Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Adela a kreslenie pravou hemisférou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pre mňa je portrét priostrý, príliš hranatý - kockatý. Nejak z toho vreští netrénovaná ruka. To bude to.
Takže:
Neviem, ktorou hemisférou kreslím, tipujem, že tou radostnou. Robím to pre radosť (občas pre peniaze) a nemám výtvarné vzdelanie. Výsledok: http://fc07.deviantart.net/fs1...
Všetko je vecou cviku. Kreslenie, písanie, hra na husle, gymnastika...
Tipy na zlepšenie:
Takže: Zastrúhať ceruzu, kúpiť si nejakú peknú kvalitnú 1B
Trénovať jemnosť v tieňovaní na jednoduchších objektoch - vajce, gulička, prúžky od tmavého po svetlý...
A vôbec: Niektoré moje kreslarske vychytávky kresliara radostného amatéra: http://www.alja.estranky.cz/cl...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Uzivila by si sa

pred pisanskym Domom :-) Pekne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

3/3, čo už

Neuživila, ujo House mi trval odhadom 8 hodín :), dobrý portrét podľa rozmerov mi tých 4-8 hodín trvá.
To Ťa musí baviť. Skvelo pri tom vypnem hlavu, keď tak pidlám a pidám tie tiene. To je to o čo ide :) Musím mať ale najprv dobré línie. Potom si môžem tieňovať do osprostenia.
Ale je to o cviku, tak, ako muzikant pozná, keď dlhšie necvičil, aj ja poznám, ak si dám pauzu. Absolvovať víkendový kurz z človeka neurobí ani huslistu, ani kresliara, ani spisovateľa.
Autorke držím palce a poriadnu výdrž!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ani ja nemám výtvarné vzdelanie ... http://blog.sme.sk/blog/6679/1...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aj ja chcem vediet tak kreslit, ked vyrastiem!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

De Peree je šikovník :)

Na to "chel by som" obvykle používam jednu historku: Hovorí kamarát jendnej skvelej huslistke: "Tiež by som chcel vedieť hrať na husle."
"Nie, ty nechceš naozaj," odpovedá mu dievčina. "Keby si ozaj chcel, tak už hráš."

Inak, pre pobavenie, ako zo mňa rástol výtvarník. Tiež som hneď na prvý pokus nedala perfektný portrét: http://www.alja.estranky.cz/cl...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

portret od de Pierre

tento portret je dobry a dobre nakreslit dieta je uz umenie, pretoze zle vytienovanie z nich moze spravit starcekov, Ala sa hra s jemnymi tienikmi, ale to zase na muzskej tvari ubera na muznosti
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Si milá, pekná baba, rada som si pozrela tvoju web stránku, ale bolo by načase sa prezentovať niečím novším. Naozaj nechcem byť protivná, ale tvoje kresby ma nepotešili. Niektoré na mňa pôsobia príliš detsky a portréty mužov až odstrašujúco, Dr. Housa som sa vyslovene zľakla. Ale obdivujem na tebe, že pekná baba dokáže portrétovať škaredých a choro vyzerajúcich chlapov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Článok je o tom, že ani ja som nespadla vykreslená z neba, v pokeci je, že zbierka je od mojich cca 8 rokov do súčasnosti. TO je účelom celého článočku. Preto sú prvé kresby prudko detské.
"Moji chlapci" sú vyjadrením mojej vnútornej estetiky. Nikto mi obvykle nevraví, ako mám kresliť, tak si kreslím tak, ako to cítim. Je to fakt sterááášne príjemné (bez irónie). Niekedy je to druh psychoterapie "porozprávať papieru". Videla som a starala som sa o ľudí tak vycivených, že nebo plakalo a bolo to moc aj na mňa.
Na kreslenie nemám toľko času ako v minulosti, pár vecí trčí v počítači a čaká, kým ich dotiahnem a zverejním.
Niekto je na bacuľky/bruškatých. Mne sa páčia muži, ktorí si obvykle myslia, že sú príliš chudí na to, aby boli pekní. To je na tomto svete tak vymyslené, aby si každý našiel toho svojho.
A House mi imponuje viac ako Adela. Má skvelé fluidum (dúfam, že som ho zachytila).
Chystám sa na Bona, keď si nájdem trochu času.
Za peniaze nakreslím samozrejme kohokoľvek si zadávateľ povie.
Ale viem aj takéto: http://fc04.deviantart.net/fs7...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dr. House

Dr. Hausa som videla len par krat, ale vzdy posobil ako netaktny, nesitny muz, ktory tazko znasa, ked ho niekto neuznava, ignoruje a preto, si vymaha pozornost akokolvek. Jednoducho nevyrovnany chlap. Nic dobre z neho nejde. Nastastie z teba ide nieco prijemne a myslim si, ze mas vacsie komunikacne schopnosti ako maliarske. V tom je tvoja deviza, v tom si dobra.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re: Dr. House

Presla dlhu cestu, a kresli vynikajuco. Taki ludia ako ty cloveku beru chut vobec nieco skusat. Takato kritika vazne nie je na mieste. A sudit niekoho diela len preto ze nelahodia tvojmu vkusu? To je maximalne NEVHODNE!!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

čo také som napísala, čo ťa znechutilo? Veď som pochválila jej komunikačné schopnosti aj príjemné vyžarovanie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kreslenie hemisférou je o inom!

Je mi sympatický Janin zápal, s akým sa pustila do portrétu Adely, ale ja si dovolím namiesto posudzovania výsledku podotknúť, že pravé kurzy kreslenia tou "pravou" hemisférou sú o inom a akom len o zvládnutí kresliarskych zručností. Je mi ľúto, keď vidím, ako diletanti učia kresliť diletantov - áno, z kurzov KPH sa stal komerčný biznis. Nestačí len zvládnuť kresbu hore nohami - Betty Edwards vypracovala metodiku, ktorou sa odblokujú nielen zábrany s kreslením, ale pracuje sa na rozvoji KREATIVITY - a o tú ide v prvom rade! Odporúčam: http://www.atelieramulet.sk/ku...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Výsledok je síce lepší, ako dosahuje bežný človek, ale je to vďaka nevytrénovanosti ruky jednoducho hrubé a kockaté. Neplynie to. Môj R-mod sa nevie lepšie vyjadriť.
Poznám niekoľko absolventov týchto kurzov. Známa tiež bola na jednom. To, čo nakreslila, bolo dokonalé ako fotka. (Ešte aj techlené nahladko, podľa toho poznáte kurzákov od ZUŠkárov. V ZUŠ nám rozmazávanie vymlátili z hlavy. Pekne ručičku trénovať k jemnosti). Ibaže bez iskry. Iskra je to 1% talentu, čo robí muzikanta muzikantom, tanečníka tanečníkom, kresliara kresliarom a čo na jehbo resbe lahodí. Neviem, či oná známa niekedy prežila tú číru radosť z tvorby. Kreovania. Len ja, ceruza a papier. Bez predlohy.
Mám práve rozčítanú knihu od Betty Edwards. Ako som zistila, som z tých, ktorí na pravú hemisféru "prepli" automaticky. Proste to pochopili a nevzdali s kreslením v puberte. Kreativity mám občas až nad hlavu. Neviem, ako je to pracovať čisto v L-móde. Vitajte v R-mode, som Alenka z říše divů.

Máme v dome jedného zapáleného saxofonistu, ale proste mu to nejde. Jeho hra je aj po desiatich rokoch hrubá a kockatá ako zverejnená Adelina kresba. Zápal nestačí. Počúvať sa to nedá, aj keď kvôli rezonancii v dome musíme.
Autorka capla Adelu na net, nebudeme ju škrabkať za uškom, že sa dievčina odhodlala kresliť a BYŤ KREATÍVNA a vzhľadom na to je to dokonalé. Aj oveľa, oveľa lepší a vykreslenejší ľudia to v diskusiách schytajú (a nie vždy vo forme dobre mienených rád). Viem, že medzi bežnými ľuďmi je Adela proste sánka dole, šéfe, ale ak raz chcem byť medzi lepšími, tak som najprv podpriemerný alebo priemerný medzi lepšími. A musím na sebe začať makať. Kresliť, kresliť, kresliť. Vykreslenosť sa získa cvičením, nie prepínaním do R-modu. Sama viem, že ak dva týždne nekreslím, že to ide potom sťažka ako necvičiacemu muzkantovi.

Veľkých umelcov odlišuje od ostatných okrem kreativity aj dokonalosť vypracovania. Iskra.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kreslenie hemisférou je o inom!

Kreslenie je iba prostriedok, nie cieľ - hovorí to aj Betty Edwards vo svojej knižke. Preto tvrdím, že kreslenie pravou hemisférou nemá byť iba zámerom, ako sa naučiť kresliť ulízané potréty typu "na Karlovom moste". Preto sa my (v Atelieri AMULET) snažíme robiť kurzy kreslenia PH ako zážitkové - vrátiť ľudí do čias, keď kresliť prirodzene vedeli a neriešili to, keď mali spojenie s vlastnou kreativitou, lebo o tej je to v prvom rade! Byť kreatívny znamená nebáť sa nových spôsobov pohľadu na veci (v hocakej oblasti, ktorú vykonávate), nebáť sa riskovať, ak intuícia vraví: choď do toho! Ale hlavne - neposudzovať, neodsudzovať, neporovnávať a brať veci také, aké práve sú. To je omnoho ťažšie ako sa naučiť tieňovať jemnou šrafúrou.
Dovolím si totiž nesúhlasiť s poslednou vetou, že "Veľkých umelcov odlišuje od ostatných okrem kreativity aj dokonalosť vypracovania." Dokonalosť vypracovania nemusí mať nič s umením s veľkým U. Remeselná zručnosť sa často zvrhne na ľúbivú manieru a to už sme na pôde gýča a nevkusu. Iskru má často v sebe práve nedokonalý výtvor - viď detské kresby, inzita či napr. diela veľkých umelcov moderného umenia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

OK, Váš názor.
Rembrandt by nebol Rembrandtom, keby tak dokobale neovládal svetlo a tieň. Michelangelo bez znelosti anatómie? Caravaggio bez uchvacujúcich detilov by sa zaradil do priemaru. A Dalí, ktorého diela sú výnimočné práve pre realistickosť snového sveta? Výnimočné je spojením vnútornej iskry a dokonalosti vypracovania. Citu pre harmóniu a proporcie, usporiadanie a všetkého toho, čo vás prinúti sa zastaviť.Osobne som väčšine moderného "umenia" na chuť neprišla.
Hrubé a "neumělé" vypracovanie je ako román s hrubkami a čiarkami kam hablo tam padlo. Nech by bol príbeh sebelepší, kvalita súčtom mizerná. Atypický román môže byť dobrý, ale musí mať základ. V texte je to gramatika, v kreslení technika.

Ľudia sa môžu "tvorivo zabávať" a zliepať mimozemšťaov z odpadkov (práve som sa vrátila z tábora, kde sme sa takto zážitkovo šaleli. Dokonca sme vymaľovávali záchodovú misu. Aj to decká (pardon, puberťákov) bavilo).
A s kreativitou od camcik po camcik. Ak vymýšľate stokrát nanovo vymyslené, začnete okoliu liezť na nervy, poznám. Áno, sú jedinci, ktorí bojiujú s premierou kreativity. Na to nejaké kurzy nie sú? Na rozvoj ľavej hemisféry?

U mňa napríklad s hudbou, je to roky vydretá vec, elektronická ladička, pražce, prstoklady. Viem si zahrať, viem si tým urobiť radosť, dokonca sa to vraj dá počúvať. Ak urobím chybu, schytám (v dobrom) od kamošov viacej ako totálny antitalent, ktorého nechávame spievať "od srdca". Ale od ozajstných muzikantov ma odlišuje jedno. Ja hudbu v sebe nemám. Tváriť sa, že všetci majú v sebe hudbu alebo obrazy sa mi zdá prinajmenšom príliš odvážne.

Konštruktívna kritika aj v umení je napríklad pre mňa prínosná. Na spätnú väzbu (obrázky, texty, všetko) mám aj svojich ľudí. Keď to prejde nimi, (revidované) môže to na net. Ak sa chcem hrať, tak som buď dieťa alebo to k dielu napíšem (potom neschytám alebo len málo), a netvárim sa ako vážne umelec.

Dnes sú kurzy in. Instantne čímkoľvek. Rýchlokvašky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pridávam sa ...

ako by som k tomu prišla ja - mne známka z kreslenia vylepšovala priemer, ale po zásluhe. Som radostný amatér s tuškou 1B. Hranatá, kockatá som, napr. v matematike. Tam tlačím na svoje hemisféry.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mozno by stacila ja kniha na miesto kurzu http://www.martinus.sk/?uItem=...
a na internete v anglictine sa daju "pozicat" knihy aj videa od Betty Edwards :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

treba veľa kresliť, hlavne tieňovať, ale nie mazaním prstom, ale cibriť si jemnosť prstov aby boli schopné pritlačením ceruzy vykúzliť taký odtieň, aký vidíme. Ak budeš veľa kresliť, cit pre proporcie a tiene by mal prísť aj sám. Pre začiatok je to dobré,proporcie zhruba sedia, akurát ako to už spomínala Alena Š., treba zjemniť "rukopis".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ale hlavne je rozdiel medzi prekreslovanim placatej fotky a kreslenia podla 3D modelu
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Radovan Bránik: Synovia Detvy, Bytes a ďalší z kola von 12 615
 2. Michal Šimečka: Jeden dôvod, prečo by Ľuboša Blahu mali čo najskôr vymeniť 7 556
 3. Štefan Hrivňák: Logo alebo štátny znak? 4 841
 4. Leonard Malacký: Vrchol, na ktorý sa oplatí vystúpiť 3 982
 5. Radovan Bránik: Neznesiteľná ľahkosť vraždy 3 800
 6. Blanka Ulaherová: Mesto, v ktorom nepotrebujete dáždnik (Bolonský výlet 1/2) 3 598
 7. Ondrej Halama: Sloboda prejavu, cenzúra, Adela (5 princípov našej demokracie) 3 403
 8. Transparency International Slovensko: Vládna novela predraží zákazky a podporí korupciu 2 297
 9. Tomáš Benedik: Rusko I - republika Burjatia, jazero Bajkal a ruská pohostinnosť 1 973
 10. Júlia Piraňa Mikolášiková: V pozadí neznámych politických strán sú bývalí siskári 1 926

Rebríčky článkov


 1. Bernadett Menczel-Bacsó: Záhrady víl inšpirované prírodou
 2. Milan Lahučký: Oslavy čínskeho nového roku v Ho Chi Minovom meste
 3. Ján Popovič: Ako sa stať veštcom?
 4. Helena Michlíková: Bojovať s vetrom
 5. Milan Lacúch: Akým spôsobom stal Kristus naozaj zmŕtvych? A aké to má dôsledky?
 6. Mária Trellová: Vždy sa nájde dôvod na úsmev
 7. Martin Šterbák: Naše tzv. slušné Slovensko bude aj pravdivým Slovenskom?
 8. Ľubomír Belák: Kytica pre Janku
 9. Martin Turek: Volebný program
 10. Peter Fiabáne: Prečo považujem pomoc seniorom a ich rodinám za dôležitú?

 1. Keď to príde k nám, budem kričať ako prvý
 2. Najťažší šampionát? Sagana by som neodpisoval, vraví český cyklista
 3. Cibulková porazila ďalšiu kvalitnú hráčku a v Číne je už vo štvrťfinále
 4. Dumoulin titul majstra sveta neobhájil, Čanecký predstihol štyroch súperov
 5. Moja prvá a posledná reportáž pre Lidové noviny
 6. Palivo, ktoré Musk nazval hlúpym sa pokúša vrátiť do hry
 7. Trump má novú Beštiu. Limuzína vyzerá ako Cadillac, ale je to kamión
 8. Pozrite sa do oka najsilnejšieho tajfúnu na Zemi z vesmíru
 9. Z Číny sa stala montovňa sveta. Ako sa to stalo
 10. Je Rybanič whistleblower? Odborníci sa nezhodli

 1. Shooty: JUDr. Danko
 2. Komentár Daga Daniša: Ako sa mečiarovci presťahovali k Ficovi
 3. Za slušné Slovensko zvoláva na piatok protest: Pellegriniho vláda nie je dôveryhodná
 4. Ivan Mikloš: O Serene, slobode a politickej korektnosti
 5. Komentár Daga Daniša: Bugár by mal vysvetliť miliónový majetok
 6. Kotleba namočený v močiari mafie: Kotlebov zázračný strojček na peniaze
 7. Exminister ide na dovolenku...
 8. Danko povedal, že má doktorát z UK v Bratislave. Pochybnosti nevysvetlil
 9. Mesežnikov hodnotil debatu: Sulík je ekonóm, Fico len politický administrátor
 10. Primeraná rozlúčka s ministerstvom

Už ste čítali?