Štvrtok, 24. august, 2017 | Meniny má Bartolomej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

VII. Relativistická kvantová mechanika? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

mozno by bolo dobre

pisat rovnice v latexu (skompiluj na pdf a pastni obrazok napr), takto tie odmocniny vyzeraju dost zle na teoretickeho fyzika
a mohol by si vzdy napisat vsade aj konstanty (c^2 tam parkrat zapadne), lebo inac tu budes mat prilis pripomienok od renomovanych vedcov ako jeho magnificencia jaray:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za pripomienku. Súhlasím, že písať odmocninu slovom je strašné. Pôvodne som skúšal presne to, čo píšete, ale nepodarilo sa mi vložiť obrázok :) Asi som neschopný, ale skúsim to nabudúce znovu. Ideálne by bolo, keby sa celý text dal napísať v LaTeXu, ale to asi nejde...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

prave si citam predchadzajuce clanky

.. ako to, ze som si ich doteraz nevsimol:/
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vyriešili by sa problémy

s relativistickou verziou Schrodingerovej rovnice, pokiaľ by bola nelokálnosť naozaj reálna a šírenie informácií by bolo možné aj oveľa vyššou rýchlosťou ako rýchlosťou svetla?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň. Nelokálnosť, o ktorej som hovoril, by sa nevyriešila, nech by bola rýchlosť šírenia informácií akokoľvek veľká, ale konečná. Nelokálny operátor totiž obsahuje nekonečne veľa členov, takže "cíti" chovanie funkcie súčasne vo všetkých bodoch, v celom priestore. Takže konvečné poňatie je také, že nelokálny operátor by mal zmysel, len keby bola rýchlosť interakcie nekonečná. Aj tak sa ale rôzne nelokálne modely študujú, pretože samotná kvantová mechanika prvok nelokálnosti obsahuje (EPR paradox). Niekedy o tom napíšem, ale v súčasnosti neviem o žiadnom konkrétnom presvedčivom výsledku nelokálnych teórií. Ale netvrdím, že nejaký výsledok neexistuje, možno áno, len ja o ňom neviem. Ale je to zaujímavé pole pre matematikov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Len tak pre zaujimavost ...

... by ma zaujimalo, ci existuje nejaky experimentalny dokaz konecnej rychlosti svetla (teda aj sirenia informacii) ktory NEPOUZIVA elektromagneticku interakciu ?
Co ak je teoria relativity platna len pre nu (teda by sa nevztahovala na vlnove funkcie) ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Teraz je dajaká patová situácia

Previazané a rozdelené častice kolabujú súčasne bez časového oneskorenia, ale neráta sa to ako šírenie informácie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Keď píšeš

na blogu SME, píš hlavne slovensky, aby aj my, neodborníci vedeli čo chceš povedať.
Ak začneš používať odborné matematické výrazy, text je nečitateľný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vsetky matematicke ...

.. vyrazy pouzivane v texte su maximalne na urovni strednej skoly. Stacilo davat na matematike pozor a problemy s citatelnostou by si nemal.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za príspevok. Tieto texty sú určené tým, ktorí o to majú záujem. Snažím sa ísť trochu za rámec typickej populárnej literatúry, ale všetky pojmy, ktoré používam, sa snažím aj vysvetliť. Ide však už o siedmy článok série, takže je možné, že sám o sebe tento článok pôsobí nezrouzumiteľne. Verím, že v kontexte tých predošlých je možné mu rozumieť. Ale ďakujem za výhradu, budem ju mať nabudúce na pamäti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dobré

počteníčko
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Preco nie ?

"Rozhodne sa nemôže stať, že vlnová funkcia v danom bode "cíti" svoje hodnoty vo všetkých ostatných bodoch, môže byť ovplyvnená len svojimi hodnotami v bezprostrednom okolí."
Preco by sa to nemohlo stat ? Pokial viem ,vo Feynmanovej QED (co bude asi temou dalsich casti) sa integruju vsetky mozne interakcie a ich pravdepodobnosti, teda sa minimalne mlcky predpoklada, ze castica je "roztahana" v celom vesmire.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pokiaľ viem

tak pri QED sa spočítajú všetky pravdepodobosti dráh častice medzi dvoma bodmi, nerátajú sa pravdepodobnosti všetkých možných dráh vo vesmíre.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lenze aj medzi tymi ...

.. 2 bodmi su cesty (s minimalnou pravdepodobnostou) ktore prechadzaju cez cely vesmir.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pán mehemed!

Zase vám musím úprimne gratulovať za vynikajúci, všeobecne dostupný a čo najviac popularizovaný výklad komplikovaných postulátov z oblasti vyššej relativistické fyziky. Je síce pravdou, že vami nastolená téma z oblasti vyššej relativistickej fyziky, nedáva žiadnu možnosť fyzikom amatérom sa k nej v diskusii vyjadriť, ale na druhej strane vaše články čítajú aj vyznávači fyziky absolútneho pohybu a tým nerobí žiadny problém vstúpiť do diskusii k vaším článkom.

Takže k vášmu výkladu v znení: „Vysvetlili sme, že z Schrödingerovej rovnice tiež vyplýva, že energia a hybnosť voľnej častice sú zviazané klasickým vzťahom E = p2 / 2 m, kde E je energia, p hybnosť a m hmotnosť častice. V teórii relativity sú však energia a hybnosť zviazané vzťahom E2 - p2 = m2, kde pre jedoduchosť stále používame jednotky, v ktorých je rýchlosť svetla c=1.......“ vznášam dve pripomienky.

Prvou mojou pripomienkou je to, že v uvedenej stati, keď hovoríte o hmotnosti (m) častíc v kvantovej fyziky, neuvádzate o akú hmotnosť ide, či o gravitačnú alebo zotrvačnú hmotnosť častice. Telesá v stave chemických prvkov majú totiž až tri hmotnosti. Podrobnosti v článku:
http://jaray.blog.sme.sk/clano...

Moja druhá pripomienka sa týka vášho nasledujúceho textu: „Umocnenie "na druhú" znamená vynásobenie čísla sebou samým. Odmocňovanie je inverzná operácia. Odmocnina z čísla y je také číslo x, že x2 = y. Vezmime si moje obľúbené číslo 2. Dva na druhú je 22 = 2*2 = 4. Naopak, odmocnina zo 4 je 2, pretože dva na druhú je štyri.“

Ak by pilierom platnosti vami uvedeného textu, pojednávajúceho o kvantovej fyzike, mala byť platnosť obsahu uvedenej citácie z vášho článku, tak........ no skrátka nie. V žiadnom prípade neplatí vaše tvrdenie, že: „Dva na druhú je 22 = 2*2 = 4.“

Vo fyzike absolútneho pohybu, ktorá je opísaná JÁRAYovou kvantovou matematikou, umocniť je možné iba materiálny parameter a nie akési abstraktné bezrozmerné numero. Umocňovaním jednorozmernému materiálnemu parametru priraďujeme druhý materiálny parameter a odmocnením druhý parameter odnímame. Preto nie je možné odmocniť nula rozmerný abstraktný matematický pojem, čiže nula rozmerné numero (2). Dôkazom mylnosti vami prezentovanej matematickej citácie je analýza nasledovnej rovnosti matematiky relativistickej fyziky v tvare: 22 = 2*2 = 4.

Keď túto rovnosť pretransformujeme do JÁRAYovej kvantovej matematiky, teda keď ju premiestníme do objektívnej materiálnej reality, tak sa z tej abstraktnej relativistickej rovnosti vykľuje totálne nezmyselná rovnosť. Stačí ak relativistickú rovnosť: 2 + 2 = 2 . 2 = 4 v zmysle JÁRAYovej kvantovej matematiky zmaterializujeme, čiže tú rovnosť preložíme z metafyziky do fyziky a to tak, že ku každému číslu predmetnej relativistickej rovnosti priradíme hodnotu jednorozmernej absolútnej materiálnej veličiny, čiže hodnotu jedného metra, nasledovne: 2m + 2m = 2m . 2m = 4m a matematický nezmysel je na svete!

Uvedená relativistická rovnosť sa zmení na nezmyselnú rovnosť v tvare 4m = 4m.m = 4m.
Tými dvomi pripomienkami chcem len jemne naznačiť, že vyvracači E – teórii nie sú ľudia, ktorí nevedia o čom hovoria. Do pozornosti by som odporučil nasledovný článok pojednávajúci o problémoch relativistickej matematiky:
http://jaray.blog.sme.sk/clano...

S úprimným pozdravom Veritas vincit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pan jaray

Tieto články už dávno prekročili Váš horizont chápania a teda nemôžeme stále diskutovat o základných operáciach v matematike, ktoré sa vyučujú na 1 st. základnej školy. Totiž VY Osobne ste sa nedokázali presunúť ani cez 1 stupen základnej školy a odporúčam Vám si znova zopakovať ten prvý ročník.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To nepomoze. V jeho pripade je to dusevna choroba. Potvrdena viacerymi znalcami nezavisle od seba.
Nema vyznam cokolvek mu vysvetlovat, len vas zatiahne do svojich bludov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vážený pán Járay, máte pravdu, že rovnosť 2.2 = 2+2 platí, len ak je dvojka bezrozmerné číslo. A čo ak predstavuje 2 metre? Dĺ´žky skutočne môžeme sčítavať:

2m + 2m = (2 + 2) m = 2.2 m = 4 m
V druhom kroku sme použili operáciu zvanú "vyňatie pred zátvorku", v kroku treťom sme využili rovnosť 2.2 = 2+2 platnú pre bezrozmerné čísla.

Súčtom dvoch dĺžok je teda znovu dĺžka. Sčítavanie dvoch veličín rozmeru "meter" je znovu veličina rozmeru "meter".

Avšak dĺžky možno aj násobiť! Súčin dvoch dĺžok, teda dvoch veličín rozmeru meter, je veličina rozmeru meter štvorcový. V praxi sa rozmer meter štvorcový používa napríklad na charkateristiku rozľahlosti plochy. Matematicky násobenie dvoch dĺžok zapisujeme (konzistentne s ostatnými časťami matematiky) ako
2m . 2m = 4 m.m = 4 m^2.

Vy ste vo svojom odvodení, dovolím si upozorniť, použili nesprávnu implikáciu
2m + 2m = 2m.2m
Finta je práve v tom, že pred tým, než aplikujeme formulku 2.2 = 2+2, musíme spoločný rozmer, meter, vyňať pred zátvorku.

Žiadny matematický nezmysel tu teda nevzniká. Pekný deň praje Martin Scholtz
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pán mehmed!

Tým, že vy ste na diskusiu o relativistických argumentov Einsteinových teórii relativity, rozhodli reagovať podrobným vedeckým výkladom fundamentov teórii relativity, dokázali ste dve veci. Prvou je to, že vyvracačov Einsteinových dojmov na pohyb (nevedno čoho, či elektrónov, fotónov, alebo čabianskej klobásy) nepovažovali za hlupákov a priori, ale za ľudí ktorí prejavujú záujem o fyziku, pričom chýbajú im argumenty ktorými oficiálna veda obhajuje OTR.

Na druhej strane ste sa explicitne vysmiali do tváre fyzikálnym feťákom, ktorý sa na argumentoch vyvracačoch E – teórii iba zabávali, lebo na viac totiž ich mentálny potenciál nestačí. Pán mehemed, vy už teraz ste niekto vo fyzike a viem o čom hovorím!

Aj keď moja vrodená chorobná skromnosť nedovolí mi aby som sa nazval pravým menom v oblasti fyziky a matematiky, tento krát vás musím sklamať, lebo vaše argumenty v oblasti analýzy predmetnej matematickej rovnosti, odporujú už aj samotným matematickým zákonitostiam. Píšete: „Vy ste vo svojom odvodení, dovolím si upozorniť, použili implikáciu 2m + 2m = 2m.2m
Finta je práve v tom, že pred tým, než aplikujeme formulku 2.2 = 2+2, musíme spoločný rozmer, meter, vyňať pred zátvorku.“

Keďže nie ste prvý ktorý sa k predmetnej rovnosti vyjadri podobným spôsobom, preto pre mňa nie je problémom váš omyl opakovane vyvrátiť, skôr spochybniť.

Vychádzajme s toho, že uvedená rovnosť platí iba pre čísla ktoré majú rovnakú materiálnu dimenziu. (Všetky čísla predmetnej rovnosti majú rovnakémateriálné dimenzie, teda žiadne, teda nulové.) Vedomí si tejto podmienky, upravme rovnosť 2.2 = 2+2, nasledovne: 2.(0) + 2.(0) = 2.(0) x 2.(0) = 4.(0).(0)! No podľa vás, takáto úprava nie je správna. Poľa vás ak vyjmeme pred zátvorku číslo (0) tak by sme mali dostať nasledovnú rovnosť: 2.(0) + 2.(0) = 2. x 2.(0) = 4.(0)! V tom prípade by nastal principiálny matematický problém, lebo táto rovnosť by už nebola pôvodná rovnosť čísel s rovnakou priestorovou dimenziou, v tom prípade išlo by o diskrimináciu jedného z uvedených čísel, a to toho, ku ktorému by číslo (0) nebolo priradené.

Ide totiž o jednu zásadnú maličkosť a to, že ak by sme vami predpokladanú úpravu aplikovali všeobecne tak by sme mohli vrobiť nasledujúcu rovnosť: 2 + 2.(0) = 2.(0) + 2.(0)! No potom by v matematike nastal úplný chaos. Preto že 2 + 2.(0) nerovná sa 4.(0) ale 2.

Nie je možné pracovať s číslami u ktorých nepoznáme ich materiálne dimenzie. Keďže v uvedenej rovnosti všetky čísla majú rovnakú (žiadnu) priestorovú dimenziu, nie je možné tú ich existenčnú identitu meniť žiadnymi matematickými operáciami, lebo tým by sme pôvodnú identitu čísel zlikvidovali a tým by sme zlikvidovali aj samotný zmysel uvedenej bezrozmernej rovnosti, ktorá po zmaterializovaní vykazuje totálny matematický nezmysel.

Takže operovať matematickými operáciami pri obhajobe E – teórii je viac ako pochybné. Vážený pán mehmed, keďže vy ste ešte mladý a flexibilný jedinec, je tu reálny predpoklad že na tu uvedenú objektívnu realitu matematiky nebudete mať skostnatený náhľad.

Omyly relativistickej fyziky stačí vyvrátiť iba poukázaním na matematické nezmysly ktorými je táto teória opísaná.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME