Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mojmírov turul. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

ale
namontovanie dvojkriža do slovenskej narodnej pranostiky v 19. storoči je podobne mytonelogicke ako madarske kmenove tradicie o oplodnovani v hlbokej minulosti, ktoré vyhutali pri ohničku v 9. storoči. nitrianski slovania nemali nič spoločne s belom III., ktory si dvojkriž doniezol z Byzancie ako svoj osobny erb. ale našli sa šturovskí vymyselnici a vymenením zelenych kopčekov za modre, prehlasili že s tym prišli cyril a metod.
Pavol Satko
prave
použil si ten krasne zauživany vyraz "heraldicky spojeny". ale heraldika nie je historia. aj dnes ti namaluju a heraldicky zdvovodia akykolvek erb, ked zaplatiš. kolegovi urobili v polsku ešte aj rodostrom až po Kazimira Velkeho. bavime sa o časoch ked o niečom ako narod nema zmysel hovorit. nakoniec prvym prejavom niečoho narodneho su Gesta Hungarorum ale aj tie nie ako opis činov madarov ale ako opis činov madarskej elity, knioežat a šlachty. ale nevznikli pre potreby vzniku narodneho povedomia ale na presadenie "odvekych prav" povodnej starej šlachty proti prišelcom najme nemcom. niečo ako My sme tu doma! nakoniec rovnaku potrebu mala vtedy aj česka šlachta a ta mala svojho Kozmasa. to je čas ked pohanovi Pribinovi dali za ženu bavorsku šlachtičnu a syna narodeneho v Nitre pokrstil nemeckym menom. Ludom bola ukradnuta narodnost, lebo ešte nebola. použivali jazyk aby sa dohovorili a nie vyznačovali. Konstantin nevymyslel pismo pre moravanov aby s nich urobil narod, ale vymyslel pismo aby mohli jeho žiaci lahšie komunikovat o bohu. nitriansko nevstupilo do uhorska nesuc zastavu z dvojkrižom. nitriansko v roku 906 už nebolo, nech si Steinhubel píše čokolvek. nemalo knieža. zostali existovat hradiska, dvorce a dedinky ale bez ustrednej moci. madari boli v tych časoch najlepši vojaci. len tažko si je predstaviť, že by si v tyle nechali vyznamneho nepriateľa. kto z velmožov sa nepridal k nim toho vypalili a predali do otroctva. tak to robili všetci. od irska po kijev. a ludkovia jednoduchi žijuci roztruseni po krajine to mali ešte jednoduchšie. docvalalo dvadsat madarov k dedinčanom niekde pri hlohovci a tí im povedali, OK dojdite si na jesen pre 10 sliepok, ked už ste novi pani namiesto moravanov. život išiel dalej. ludia maju velakrat nutkanie poslat bojovat svojich davno mrtvych predkov za svoje dnešne ciele. či už Jobik alebo Slota.
Pavol Satko
Heraldika je veda
je jednou z pomocných vied histórie. Samozrejme, obskúrne sa dá robiť čokoľvek, aj heraldika, ale je to normálna vedecká disciplína s uznanými a uznávanými pravidlami. Samozrejme, ja netvrdím že v ranom stredoveku existovali národy v dnešnom chápaní. Moderné národy sa konštituovali spravidla až v priebehu 19. - 20. storočia. V stredoveku síce existovali etnické skupiny (stredovekí Slováci sú objektívne našimi predkami), ale neexistoval politický nacionalizmus. Určite ale existovalo povedomie spoločného jazyka, no stavovská spoločnosť bola stratifikovaná, rozčlenená na báze sociálneho postavenia. Si si istí že v Nitriansku neostala aj po roku 906 - 907 centrálna moc? O tom s určitosťou nehovoria ani historici, ktorí tieto otázky skúmajú celý život - napr. Steinhubel. V tomto kontexte sa mi zdá, prepáč, tvoja poznámka o ňom truhlíkovská. Ďalej, starí Maďari neobsadili územie dnešného Slovenska naraz. V 10. storočí to boli ešte nomádi pre ktorých bola prirodzeným priestorom nížina dnešného Maďarska a nie kopce dnešného Slovenska. Naše územie bolo včleňované do uhorského štátu postupne, v priebehu 11. storočia. Opakujem, existencia Nitrianskeho kniežatstva v arpádovskom Uhorsku je podložená jeho existenciou a tradíciou ešte z obdobia Veľkej Moravy a preto môžeme predpokladať aj zotrvanie šľachtických rodov (napr. Hunt - Poznan). O tom viac v tejto knihe: http://www.elegenda.sk/knihy/h... Stojí za prečítanie, aj napriek tomu že je ukrutne dlhá a predpokladá u čiateľa aspoň základy poznania histórie.
tetete
< 1 2

moc

moc ma jednu vlastnosť oddavna, snaži sa presadiť, ako sa dnes vravi zviditelniť. ak si odmysliš Zobora, ktoreho vymyslel Anonym tak nikoho v Nitre po roku 906 nemaš. proste po Madarskej poražke ustredne knieža nebolo. tak ako v čase avarskej nadvlady pre Mojmirom, tiež žiadneho Mojmíra Nulteho nepozname. ked padli Avari, ten najsilnejši z velmožov ovladol inych a bol kniežatom hodnym zapisu v analoch. preto maš až Mojmira Prveho hoci z logiky veci vyplyva, že musel mat vplyvneho otca. mal ale ten nebol vladcom. bol vazalom avarov.
podobne nemaš v analoch zapisane nijake centralne knieža v nitriansku po pade Moravy. dokonca medzi ludmi a nakoniec aj medzi madarmi v ludovych povestiach sa Mojmir II. už velmi nespomina. v tradicii zostal len Svätopluk.
ak by si čital v jednej ruke držiac Steinhubelove Nitrianske kniežactvo a Kapitoly z najstaršich ceskych dejin http://www.forumhistoriae.sk/e...
a v druhej Treštikovych přemyslovcov a Počatek moravy (všetko a ešte aj niečo ine mam doma) došiel by si k zaveru že si v mnohom protirečia niekedy až umyselne.
včlenovanie uzemia je tiež ošemetny vyraz. nomadi si brania pastviny a nie uzemie. dokažu doputovat od činy pod pavlovske vrchy a žiadne svoje uzemie k tomu nepotrebuju. takže najskor musel u madarov nastat prechod k usadlemu hospodareniu a až potom možeme k nim priratavat nejake uzemie. aj v obsadenej a urodnej pannonii im to trvalo najmä vdaka zajatcom jednu, dve generacie. takže o uzemnom včleneni sa da hovorit, až ked sa staromadarske stražne osady na hranici hlohovec sered nitra ... zmenili na normalne hospodarske usadlosti. to je asi rok 950. to ale neznamena, že ich vplyv končil v stražnych osadach. končil tam kde ich kôň doniesol. a ver že kadial prešiel slovansky kôň v roku 906 k dunaju, tou istou cestičkou prešiel madarsky k slovanovi.
mame nutkanie madarsky honfoglalás, teda zaujatie vlasti chapat tak ako si to madari k oslave Milenia namalovali. potoky krvy a porobu. ale je zaujimave, že aj ked sa podla Kučeru našli hroby s dorubanymi bojovnikmi z toho obdobia, nejde o nejaky dramaticky počet a treba si uvedomit, že zabitych vlastnych bojovnikov väčšinou pochvaju vitazi alebo aspom ti čo na uzemi zostali nadalej žiť. proste u nas v dedine zahynul nejaky velmož sviatoslav jursky so svojou 20 člennou družinou a rolnici zobrali na vedomie že si dojde pre desiatok nejaky honfoglalás gyorky. ale ani to sa nemuselo stat. možno už velmož suhlasil s vazalstvom, oholil si hlavku a išiel s madarmi zbijat do germanie. nakonie nič ho nenutilo byt verny mrtvemu Mojmirovi a narod sllovensky a slovenska republika ešte neboli.
 

 

K legende o Veľkej Morave len toľko,že prvý krát ju spomýna až Konštantín VII. niekedy v roku 956 a to na tri dni chôdze od Sirmia (Srbska Mitrovica).Kde tak asi mohla byť?Koniec .
Počas honfoglalášu nespomýnajú maďari žiadne bitky na území dnešného Slovenska,snáď s výnimkou Nitry,ale aj to považujú len za výmysel Anonymusa.
Dvojkríž sa nikdy nespájal s horným Uhorskom.Bol to jednoducho Bélov znak aby ukázal ,že študoval na lepších školách ako tí druhí(v Konštantínopole).
Dvojkríž sa nepoužíva v erboch viacej v hornom Uhorsku ako v dolnom.A takisto sa árpádovské brvná nepoužívajú viacej v dolnom. sú to jednoducho výmysli.Používali sa rovnako kdekoľvek.
K tomu slovensko -maďarskému kráľovstvu: V 12-13 storočí obývalo celé územie dnešného Slovenska asi 20-30 tis.ľudí.Celé Maďarské kráľovstvo malo pred tatármi asi 3 mil. a po tatároch asi 1-1,5 mil. obyvatelov.O vplyve slovanov si podľa toho môžete urobiť mienku. To by ste dnes mohli nazvať SR československom:)))))
Linky k erbom a skontrolujte si to sami:http://www.heraldika.hu/index_...
http://www.e-obce.sk/erby.html
http://w3.szivarvanynet.hu/sti...
 

 

nerob si srandu palo, na to ti uz nik neskoci, aj podla wikipedie ... zvlast ak sam pises, je to symbol vychodneho obradu /teda c&m/ ... ved hej staci castokrat zmenit sled viet a veci davaju iny vyznam a tak pripisovat dvojkriz iba belovi je divne ne? ... mne skor aj tak slo o tu rovinu, kde kriz, ak uz si ho pouzil ci vatra, je znak hmatatelny ale turul je exaktne vedecky lysohlavkove bluznenie, spolu s trebars s tou vymyslelnou svatostefanskou korunou mi to pripomina skor statny fetis, ktory u nas nenadobudol nastastie take obludne rozmery dokazovat si nieco za kazdu cenu
 

900

fakt sa to bavime o stredoveku a nie o včerajšom opijaši jobiku a spospolitostou. kde som napisal, že dvojkriž je znakom vychodneho obradu. ja som napisal že bol na osobnom erbe Belu. taky dvojkriž nebol ani nahodou nejakym znakom byzancie. byzantsky križ je podobny jeruzalemskemu len na ine farby. znakom byzancie bol dvojhlavy orol aky maju rusi v znaku. dvojkriž použivali pri zobrazovani cisaroviem na mandlovych štitoch, ktore tieto "obrankine viery" držali. nakoniec tu maš stranu konstantinopolskeho paptriarch a uvidiš ich znak http://www.patriarchate.org/in...
čo sa tyka turula a jeho montovanie na pametniky v madasku som žiadneho noveho turula nevidel. robia si celkom pekne moderne sochy tak ako aj inde v europe. to že tu nejaky par ochotnikov niečo uplaca a da zarobit nejakemu bridilovi čo im vyvedie peknu slepicu z bronzu je skor folklor alebo trucpodnik ako ideologia. nakoniec vierozvesci v komarne su nase poblaznene maslo na našej hejslovackej hlave.
 

 

http://sk.wikipedia.org/wiki/T...
takze ani bela si ho nevycucal z prsta akoby sa z tvojho prispevku mohlo zdat /skor mi to pripomina tvoje predosle clanky o cirkvi, kde podobnym sposobom z nicoho nic vyberies nejaku udalost a tak ako tu pri belovi obsahuje len jeden fakt, a ziadne ine a toboz nadvazujuce suvislosti, na pobavenie plebsu mozno dobre, ale na to maju aj mojsejovu/ ... a zase turul je mytus, prisahanie na korunu uhorska, to snad nikde v ziadnom state neexistuje, ani anglicko pokial viem uz neprisaha na commonwealth a rusi na zvaz republik ... a vierozvestci su hmatatelny fakt ... nebyt ich vplyvu a vplyvu slovakov a naslednych udalosti nebol by tu ani pista a jeho koruna ... /prave pozeram lampu o srebrenici a takych pokrytcov som uz davno nevidel, nuz hrib ma asi najlepsie casy za sebou a ked ban sa rozculuje na slovom musulman, ktore ani nik navyse nepouzil a nie nad vrazdami asi je jasny jeho hodnotovy rebricek zvlast potom co spolu s majchrakom predviedli ked kotrmelcami obhajovali jobbik ako mierumilovne zvazacke hnutie, tusim sa z nich stavaju sebestredni tupci, rovnaki ako tych ktorych kedysi kritizovali, inu obet sa casom podoba na vraha ... koniec nesuvisicej vsuvky v lomenej zatvorke :-)/
 
Hodnoť

Panónia,

vlastne Balatón,bol 2x cieľom mojej cesty.Prvá bola v roku 1966 s odborármi z môjho pracoviska a v roku 1967 zo ženinho pracoviska.Strava aj víno nemali chybu,len tá plytká voda sa mi nepáčila.Potom som už cez Maďarsko iba putoval k moru - hlavne v noci.Krásu krajiny som ocenil pred 2 rokmi,keď sme prileteli do Pešti z Blízkeho Východu.Ten kontrast s prírodou Sýrie a susedných krajín bol veľký.
Paľo,ďakujem za školenie z histórie.Ja som strašne lenivý venovať sa tomu čo bolo.Aj knihy Maďarské klamy a sebaklamy a Mýty naše slovenské som čítal veľmi dlho.
 
Hodnoť

 

takto by sa mali pisat ucebnice dejepisu - bez predsudkov a s iskrou. ale viem, ze to nehrozi...
 
Hodnoť

 

Ďakujem , fajn článok
 
Hodnoť

 

dobre sa to citalo, dakujem
PS: mojmir posledny si kvitnuci agat urcite neuzil
 
Hodnoť

klavir 2/3

Vyborne, K+

a Pavol, aby si mohol zas povedat, ze furt len sprtam, ti madarski pionieri hadam spievali bez dlzna po madarsky ? A este sa mi paci ta priamost vo vete "... plna rovnako krásnych a úprimných ľudi ako som ja ... " nema to chybu ( nemysliac na diakritiku ).
 

pionieri

fakt som ziral ako blby. mali vedla tabor a večer ich, snad preto aby ich utahali, nahnali pochodovat okolo stanov a spievat. a spievali aj tu pioniersku pesnicku samozrejne nič som im nerozumel ale asi spievali o niečom inom než o tatrach.
 
Hodnoť

Bajkar si vyborny

Az si poniektori citatelia pomysleli, ze to naozaj bolo tak, ako si si vymyslel. :-))
 

čo ja

ja som len bloger aj to len tretorady, ale historici su bajkari. o konci Moravy je tolko vymyslov, že by si čudoval. od napadu že mojmir daroval spolu s dcerou Moravu Zoltanovi, Arpadovmu synovi až po to že Madari nikdy na Morave neboli, ale ta sa rozpadla sama ako dosledok navratu k pohanstvu.
 

Neviem, čo sa stalo,

ale pred chvíľou mi to tu napísalo, že diskusia je zmazaná ??! Pavol, páči sa mi tvoj článok, hoci je napísaný s humorom a nadsádzkou... Diskutujúcim by bolo hádam dobré pripomenúť aj názory odborníkov odkiaľ pochádzame http://findarticles.com/p/arti...;content a názor jedného "strateného" blogera Martina Malobického http://martinmalobicky.blog.sm... ..... hádam sa mi tento príspevok nestratí, ako pred chvíľou, Zuzana
 

< 1 2

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Advokátska kancelária BÁNOS: Zákonník práce sa mení. Zamestnancov čakajú nové benefity. 5 701
 2. Pavel Macko: Nesúhlasím, vážení agenti! Ficove video je hnoj 2 895
 3. Michal Lukáč: List pre voliča kotlebovcov 1 687
 4. Marián Viskupič: Toto ste o slovenskom zlate zrejme nevedeli 1 297
 5. Jozef Kmeto: Prieskum: Kotleba druhý, PS/Spolu a Kiska Za ľudí klesli. Fašizmus na Slovensku triumfuje 909
 6. Mišo Šesták: Prečo nenaštvať ruskú armádu 819
 7. Peter Kollega: Keď Blaha, tak prečo nie celý orchester aj s kapelmajstrom? 696
 8. Monika Kozelová: Keď DEUS zoštátňuje klientov a ako sa hádže zrno sliepkam. 662
 9. Ján Pyštek: Ficovi oligarchovia 632
 10. Andrej Stančík: V čom má Pellegrini pravdu - a prečo kvôli tomu musíme zmeniť SMER 510

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Kamarádzi
 2. Martin Krištoff: IPO Saudi Aramco prekonalo očakávania a dosiahlo niekoľko trhových NAJ
 3. Dáša Baliarová: Električka
 4. Martin Šterbák: O Knihe Ezdrášovej
 5. Stanislav Mičev: Kto je PRACUJÚCA CHUDOBA?
 6. Štefan Vidlár: Amíci
 7. Radovan Medovič: Politikum Andyho Pracháča
 8. František Cudziš: Vede do vienka. III.
 9. Róbert Čambál: Križovatka
 10. Milan Brejcha: Alojz Hlina - stratég, kresťan, podnikateľ alebo populista?

 1. Najväčším skokanom je Matovič, Kiska klesol. Čo ukázal najnovší prieskum Focusu
 2. Masívny výbuch v Prešove zaskočil aj experta na výbušniny
 3. K trom obvineným za výbuch plynu v Prešove môžu pribudnúť ďalší
 4. Prešov rozdelí všetky peniaze zo zbierok ľuďom, práce zaplatí štát (minúta po minúte)
 5. Výbuch plynu v Prešove: Plynári určili kopať výhradne ručne
 6. NAKA zadržala youtuberov Daňa a Vaského
 7. Američania zmrazili Kočnerov majetok, Visa mu zruší platobné karty
 8. Prešovčanke ostal po výbuchu v byte dôležitý prístroj. Bude strašné tam teraz bývať, vraví
 9. NAKA rieši, ako záhadne zmizli Bašternákove dlhy
 10. Kampaň Smeru má dve línie, Fico odrádza váhajúcich voličov

 1. Polícia sa zaoberá Blahom pre fotografiu s červenou hviezdou s kosákom a kladivom
 2. Ondrej Dostál: 50-dňové moratórium a nebezpečná nadpráca ministerstva vnútra
 3. Poslanec Blaha, hanbite sa
 4. B.Kačáni: Liberál kontra kresťan
 5. Predsedníctvo SAV vyzvalo Blahu, aby zvážil pôsobenie na akadémii
 6. Nový Smer? Ale kdeže, nenaleťte im
 7. Rómsky prezident naložil Ficovi ako ešte nik doteraz
 8. USA zasiahli proti Kočnerovi, zmrazili mu financie - SME
 9. Blaha nemá čo robiť v SAV – nielen morálne, ale ani odborne
 10. Komentár Mareka Vagoviča: Komunizmus a fašizmus sú rovnaké zlo, súdruh konšpirátor

Už ste čítali?