Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mojmírov turul. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

ale
namontovanie dvojkriža do slovenskej narodnej pranostiky v 19. storoči je podobne mytonelogicke ako madarske kmenove tradicie o oplodnovani v hlbokej minulosti, ktoré vyhutali pri ohničku v 9. storoči. nitrianski slovania nemali nič spoločne s belom III., ktory si dvojkriž doniezol z Byzancie ako svoj osobny erb. ale našli sa šturovskí vymyselnici a vymenením zelenych kopčekov za modre, prehlasili že s tym prišli cyril a metod.
Pavol Satko
prave
použil si ten krasne zauživany vyraz "heraldicky spojeny". ale heraldika nie je historia. aj dnes ti namaluju a heraldicky zdvovodia akykolvek erb, ked zaplatiš. kolegovi urobili v polsku ešte aj rodostrom až po Kazimira Velkeho. bavime sa o časoch ked o niečom ako narod nema zmysel hovorit. nakoniec prvym prejavom niečoho narodneho su Gesta Hungarorum ale aj tie nie ako opis činov madarov ale ako opis činov madarskej elity, knioežat a šlachty. ale nevznikli pre potreby vzniku narodneho povedomia ale na presadenie "odvekych prav" povodnej starej šlachty proti prišelcom najme nemcom. niečo ako My sme tu doma! nakoniec rovnaku potrebu mala vtedy aj česka šlachta a ta mala svojho Kozmasa. to je čas ked pohanovi Pribinovi dali za ženu bavorsku šlachtičnu a syna narodeneho v Nitre pokrstil nemeckym menom. Ludom bola ukradnuta narodnost, lebo ešte nebola. použivali jazyk aby sa dohovorili a nie vyznačovali. Konstantin nevymyslel pismo pre moravanov aby s nich urobil narod, ale vymyslel pismo aby mohli jeho žiaci lahšie komunikovat o bohu. nitriansko nevstupilo do uhorska nesuc zastavu z dvojkrižom. nitriansko v roku 906 už nebolo, nech si Steinhubel píše čokolvek. nemalo knieža. zostali existovat hradiska, dvorce a dedinky ale bez ustrednej moci. madari boli v tych časoch najlepši vojaci. len tažko si je predstaviť, že by si v tyle nechali vyznamneho nepriateľa. kto z velmožov sa nepridal k nim toho vypalili a predali do otroctva. tak to robili všetci. od irska po kijev. a ludkovia jednoduchi žijuci roztruseni po krajine to mali ešte jednoduchšie. docvalalo dvadsat madarov k dedinčanom niekde pri hlohovci a tí im povedali, OK dojdite si na jesen pre 10 sliepok, ked už ste novi pani namiesto moravanov. život išiel dalej. ludia maju velakrat nutkanie poslat bojovat svojich davno mrtvych predkov za svoje dnešne ciele. či už Jobik alebo Slota.
Pavol Satko
Heraldika je veda
je jednou z pomocných vied histórie. Samozrejme, obskúrne sa dá robiť čokoľvek, aj heraldika, ale je to normálna vedecká disciplína s uznanými a uznávanými pravidlami. Samozrejme, ja netvrdím že v ranom stredoveku existovali národy v dnešnom chápaní. Moderné národy sa konštituovali spravidla až v priebehu 19. - 20. storočia. V stredoveku síce existovali etnické skupiny (stredovekí Slováci sú objektívne našimi predkami), ale neexistoval politický nacionalizmus. Určite ale existovalo povedomie spoločného jazyka, no stavovská spoločnosť bola stratifikovaná, rozčlenená na báze sociálneho postavenia. Si si istí že v Nitriansku neostala aj po roku 906 - 907 centrálna moc? O tom s určitosťou nehovoria ani historici, ktorí tieto otázky skúmajú celý život - napr. Steinhubel. V tomto kontexte sa mi zdá, prepáč, tvoja poznámka o ňom truhlíkovská. Ďalej, starí Maďari neobsadili územie dnešného Slovenska naraz. V 10. storočí to boli ešte nomádi pre ktorých bola prirodzeným priestorom nížina dnešného Maďarska a nie kopce dnešného Slovenska. Naše územie bolo včleňované do uhorského štátu postupne, v priebehu 11. storočia. Opakujem, existencia Nitrianskeho kniežatstva v arpádovskom Uhorsku je podložená jeho existenciou a tradíciou ešte z obdobia Veľkej Moravy a preto môžeme predpokladať aj zotrvanie šľachtických rodov (napr. Hunt - Poznan). O tom viac v tejto knihe: http://www.elegenda.sk/knihy/h... Stojí za prečítanie, aj napriek tomu že je ukrutne dlhá a predpokladá u čiateľa aspoň základy poznania histórie.
tetete
< 1 2

Hodnoť:   mínus indicator plus

moc

moc ma jednu vlastnosť oddavna, snaži sa presadiť, ako sa dnes vravi zviditelniť. ak si odmysliš Zobora, ktoreho vymyslel Anonym tak nikoho v Nitre po roku 906 nemaš. proste po Madarskej poražke ustredne knieža nebolo. tak ako v čase avarskej nadvlady pre Mojmirom, tiež žiadneho Mojmíra Nulteho nepozname. ked padli Avari, ten najsilnejši z velmožov ovladol inych a bol kniežatom hodnym zapisu v analoch. preto maš až Mojmira Prveho hoci z logiky veci vyplyva, že musel mat vplyvneho otca. mal ale ten nebol vladcom. bol vazalom avarov.
podobne nemaš v analoch zapisane nijake centralne knieža v nitriansku po pade Moravy. dokonca medzi ludmi a nakoniec aj medzi madarmi v ludovych povestiach sa Mojmir II. už velmi nespomina. v tradicii zostal len Svätopluk.
ak by si čital v jednej ruke držiac Steinhubelove Nitrianske kniežactvo a Kapitoly z najstaršich ceskych dejin http://www.forumhistoriae.sk/e...
a v druhej Treštikovych přemyslovcov a Počatek moravy (všetko a ešte aj niečo ine mam doma) došiel by si k zaveru že si v mnohom protirečia niekedy až umyselne.
včlenovanie uzemia je tiež ošemetny vyraz. nomadi si brania pastviny a nie uzemie. dokažu doputovat od činy pod pavlovske vrchy a žiadne svoje uzemie k tomu nepotrebuju. takže najskor musel u madarov nastat prechod k usadlemu hospodareniu a až potom možeme k nim priratavat nejake uzemie. aj v obsadenej a urodnej pannonii im to trvalo najmä vdaka zajatcom jednu, dve generacie. takže o uzemnom včleneni sa da hovorit, až ked sa staromadarske stražne osady na hranici hlohovec sered nitra ... zmenili na normalne hospodarske usadlosti. to je asi rok 950. to ale neznamena, že ich vplyv končil v stražnych osadach. končil tam kde ich kôň doniesol. a ver že kadial prešiel slovansky kôň v roku 906 k dunaju, tou istou cestičkou prešiel madarsky k slovanovi.
mame nutkanie madarsky honfoglalás, teda zaujatie vlasti chapat tak ako si to madari k oslave Milenia namalovali. potoky krvy a porobu. ale je zaujimave, že aj ked sa podla Kučeru našli hroby s dorubanymi bojovnikmi z toho obdobia, nejde o nejaky dramaticky počet a treba si uvedomit, že zabitych vlastnych bojovnikov väčšinou pochvaju vitazi alebo aspom ti čo na uzemi zostali nadalej žiť. proste u nas v dedine zahynul nejaky velmož sviatoslav jursky so svojou 20 člennou družinou a rolnici zobrali na vedomie že si dojde pre desiatok nejaky honfoglalás gyorky. ale ani to sa nemuselo stat. možno už velmož suhlasil s vazalstvom, oholil si hlavku a išiel s madarmi zbijat do germanie. nakonie nič ho nenutilo byt verny mrtvemu Mojmirovi a narod sllovensky a slovenska republika ešte neboli.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

K legende o Veľkej Morave len toľko,že prvý krát ju spomýna až Konštantín VII. niekedy v roku 956 a to na tri dni chôdze od Sirmia (Srbska Mitrovica).Kde tak asi mohla byť?Koniec .
Počas honfoglalášu nespomýnajú maďari žiadne bitky na území dnešného Slovenska,snáď s výnimkou Nitry,ale aj to považujú len za výmysel Anonymusa.
Dvojkríž sa nikdy nespájal s horným Uhorskom.Bol to jednoducho Bélov znak aby ukázal ,že študoval na lepších školách ako tí druhí(v Konštantínopole).
Dvojkríž sa nepoužíva v erboch viacej v hornom Uhorsku ako v dolnom.A takisto sa árpádovské brvná nepoužívajú viacej v dolnom. sú to jednoducho výmysli.Používali sa rovnako kdekoľvek.
K tomu slovensko -maďarskému kráľovstvu: V 12-13 storočí obývalo celé územie dnešného Slovenska asi 20-30 tis.ľudí.Celé Maďarské kráľovstvo malo pred tatármi asi 3 mil. a po tatároch asi 1-1,5 mil. obyvatelov.O vplyve slovanov si podľa toho môžete urobiť mienku. To by ste dnes mohli nazvať SR československom:)))))
Linky k erbom a skontrolujte si to sami:http://www.heraldika.hu/index_...
http://www.e-obce.sk/erby.html
http://w3.szivarvanynet.hu/sti...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nerob si srandu palo, na to ti uz nik neskoci, aj podla wikipedie ... zvlast ak sam pises, je to symbol vychodneho obradu /teda c&m/ ... ved hej staci castokrat zmenit sled viet a veci davaju iny vyznam a tak pripisovat dvojkriz iba belovi je divne ne? ... mne skor aj tak slo o tu rovinu, kde kriz, ak uz si ho pouzil ci vatra, je znak hmatatelny ale turul je exaktne vedecky lysohlavkove bluznenie, spolu s trebars s tou vymyslelnou svatostefanskou korunou mi to pripomina skor statny fetis, ktory u nas nenadobudol nastastie take obludne rozmery dokazovat si nieco za kazdu cenu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

900

fakt sa to bavime o stredoveku a nie o včerajšom opijaši jobiku a spospolitostou. kde som napisal, že dvojkriž je znakom vychodneho obradu. ja som napisal že bol na osobnom erbe Belu. taky dvojkriž nebol ani nahodou nejakym znakom byzancie. byzantsky križ je podobny jeruzalemskemu len na ine farby. znakom byzancie bol dvojhlavy orol aky maju rusi v znaku. dvojkriž použivali pri zobrazovani cisaroviem na mandlovych štitoch, ktore tieto "obrankine viery" držali. nakoniec tu maš stranu konstantinopolskeho paptriarch a uvidiš ich znak http://www.patriarchate.org/in...
čo sa tyka turula a jeho montovanie na pametniky v madasku som žiadneho noveho turula nevidel. robia si celkom pekne moderne sochy tak ako aj inde v europe. to že tu nejaky par ochotnikov niečo uplaca a da zarobit nejakemu bridilovi čo im vyvedie peknu slepicu z bronzu je skor folklor alebo trucpodnik ako ideologia. nakoniec vierozvesci v komarne su nase poblaznene maslo na našej hejslovackej hlave.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

http://sk.wikipedia.org/wiki/T...
takze ani bela si ho nevycucal z prsta akoby sa z tvojho prispevku mohlo zdat /skor mi to pripomina tvoje predosle clanky o cirkvi, kde podobnym sposobom z nicoho nic vyberies nejaku udalost a tak ako tu pri belovi obsahuje len jeden fakt, a ziadne ine a toboz nadvazujuce suvislosti, na pobavenie plebsu mozno dobre, ale na to maju aj mojsejovu/ ... a zase turul je mytus, prisahanie na korunu uhorska, to snad nikde v ziadnom state neexistuje, ani anglicko pokial viem uz neprisaha na commonwealth a rusi na zvaz republik ... a vierozvestci su hmatatelny fakt ... nebyt ich vplyvu a vplyvu slovakov a naslednych udalosti nebol by tu ani pista a jeho koruna ... /prave pozeram lampu o srebrenici a takych pokrytcov som uz davno nevidel, nuz hrib ma asi najlepsie casy za sebou a ked ban sa rozculuje na slovom musulman, ktore ani nik navyse nepouzil a nie nad vrazdami asi je jasny jeho hodnotovy rebricek zvlast potom co spolu s majchrakom predviedli ked kotrmelcami obhajovali jobbik ako mierumilovne zvazacke hnutie, tusim sa z nich stavaju sebestredni tupci, rovnaki ako tych ktorych kedysi kritizovali, inu obet sa casom podoba na vraha ... koniec nesuvisicej vsuvky v lomenej zatvorke :-)/
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Panónia,

vlastne Balatón,bol 2x cieľom mojej cesty.Prvá bola v roku 1966 s odborármi z môjho pracoviska a v roku 1967 zo ženinho pracoviska.Strava aj víno nemali chybu,len tá plytká voda sa mi nepáčila.Potom som už cez Maďarsko iba putoval k moru - hlavne v noci.Krásu krajiny som ocenil pred 2 rokmi,keď sme prileteli do Pešti z Blízkeho Východu.Ten kontrast s prírodou Sýrie a susedných krajín bol veľký.
Paľo,ďakujem za školenie z histórie.Ja som strašne lenivý venovať sa tomu čo bolo.Aj knihy Maďarské klamy a sebaklamy a Mýty naše slovenské som čítal veľmi dlho.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

takto by sa mali pisat ucebnice dejepisu - bez predsudkov a s iskrou. ale viem, ze to nehrozi...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem , fajn článok
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

dobre sa to citalo, dakujem
PS: mojmir posledny si kvitnuci agat urcite neuzil
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

klavir 2/3

Vyborne, K+

a Pavol, aby si mohol zas povedat, ze furt len sprtam, ti madarski pionieri hadam spievali bez dlzna po madarsky ? A este sa mi paci ta priamost vo vete "... plna rovnako krásnych a úprimných ľudi ako som ja ... " nema to chybu ( nemysliac na diakritiku ).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pionieri

fakt som ziral ako blby. mali vedla tabor a večer ich, snad preto aby ich utahali, nahnali pochodovat okolo stanov a spievat. a spievali aj tu pioniersku pesnicku samozrejne nič som im nerozumel ale asi spievali o niečom inom než o tatrach.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bajkar si vyborny

Az si poniektori citatelia pomysleli, ze to naozaj bolo tak, ako si si vymyslel. :-))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

čo ja

ja som len bloger aj to len tretorady, ale historici su bajkari. o konci Moravy je tolko vymyslov, že by si čudoval. od napadu že mojmir daroval spolu s dcerou Moravu Zoltanovi, Arpadovmu synovi až po to že Madari nikdy na Morave neboli, ale ta sa rozpadla sama ako dosledok navratu k pohanstvu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem, čo sa stalo,

ale pred chvíľou mi to tu napísalo, že diskusia je zmazaná ??! Pavol, páči sa mi tvoj článok, hoci je napísaný s humorom a nadsádzkou... Diskutujúcim by bolo hádam dobré pripomenúť aj názory odborníkov odkiaľ pochádzame http://findarticles.com/p/arti...;content a názor jedného "strateného" blogera Martina Malobického http://martinmalobicky.blog.sm... ..... hádam sa mi tento príspevok nestratí, ako pred chvíľou, Zuzana
 

< 1 2

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Milan Kuruc: V UniCredit Bank už nevedia, čo od dobroty 1 464
 2. Monika Nagyova: Denník starej dievky – Komplexy zničia každú príležitosť 222
 3. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie. 92
 4. Miro Jankes: Pokuta z Nemecka 91
 5. Michael Achberger: Vďaka vláknine dokážete schudnúť 89
 6. Martin Foto Potočný: Keď si KDH zatlčie posledný klinec, pohltí ho Hlina 73
 7. Transparency International Slovensko: Podnikať so štátom sa súkromníkom opláca. Pozrite sa, komu najviac. 66
 8. Stanislav Thomka: Voda v Turci v ohrození? 64
 9. Július Kovács: KEĎ SA MI PENTA VYHRÁŽA 56
 10. Martin Droppa: Fedor Gál: "Máme sa tak dobre..." 53

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Mičev: 400 000 ľudí versus 1 arogantný mladík
 2. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie.
 3. Štefan Vidlár: Morálňí kódex budovatela kapitálokomunizmu
 4. Milan Lacúch: Choromyseľnosť rozumu nemá hraníc! Katastrofická vízia!
 5. Stanislav Mičev: Vysťahujme milionárov z politiky!
 6. Sonya Haraszti: Bez sexu tri roky. Prečo mladé ženy nemajú sex?
 7. Július Kovács: KEĎ SA MI PENTA VYHRÁŽA
 8. Štefan Vidlár: Politik je nahý!
 9. Július Kovács: Prečo neverím prieskumom? Môžete si zahlasovať!!! FB prieskum, nikoho neovplyvňujeme.
 10. Ján Popovič: Rovnica úspechu

 1. Pri nehode autobusu zomrelo 12 ľudí, vláda rozhodne o štátnom smútku (minúta po minúte)
 2. Päťdesiat čoskoro za smrť, písal Kočner dve hodiny pred vraždou Kuciaka
 3. Mladíci, ktorí zbili pár v bratislavskom autobuse, sa postavili pred súd
 4. Dobré ráno: Kočner sa po vražde Kuciaka rehotal
 5. Šokujúce: TA3 nie je spravodajská televízia (píše Samo Marec)
 6. Odhalili novú Škodu Octavia. Všetko, čo o nej potrebujete vedieť
 7. Šéfka Súdnej rady preveruje majetky podozrivých sudcov. Sama žije v luxuse
 8. Bývalý šéfredaktor Plus 7 dní naklonený Smeru mal byť Kočnerov človek
 9. Exšéf tímu Kuciak sa prvýkrát ukázal na verejnosti
 10. Našli myšieho jeleňa. Vyškrtnú ho zo zoznamu hľadaných druhov

 1. Mafia je tam, kde má dobré podmienky
 2. Keď si KDH zatlčie posledný klinec, pohltí ho Hlina
 3. Liberálom sa nepáči vyučovanie náboženstva v školách, akceptovať ich netreba
 4. Zaujímavý rozhovor s emeritným košickým arcibiskupom Alojzom Tkáčom
 5. November 1989: Biskup Malý: Najväčšie sklamanie novembra? Dubček. Vôbec nechápal dobu
 6. Pád 156-kilometrového Berlínskeho múru bol koncom trestu za Hitlera.
 7. Lukáš Krivošík: Podivuhodné obrátenie rapera Kanyeho Westa
 8. Ako vyzerá svet mladých progresívnych kanibalov
 9. Hlina pri Prostredníkovi kapituloval: Verí, že nebudú musieť použiť zmierovacie konanie
 10. Kurz kritizuje aroganciu západnej Európy k východoeurópskym štátom

Už ste čítali?