Utorok, 21. november, 2017 | Meniny má Elvíra

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O dvojakom občianstve: plusy a mínusy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Wogast -lebo sa ťa to netýka, tak nerieš

tisíce Slovákov viacnásobné občianstvo vyslovene potrebuje
- dovtedy pokiaľ budú víza
- dovtedy pokiaľ budú domáci napr. pri nakladaní s nehnuteľnosťami zvýhodňovaní a nebude rovnosť pred súdom
atď.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Orbána kritizuje celá Európa !!!

Orbán obmedzuje slobodu slova v maďarsku a snaží sa negatívne vplývať aj na okolité krajiny prijímaním nacionalistických zákonov. Je potrebné prijať v SR dobrý zákon, ktorý obmedzí Orbánov zákon, ale nepoškodí občanov SLOVENSKA. Takýto vhodný - bol Matovičov aj Smerácky návrh. Ten Bugárovsko-koaličný bol zlý a nedôstojný. Našťastie neprešiel a teraz je čas na správne riešenie v prospech OBČANOV SLOVENSKA.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

na komunistu Orbána treba ísť cez

Brusel
slovenský deravý Ficov+Matovičov návrh novely vôbec nič nerieši

je úplne zbytočný
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

" ...SR aj Maďarsko sú členmi EÚ a NATO, zamedzili by prípadným „rozpínavým“ tendenciám Maďarska,"

Mysliš tým tak, to NATO, USA a EU vyriešili v Kosove ?
To ďakujem pekne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako som v inej diskusii napísal:

Bez ohľadu na môj názor na nezávislosť Kosova, nevšimol som si, že by nás niekto nútil k etnickým čistkám na južnom Slovensku, takže dokiaľ sa do toho nepustíme, budeme v pohode.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

v pohode

v pohode bol aj ten, ktorý padal z 20. poschodia a práve sa nachádzal na 10.tom
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kosovo

Až také jednoduché to nebýva. Ani tie "etnické čistky", ako to spomínaš, nezačali sami od seba ... :
http://video.google.com/videop...

Mne len prišlo divné, myslieť si, že NATO a EU by v prípade problémov niečo pozitívne vyriešili.
Už len príklad Kosova je odstrašujúci (až desivý) !
A tiež je realita že väčšina EU štátov Kosovo uznala ako samostatný štát, pritom je to v rozpore s medzinárodným právom.
Srbi sa tejto časti svojej krajiny nevzdajú a teda to len zakladá ďalšie ohnisko napätia. USA to Kosovo tiež nebudú zabezpečovať navždy ... Zatiaľ nám do EU len tým "otvorili" drogovú cestu. Kosovskí albánci sú "na koni", cítia sa byť chránený USA ... Čudujem sa, že EU toto naďalej trpí a tvári sa, že sa nás to netýka. Alebo sa zobudí až vtedy, keď štátna kosovská drogová mafia bude v EU pevne etablovaná ? USA je to jedno, drogy a kriminalita v EU je náš problém, oni si riešia Mexico a pod. svoje problémy ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

v Kosove išlo o Trianonský princíp

ak
Srbsko napádalo vojensky svojich susedov a vyrábalo problémy s Albáncami, tak ich veľmoci jednoducho rozdelili

takto vzniklo aj Slovensko po WW I.
__________

problémy s územím môže mať Slovensko len vtedy, ak bude situácia na juhu vyhrotená
a
my budeme šliapať našim Maďarom po krku, tak ako to robili Česi so sudetskými Nemcami pred rokom 1938 - ako reakcia nasledovala Mníchovská dohoda, lebo Beneš ako nástupca autokrata Masaryka si nedal povedať a nereagoval adekvátne na upozornenia Britov a Francúzov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ani Srbsko ani Kosovo, nie su a neboli clenmi ani EU ani NATO, a tak tieto institucie nemaju nijaku povinnost im pomahat. To, ze sa tieto institucie (a USA) tozhodli do situacie zapliest je rozhodnutie politicke. Ved aj EU bola rozdelena na dva tabory, co sa tykalo uznania Kosova. Celou pointou NATO (EU detto) je obrana vlastnych clenov. A takym na rozdiel od Srbska sme aj my.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Este Vas doplnim

Uverme na chvilu straseniu madarskou kartou a predpokladajme, ze sa velka cast slovenskych obcanov madarskej narodnosti, trebars 200 000, rozhodne poziadat o madarske statne obcianstvo. A povedzme, ze vdaka nasmu uzasnemu zakonu pridu o slovenske obcianstvo. Co si myslite, nebude potom ta "hrozba odtrhnutia sa" ovela realnejsia, ako keby mali obcianstva dve?
.
Cely ten sucasny protizakon je jednoducho nezmyselny, nech sa na to pozrieme z ktorejkolvek strany a treba ho nie upravit, ale uplne zrusit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presne tak, Martin, ten odvetny zakon je kontraproduktivny v kazdom smere.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Iste,

ale niekto ukázal, aký je "roduverný a svojstojný" Slovak, ako tento národ volá Ján S.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

trieskas hluposti

pretoze ich vola nemoze mat relevantny ucinok, pretoze nie su obcania statu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

volebné právo

Ja by som bol zvedavý, čo by si hovoril potom, keby tí naši občania slovenskej republiky maďarskej národnosti dostali (a Orbán to sľubuje a tam to celé speje) volebné právo aj v Maďarsku. O napätí, čo by tak vznikalo pri volebnej kampani do Maďarského parlamentu, keby sa o hlasy na slovensku uchádzali predstavitelia maďarských politických strán (Jobbik, Orbánova strana ...) a robili si tu volebnú kampaň, tu už písali iný. Čo si myslíš, ako by to vyostrovalo (nevyostrovalo ?) situáciu, keby takýto "náš" maďar hlasoval v maďarsku za Jobbik alebo Orbánja a tu na slovensku za Čákyho a Durayovu SMK.
Tak takýto stav by bolo skutočne výborné riešenie. To by medzištátnu situáciu SK-HUN výrazne vylepšovalo. Však ?
Takže, o čo ide Orbánovi ?
O blaho občanov slovenskej republiky maďarskej národnosti ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V texte som písal, že Orbánovi skutočne ide o rozšírenie voličskej základne.
Čo ťa ale vedie k tomu, že tu by hlasovali za SMK (úspešnosť jej nacionalistickej politiky si mohol vidieť v posledných voľbách) a v Maďarsku za Jobbik? Posledné voľby ukázali, že ak existuje alternatíva, slovenskí Maďari vôbec nie sú naklonení extrémistickým stranám. Prečo z nich robíš idiotov? Veď rovnako sa môže stať, že by slovenskí Maďari hlasovali proti Orbánovi - čo by situáciu SR-MR skutočne vylepšovalo.

Celý ten tvoj strach vychádza z predpokladu, že slovenskí Maďari sú jednak blbí a jednak zradcovia štátu. Fakty však nič také nikdy nepotvrdili. Asi by bolo načase prestať s paranojou a xenofóbiou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Nemyslím si, že by Maďari boli blbí a zradcovia (tohoto) štátu, ale niečo o nich viem.
A neviem o akej mojej paranoje a xenofóbii tu trepeš ?

Tak nejaké fakty :
Orbánovi nejde o rozšírenie voličskej základne ale o to, že "plnohodnotní" občania Maďarskej republiky (s volebným právom) budú trvale a vo veľkom počte žiť na území iných okolitých štátov a to chce Orbán (ale nie len on ! - na tom dlhé roky pracuje široká politická garnitúra maďarska) využívať a obávam sa najmä zneužívať. Veď si pamätáme, čo robili pred našim vstupom do EU a NATO. Aké možnosti by mu to dávalo už naznačili iní v tejto diskusii.
Keď k tomu pripočítam ľudí ako Duray, Csáky a pod., nič dobré to neveští.
Dúfam, že ma tu nebudeš presviedčať že Duray (and company) je baránok ...

Ostatné voľby, kedy prepadla SMK (konečne, takáto čisto nacionalistická strana by nemala byť ani na okraji politického spektra), by som hodnotil v určitom zmysle ako výnimočné.
Doteraz veľa z občanov SR maďarskej národnosti volilo SMK (prevládal nacionalistický/národnostný princíp - "veď to sú naši" a nie nejaké politické/ekonomické kritériá (samozrejme nejakí jedinci sa nájdu aj takí)).
Že v ostatných voľbách SMK pohorelo a do parlamentu sa dostala nová strana MOST-HÍD (o ktorej sa vlastne nič nevedelo a bola to skôr len akási nádej a experiment (a to najmä po Csáki-Durayovej ére vedenia SMK) so staronovým, ale relatívne umierneným, celkovo prijateľnejším Bugárom, je len otázka okamihu.
Je celkom možné že v budúcich voľbách Bugár pohorí, lebo uspokojiť očakávania svojich voličov z oboch pólov (slovenských - maďarských), pokiaľ strana vlastne nemá ekonomický program, je nemožné ... obe strany budú sklamané a je veľmi otázne, či svoje hlasy ešte dajú Bugárovi (pokiaľ sa mu celý Most dovtedy nerozsype - viď napr. pôsobenie OKS ...)
a Csáky s Durayom (a ich nasledovníci) povstanú z popola ...

A ak si nepochopil, ten Jobbik/Orbánova strana + SMK som dával ako extrémny (nie však nereálny) príklad možnosti volenia.
Inak podstata bola niekde inde. Skús pohľadať.

P.S.
Našou nádejou je, že to Orbán politicky preženie a EU ho bude musieť "usmerniť". Ale veľa si od toho sľubovať nemôžeme. Maďari, ako národ sú tými svojimi pomýlenými víziami "z 19 storočia" dosť zblbnutý a ešte bude dlho trvať, kým to tam vyhnije (kým si maďari politicky nájdu svoje miesto v európe a medzi svojimi susedmi). Dúfajme len, že to nebude gradovať do ostrejších konfliktov. A to je aj na našej politickej garnitúre, aby takým trendom z maďarska neustupovala, inak tá agresívnejšia strana (maďari) budú svoje tendencie iba stupňovať. Potom hasiť situáciu bude veľmi komplikované.
Veď len pred pár rokmi sme si ani nevedeli predstaviť, že by v Juhoslávii (len pár kilometrov od nás, kam sme občas mohli ísť na dovolenku k moru) mohla byť vojna. A bola, krvavá, so spústou mŕtvych.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Celé je to

zbytočný cirkus. Všetci štyria moji starí rodičia sa narodili na území terajšieho Maďarska, navyše maďarčinu ovládam slovom aj písmom, spisovnú, nie nejaké nárečie (viď Kádár, maďarčina takmer ako Biľakova slovenčina), takže by som aj mohol, ale pýtam sa načo? Máme auto a sme len dvaja, deti sú už preč. Načo by nám bolo ešte jedno auto, najmä ak uvážime, že manželka nemá vodičák. Ešte aj "veľký" Robko priznal prekvapenie z lojálnosti slovenských maďarov k SR.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Michal, nevravím, že neargumentuješ racionálne, celá problematika je jasne a logicky podaná, ale mám podobnú námietku ako Aqua Viva (teraz nemyslím iba revízie hraníc atď., myslím princíp ako taký), teda, príliž sa spoliehaš na tzv. finálne štádia vecí. V politike a najmä tej medzinárodnej už bolo toľko "finálností" zmenených a istôt zbúraných, že takýmto konštatovaniam by som sa vyhýbal. Aj rozpad ZSSR sa ešte v 1989 zdal nemožný a predsa sa stalo.
Ale v princípe s článkom súhlasím K+.
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME