Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Chorá štátna správa na pokračovanie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Teória a prax

Teória:
"Rozhodnutie musí byť bezchybné tak po právnej, ako aj po procesnej stránke. Každé rozhodnutie obsahuje niekoľko subprocesov a desiatky činností, ktoré musí zamestnanec vykonať."
Prax:
Copy + paste. Jeden vzor, prakticky len vymieňaš mená a mierne pozmeňuješ odôvodnenie rozhodnutia.
:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:)))

... a každý podpriemerný právnik ti ho obuchá o hlavu. :)))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno

aj to je prax, samozrejme veľmi obvyklá :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kždý notárov sluha robí

presne to isté.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

priestupky

A čo keby o tom rozhodovali súdy?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to je hluposť!!!

a co rozhodnutia napr. špeciálne stavebné úrady...každé rozhodnutie má iný výrok, iné odôvodnenie a musí byť bezchybné...a nepozmeňuješ mierne, ale všetko...a takéto rozhodnutie má aj 6-10 strán...takže realita je iná ako tvoja predstava a potom ešte ten plat...tak to je sila
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja mam jeden dalsi navrh,ktory tu v diskusiach opakujem uz niekolko rokov.
Tyka sa fungovania miestnej samospravy,ale jeho realizacia zavisi od rozhodnutia statu.
Ide o drasticku redukciu poctu samospravnych jednotiek na Slovensku.U nas totiz uplne nezmyselne existuje takmer 3 000 miest a obci.Cca 2 000 z nich ma mnej ako 1 000 obyvatelov (z toho takmer 1 300 obci ma menej ako 500 obyvatelov).Kazda ma starostu,obecny urad.
Tento nezmysel sa da riesit dvoma sposobmi:
administrativne - prijatim zakona,ktory stanovi minimalnu velkost samospravnej jednotky a termin dokedy sa tak musi udiat,alebo
ekonomicky - stat zmeni chybny sposob pridelovania financii samospravam,kde su nepocetne dedinky neefektivne financovane na ukor vacsich celkov.
Idealnym bodom na riesenie tohto problemu bolo zavedenie fiskalnej decentralizacie v r. 2005,kedy sa vsak vlada (Miklos) podriadila tlaku dedinskych richtarov (ZMOS).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

S týmto súhlasím

Napríklad mesto Košice má nejakých 22 mestských častí, z ktorých každá má svoje zastupiteľstvo, starostu, atď. Však to je choré, to mesto spravuje toľko ľudí, že 80% rozpočtu ide len na platy a správu budov samosprávy, a na ostatné veci vôbec nie sú peniaze. Veľmi by ma zaujímalo, či na Slovensku vôbec existuje obec, kde nedávajú na vlastnú správu viac ako 50% príjmov. Potom vlastne spravujú veci verejné len preto, aby ich spravovali, a nie preto, že je to vo verejnom záujme.
To isté platí aj pre vyššie územné celky. Osem regionálnych parlamentov? A to je akože načo dobré, však by úplne stačilo stretnutie všetkých starostov z regiónu raz za 2 mesiace, ktorí by si zvolili jedného koordinátora, a bolo by odrazu dosť peňazí na všetky spoločné projekty. U nás sa uprednostňuje voľba desiatok páprdov, ktorí si odsúhlasia hlavne svoje odmeny, notebooky, a dosadia všetkých možných rodinných príslušníkov na teplé miesta. Tým sa obsah ich činnosti vyčerpáva a na iné veci nezostáva čas ani peniaze.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

poobzeral som sa vidim Kežmarok - Ľubica, Spišska Nová Ves - Smižany a dalšie a dalšie su aglomeracie rozdelene len miestnou tabuľou To by bolo peňazi Viete vôbec koľko v samospravach je zamestnanych tzv.konvicovych pracovnikov, chodia po chodbach uradov s horucou vodiu na kavu,čaj.To by bolo euračov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

súhlasím

Často sa prezentuje, aký majú štátni úradníci plat... Ale to neplatí pre tých na obvodných úradoch!! Je tam podpriemerná mzda, pričom najväčšiu majú tí, čo v podstate nič nerobia a referenti, ktorí okolo toho všetkého behajú a robia, zarábajú po 400 eur...A najčastejší argument je samozrejme: nie je peňazí... AKO PRE KOHO!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

presne!!!

odborní pracovníci pracovníci majú také platy na zaplakanie a ked čítam , akô majô ludia prestvu o nasich platoch tak mi je do smiechu..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ja sa nedivim

clovek totiz prichadza do styku s uradnikmi, kotru tuto predstavu vytvaraju... Ked ma vela ludi iba 400, kto berie tie peniaze aby v priemere bola mzda na urovni 700+ Eur.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Základné školy, v ktorých je 7 detí !!! by malo Ministerstvo školstva zrušiť do 30 sekúnd!"

Prečo?

Stačilo by, keby sa každej škola pridelila konštantná suma peňazí na dieťa, a keby sa ministerstvo školstva do jej fungovania nestaralo -- jedine v prípade, že by deti mali pri testoch zlé študijné výsledky.

V takomto prípade by bolo jedno, či máme jednu školu so 700 deťmi, alebo 100 škôl po 7 detí, pretože peňazí by dostali rovnako, a ministerstvo školstva by s nimi malo rovnakú námahu. Takže by to bola vec daných škôl, ako si to zariadia.

Práve v tom je problém, že u nás chceme všetko riešiť centrálne. Potom je tlak na robenie "veľkovýkrmní", pretože iné páni úradníci nestíhajú riadiť. Tak nech to jednoducho neriadia!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nesúhlasím

škola, kde je v jednej triede jeden prvák, dvaja druháci, jeden tretiak a traja štvrtáci nemôže z procesného hľadiska vykazovať žiadnu kvalitu vzdelávania. Na druhej strane, absudrná požiadavka na úrovni tvojho príkladu. Na našom sídlisku je niekoľko obytných blokov a v každom z nich niekoľko vchodov. Podľa teba má mať každý vchod svoju základnú školu, pretože spĺňa tebou stanovené podmienky? To je absurdné!!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Môžu vykazovať omnoho lepšiu kvalitu vzdelávania ako škola, kde je síce predpísaný počet žiakov, ale celé hodiny sa zabávajú a na konci roka im učitelia musia zapísať jednotky zadarmo. A také školy u nás žiaľ existujú.

Nie je mi jasné, prečo by kvalita vzdelania mala byť priamo úmerná počtu žiakov zhromaždených na jednom mieste. Potom by sme mohli dať do jednej triedy sto žiakov, a kvalita bude ešte väčšia, nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

aby sme sa pochopili...

nehovorím o masovke, ale procesoch, ako súčasť projektového riadenia. Ak máš v triede sedem žiakov, a každý v inom štádiu vývoja, chcel by som vidieť ten výukový proces, a hlavne jeho výstupy. Platí - nie čo by mohli vykazovať, ale čo vykazujú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A keď je v triede 25 žiakov, všetci v rovnakom veku, ale predsa každý z nich na trochu inej úrovni porozumenia predmetu, tak sa to rieši ako?

Problém je v tom, že keď máš oficiálny systém, tak ten aj keď nefunguje, aj tak je všetko v poriadku, pretože je oficiálny. Keď máš neoficiálny systém, tak ten aj keby fungoval lepšie, aj tak je to zle, pretože je neoficiálny. Nakoniec vždy skončíme pri tomto. Keď máš klasickú školu, vysvetľuješ v nej nejaké učivo, a polovica žiakov tomu nakoniec nerozumie, to je v poriadku, lebo je to klasická škola. Keby však rovnaký výsledok dosiahla alternatívna škola, pre mnohých ľudí to bude dôvod na jej zakázanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:)))

nerozumieme si. Nikdy som nehovoril, že musí existovať oficiálny nefungujúci systém v školstve. Je to tvoj pseudoargument. Ja len tvrdím, že základná škola so 7 žiakmi je neefektívna a preto zbytočná. Je to rovnaký nezmysel, ako keby na dedine, ktorá hrá 5 futbalovú triedu a má 125 obyvateľov, sa dedinskí funkcionári rozhodli postaviť futbalový štadión s kapacitou 70000 divákov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Stále mi nie je jasné, PREČO musí byť takáto škola nutne neefektívna. A neporovnávajme ju s nejakým vysnívaným ideálom, ale iba s priemernou štátnou školou.

Predpokladajme, že na týchto 7 žiakov pripadá 1 učiteľ. To asi nie je súčasný stav, ale takto by to bolo rozumné. Myslíš, že by sa s dobrým učiteľom takáto škola nemohla vyrovnať PRIEMERNEJ štátnej škole?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:)

priemer v triede je asi 20 žiakov v jednom ročníku. Predpokladáme, že učiteľka podáva optimálny výkon za podpriemernú mzdu. V prípade 7 žiakov je učiteľka v porovnaní so svojou kolegyňou menej vyťažená, má menej práce, ale rovnakú mzdu. Tvrdím, že je platená neefektívne. Mala by mať tretinovú mzdu, pretože podáva tretinový výkon. Má plat 230 €? Je to logické, preto že je nepravdepodobné, že štát všetkám ostatným zaplatí 2100 €.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME