Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Svetový deň náboženstiev 2011 na Slovensku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

zjednotenie náboženstiev

je síce pekná myšlienka,ale militantno-otodoxné skupiny v jednotlivých náboženstvách nikdy nepripustia reformu svojej "jedinej pravej viery a pravdy"...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zi a nechaj zit.
Tolerancia neznamena, ze vsetci budeme rozmyslat rovnako, ale ze budeme respektovat vieru inych.
A daju sa hladat stycne body, ako je ukazane v clanku
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pekný článok, vďaka
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-)

Vďaka aj z mojej strany.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Potesilo.
Pekny clanok k mojej rannej kave, K+
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Z pohľadu humanizmu by to bolo pekné. Ak komunizmus prezentoval na prvý pohľad pekné myšlienky ale akosi to v praxi nefunguje. Podobne je to aj v tomto prípade. Stretne sa zopár ľudí z rôznych náboženstiev a hľadajú to, čo ich môže spájať. Našla sa jedna veta (osobne s ňou súhlasím a stotožňujem sa s ňou) v rôznych podobách ale podstata je tá istá. (Ja osobne uprednostňujem "Miluj svojho blížneho ako samého seba". Je to v duchovnom význame viac ako neubližovať iným).
Ak by sa zišli "ideologický" predstavitelia jednotlivých náboženstiev idylka by sa rýchlo vytratila. Spomínam si na jedno také stretnutie v Jeruzaleme (a to boli údajne všetci kresťania) a nedopadlo to slávne. A to šlo iba o spoločné využívanie jedného chrámu. Z duchovného hľadiska to nefunguje, ani nemôže.
Ak voláme po dialógu, potrebné je poznať pozadie toho ktorého náboženstva. Patrí tam aj šamanizmus aj woo-doo a pod.
Božie slovo o tom hovorí:
2Kor14 Neťahajte jarmo s neveriacimi! Veď akú účasť má spravodlivosť na neprávosti?! Alebo čo má spoločné svetlo s tmou?!
Ef5,8 Kedysi ste boli tmou, ale teraz ste svetlom v Pánovi. Žite ako deti svetla!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tiež si myslím, že zopár členov rôznych náboženstiev sa sem-tam môže dohodnúť, ale náboženstvá ako také nikdy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak by išlo o

o výhodný bussines tak aj Ajátoláh by si padol do náručia s Jankom Palkom:))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Považujem za vedľajšie,

či chcú ako prví hľadať spoločnú podstatu náboženstiev "ideologickí predstavitelia" alebo prostí, radoví veriaci. Rozhodujúce je, že sú takí ľudia, ktorí sa o to snažia, a je ich čoraz viac. Rozhodujúce spoločenské prerody sa zvyčajne nezačínajú povelmi vrchnosti, ale spočiatku nenápadnými iniciatívami "zdola". Tým skôr to platí v duchovnej oblasti. (Ani kresťanstvo nerozšírili vo svete rabíni, ale prevažne jednoduchí Kristovi učeníci a nasledovníci.) Je to jedna z podôb napĺňania známeho proroctva, že "poslední budú prví a prví poslední"...
Nábožensky pevne ukotvený človek by sa mal vystríhať hodnotenia vývoja udalostí v horizonte svojho života či sledu niekoľkých generácií. Dobou existencie ľudskej duše je večnosť (s počiatkom, ale bez konca) a až v jej horizonte sa ukáže, čo funguje a čo nie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Neviem aké "náboženstvo" vyznávate, ja som jednoducho kresťan. Základom kresťanského učenia je biblia. Keďže sa jedná o monoteistické učenie, podobne ako sú monoteistické ďalšie "náboženstvá", malo by sa jednať o toho istého Boha. Keď sa však lepšie pozrieme na rozdiely v jednotlivých "náboženstvách" (pretože tieto existujú a nedajú sa ignorovať zametením pod koberec) zistíme, že sa nemôže jednať o toho istého Boha, pretože by potom musel v niektorom z náboženstiev klamať. Ale Boh neklame .....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

stefan, tu sme to celkom rozdiskutovali: http://blog.sme.sk/diskusie/dp...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď som si prečítal ten nadpis, nemal som chuť článok ani čítať ani sa zapojiť do diskusie k nemu. Zýkladom omylu mnohých je predstava, že keď viscerí hovoria o jedinom Bohu, že pod ním myslia toho istého Boha.
Nejedný sa tu o určité pole na ktorom vyrástli rozne stromy. Strom je dobré prirovnanie, pretože aj biblia prirovnáva ľudí k stromom. Keď však pozeráme na konkrétny strom, doležité je, aké má korene. V prípade kresťanstva je to jasné.
Opäť však pripomínam, že je potrebné pozerať na rozdiely v jednotlivých náboženstvách. Nie je možné, aby si v zásadných veciach protirečili.
Satan je veľký klamár. A tiež je jedným takým "bohom", ktorý sa za takéto "náboženstvá" skrýva.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME