Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rúbanie prameňov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

spomenula som si

na výbornú knihu: Mario Vargas Llosa: Rozprávač. Okrem iného sa tam píše aj toto:
"Spomenul som si na niečo, čo viem už od narodenia, alebo som sa to možno naučil v stave tranzu. Ak sa so zemou čosi zlé udeje, tak preto, že jej ľudia nevenujú pozornosť, že sa o ňu nestarajú, ako treba. Môže zem hovoriť ako my? Keď chce naozaj niečo povedať, musí to nejako zariadiť. A tak sa začne triasť. Keď sa trasie, hovorí, aby sme na ňu nezabúdali, lebo aj ona žije a nechce sa nechať zneužívať. Začala sa triasť, aby sa vyžalovala z toho, čo ju trápi."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pekné,

čo viac dodať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

je tam kopec krásnych myšlienok. Určite by sa ti páčila.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nešlo tam náhodou

odstraňovanie kalamity? Akým ohniskom si to fotil?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ono aj tie kalamity

nie je problém zariadiť. Pri smreku stačí nechať stáť len smrek a ostatné pri prerezávkach likvidovať. Pri bukových porastoch sa zase musí porast "vhodne" otvoriť a počkať na vietor... Získaš tak miesta, kde sa dá rezať po každom vetre.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lesná DEMAGOGIA GO ON...

aj všetci ostatní zmagorení, či slušnejšie zmanipulovaní.
Toto su obrázky z miest v lesoch, ktoré sa kažkým rokom ukáža na našom Slovenskom územi v pomere ZHRUBA 1/100 územia . Kedže les zhruba rastie 100 rokov, v prinpípoch SR hospodárenia je vyrúbať tolko, kolko v roku prirastie , resp. menej, kedže nie všetky lesy sú vhodne na tažbu a uplnu exploatáciu. Tak, v roku na SR prirastie na ploche LES, ktory je vedeny v katastroch okolo 12,5mil. m3, rúbe sa hlboko pod tuto uroven, bolo to okolo 6mil.m3, čiže polovice, len posleedne roky to stupa, lebo sa na scenu objevila kalamita, ktorá sa nám z Dovodou zablokovania tažieb ENVIRO romantikmi/ tot je oficialny Brussel výraz/, nekontrolovane rozšíruje v smrekoch a hlavne v horskych polohách. ČOHO sa minulé generácie lesníkov balí, t. j. korovvcovej kalamity, sme tu v mžiku zamietli, a jednoducho sme vypustili GINA s flaše. Máme výrazne premnožené stavy tohto chrobáka, a on , ked nemá čo žrať/ Sumava/, pusti sa do aj mladych stromčekov a obžiera i tie, čiže ako oblak kobyliek , keď sadne na na zem, zožerie všetko.
OKOLO 8-9 mil m3 sa ročne vyrube, ALE 12,5mil.m3 prirastie. Ciže ešte stále sme len v aktívnom pluse, preto ťažby sú trvaloudržatelne- keďže sú drevne zásoby jedno naše z mála komodiť, o ktore je vo svete zaujem, a zaujem o ne bude len stupať. Niečo zo sudka EKObiznisu, Toyota vyhlasila, že do roku 2020 na svete bude ročnytrh s BIOPLASTAMI vo výške okolo 20 miliard Dolarov, a ona bude lídrom v ich použivaní?§ Kto bude vyrábať biomasu na produkciu tychto bioplastov?! Mý Slováci alebo plantáže velkych firiem v rovnikovek afrike, Južnej Ameriky , či indočine, kto bude zarabať peniaze, my TÝM, že sa budeme pozerať na naše NEPORUSENE lesy a budeme sa voziť na autach z bioplastov?!
Význam vlastníctva drevnych zásob na svete len porastie, a či sa Vam páči alebo nie, podla mna to vedia aj naši ekko romantici, ktorí takto robia medvediu službu/ A možno aj dobre zaplatenú/, aby sme nekazili obchod s biomasov iným krajinám.
Čiže tieto obrázky sú momentkov z plochy 1/100 uzemia a vhodným Komentárom, napr, takého GURU-typu lukač, sa navodzuje atmosféra v spoločnosti, že je to celé uzemie SR. CHYBA, jedná sa iba o JEDNU Stotinu plochy, zvyšných 99 STOTIn, autor pre istotu neukáže?! A takto sa robí PROPAGANDA, dokonca lukac v diskusií už aj si stihol kopnuť do urbároch- ano ony svojou lobistickou cinnostou su najuspešnejší, takže mu riadne ležia v žaludku, a preto ten kopanec od Lukača. Ale Juríčkovi sa to všeko raz zráta...
lesná DEMAGOGIA GOOO ONN....

Čítajte viac: http://blog.sme.sk/diskusie/us...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pises rovnako demagogicky

Zaujima ma tvoja odpoved na nasledovne moje postrehy.

1. Bol som v Tatrach cez vikend a dlho dlho som sa dival na oholene a lesnikmi upratane kalmitne svahy pri Lomnici a Tatranskej Kotline. Ved kalamitu bolo treba predsa upratat a drevo spenazit. Inak by zhnilo na svahoch a zadrziavalo vodu. Mrtve drevo podkornikom nechuti, vsak? Takze sa to vytazilo koli peniazom. Dalej sa robili zasahy proti sireniu podkornikovej kalamity a rubali sa aj napadnute stromy v okoli kalamitnej plochy. Nuz a aky som videl vysledok? Obrovske plochy sucharov vsade okolo oholenej plochy. Aky to teda malo zmysel?

2. Píšeš ódy na cennú surovinu,ktorú na Slovensku máme, aké sú jej prírastky a aká je žiadaná v zahraničí. Objem ťažby stúpa. ako je potom možné, že štátne lesy SR sú v brutálnej strate a my všetci sa musíme na ne skladať a požičiavať cez štátny rozpočet peniaze. Na čo nám je takýto podnik, keď generuje iba stratu? Boli by sme chudobnejší ak by nebol?

3. Nemyslel si vážne, že naše slovenské drevo má byť konkurencieschopné na trhu s biomasou,však? Robil si si srandu dufam. Ako to môžeš porovnávať? Náklady a čas na vypestovanie m3 dreva u nás a na eukalyptových plantážach Afriky,Brazílie a Indonézie je niekoľkonásobne vyššia. V tomto smere nemáme absolútne žiadnu šancu ani pokiaľ ide o cenu, ani výmeru. To si skutočne myslíš, že Slovnesko s lesnou výmerou na úrovni väčšieho okresu v Brazílii môže nejakým spôsobom participovať na trhu s biomasou? Spamútaj sa kým je čas. Ďaleko, ďaleko väčší prínos pre krajinu a jej obyvateľov je funkcia lesa z hľadiska zadržiavania vody, pretože na škody spôsobené povodňami si ten les ťažbou nikdy nezarobí.

4. Na Šumave bola mega podkornikova kalamita a dva druhy územia. To , kde lesnici upratali a to kde to ostalo ležať na zemi v lese. Čo myslíš, kde zregeneroval les rýchlejšie a bez nákladov?

5. Nebolo to tak dávno, čo miestny horár označil v lese sucháre a ľudia z dedín si tie stromy zrezali, odniesli a mali drevo. Lesu sa neublížilo a ľudia z dedín pod horami mali z toho úžitok. Aký úžitok majú dnes, keď nabehnú ťažké mechanizmy, vyťažia les holorubom a zdevastujú pôdu?

6. Videl si svahy okolo Nižnej a Vyšnej Boce? To je katastrofa! Je to komplet oholené, aj s pôdnym krytom. V zime tam budú lavíny a na jar povodne, zalesniť takto poškodené svahy bude mimoriadne náročné a nákladné. Videl si hrebeň Nízkych Tatier na Čertovici? Na južnej strane zúrili lesníci a je tam mesačná krajina, vymytá pôda, riedka vegetácia. Na severnej strane, kde lesníci neťažili je tráva po plecia, husté porasty borievok a čučoriedok, 10cm hrubý mach a množstvo mladých stromov. Voda sa tam zadržiava ako v špongii. Choď sa tam pozrieť a potom nám prosím napíš svoje dojmy.

Dik.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

KVíz už začal?!

Nerozumiem dobre Vašej otázke, či otázkam, takže ti nemožem spravne odpovedať ako by si chcel.../ Aj takto odpovie DEMAGOG, ktorý nechce reagovať/
Budeš sa len musieť vysporiadať s tým, čo som už napísal predtý, resp. iba s kratkymi poznamkamim.
lesna DEMEGogia GOO,GOO, GOO...
1, Tam kde sú sucháre, nebola umožnená výminka, t.j. 5.SOP, a kde je vyrubane, je nižší stupen v Tatrach...
Toto jeprežitý koncept a la CSSR, ktorý sa nikde neuplatnuje,iba v CR A SR?! TAkže ho treba zrušiť, tento nezmysel so stupnami OP- toto je riešenie.
2. Situacia v šťastných lesoch je triskná už or začiatku, našej štátnosti, dnešok sa nšejak nevymyká predchádzajúcemu priemeru?!
3.Jeden klasik svojho času povedal :" Z práce zkvéta blahobyt". Ak pristupime na to tvoje -karmatické, že nie sme konkurencie schopní, tak zabalme nejakú ekonomiku, vzdajme to, záchranme lesy, nič nerobme, ale z čoho budeme vytvarať NADHODNOTU- z čohobudem ežiť, ke´d nič nebudeme robiť?!. Z týchto drísstov, ktoré tu naprodukujeme/ Aspon by mohli vymyslieť taku klavesnicu, ktora by ťukaním generovala nejakú elektriku- boli by sme k niečomu užitoční/
4. NA Šumave sa jednostrannym rozhodnutím p. Bursíka po januarovom 2007 Kyrilovi, nepovolilo spracovanie okolo 350 000 m3, uspešne sa namnožil-vypustil sa GIN , a preto za dva roky došlo k premnoženiu, ako zakladna pričina- A toto už nikto v CR nespochybnuje, bol experiment, strany Zelenych a jeho veduceho, Bursíka o vybudovaní DIvočiny v srdci Europy, toto bolo heslo, ale splasla bublina , a aj Bursík...
5.suchare sa dnes už neznačia, lebo tie nie su zdrojom množenia obavaných podkorníkov , či lykožrutov. Dôlezitejšie je odstránovanie chrobačiarov, t.j. stromov, kde su čerstvo navrtane chrobaky a aj s larvami. A kedže sme si nechali hlavne vo vysokohorskych rezervaciach prikázanym nespracovaním smrekov po kalamite v roku 2004 namnožiť ZAkladny stav chrobakov, a ten nam tu neustále vyčína tým, že napadá dalšie a dalšie lokality. NApr. experti od ochrancov a Lukača tvrdili, že sa lykožrút v TaK nepramnoží, že treba nechať tie doliny bez spracovania kalamity. Teraz máme z dolin lykožruta v kopcoch a hrebeňoch a niči nam už aj starobylé LIMBY.
6.n Demagogia a aj ty iba porovnáva to , čo vidíš , že je ZLE s ničím. To akože ZLO, odkryte-zdevastovane plochy, predstavujú 1 % vymery lesov, a zvyšok 99 % je v poriadku. A na základe 1% sa snažite navodiť atmosféru, že je to tak všade, t.j. na 99% vymery lesov. TOTO je demagogia v priamom prenose...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale, ale ved uznaj, ze

pravdu ma aj druha strana. Holorubna tazba dreva je zla vzhladom na eroziu pody a zadrziavanie vody v krajine. Uznaj.
Ad bod.č.1 Sam dobre vies, ze nehovoris pravdu. Tie suchare su vsade, v 3,4 aj 5 SOP
Ad 2. Obhajuješ zlodejskú bandu
Ad 3. To je akoby si obhajoval pestovanie pomarančov v sklenikoch na Slovensku, aby sme konkurovali napr. Španielsku. Konkurencieschopnosť msí byť reálna. T.j. ak hovoríme o dreve tak v ramci papierenskeho priemyslu, nabytkarstva, ale NIE v produkcii BIOMASY.
Ad 4. Daj nejake konkretne info o podkornikovej katastrofe na Sumave. Ja som pocul ine.
Ad 5. Ako to bolo v tych dolinach pred 1000 rokmi? Nebol lykozrut?
Ad 6. Ťažba dreva v hospodárskych lesoch je vporiadku, ale musí sa myslieť na funkciu krajiny a obnovu lesa. Holorubná ťažba je to najhoršie čo môže byť. Na Slovensku je to však štandard. Choď sa pozrieť do Levočských vrchov alebo do Vyšnej Boce. Prečo sa vôbec ťaží drevo v Národných parkoch. Vyzerá to tam ako po bombardovaní. Otrasné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Ani ťažba dreva v hospodárskych lesoch nie je až tak v poriadku. Ak je aj les v kategórii lesa hospodárskeho, to ešte vôbec neznamená, že sa tam môže vykonávať ťažba bez spôsobu, bez ohľadu na hlavnú funkciu lesa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to je o čom ???

silvarium.cz ?! A to už nie je demagógia , že ... Niekto si myslí , že procesy v prírode môže hodnotiť po troch rokoch ! Ak by to nebolo smutné , tak sa aj zasmejem ... Prírodné procesy a ich výsledky predsa nemožno hodnotiť po pár rokoch . To si niekto myslel , že po veternej kalamite , za tri roky vyhučí zo zeme do riadkov vysadená hora s jedným druhom rovnako starej dreviny a keď to tak nie je , tak je to neúspech ? Najprv musí pekne kôrovec zožrať , čo je choré , slabé a neživotaschopné a popri tom tam už rastie to , čo prežije a prežiť má - taká je pravda ... a nie projekcie technokratických mozgov , ako to podľa nich má vyzerať ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Je veľmi ťažké baviť sa s niekym o lesníctve, keď lesníctvu nerozumie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

krtek,

ale rozu&iem aj DEMAGOGII, len tak náhodou sa zrazu objavili hned v jeden den TRI članky na tému, ako sa devastujú lesy, dva uviedol Barlog a jeden Lukáč, a dokonca som presvedčený, že tie fotky, ktore použil Lukáč sú presne od Barloga?§
Takže takto vyzerá KOORDINOVANA DEMAGOGICKA kampaň...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Mňa ako lesníka z praxe skôr trápi to, že lesníci budú mať veľmi veľa práce a roblémov, pokiaľ sa tie holiny aspoň zabezpečia. A kto to bude v budúcnosti všetko platiť? Predsa my všetci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

krtko lesný

Lesníctvu rozumie iba ten, čo sa oháňa pílou, zničí všetko v lese, rozrýpe cesty a plochy, rozhádže plastové fľaše od oleja, chemicky postrieka všetko čo sa hýbe, zničí vodné zdroje, rozlieva olej po lese, narobí po lesoch zvážnice, skládky dreva a asfaltky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Toto čo sa deje na Slovensku nie je lesníctvo. K lesníctvu patrí i ťažba dreva, ale v žiadnom prípade nie bez spôsobu. Tak, ako sa to v súčasnosti robí. V súčasnom tzv. lesníctve ostali už len skorunpovanci, zbabelci a skorunpovaní zbabelci. Keby som bol ešte v nedávnej minulosti ako lesník ŠL robil to, čo sa dnes deje v štátnych lesoch, tak ma tak kupnú do zadku, že sa zastavím na druhom konci vesmíru. Prečo to je dnes v poriadku???!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

krtek,

pokračuj v akcií, a z teba raz isto bude ri.jaditel závodu, Ponáhlaj sa, takých ,ktorých to zrazu napadlo, že sa to da zrazu lepšie rbiť stoja fronty, pred straníckymi centralami a čakajú, &kým ich nuiekto nevyberie. Nezabudní, musíš to stihnúť, lebo prijdeš o dobrý flek...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Čo ak za všetkými udalosťami a zmenami v Lesoch SR, š.p., na MP SR a v lesníctve na Slovensku som ja??? Čo ak za tým, že ťažba dreva na Slovensku sa musí dostať do výšky etátu - prírastku dreva, som ja? A po kariére netúžim. Absolútna moc je žiadna moc.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

niekde je to výslovná devastácia!

áno, a niekde kde sa hospodári podľa lesníckej správnosti sú doslova zdevastované miesta, kde sa postavili narýchlo provizórne zvážnice nad ktorými sa až rozum zastáva a kde normálny les dlho neporastie a plus ďaľsie takéto hrozné príklady :(
 

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Ondrej Putra: Dva roky v Anglicku I. 63
 2. Radovan Bránik: KOTLEBUS, alebo ako to bolo s autobusom ĽSNS 55
 3. Marko Salini: O Masarykovej láske k Turcu 23
 4. Radovan Bránik: Keď padajú MASky 22
 5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.11.1918) 20
 6. Branislav Gröhling: 3 príklady, ako ministerstvo školstva ignoruje odborníkov 12
 7. Roman Frnčo: Ako náročné je vybaviť si zbrojný preukaz? Postup od A po Z 11
 8. Robert Puk: Čo má spoločné starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý so Smerom? 11
 9. Transparency International Slovensko: Kto platí nového primátora Bratislavy? 10
 10. Matej Varga: Kedy príde ďalšia kríza? 6

Rebríčky článkov


 1. Naďa Mitanová: 15 minút denne robiť veci nové, ťažké, nečakané...
 2. Vladimír Krátky: Sabotáž ?
 3. Igor Slobodník: Pečiatka
 4. Jana Slobodová: XIV. časť z knihy "V Krajine predkov"
 5. Lórant Kulík: Aktualizovaná fotogaléria s článkom: Kolotoč Karla Dykovského v Košiciach
 6. Igor Slobodník: Recyklujem
 7. Anton Hudák: Percentum mobile.
 8. Lórant Kulík: Fotoreportáž: Nočné Košice z vtáčej perspektívy
 9. Dominik Parajka: Vlog - elektromobily nie sú nudné autá!
 10. Jozef Kovalík: "Slávnostné lesnice"

 1. Jahody v novembri. Ovocinári vyhlásili samozber
 2. Najsilnejší primátori budú v Bratislave a vo východoslovenských metropolách
 3. Profesor Hvorecký: Správanie niektorých pedagógov pripomína mafiu
 4. Myslíte si, že viete variť cestoviny? Päť chýb, ktoré ľudia robia najčastejšie
 5. Dvanásť užitočných webových stránok, ktoré asi nepoznáte
 6. Hamšík: V minulosti som spravil podobnú chybu. Verím, že sa chlapci poučia
 7. Osem potravín, ktoré vám pomôžu znížiť cholesterol
 8. Keď dám gól, väčšinou nie je normálny, tvrdí Stoch
 9. Mongol na Slovensku: Na halušky som si zvykal pol roka
 10. Úspech Spider-mana nečakal. Leeho pavúči muž sa stal ikonou

 1. Náš dobrý biely kôň Bašternák mlčí…
 2. Marián Leško: Smer stratil moc, OĽaNO a SaS rezignovali už dávno
 3. Majchrák, Hanus: Zlá noc pre Smer
 4. Smer utŕžil v komunálnych voľbách to, čo si zaslúžil – drvivú porážku
 5. Ficova exporadkyně Trošková už je ve svém: Kde vzala 6,5 mega na luxusní byt?
 6. Komentár Petra Bárdyho: Východ to Ficovi a Vaľovej zrátal
 7. Dankova práca sa zhoduje s inou, školu ani Danka to nezaujíma
 8. Víťazom volieb je aj Za slušné Slovensko. Časť zmeny prichádza z námestí, hovorí Juraj Šeliga
 9. Matovičove zlyhanie v Košiciach: OĽaNO stiahlo pred voľbami J. Polačkovi podporu
 10. Marek Hattas: Budeme to robiť najlepšie, ako vieme - mynitra.sme.sk

Už ste čítali?