Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ad. : Spišiak u Hríba : Vrážd v podsvetí môže byť viac (23.7.) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

rakovina

sa nevolá mafia. Ani skorumpovaná polícia/justícia. To sú len nádory. Rakovina sa volá absencia hodnôt a odvahy v spoločnosti. Česť, slušnosť, charakter, poctivosť, odvaha. Kde to je? Každému sú na smiech. V 39, keď národ ako slobodný chcel bojovať, urobil prvú kastráciu Beneš. V 48-om, urobili druhú komuši a zdupľovali ju v 68. Výsledok? Elita národa - schopní a slobodní, buď emigrovala alebo bola zlomená, odstránená. Čo ostalo bola submisívna chamraď. Resp. slabí pohodlní ľudia. Nie zlí ale furt len mlčiaca vúčšina. Stádo. A do podvedomia sa vrylo - neoplatí sa byť čestným.
.
Výsledok? Divoká privatizácia, celevrity, spoločnosť bez hodnôt, bez chrbtice, bez občianskej cti a poctivosti. Spoločnosť zbabelcov. Jediné rozhodujúce kritérium sú prachy a moc. Najväčšími osobnosťami sú bývalí štb-áci a komouši, režimoví umleci prekvitajú, prezident je červený..a mafii sa darí. Uznávame hercov, moderátorov, modelky - lúzu. Môžeš tu napísať melón receptov, nie je toho, kto by ich uskutočnil. Nie je toho, kto by ich kontroloval. Nie je toho, kto by v nich videl zmysel. Nie je toho, kto by ich bral ako osobnú vec. V spoločnosti s takýmito hodnotami boj proti mafii NEMA šancu a nikdy bojom nebude. Ani nebol. Len keď už tých fízlov platíme, tak nejakú činnosť vykazovať musia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Plny suhlas..

Toto nie je plnohodnotna ani obcianska spolocnost. Pocet primitivnych ludi na km2 je asi najvyssi vo vyspelom svete, kde sa sami radi zaradujeme. A bohuzial uroven ma klesajucu tendenciu. Ak maju deti a teens take vzory spravania o ktorych pises ("modelky", hlavohrudi, "politici" a pod.) tak z nich vyrastie len luza na druhu. Elementarna slusnost a cestnost je davno prec. Hm, ale co s tym?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

...ťažko sa to číta, ale na 99,9% máš pravdu:-(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prizerať sa a zalamovať rukami -- to nestačí. No nie je jednoduché nájsť riešenie; jednoduché riešenia možno ani fungovať nebudú. Ja to momentálne vidím tak, že treba urobiť najmä dve veci:


1) MOBILIZÁCIA SLUŠNOSTI. Dnes sú slušní ľudia naučení byť ticho a tešiť sa z toho, keď ich ostatní nechajú na pokoji. Toto bolo rozumné za nacistov a komunistov, ktorí by človeka pri inom správaní jednoducho odviedli z domu a zastrelili. Slušná spoločnosť však takto dlhodobo fungovať nemôže. Slušnosť funguje ako spoločenská hodnota len vtedy, keď si slušní ľudia navzájom vyjadrujú morálnu podporu a keď otvorene kritizujú prešľapy voči slušnosti.

Utajená slušnosť je len súkromná hodnota, nie verejná. Príklad -- slušní ľudia sa navzájom neokrádajú. Slušnosť ako súkromná hodnota znamená, že ja neokradnem teba, ani ty mňa. Slušnosť ako verejná hodnota je však viac; znamená to, že nielenže ja ťa neokradnem, ale aj ak náhodou uvidím, že sa ti niekto tretí (zrejme nepatriaci do našej skupiny slušných ľudí) snaží vytiahnuť z vrecka peňaženku, tak ťa nahlas upozorním, a keby bolo treba, pomôžem ti naháňať zlodeja a prípadne budem proti nemu svedčiť. Slušnosť sa stane spoločenskou hodnotu vtedy, keď sa budeš môcť spoľahnúť, že nech si kdekoľvek, nájde sa niekto, kto ti takto pomôže; a to isté sa samozrejme očakáva aj od teba. A toto neplatí len pre kradnutie, ale povedzme aj pre nadávanie atď.

Takáto slušnosť okrem odvahy vyžaduje aj chladnú hlavu, nenechať odviesť svoju pozornosť nepodstatnými zámienkami. Vždy sa nájde niekto, kto povie, že slušnosť nie je dôležitá, pretože práve riešime niečo dôležitejšie... napríklad že kto má slovenskú alebo maďarskú národnosť. A že nesmieš "zradiť svojich", a že kritizovanie neslušného správania u "svojich" by bolo takouto zradou. Výnimočne, pre vyššiu vec, máš teda neslušnosť podporiť. -- Keď si Slovák, máš prehliadnuť Slotov alkoholizmus a vulgárnosti. Keď si kresťan, máš prehliadnuť Sokolove priateľské návštevy u neonacistov. Keď si pravičiar, máš prehliadať kauzy SDKÚ. To sú náhodne vybrané príklady, lebo v prakticky KAŽDÁ skupina od svojich členov vyžaduje, aby prešľapy predstaviteľov tejto skupiny ignorovali. Slušný človek musí toto odmietnuť; a samozrejme bude následne označený za "zradcu". Pokiaľ by slušní ľudia boli na každom kroku, bralo by sa takéto správanie naopak ako normálne.


2) VÝCHOVA ďalšej generácie, pričom výchovné metódy musia využívať túto aktívnu slušnosť. To znamená nielen sa prizerať, ako deti prijímajú svoje hodnoty od rovesníkov na internetových fórach, a prípadne pritom nadávať na učiteľov, že sa snažia túto bohumilú činnosť prerušovať memorovaním zbytočných vedomostí (ktorá vedomosť je zbytočná? pre ignoranta každá). Tu by sa dalo povedať veľa, ale len to zhrniem, že vychovávať musia v prvom rade rodičia; spoliehať sa na štátne inštitúcie nestačí.

Pokiaľ sa slušnosť nestane celospoločenskou hodnotou, čiastočným riešením bude, aby sa slušní ľudia navzájom vyhľadávali, poznali, a "diskriminovali" neslušných tým, že ich medzi seba nepustia. To samozrejme neznamená, že majú tráviť celé dni ohováraním neslušných. Naopak, majú si vytvoriť svoju "virtuálnu" realitu. To je slovná hračka; po latinsky "virtus" = cnosť. :-D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

súhlasím s tou

"výchovou" ale toto by platilo ak by boli ľudia slobodné bytosti. Väčšina ľudí ale boli a budú ..ovce. Tie isté ovce, ktoré boli v 39-om pripravené brániť republiku a o tri roky neskôr kradli židom majetok. Mlčky súhlasili s výrobou CO2 zo svojich nosatých spoluobčanov. O ďalšie štyri roky udávali svojich spoluobčanov a jasali nad červenými procesmi. Teraz sa klaňajú celevritám a mamone, zajtra kľudne yetimu, ak im niečo za to dá.
.
Treba vychovať nových pastierov. Plus vytvoriť systém, kedy sa ovciam vyplatí byť slušným. Na začiatok - kedy ovce nebudú mať inú možnosť ako byť slušným. Inak dostanú po rypáku. Ovce samé sa NIKDY slušnými nestanú, pokiaľ sa im to nebude vyplácať. Pastierov, ktorí za niečo stáli, sme vykynožili alebo vyhnali. Chýbajú slušní A SILNÍ. Precpané je to tu slušnými a slabými a silnými ale neslušnými. Nič, dosť kecov, takto to nevyriešime.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Priznám sa, že neviem, či možno z ovce vychovať slobodného človeka. Rád by som veril, že áno, ale príliš pravdepodobne to nevyzerá. Každopádne, medzi ovcami je skrytých veľa "potenciálne slobodných ľudí", ktorí sa nikdy slobodne neprejavili, lebo napodobňovali svoje okolie, ale dokážu sa zmeniť, ak budú mať vhodné prostredie a vzory. Najsilnejší človek je iste taký, ktorý sám od seba dokáže ísť spoločnosti navzdory; ale omnoho viac je ľudí, ktorí túto schopnosť nadobudnú až vtedy, keď ju pozorujú u druhých. A potom je žiaľ mnoho takých, ktorí môžu podobné vzory pozorovať od rána do večera, ale ani to nimi nepohne.

Súhlasím s tým, že prvým krokom bude mobilizácia "pastierov". Problém vidím v tom, že vyspelý človek má v živote k dispozícii mnoho možností... a výchova novej generácie je len jednou z nich; často tou menej lákavou. Keď sa ale slušní ľudia (alebo aspoň časť z nich) nebudú venovať nasledujúcim generáciám, niť sa pretrhne, a bude treba zase začínať od nuly.

Vidím tu istú analógiu s tým, keď sa človek celý život venuje kariére a na sklonku života zistí, že by vlastne rád mal deti, ale už je na to neskoro. Akurát v tomto prípade nejde o rozmnožovanie biologické, ale kultúrne, a nie je to otázka jednotlivca, ale určitej kultúrnej skupiny. Tí správni ľudia sú tu -- povedal by som, že z ľudí píšucich do tohto vlákna sa každý za takéhoto považuje. Nájdu si však čas a správny spôsob, ako svoje "kultúrne gény" rozšíriť v populácii alebo kultúrne vyhynú? (Samotné blogovanie tiež nie je zlé, ale nemôže to byť jediná forma; to už je trochu určené pre pokročilých, ale treba riešiť aj základy. Názory na blogu SME môžu formovať len tých, ktorí už sú v niečom predformovaní a preto prídu na blog SME namiesto toho, aby celý deň strávili na Pokeci.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlas,

byť slušným/ rešpektovať pravidlá sa musí vyplácať viac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

hovoris mi z duse, ale ako pozeram na sucastnu aktivnu vrstvu a nasu mladez, je to cista utopia. neverim ze najblizsich 20 rokov sa nieco zlepsi. mozno by stalo zato utvorit nejaky uzavrety spolok dobrych ludi. len ako takeho slusneho cloveka spolahlivo detekovat. opat utopia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlas,

len slušnosť/ tolerancia voči vychcancom, zlodejom a hulvátom nie je namieste.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď už som sa takto rozpísal, ešte pár slov pridám.

Výchova, to samozrejme nie sú len rodičia, ale aj okolie, rôzne krúžky a kluby. Ale aj to musí niekto zorganizovať. Kto? Nuž ľudia okolo nás, takí istí ako my. Takže ten, kto sa pýta, môže byť hneď jeden z prvých, čo do toho pôjdu. Keď mám dieťa, namiesto toho, aby som sa sťažoval, že preň neexistujú vhodné krúžky, môžem taký krúžok radšej založiť. A hneď mám istotu, že sa moje dieťa popoludní venuje užitočnej činnosti, plus poskytujem pridanú hodnotu pre druhých (a zároveň vidím a môžem ovplyvniť, s akými rovesníkmi sa moje dieťa stretáva).

No a to je ďalšia dôležitá vec, OBČIANSKA ANGAŽOVANOSŤ. Ak mám nejakú predstavu o tom, ako by svet mal fungovať, tak namiesto sedenia na gauči a nadávania jednoducho vstanem a ten svet zmením. Veď kto iný to má urobiť? Každý človek -- či celebrita alebo pápež alebo nositeľ nobelovej ceny alebo hocikto iný -- je taký istý homo sapiens ako ja, úplne rovnako sa mohol rozhodnúť presedieť celý život na gauči a nadávať na svet okolo seba, ale rozhodol sa žiť inak. To isté môžem urobiť aj ja, a samozrejme je jednoduchšie začať v malom. A väčšinou sa ukáže, že to vlastne nie je až také ťažké, a že je to celkom zábava.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A pritom by stacilo dodrziavat Desatoro...a ucit ho dodrziavat i svoje deti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

krestania by si uz konecne mali uvedomit ze moralka a dobry clovek vobec nevyzaduje presvedcenost vo vymysleneho muzicka. naopak, poznam mnoho tuhych krestanov a su to sebecki pokrytci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Napriek tomu Desatoro sa oplatí

dodrživať.
Príspevky hore sú viac pesimistické ako je dobré. Som presvedčený, že statočných ľudí síce nikdy nebude dosť, no vždy sa nájdu a potiahnu spoločnosť k spravodlivosti (Mráz a Karlín sa zadúšajú smiechom).
Práca policajtov (často platených aj mafiou) má šancu len vtedy, ak sa súdy zbavia členov zločinneckej organizácie KSČ.
Nájdu sa "statoční", ktorí očistia súdnictvo od sudcov? Je to nemožné?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nemyslím.

V Desatore nie je o tolerancii voči inakším ani slovo. Naopak, je je to samý príkaz a rovnako tak potom katolíci chcú prikazovať iným. Vhodnejší prístup je vychovávať ľudí k zodpovednosti ako ich strašiť trestami a peklom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Klasika,

K+
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ano

k tomuto ani netreba nic dodavat. v tejto žumpe sa nic nezmeni
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pomýlil si sa o 1 rok.

Bojovať sme mali v 38.roku. V 39.-44. sa o devastáciu morálnych hodnôt postarala slovenská RKC.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V roku 38 nebolo za koho bojovať, Slováci obišli z druhej svetovej vojny relatívne dobre, niektoré skupiny založené na náboženskom a etnickom princípe to nevedia do dnešného dňa stráviť, preto páchajú voči SR úklady už od jej vzniku.
Na záver uvádzam citát z knihy "Jewropean" Miloša Žiaka, kde na str. 59 na adresu Slovákov uvádza:
"Oskar, vieš, kde sme urobili najväčšiu chybu? Slováci nás vyviezli, lebo boli rýchlejší ako my. My sme ich mali vyviezť prví a všetko mohlo byť inak."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako velmi potrebujeme spasitela,

to, co sa udialo vecer u Hriba ma fascinovalo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a Šátka zase vynechali z kola

navyše Spišiak deklaroval
že
SIS sa nedá dôverovať ..... najlepší bol výrok, že "keby aspoň neškodili"
,)
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME