Nie je progresívne zdaňovanie otvoreným prejavom nenávisti voči strednej vrstve? Nie je. Ked nerozumiete ekonomike, radsej o nej nepiste. Alebo si nastudujte zabudovane (automaticke) stabilizatory.
skusil si niekedy to čo pišeš skontrolovat s realitiou. len tak obyčajne sa pozriet, či to čo hodiš na papier možeš podporit realnymi faktami? "Ľavica zvyšuje rozdiely medzi ľuďmi." ako pišeš je zjavna hluposť. žil som v sociku to je v časoch extremnej lavice. vodič kamionu vo firme kde som robil mal rovnaky plat ako namestnik riaditeľa. mali rovnaky byt, pili rovnaku vodku a ich ženy mali rovnake šatove zastery. predstav si že ten namestnik ani nahodou nehol vlastnit fabriku v ktorej pracoval, mesiac lovit ryby v norsku a cez leto prevetravat hlasatelky na jachte v monte carle. nie že by nechcel ale on fakt nemal na to. od berlina po vladivostok to tak bolo.
Mozno to neboli prave "namestnici", aj ked aj ti mali urcite vyhody voci "tym pod nimi". Boli to komunisti rozneho rangu, ktori si mohli dovolit veci, ktore ostatnym upierali; zahranicne dovolenky, nie len v Juhoslavii ale aj v "kapitalistickych" krajinach, rozne sanatoria a zotavovne, rozne party a zury, tovar z dovozu (tuzex, priamy import) a ine. Tieto statky si nemohli dovolit preto, ze by boli naozaj sikovnejsi, vynaliezavejsi, pracovitejsi, ale len preto, ze sa poznali s tymi spravnymi ludmi, boli v tej spravnej strane. A samozrejme prekvitalo rodinkarstvo a uplatkarstvo. Sakra, to mi pripomina nieco zo sucasnosti :-(
ide o to, ako porovnávaš rozdiely. . 1. niekto má auto za 100k, druhý má auto za 10k, rozdiel je 10 násobný 2. niekto má auto za 10k, iný si auto nemôže dovoliť, aký je rozdiel? Dajú sa tieto dva prípady vôbec porovnávať? . Za socíku boli nominálne rozdiely skutočne malé. Ale reálne boli obrovské. Pretože rozdiel bol v tom, že niekto mohol vycestovať do zahraničia a niekto iný nemohol. Niekto sa k istému tovaru (hoci nominálne lacnému) dostal, ale niekto iný nemal žiadnu šancu ... . Napríklad ten tvoj námestník riaditeľa mal možnosti, ktoré ten vodič rozhodne nemal. Podobne napríklad aj mäsiar mal možno rovnaký plat, ako učiteľ, ale rozdiel v možnostiach bol obrovský.
to čo tu navliekaš? snad nechceš klasifikovat socialne rozdiely podla toho či niekto dostal devizovy prislub, všeda v demokracii sa použivaju majetkove pomery, pristup k vzdelaniu, zdravotnictvu, socialnym službam, nakupny koš. akurat ty chceš porovnavat život ludi podla toho či niekto len raz a druhy 5x za život mohol ist pozriet jadran.
V tomto musim s Tiborom suhlasit. Tu nejde len o jadran, ale napr. aj o stavbu rodinneho domu. Ked si mal za sociku dobre kontakty, aj rodinny dom si postavil z materialu, ktory si ziskal pod rukou a na stavbe pracovali robosi z najblizsej fabriky. Ak ked si ich nemal, cakal si x rokov ako clen bytoveho druzstva na pridelenie bytu. . Dokonca sme mali generalneho tajomnika a prezidenta, koli ktoremu dnes este stale stoji Bratislavska Dubravka. Tomu hovorim stastie, ktore napr. stari Petrzalcania nemali. . Aj toto su priklady nerovnosti, ktore sa majetkovymi pomermi ci nakupnymi kosmi vyjadrit nedaju.
ten generalny tajomnik uchranil dubravku. asi so sentimentu. ale nemohol dať jednemu synovi slovnaft a druhemu železiarne. pozri ja viem, že ked mal sudruh okresny tajomnik trnavskeho okresu jubilejnych 60 rokov, tak mu išli gratulovat všetci riaditelia a papalaši okresu a každy mal dar od 5000 do 15000 korun. bol som pri tom ked sa moji šefovia z vlastneho skladali a špekulovali ake tie peniaze z niečoho uliat, ale mali strach. ten "chudak" tajomnik mal potom obrovske starosti ked sa tie farebne telkače snažil predat cez domace potreby. bolo to zjabne zneužitie funkcie. ale to absolutne nič nemeni na štatistickych hodnotach v celej spoločnosti. rozdiel v životnej urovni na slovensku nebol tak velky ako dnes.proste lavica nivelizuje aj ked uzka špička kradne vo velkom. a nie ako si tvrdi bloger.
keby som bol býval nútení sa zamestnať za komunizmu, musel by som mať známosti a potom držať hubu a krok. K solídnej robote by som sa nebol dostal. Pretože nadriadení by boli "z vôle strany". Teraz sa dohodnem s majiteľom, ktorý by tým majiteľom dlho nebol, keby nevyberal pracovníkov aj podľa ich schopností. A žiaľ, nie "sociálne zručnosti", ale odborné schopnosti sú mojou prednosťou. Proste sa do r.ti niekomu napchať neviem, za socíku by som musel emigrovať.
Sused sa vozí v Audi za 200k, ja sa vozím v Oktávii za 20k. Ja osobne to za (veľký) rozdiel nepovažujem. Mňa moje auto pohodlne odvezie tam, kam potrebujem, ak batožina sa mi zmestí .... . Sused lieta na dovolenky 3x ročne, minimalne biznis class. Ja dovolenkujem letecky raz (economy), inak chodím (autom, vlakom, autobusom) na vikendovky po okolí ... Opäť: nevidím v tom (veľký) rozdiel. V podstate by som so susedom ani nemenil. . ALE: ak si niekto mohol zo západu doviezť počítač, literatúru (hoci len v hodnote 1k) ... a ja som nemal šancu. Toto vnímam ako priepastný rozdiel. Pretože som prišiel o príležitosť pracovať s PC. . Je teda veľký rozdiel medzi mať niečo za 100k vs. mať podobnú vec za 10k. oproti situácii mať nejakú možnosť (hoci aj v malej hodnote) vs. túto možnosť vôbec nemať. Tento rozdiel nie je možné vyčísliť, hoci nominálne je malý.
Ked ekopnomovia finančne vyčíslili Orbánov volebný program v minulých volbách (v posledných už volebný program ani nemali), vyšlo im že chceli zaťať 2 krát takú sekeru ako Gyurcsán so socialistami. U populistu je to jedno či pravica alebo ľavica.
To ze rozne nacionalisticke strany su vlastne krajne lavicove a nie pravicove sa viac-menej pravidelne objavuje v roznych clankoch uz dlhsi cas. Ja sam s tymto tvrdenim plne suhlasim, ako aj s tvojim tvrdenim, ze vysledok posobenia tzv. lavice v politike vlastne ani nie je znizovanie rozdielov medzi bohatymi a chudobnymi, ako to sami radi tvrdia. Chcel by som vsak dodat nasledovne: Kym pravica sa snazi o spolocenske usporiadanie, v ktorom, uspech (prijmy) jednotlivcov zavisi hlavne od ich "ekonomickej" sikovnosti, lavica sa naopak snazi vytvarat spolocenske usporiadanie, v ktorom uspech zavisi hlavne od "mimoekonomickej" sikovnosti; t.j. kto je s kym rodina, kto koho pozna, kto koho uplati (aj ked to posledne by sa v extremnom pripade dalo povazovat za "ekonomicku" sikopvnost ;-) Ak by som sa tuto myslienku pokusil doviest trochu dalej, moderna socialna demokracia si v ramci demokratickeho spolocenskeho zriadenia snazi vytvarat pozicie, ake kdysi mali feudali ci otrokari, t.j. vynucovat si ekonomicke uspechy mimoekonomickymi prostriedkami. Vsetkych pritom ohuruje recami o rovnostarstve, konkretne ich kroky vsak smeruju niekde inde. A nacionalisticke strany, tie ohuruju zase roznymi xenofobnymi zastupnymi temami, su mozno agresivnejsie ako socialna demokracia, ale vysledok ich posobenia byva rovnaky.
Nie je. Ked nerozumiete ekonomike, radsej o nej nepiste. Alebo si nastudujte zabudovane (automaticke) stabilizatory.
zabudované stabilizátory :)