Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Únos – zločin politikov proti politikovi. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážim si, že sa takto otvorene

vyjadrujete k otázke únosu Kováča ml. a priali by ste si - zadosť spravodlivosti...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Spravodlivosť dostala v prvom rade facku Kováčovou amnestiou, ktorá predchádzala údajnému únosu. Ten ich udelil (bolo ich niekoľko) v kauze Technopol nielen svojmu synovi, ale aj jeho komplicom - Kočnerovi a spol. Neobstojí preto argument ktorým sa na verejnosti zakrýva amorálna podstata Kováčovej amnestie, že mu ju udelil z dôvodu aby mohol vycestovať, išlo o zvrhlý akt výsmechu všetkým občanom, snaha zaistiť páchateľom závažnej trestnej činnosti beztrestnosť. Ak by malo prísť k zrušeniu Mečiarových amnestií, tak len v celku s amnestiami Kováča, inak ide opäť len o výsmech do tváre všetkým občanom a názornú demonštráciu ako sú si niektorí rovní a rovnejší.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Klobúk dole

Ale bolo potrebné pripomenúť ako tento "prípad", tak hlavne dobu v ktorej sa udial. Ak si k danej dobe ľudia pridelia aj strany, ktoré vtedy URČOVALI smer a spojili ich s ich koaličným partnerom minulého obdobia, tak by nám mohlo byť jasnejšie smerovanie Slovenska v rokoch 2006-2010.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Trochu do histórie

Píše sa rok 1871. Vtedy sa narodil Valentín Labus ako nemanželské dieťa istého vplyvného poľského grófa a služobnej na jeho panskom dvore. Otec sa samozrejme o neho celý život nestaral a mama ho umiestnila do chudobnej rodiny, ktorá ho aj vychovala. Aj keď celý život prežil v chudobe, bol to čestný a dobrý človek, ktorý vychoval osem detí. Keď sa v Lubiene vyučil za garbiara, presťahoval sa do Spišskej Belej, kde si založil aj rodinu. Vo svojej garbiarskej profesii bol veľmi šikovný a pamätníci na neho spomínajú ako na dobrého a pracovitého človeka.

V roku 1924 ho za veľkej slávy navštívil jeho vlastný otec. V Spišskej Belej sa dodnes traduje, ako vplyvný gróf navštívil rodinu garbiara. No syn Valentín, po všetkom tom čo prežil, nemal chuť sa s ním rozprávať. Napriek tomu mu nevlastný otec založil v Zipser Banke konto na sumu 250 000 mariek, čo v tom období boli neskutočne veľké peniaze. Valentín Labus ich ale nikdy nepoužil, lebo bol zvyknutý žiť veľmi skromne. Až v roku 1942, keď umieral, dal dokument o právomoci k výberu sumy svojim deťom, aby sa poctivo rozdelili. Keďže rodina mala nemeckých predkov, polovica súrodencov musela odísť – ujsť do Nemecka. Výber peňazí sa im podarilo uskutočniť a v Nemecku ich uložiť na „účet“.

Druhá polovica rodiny ostala bývať v Spišskej Belej a od roku 1948 boli neustále prenasledovaní ŠtB a komunistickou mocou. Súrodenci žijúci v Nemecku sa snažili nájsť spôsob, ako peniaze preniesť na Slovensko, čo sa aj v roku 1967 podarilo a Emil Labus, otec dnes žijúceho Františka Labusa išiel do banky výber vybaviť. Tam sa od pracovníčky dozvedel, aká veľká suma je tam. Komunistický režim ale výber odmietol a začalo sa opätovné prenasledovanie rodiny, vrátane nasadenia agentov ŠtB. Ten po týchto akciách štátu prestal ohľadom tohto už vyvíjať aktivity. V Bratislave na Kupeckého ul. č. 6 mal ale sestru Margitu. Tam bývala aj staršia pani s ktorou sa poznala, a túto pani navštevoval aj Michal Kováč s manželkou Emíliou, s ktorými sa tam zoznámila aj pani Margita. Táto sa neskôr Michalovi Kováčovi zdôverila s problémom výberu peňazí, keďže zistila, že pracuje v banke. Ten jej za províziu prisľúbil pomoc pri výbere sumy. Sestra Margita začala naliehať na svojho brata Emila, aby dokument priniesol do Bratislavy a za prítomnosti jeho syna Františka, odovzdali v roku 1982 dokument Zipser Banky aj s potrebnými dokladmi (rodné listy, úmrtné listy a pod.) Michalovi Kováčovi. Títo ľudia, v dobrej viere, všetky dokumenty odovzdali bez úradného potvrdenia či spísania akéhokoľvek dokumentu. Za krátky čas po tomto akte teta Margita zomrela, čo Michal Kováč využil – a miesto provízie si ponechal celú sumu peňazí. Všetky spôsoby domôcť sa práva za bývalého režimu boli bezúspešné.

Ponovembrový boj za spravodlivosť

Keď sa Michal Kováč stal slovenským prezidentom, František Labus a Mária Svitanová sa opätovne začali domáhať svojich nárokov. Niekoľkokrát mu písali aby dokument vrátil, navštívili ho v jeho nadácii, odkiaľ boli jeho ochrankou vyhodení, skúšali všetko možné aj nemožné. Podali na neho trestné oznámenia, no veci sa nepohli.
Keď v auguste 1995 uniesli jeho syna a on platil za neho kauciu, rakúski novinári sa ho pýtali, odkiaľ má takú veľkú sumu peňazí. Ten v televízii ukázal dokument, tvrdiac, že je to dedičstvo po jeho nebohom strýkovi, no poškodená strana, sledujúc taktiež tento televízny dokument s hrôzou zisťuje, že je totožný s ich vlastným dokumentom, ktorý Michalovi Kováčovi odovzdali v roku 1982. V roku 1999 začala v tejto kauze konať aj polícia, a treba otvorene povedať, že v nej odvied
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

odviedli kus poctivej roboty, za ktorú si jej príslušníci z OO PZ Ružinov – západ zaslúžia verejné poďakovanie. (Podrobnosti budú uverejnené v niektorej ďalšej časti – pozn. autora V. P.) Pán Labus a pani Svitanová navštevujú viacerých politikov, novinárov, médiá, no každý od toho bočí. Nakoniec po dlhých ťahaniciach sa im podarilo Michala Kováča dostať pred súd, no on nemal záujem sa tam dostaviť. Dostavil sa až na štvrtú výzvu, keď mu hrozila pokuta a predvedenie. Pani Svitanová sa totiž neustále na súdoch pýtala, ako je to možné, keď ona ako dôchodkyňa a pán Labus ako dôchodca prichádzali na súdy až z východného Slovenska – a on, s osobným šoférom a autom, čo je platené daňovými poplatníkmi, sa nevie dostaviť na súd, ktorý je vzdialený niekoľko ulíc od jeho bydliska.
Keďže v ďalších častiach sa budem opierať o autentické dokumenty, odcitujem časť z jedného z rozsudkov z 15. novembra 2005 – 20C 214/02-54:

„Navrhovatelia sa návrhom zo dňa 4. 9. 2002, doplneným podaniami zo dňa 4. 11. 2002, 7. 3. 2003 a 9. 6. 2003, domáhali vydania bankového dokumentu – vkladnej knižky č. 4434 znejúcej na meno: Kontoinhaber, Labus Valentin, Spišská Belá, Slovakai vedenej v Deutsche Bank, Frankfurt Main. V odôvodnení návrhu uviedli, že na uvedenú knižku bola v roku 1922 v tom čase v banke Zipser vložená suma 250.000,- DM. Predmetná suma v roku 1944 bola vyvezená do Nemecka, do peňažného ústavu Dresdner bank. V roku 1982 odporca prostredníctvom nebohej tety navrhovateľov Margity Juráčkovej v Bratislave na Kupeckého prevzal originál výpisu z účtu banky Zipser Spišská Belá znejúci na meno Valentín Labus so stavom 250.000,- DM s tým, že ako pracovník Československej banky v Bratislave vybaví výber tejto sumy v prospech potencionálnych dedičov po nebohom Valentínovi Labusovi, zomrelom 5. 6. 1942. Od roku 1995, kedy dňa 5. 10. 1995 Slovenská televízia v hlavnom spravodajstve odvysielala šot, v ktorom bol detailný záber ich bankového dokumentu a ktorým odporca preukazoval pôvod zaplatenia kaucie za syna Michala v kauze Technopol, sa bezvýsledne domáhajú toho, čo im patrí, teda bankového dokumentu. Vyjadrenie odporcu k získaniu dokumentu bolo všeobecné, že ho má po vzdialenom príbuznom, „po ujovi“. Odporca doposiaľ DOBROVOĽNE NEVYDAL DOKUMENT, odmieta akýkoľvek dialóg, naďalej neoprávnene disponuje a má vo vlastnej držbe bankový dokument.“
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

takže aký otec taký syn...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hm

ani zlocin na zlocincovi nie je ospravedlnitelny, hlavne ak je motiv nekalejsi ako mat takmer absolutnu moc nad Slovensku vratane prezidenta nezavisle na tom aky dobry ci zly clovek to je
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a čo to má s prezidentom, ml. Kováč je zločinec a patrí pred súd...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm,

"naprávať" nejaký trestný čim štátnym terorizmom, tak to je "jine kafe". Nech sa zrušia všetky amnestie, nech sa všetky trestné činy vyšetria a všetci viníci nech sa postrestajú. "Kovbojku", ktorú ty obhajuješ je neakceptovatelná...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hm

mozno patri pred sud, ale aj keby bol rovno odsudeny, to neospravedlnuje, ze ho niekto uniesol
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale áno, ospravedlňuje, konkrétne amnestia Mečiara ich ospravedlňuje a ospravedlňuje bez časového obmedzenia každého, kto sa so zavlečením Kováča mladšieho verejne stotožní alebo ho schvaľuje. Ak bola morálna a správna amnestia Kováča staršieho, potom bola rovnako morálna aj tá Mečiarova.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zločin na zločincovi nie je ospravedlniteľný, preto riešme príčiny, aby sme nemuseli riešiť následky. Na Slovensku je dlhodobo v móde robiť z páchateľov trestných činov obete a zo skutočných obetí robiť páchateľov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja by som to aj uznal, ale meno toho grófa mi tu chýba, hoci tzv. faktov je tam dosť.A aj otázok!Ak ten p. gróf navštívil svojho syna v r.1924 / narodeného v r. 1871/ tak sú to len počty:Syn už mal 53 rokov! koľko mal vtedy ten gróf? A aj napriek nezáujmu syna o otca mu otec založil v Zipser Banke sumu 250 000 mariek, ale potom sa uvádza,že tá suma bola na nejakú knižku vložená v r. 1922 a v Deutsche bank,Frankfurt Main a potom bola vyvezená do Nemecka v r.1944. Takže ako mohol nejaký poľský gróf založiť konto v R. 1924 ak to bolo údajne v r. 1922 na vkladnú knižku č. 4434. Takže mi to pripadá ako "Švajčiarska pôžička na Elektru", pretože bezúhonný občan predsa nebude pakovať svoje peniaze do Nemecka , ibaže -blíži sa front: pakujeme!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hm

a ktory clanok statnej moci vnimate za najproblemovejsi, ci najviac zaspineny? my sme laici, mame informacie iba z medii, vyhlaseni... myslim, ze obrovska cast ludi na Slovensku a mozno i v zahranici to vnima negativne, nezavisle na tom ci su lavicovo ci pravicovo orientovani, korupcia a zlodeji sa objavili takmer vsade, ale iba Meciara vnimaju ludia ako budovatela tuhej politickej mafie, ktora svojim sposobom symbolicky ostava nedotknutelna dodnes, amnestie nepadli a mozno ani nepadnu, Harabin je stale tym kym je nezavisle na tom, ze verejnost nema v takeho cloveka doveru, nema doveru ani v HZDS co ukazali aj volby
nemoze sa stale zacinat znova a znova, zabudat na nevyriesenu minulost, odpustat komunistom a potom este postkomunistom, nakoniec sa ukazalo, ze to ani za to nestalo, ze cast stbakov a inych pohlavarov prerazilo v statnej masinerii znova
ja som mlady clovek, ale ak nemam doveru v Slovensko tak pre dve veci, ktore svojou extremnostou prevysuju negativa ostatnej Europy, vadi mi premrsteny nacionalizmus v podobe SNS a LSNS a vadi mi nevyriesena poprevratova minulost za ktoru moze Meciar a jeho HZDS
sice je Fico casto nepriatel cislo 1, ale lavicovych populistov likvidujucich buducnost je Europa plna, za to nacionalisticka politika ci mafia zazrata v politike je menej obvykla a pride mi nebezpecnejsia
a hlavne lavicu bude podporovat vzdy velka cast ludi, len sa moze transformovat v lepsiu, mafianov a nacionalistov nemusi podporovat nikto aby nam bolo lepsie, velmi by ma potesilo nastolenie akejsi spravodlivosti a zadostucinenia ak by sa spolocnost zbavila zabomysich lavicovo-pravicovych vojen a konecne sa vyriesili tie najciernejsie miesta nasej novodobej historie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pán Šátek,

nemali by ste chuť vrátiť sa do polície. Sledujem Váše blogy od začiatku a domnievam sa, že Vaše odborné pohľady na činnosť resp. nečinnosť našej polície by mohli v boji proti zločinnosti veľmi pomôcť. Možno by bolo pre Slovensko vhodné využiť terajšie zmeny na MV a v policajnom prezídiu a vrátiť sa. Ako sa na toto pozeráte? želám veľa úspechov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re:

Zaujimave citanie od cloveka, ktory bol pri tom. Ale cim si vysvetlujete, ze Ivan Lexa bol nakoniec oslobodeny vo vsetkych 13 bodoch obzaloby? A mohli ho vobec stihat, ked ako vieme Meciar vydal na ciny suvisiace s unosom prezidentovho syna amnestiu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No amnestiu dal hlavne sebe!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A obhajoba sa na tú amnestiu odvolávala!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V čom spočívala tá vlna ... ?

"Ak by si niekto myslel, že všetko to najhoršie voči nám už prebehlo v roku 1995 ihneď po únose, tak sa veľmi mýlil, pretože to najhoršie nás čakalo práve počas druhého vyšetrovania v rokoch 1998 až 2002. Na takú vlnu ohovárania a diskreditácie sme neboli pripravení a len veľmi ťažko sme sa s danou situáciou vyrovnávali."

V čom spočívala tá vlna ohovárania a diskreditácie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Napr:

SCHODZA NR SR: ...Ale zaujímavé je napríklad, že keď pán poslanec Krajči hovoril o médiách a o tom, akú úlohu, vlastne akú špinavú hru zohrávajú médiá v týchto kauzách, tak ste sa uškŕňali a vonkoncom vás nezaujíma napríklad fakt, že pán Svěchota, o ktorom hovoríte v materiáli číslo 417, ktorý je tiež predmetom terajšej rozpravy, mal údajne v istom bližšie neurčenom čase upozorniť pána Lexu na nejaké údajné trestné činy, všetko údajne. To vás veľmi zaujíma, ale vás nezaujíma list pána Svěchotu, ktorý písal pánovi Šátekovi, riaditeľovi odboru vyšetrovania zvlášť závažnej trestnej činnosti. V tomto liste vyčíta pánovi Šátekovi, že nedodržal sľuby, ktoré mu dával, keď ho navštevoval počas jeho väzby, keď mu sľuboval, že keď napríklad Zita Sujová uverejní rozhovor v Plus 7 dní, bude Svěchota prepustený. To vás vonkoncom nezaujíma. Pýtam sa, vás vôbec "netankuje", prečo pani Sujová mala také výhradné právo. Je tiež členkou vyšetrovacieho tímu? Alebo je pán Šátek plateným redaktorom Plus 7 dní?
http://www.psp.cz/eknih/1998nr...
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME