Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Veda vs. viera (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

hm
hned uvodna veta nesie velky OMYL a ostatne je uz len pretriasanie toho omylu, skutocnost nemoze stat fantaziam, skutocnost je skutocnost a fantazie su fantazie, iba fantazie mozu stat skutocnosti, ale nemusia, mozu byt napriklad teoriami, ktore nakoniec opisuju skutocnost, preto sa poznanie skutocnosti moze zrodit aj vo fantazii, tak ako aj nejaka blbost, ktora jej odporuje ano poznanie likviduje fantazie, ktore prinasali falosne odpovede o fungovani skutocnosti ked tomu tak nebolo, nad tym by som nebedakal, clovek si bud len ucti poznanie alebo zavrie oci a hra sa na slepeho neobjasnena skutocnost moze mat niekolko variant, fantazia, ktora nie je ani jednou z nich preto ze skrz naskrz ignoruje aj nesporne skutocnosti je potom naozaj na smiech a nemoze sa dotycny cudovat, ze popieranie nosu medzi ocami na inych nezafunguje dalej upalenie Bruna veriacimi krestanmi hovori o nerovnopravnosti fantazii, fantaziami krestanov by sme sa mali riadit a dat im prednost pred skutocnostou kym inych ludi za ich fantazie rovno upalime, fakt spravodlive! byt veriaci krestan bola kedysi aj spolocenskou normou a nebyt nim znamenalo ze vela dveri ti ostalo zavretych, v spolocnosti kde norma vyvodena z fantazie je nad skutocnostou clovek musi byt uz len vramci pudu sebazachovy nakloneny fantaziam i keby s nimi vnutorne nesuhlasil, preto nabozenstvo je az dodnes velkym utokom voci individualizmu kym svoje postavenie si vybudovalo vyzadovanym suhlasom, minimalne tichym a viera je v nabozenstve pretavena na moc, kedy fantazie su nadradene skutocnosti - ved aj tvoje clanky su toho slepym pokusom boli by ti ludia sucastou onej viery aj dnes? nemozu za to spolocensky pomery? tak ako za to, ze v zemi kde sa vyznava Islam asi nebudu zeny chodit zahalene len z vlastneho presvedcenia, ale preto, ze je to cesta najmensieho odporu vratane pudu sebazachovy
Marko Gróf Čierny
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

 

zase dost od veci, ako zvycajne:
,,dalej upalenie Bruna veriacimi krestanmi hovori o nerovnopravnosti fantazii".
Autor sa venoval vztahu viera, veda, a tam jasne dokazal, ze tvrdenie, ze Bruno bol upaleny v ramci konfliktu s vedou je nezmysel. To bola tema, ktoru si stanovil autor, tak neviem, co komu vycitas, to ty sa venujes uplne inej teme. Autor nahodil temu a vyjadroval sa k nej.
 

kde by už dnes boli, keby Cirkev

nebránila vede v rozvoji
 

 

Na tvojej mentálnej úrovni.
 
Hodnoť

ad

"Vo všeobecnom povedomí dnešných ľudí sa veda stavia do protikladu k viere". – to vyplýva jej podstaty. Veda overuje fakty, nie bludy.

"Veda vraj postupne odhaľuje čím ďalej tým viac bielych miest, ktoré sa dovtedy vysvetľovali pomocou náboženstva. Náboženstvo a viera sa tak postupne stávajú nepotrebné a zastarané, postupne sa nahradzujú vedeckým naturalizmom, svetonázorom, podľa ktorého existuje len materiálny svet a všetko dianie sa dá vysvetliť pomocou prírodných zákonov. "- &#61514;)) nádherná ukažka gradácie, škoda len, že v podstate úplného nezmyslu.
 
Hodnoť

ad

"Príkladom takéhoto svetonázoru je napríklad aj vedecko-fantastický seriál Star-Trek". - &#61514;&#61514; &#61514;&#61514; - jóoooj to teda musela vymyslieť chytrá hlava! nebolelo to?

"Jeho tvorcovia predpokladali, že na základe prírodných zákonov musí byť vesmír plný života, a tiež, že ľudstvo sa raz evolučne dopracuje k ideálnej spoločnosti, bez peňazí a bez zla. Takéto myslenie však nie je príznačné len tvorcom utopististických seriálov. Aj v bežnom živote väčšina ľudí verí, že raz bude lepšie. Aj vďaka vedecko-technickému pokroku a prekonaniu náboženských dogiem." - &#61514;&#61514;
&#6 1514;&#61514;&#61514; - toto náhodné usporiadanie slovných spojení ….krásna ukážka chaosu. Ani hlava, ani päta.

"Nazeranie na svet očami viery a očami vedy sa však historicky až do 19. storočia vôbec nestavalo proti sebe. Dnes je ako typický spor vedy a viery predstavovaný spor o heliocentrizmus". – 2 x lož a zavádzanie! Typický spor vedy a viery nie je v heliocentrizme ! a už vôbec nie je pravda, že veda sa stala oponentom viery až v 19 st. Doporučujem prečítať, čo-to z histórie.
 
Hodnoť

Škoda,

že si pri zostavovaní textu nehľadal informácie aj z druhej strany. Aj to je jeden z rozdielov medzi ľuďmi s vedeckým a ľuďmi s náboženským myslením - vedec fakty neselektuje podľa toho, ako sú v súlade s jeho súčasnými predstavami. Keby si bol hľadal, možno by si narazil v Scientific American pár rokov dozadu na zaujímavý článok, ako je to s vierou v boha u súčasných amerických vedcov. Ukázalo sa, že relatívne najviac veriacich bolo medzi vedcami z technických a techologických disciplín. Ale americká akademická špička, predstavovaná hlavne vedcami z prírodovedných smerov, je takmer bez výnimky tvorená ateistami.
 
Hodnoť

to má znamenať ....čo?

Aj dnešný stupeň vedecko-technického pokroku sme nedosiahli vďaka evolúcii ľudského druhu, ale jednoducho vďaka historickému hromadeniu poznatkov.

Dnešný stupeň vedecko-technického pokroku.... je v skutočnosti dosiahnutý vďaka evolúcii ľudského druhu a jeho myslenia..... nie je vôbec výsledkom historického hromadenia poznatkov. Poznatky vznikajú v hlavách ľudí, nedajú sa transférovať, môžu sa zdieľať.... ale určite nie ukladať a hromadiť.
No a upálenie "nepriateľa" je riešenie... bez ohľadu na to, či je to pre "čarodejnictvo" alebo nevhodné myslenie vedca. V Biblii mimochodom nie je veľmi veľa vecí priamo uvedených, ktoré však cirkev tvrdo presadzovala ako cirkevné dogmy. Najväčší vedecký výsledok v cirkvi je zopár dlhých "vedeckých" koncilov a iných stretnutí.... kde sa riešili problémy ako tieto:
- je žena človek?
- koľko anjelov môže tancovať na špičke ihly?
Veda nemusí byť v rozpore s akoukoľvek vierou (ani naopak). Ale ak sa viera pokúša sama seba zdôvodniť a vysvetliť vedeckými výsledkami..... alebo vedec sa odvoláva pri svojich výsledkoch na vieru - tak jednoducho ten rozpor vznikne. Už starovekí filozofi vedeli čo je to sofizmus, eristika ...... a vo vašom príspevku je týchto "vecí" podstatne viac.
 

Predpokladam ze to myslel inak

Predpokladam ze za poslednych 2000 rokov sa ludska DNA prilis nemenila a nas mozog, nase myslenie je v podstate rovnaky ako mozog a myslenie generacii pred nami. Napriek tomu dnes lietame do vesmiru a oni nelietali. Ziadny genius, ani team vedcov, by za svoj zivot nedokazal bez studia n a h r o m a d e n y c h poznatkov obsiahnut vsetky prirodne zakony a zostrojit nieco tak komplikovane ako je raketa.

Kedze dnes mame aj podstatne komplikovanejsie technologie ako su vesmirne rakety, niekde niekto musel hromadit poznatky, nie?

a mozno je informacia nieco ine ako poznatok, ale to su len take hry zo slovickami a zbytocne filozofovanie :)
 

nuž odporúčam prečítať si drísty...

o poznatkovej spoločnosti.... o rýchlom zastarávaní poznatkov.....atď, atď....
o manažmente poznatkov a podobné nezmysly. Poznatky sa nemôžu hromadiť...
a nie je to filozofovanie
poznatok nie je informácia...informácia nie sú dáta....
ale to chce trochu veci naštudovať...
Poznatky sa rozvíjajú v hlavách ľudí.... a dajú sa "zdieľať"..... Aj patent je len "zhmotnený" výstup.... ale nie poznatok. Samozrejme spoločnosť využíva to, čo bolo vytvorené.... tie hmotné výsledky... a na základe existujúcich hmotných výsledkov....môžu vznikať ďalšie poznatky (ale aj nemusia).
 

 

chce veci nastudovat?? Ale hlavne by si si mal nastudovat Ty, ako som nizsie dokazal :)))
 

ide iba o tvrdenie....

nie dôkaz. Cirkev jednoducho nedokazuje, tvrdí.... Keď je niekto kacír - upáliť. Keď je nejaký názor nepríjemý - poprieť a zatĺkať (viď inštrukcie o zatĺkaní pedofílie... a o zákaze spolupráce s políciou).
 

 

no, rovnako je smiesne snazit sa vieru vyvratit vedeckymi poznatkami, co je ovela castejsi jav.
A k Tvojim ubohym nezmyslom o myte ,,zene cloveku" a Cirkvi mas tu clanok:
http://katkryptolog.blogspot.c...
A teraz je otazka preco sa neustale siri do obehu tolko vymyslov o Cirkvi, ze by totho realne negativneho nebolo az tak vela? A okrem toho si prejavil neznalost, to byva inac caste u antikatolikov :)
 

plavidlo

no, rovnako je smiesne snazit sa potvrdit onu iluzornu vieru (ktora je v podstate psychopaticky prezivanou mytologiou ) vedeckymi poznatkami, co je casty jav u indoktinovanych krestanoch.
A k Tvojim ubohym nezmyslom o myte ,,svata rodina"
A teraz je otazka preco sa neustale zabranuje sireniu pravdivych informacii o amoralnostiach Cirkvi, ved toho potlacovania slobody so strany krestanstva tak enormne mznostvo ze sa clovek az nestoci divit !
A okrem toho si prejavil neznalost, to byva inac uplne bezne az nevyhnutnou sucastou post-indoktrinacie katolikov :)
 

nuž akurát na TA3

dávali dnes históriu troch križiackych výprav... aj to kto vyhlásil prvú... a na čo sa odvolal.
Použila sa podobná propaganda ako nedávno v IRAKU (masaker kresťanov v Jeruzaléme, obrezávanie, páranie brucha..... absolútne nezmysly). No a súčasne táto aktivita odštartovala masaker nepohodlnej časti kresťanov v južnom Francúzsku.... a neskôr masaker obyvateľov Jeruzalema zo strany križiakov.
A zaujímavosťou (o ktorej som takto priamo nepočul doteraz zdôvodnenie)... je že práve v čase križiackych výprav začali masakre židov zo strany križiakov (ktorým chýbali peniaze a potraviny na ceste). Predpokladám, že ľudom, ktorí idealizujú pôsobenie cirkevnej "verchušky" sa ani tento dokumentárny film o križiackych výpravách a úlohe Urbana II (výrok - Boh tak chce.....) nebude páčiť. Výmysel o cirkvi je..... pôvodná cirkev bola chudobná.... potom keď ovládla cirkevná hierarchia ľudí a ich myslenie... tak sa vydala za svetskou mocou... No a veľmi poučné bolo aj pôsobenie inkvizície v tom južnom Francúzsku... (a tiež aktivita cirkevnej hierarchie pri likvidácii Templárov .... a krádež ich bohatstva). Všetko iba nezmysly...
 
Hodnoť

velmi

slaby a sam o sebe dost smiesny (mne) clanok.Az by som ho nazval PR produktom.Priznam sa,ze som ho cely! a dokladne ! precital.Minimalne na 3 az 4 miestach ma az nadvihlo(nechce sa mi to konkretizovat,ved si to tam kazdy sudny clovek najde).Napr iba ukazka :
Dovtedy sa od vedcov požadovalo, aby vysvetlili pozorované javy a nie aby predkladali svoje neoveriteľné fantázie o vzniku sveta (teória veľkého tresku) či pôvode života (evolučná teória).

A taketo "perly" jedna za druhou.
Ved uz krcovite drzanie sa biblie a ostatnych "prastarych nazorov",je srandovne,ved vtedajsi ludia vedeli prdlajs,ale niektori" experti" (dokonca velmi vzdelani) ich povazuju za "zakon".
 

POZNÁMKA...

cirkevná vrchnosť..... sa biblie na rozdiel od iných vôbec nedrží... a dopĺňa si čo sa jej zachce. Napr. kult Panny Márie sa objavil v cirkvi veľmi neskoro - celý ten čas vrchnosť proti tomuto kultu bojovala. Hlavne výklad biblie sa z týchto dôvodov neustále mení. No a niektoré osoby a obsadenie sa postupne stali nepohodlnými (napr. Jakub).
 

kult panny Márie je čisto pohanský kult

bol
zoficiálnený až za Pápeža Sixtusa III. (432-440) - s Bohom Otcom a Ježišom to nemá nič spoločné
 

 

to pise jehovista, ktorych ani ostatni krestania nepovazuju za krestanov? Ma Ti hodit wiki :)
 

to píše história pohanských kultov

Kresťania sa snažili prekryť kulty:

- kult frýgickej bohyne Kybely - Magna Mater 205 pnl
a
- egyptskej bohyne Izidy - volali ju Matka božia, obrazy Madona s dieťatkom
- kult matky Artemidy
.
boli nahradené Mariánskym kultom za Pápeža Sixtusa III. (432-440)
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Ivan Švajlen: Pevná pracovná doba je nepochopením učiteľského povolania – iný pohľad 2 412
 2. Marián Viskupič: Kotlebovci rastú. Zastaviť ich môže jedine toto 2 206
 3. Milan Brejcha: Máme vážny problém - neznalosť a chuť voliť zároveň 2 134
 4. Július Kovács: Trnka obchodoval s nahrávkami gorily čiže je pravá, takže Haščák patrí do basy. 2 090
 5. Martin Borguľa: 13. dôchodok – namiesto samozrejmosti len almužna a predvianočná kampaň 1 786
 6. Jozef Šátek: Mýtny zločin. 1 591
 7. Ondrej Putra: Zahraniční Slováci ešte neskončili 1 584
 8. Milan Brejcha: Otvorený list tebe - voličovi 2020 1 317
 9. Martin Droppa: Podvodné e-maily akože z banky 1 181
 10. Pavel Weiss: Aby zdravotníctvo nebola len „čierna diera“, alebo kam to kráčaš „Hippokrates“? 1 150

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Pozor ! SMER - ácky táraj, gágaj a prďús sú mimozemšťania !
 2. Milan Kulkovský: Keď najväčším nepriateľom je medik
 3. Miroslava Arpášová: Pocta Jerzymu Kosinskemu
 4. Zdeněk Kedroutek: Pokračování nových členských průkazů a digitální správy na úrovni ÚzO.
 5. Štefan Vidlár: Padňi komu padňi
 6. Július Kovács: Nedajme sa pomýliť Kotleba a Mazurek sú nacisti nie fašisti a to je horšie.
 7. Robert Štepaník: diel 36 - rubrika: čerstvejšie než treska - október 2019
 8. Milan Kulkovský: Nemusím byť historik, aby som nebol hlupák
 9. Marián Tkáč: Možno je Dobroš naozaj dobrý
 10. Michal Páleník: Gastrolístky vás stoja tri obedy mesačne. Ak máte šťastie tak "iba" jeden.

 1. NAKA zadržala Dobroslava Trnku. Ako zareagoval Počiatek?
 2. Prieskum: Extrémisti z ĽSNS stúpajú, Slosiarik nevylučuje ich víťazstvo
 3. Pendluje medzi Cannes a Bratislavou. Počiatek svoje reči na nahrávke s Trnkom zľahčuje
 4. Fico kritizoval prezidentku za jej reakciu na prepustenie Trnku
 5. Trnku pustili, prokurátor stíhanie spochybnil
 6. Vlhová vyhrala obrovský slalom v Sestriere, s Brignoneovou dosiahla rovnaký čas
 7. Vlhová je po prvom kole obrovského slalomu v Sestriere na druhom mieste, Shiffrinová je štvrtá
 8. Auto utopil v podjazde, prelomil sa pod ním ľad
 9. Ples v opere tento rok nemal kráľovnú. Mal dvoch kráľov
 10. Kotlebovcov v Košiciach privítali piskot a pokriky

 1. Opoziční politici žiadajú odchod Mamojku z Ústavného súdu
 2. Kiska: Trnka bol mafiánskym chápadlom Fica. Hlava mafie sídli v centrále Smeru
 3. Matovič k zadržaniu Trnku: Prečo ešte nie je vo väzbe Počiatek, Jankovská, či Bödör
 4. NAKA zadržala Trnku. Prečo nezadržala aj Počiatka?
 5. Gorila - Haščák financoval Beňovú a tá sexovala...
 6. Trnka nemal byť prepustený: Kočnerovci ešte neprehrali. Slušnosť ešte nezvíťazila
 7. Zadržanie Trnku. Varí sa predvolebný guláš?
 8. Spravodlivosť po slovensky
 9. V roku 2017 prišiel Dušan Kováčik do banky a vložil si na účet hotovosť 204-tisíc eur
 10. Dočká sa, ak niekto zomrie...

Už ste čítali?