Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo by mal minister Krajcer o odluke vedieť... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

o
o čo starate zadarmo velebnosti? o narodne (nie štátne) kulturne pamiatky? tomu čo robia velebníčkovia hovorite straostlivost? tie obuchane steny až na murivo na ktroe sa natiahne nova malta a nejaky bridil z komunalu tam napleska baranka božieho? na miesto kde bola freska talianskeho majstra čo došiel s anjuovcami. robite viac škody ako osohu. likvidujete hlupou partizančinou nie štatny majeto ale narodny majetok. tie kostoly nepatria cirkvy patria narodu.
Pavol Satko
Jasné pravidlá a nekompromisné postihy
zahmleného účtovníctva možno vo všeobecnosti chápať ako prospešné zásady dobrej koexistencie kohokoľvek a štátu.. I cirkvi i politických strán. Pri všetkej úcte - trvalo by mi dlho, kým by som naformuloval kvôli čomu je pre štát dôležitá cirkev. Určite je, a skôr by si mal menší problém vysporiadať sa takýmto cvičením Ty, než ja.. Ak by si to dokázal, o čom nepochybujem, tak by si celkom určite dokázal povedať aj to, že pre štát sú potrebné a užitočné i politické strany. Minimálne na to, aby bolo možné dať priechod parlamentnej demokracii.. Myslím si, že kadejaké tancovanie okolo odluky cirkvi od štátu, odluky politických strán od štátu, odluky kultúry od štátu je kravina.. Nechcem nikomu krivdiť, ale aj Krajcer to podľa mňa robí len preto, lebo na podobné tézy nachytali dosť ľudí v predvolebnej kampani, a snaženie, ktoré aj tak nedovedie k cieľu, nič nestojí a vykáže sa aktivita.
sugríva
Evidentne sa vyjadrujete k niečomu, o čom nemáte dostatočné info. Práveže sa o ne starajú zo svojho! Ale stojí ich to oveľa viac, keďže štát sa rozhodol ich kostol vyhlásiť za kultúrnu pamiatku a na ich opravy dáva minimum!
Miroslav Lettrich
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > >>

 

Takze problemom je iba ze kostoly su kulturne pamiatky? Este raz, pomaha stat s rekonstrukciou a udrziavanim kulturnych pamiatok ak inym restituentom? Preco by mala byt cirkev vynimkou? Zaziadajte si aby tie budovy boli vyradene zo zoznamu kulturnych pamiatok a hotovo.
 

budíček

Národný majetok je čo ? Zadefinuj . Fakt by ma to zaujímalo, ako chápeš pojem národný majetok.
 

a

a vieš čo je narod? no a narod si občas vytvori štat. raz uhorsko, československo, slovensko, sulikovsko. bez ohladu na akuratny nazov štatu, ludkovia narodni považuju niektore veci, budovy a myslienky a osobnost za narodne.
 

 

SPP, SE, letisko..
 

iste

ked zistia, že tam je pochovany svätopluk
 

b

Jasné, národ viem čo je, spraví sa zbierka a postaví sa Národné divadlo alebo nejaký monument, pomník. Príde básnik so pseudonymom Országh a vykľuje sa z neho slovenský národný básnik a buditeľ /to som nemusel/. To je jasné. A keď si nejaké, trebárs kresťanské spoločenstvo urobí zbierku a postaví kostol, tak tebe sa bude javiť, že ten kostol nepatrí tomu kresťanskému spoločenstvu, ale národu ? Národný výbor povedal a bolo. Vieš, lebo keď nebolo rodnej strany a všetko nebolo spoločné - tak každá vec, budova, pozemok niekomu patrila. Súhlasíš ? Nič nebolo "národné". Aj ten pasienok za dedinou bol "obecný", lebo patril obci. A obec, to boli tí obyvatelia, ktorí spolu žili a odvádzali dane štátu aj obci. Nie národu. Hoci v tej obci žili národnosti povedzme 200 rodín slovenských, 2 rodiny nemecké, 3 rodiny maďarské a sem tam nejaký žid, cigán, poliak. A nemali národný pasienok, ale obecný. Mali krčmu a tá bola židova a mali kostol a ten nebol obecný ale farský. Či ako sa ti to javí ? Myslíš národne, sem-tam náhodne... ? /joj, ani to som nemusel, ale nedalo mi/
 

krestanske spoločenstvo

mali by sme uzrejmit o čom sa bavime. mne vobec neležia na srdci moderne kostoly postave za posledne roky. pre mna za mna ked to neuraža dobry vkus možu si ich stavat. ale mne sa jedna o kostoly, ktore nestavli nejake krestanske spoločenstva z dobrovolnych zbierok. stredoveke kostoly sa nestavali zo zbierok. desiatok nebola zbiekra, poplatky zemepanovi, ktory bol hlavnym donorom nebola zbierka, kšefty s odpustkami, relikviami, vynosy z pachtovania cs irkevnymi pozemkami neboli ani nahodou zbierky. ved sa len pekne pozri ako češi vypoklonkovali cirkev zo sv. vita.
 

poviem to tvojim jazykom

Keď nejaký zemepán, ktorému patrilo územie aj s poddanými, s tých poddaných "vytĺkol" peniaze. Boli to peniaze zemepána. Keď ten zemepán dal, podaroval, vykšeftoval a paktoval s nejakým cirkevným hodnostárom, tak tie peniaze, v kontexte tej doby legálne získal cirkevný hodnostár, ergo Cirkev. Ak si zemepán postavil " súkromný kostol ", bol to jeho súkromný kostol. I stalo sa, že zemepán postavil kostol a potom ho daroval Cirkvi - kúpil si odpustky, však ? A kostoly stavali aj kláštory, však ? Nepouznám kauzu Sv.Vítskeho kostola , ja som svoju predstavu vlastníctva kostolov, myslím povedal jasne.
Štát má určité nástroje vymôcť a nepustiť majetok vlastníkovi, však ? Zámok Hluboká, dedičstvo Schwarzenbergov a zákonitý dedič, Karel Schwarzenberg tam môže ísť maximálne ako platiaci návštevník. Ale to je už iná pesnička pre teba s radostným refrénom...
 

čo

čo ty vieš o mojich refrenoch. pozri pan biskup balaž v blahej pameti najdomotanejši krivoprisažnik našej doby chcel strlit vzacny artefakt. nejakymi pravnymi predpismi mal sice pravomoc ho predat ale ani nahodou nemal pravo ho predat.
takže prečo mal pravomoc. lebo de jure patril triptych biskupskemu uradu. tak isto je biskupsky urad de jure majitelom aj inych hnutelnych a nehnutelnych veci a pozemkov. aj okolo kalvarii v bystrici. takže akoby všetko patrilo biskupovi lebo len on ma podpisove pravo. ale v skutočnosti ten kostol tam u vas patri vašim dedinčanom. aj ateistom aj tym čo sa prestahovali do bratislavy, dokonca ja tym čo si zobrali luteranky. to je podla mna de fakto. keby sa biskup rozhodol kostol predat na diskoteku asi by boli proti všetci v obci. su veci ktore jednoznačne patria ludom čo tam žiju a su vyznamne veci ktore patria narodu. vobec nič to nema spoločne s tym, že na katastri je zapisana nejaka farnost. každy normalny človek ma vstah k hodnotam. iste sa ani tebe nebude pačit ked niekto zbura kapličku v susednej dedine a neuspokojiš sa s tym, že "čo ta do toho, biskup dal befel!"
neviem čo tu plestieš "staru recepicu" ja jeho kauzu nejako nepoznam. pochybujem, že by nedostal to čo mu patri, ved bol havlov kancelar a teraz je opäť vo vlade a nič si nenarokuje.
 

...ale nárokuje

a prebiehajú súdy - ale Schwarzenberg je knieža, ctí si právo a ide súdnou cestou, nie politicky. Vieš, má trochu iné správanie ako Satko s Kandelábrom, alebo politická "reprezentácia" ...
----------------------
Kľudne pohladaj ešte nejakú špinu, v histórii kohokoľvek je jej dosť a dá sa vyliať na hlavu hocikedy. Asi končím, nikam sme sa nedostali a nechcem živiť negatívne emócie...
 

kinski

bol som na majetkoch Kinskich. ako jeden zo starych rodov maju tiež vela majetkov a niekolko vetiev.ale jednemu vratili a druhemu nie. ak niekomu dokazali kolaboraciu tak to naspät nedostane. o tom tie dekrety boli. alebo chceš vracat podu nemcom, madarskej šlachte? možno si vratiš aj tu pod vlastnou stoličkou.
 

 

on myslel lex schwarzenberg:
http://www.restitution.cz/
cez vojnu mu všetko skonfiškovali nemci, lebo bol čech a po vojne mu zase všetko skonfiškovali česi, ževraj bol nemec.
 

si korektný ako kopanec do gúl

Že máš občas dobrý blog, ešte neznamená, že nie si občas *****
Keď máš jasné a čisté vlastnícke vzťahy, nemáš problém. Ja nemusím nič, nikomu vrátiť. Skús ešte inkvizíciu, Bruna, Husa a schizmu, alebo Darwina . PS: Vyháňať hocikoho od hocikiaľ a brať, čo nie je tvoje, je časovaná bomba...
 

 

len sa zaujímam... nič osobné...
to je akože OK, že sa používajú posmešné prirovnania?, že napríklad velebníčkovia a tak....? Ideme tu zaviesť takú normu?
Lebo potom sa ľahko môže stať, že štandardný pokrik na teba bude starý chren... dávaj si bacha
Mimochodom, v dedine, odkiaľ pochádzam pred 10 rokmi rekonštruovali kostol a veru zatreli rôzne zaujímavé maľby. Neboli síce nijako vzácne, ale prišli pekné. Naproti tomu, videl som veľa rekonštrukcií, kde sa odviedlo kusisko dobre roboty. Ak je raz niečo označené ako kultúrna pamiatka, tak si žiaden reštaurátor nedovolí zakryť maľbu z čias Anjuovcov, to zase trepeš dve na tri.
No a smiešne sú aj tie reči, že "patria národu"... he he; liberál sa zaradil do stáda ;-)... veď aj vidno, ako sa NÁROD o ne stará
 

ale

ale so ta capol po tej františkanskej plešine!
chlapče drahy nie restaurator ten tam ani velakrat nie je. kto by ho volal. vyhlasi sa zbierka a šup ho. nie všetko je kulturna pamiatka, a pritom tam su veci vzacne.
 

 

ale ale ale ... dedko, to už ťa fakt nič lepšie nenapadlo, ako to s tou plešinou.... lebo keď to povie zosivelý starec, ani smešne to nie je...
_
presne to o čom píšeš je dôkaz toho, že štát sa nedokáže postarať o kultúrne pamiatky a o veci vzácne
 

a

a kto im dal kluč aby mohli zaličit steny? nebol nahodou zaveseny na fare?
 

 

však asi áno, ale veď píšem, že nešlo o kultúrnu pamiatku, len nejaké maľby, čo sa mne páčili
 
Hodnoť

rozdiel oproti politickým stranám

keby štát prestal platiť politické strany, tak by museli politici kradnúť ešte oveľa viac než doteraz. Keď štát prestane platiť cirkvi, tak kradnutie vo veľkom nehrozí. Preto sa o zrušení financovania politických strán neuvažuje, ale o zrušení financovania cirkví áno.
 

 

Ja si myslím, že odluka je len otázkou času a nemám s tým problém.
Nemyslím si, že je to kravina a už vôbec si nemyslím, že je kravina hovoriť o príspevkoch politickým stranám. Veď to čo dostávajú je vlastne úplatok od štátu, aby toľko nekradli
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Borguľa: Kde je bývanie, tam vzniká rodina 114
 2. Tibor Bindas: Matovič sa opäť vyfarbil... 55
 3. Jozef Sitko: Neslýchaná vulgárnosť Počiatka, Trnku, Slavkovskej a ďalších ...! 25
 4. Martin Droppa: Cigánsky guláš 24
 5. Gabriel Kuba: Ficov štvrtý rozmer – 4 16
 6. Maroš Chmúrny: Liek na zdravotníctvo podľa doktora Roberta 16
 7. Jana Petkaničová: Venezuelská monetárna sodoma (2/3) 14
 8. Martin Droppa: Levočská stopka kotlebovcom 13
 9. Jozef Šátek: Kto je zodpovedný za blamáž v prípade D. Trnku? 13
 10. Tibor Paulen: Trump v Davose s kýblikom a zmetákom 11

Rebríčky článkov


 1. Milan Kulkovský: Nechcem byť Catmann, ale občas by to nebolo od veci...
 2. Ján Franz: Čiernobiela krajina
 3. Milan Lacúch: Uvidel som smrť!
 4. Július Kovács: Prečo Kotleba rastie, lebo neprotestuje pred prázdnymi budovami potme.
 5. Ľudovít Herman: Ja voliť nepôjdem. No a čo!
 6. Simona Mačorová: Sexuálna Výchova
 7. Ľuboš Šimún: Prečo odovzdať svoj hlas vo voľbách do NRSR 29.2.2020 ? (3)
 8. Štefan Vidlár: Mišel
 9. Pavel Vrabec: Smiech cez slzy
 10. Vladimír Krátky: Igor bravooó, ALE :

 1. Vypovedal Haščák aj Bödör. Výrobca zbrane dostal podmienku (minúta po minúte)
 2. Minúta po minúte: Keď našli telá, volal mi Tóth, zaujímala ho nálada v redakcii, hovorí Daniš
 3. S Kočnerom bola na jachte aj Tománková z Čistého dňa
 4. Prieskum: Voľby by vyhral Smer pred ĽSNS a koalíciou PS/Spolu
 5. Čo dávajú jesť Kočnerovi a môžu sudcovia čítať noviny (ďalšie otázky o procese)
 6. Vlhová prehrala už v prvom kole, paralelný obrovský slalom prekvapujúco vyhrala Direzová
 7. Princ Harry: Nie som ľahkovážny, inú možnosť som nemal
 8. Nemám úctu k prezidentke, povedal v parlamente Danko
 9. Bödörova výpoveď nesedí s Threemou
 10. Dobré ráno: Kiska asi ľutuje, že odpískal veľkú koalíciu

 1. Toto je jasný dôkaz, že Fico sa prezidentky bojí, a to je pre Slovensko dobrá správa
 2. Počiatek na Kočnerovej nahrávke vychválil Slotu: Vymyslel nový kšeft, aj Fica oholil
 3. Študenti medicíny sú z plánov Smeru zhrození: Ficove riešenie rázne odmietame
 4. Kto je spoluzakladateľka Čistého dňa Tománková: Začínala u Fica na Úrade vlády
 5. Fico reaguje na Počiatka: Čo ja s tým mám? Slota má dve miliardy, ešte aj Fica oholil
 6. Židovský cintorín zničili deti. Liberáli vinili národovcov či tradičnú rodinu
 7. Bödör mal pre Kočnera zabezpečovať policajné lustrácie, aj ich spolufinancovať
 8. Igor Matovič navštívil smeráka Počiatka na francúzskej riviére
 9. Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list
 10. Iniciatíva Kresťania proti nenávisti varuje pred Kotlebom a Harabinom

Už ste čítali?