvojho prikladu), a musim ich nazbierat 60, tak musim de facto zaplatit +-2000 eur (aj s inymi nakladmi), aby mi zdvihli plat o 34 eur V HRUBOM. Takze to musim de facto zaplatit a potom splacat 6 rokov, s tym ze mozno mi tie kredity aj tak prepadnu. Navyse v skolstve, v ktorom netusim ci to tak bude fungovat od najblizsieho septembra, nieto este co bude o sest rokov... a nabalia sa na tom sukromne firmy (ktore su urcite pri udelovani licencii vyberane spravodlivo a nie podla znamosti na ministerstve)
Inymi slovami nas ministerstvo okrada.
Peticia je malo, chce to strajk. Dufam ze aspon niektore tie starsie ustrachane kolegyne najdu jedneho dna odvahu na nejaky ten strajk, ale niesom si isty ci sa toho dozijeme, uz v tejto peticii zopar kolegyniam dost vrtalo hlavou ci je dobre aby tam bolo ich meno, aby to niekto proti nim nepouzil....
Chyba je v nas a nasej apatii, aj preto povazujem tuto peticiu za vynikajucu iniciativu za ktoru maju organizatori moj obdiv. 2 mladi ucitelia nazbierali 20 000 podpisov medzi ucitelmi, predstavte si co vsetko by sme si dokazali vybojovat s troskou snahy a ODVAHY....
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME