Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Riziká náboženskej autority (voľné pokračovanie recenzie knihy) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Doporucujem precitat si knihu

"God is not great" od Christopher Hitchens. Urcite patri do 'povinneho citania' hladacov. Naozaj stoji za to, ako vsetko od Hitchensa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mame

tuto knihu aj v ceskom preklade...na co som uz upozornoval autora v mojom prispevku tu:
.
http://blog.sme.sk/diskusie/dp...
.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nič extra. Hitchens len opakuje všetko, čo už povedal Marx.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A si si isty, ze si

spominanu knihu naozaj cital?
Ako som dalej citala diskusiu som rada, ze sa tu zisli scitani ludia. Kto sa naozaj zaujima skuste sa pozriet na knihy Bart Ehrmana.
Sama som agnostik, ale nikomu nechcem vieru brat ani nanucovat. Ale rozhovor na tuto temu je so zaujimavymi ludmi zaujimavy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na tvoje odporúčanie

som si tú knihu kúpil, ale musím povedať, že ma tvrdo sklamala. Možno som mal príliš vysoké očakávania, ale v porovnaní s Božím bludom je to slabé ako trikrát vyvarený Pigi čaj. Vyznieva ako dosť primitívna propagandistická príručka. Nenašiel som v nej nič, čo by mohlo byť vážnejšou výzvou pre moju vieru. Škoda peňazí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Najvaznejsiou vyzvu pre svoju vieru najdes v Biblii, len to by si sa ju musel obtazovat niekedy precitat....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Duch si nájde svoju cestu ....... analyzovanie že čo sa stane keď sa nestane to, a to čo sa nestane ak sa stane to čo sa nestane, je nanič ...

spoločnosť musí stáť na troch od seba nezávislých, ale zároveň relatívne sa dopĺňajúcich stĺpoch. Hospodárstvo - právo - kultúra. V hospodárstve bratstvo, v práve rovnosť, v kultúre (aj školstve) sloboda. A sa toto pletie, nastávajú problémy a aj vojny.
http://trojclennost.wz.cz/
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

. .citujem ...

" vieme, že ateizmus nie je východiskom" ... čudný názor; ateizmus ako osobné presvedčenie je rovnako dobrý / zlý (podľa toho, na ktorej strane sa jeho nositeľ nachádza) , ako všetky ostatné ....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Myslím, že sa v zásade nelíšime.

Dawkins apriori považuje ateizmus za východisko. V tom s ním nesúhlasím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Riziká

iracionálneho správania sa a selektívneho skepticizmu voči vlastnému presvedčeniu máme s ateistami spoločné...práve dnes som dokončil článok o popieraní historického Ježiša (pričom nemám na mysli Krista viery, ale len historickú postavu potulného židovského "rabbiho" z prvej polovice 1. storočia n. l.) v diele militantného ateistu Luigiho Cascioliho Favola di Christo (Bájka o Kristovi), svojho času veľmi protežovaného aj na stránkach slovenských sekulárnych humanistov, vždy a za každých okolností hrdiacich sa kritickým myslením a používaním zdravého rozumu pri boji s náboženskými predsudkami. Avšak, kupodivu súhlasím s Johnom Loftusom (bývalým evanjelikálnym kazateľom a filozofom, autora tzv. Testu Viery z vonka) v tom, že musíme byť vždy byť pripravení použiť kritické zbrane racionálnej skepsy na každú hypotézu, bez ohľadu na to, od koho jej formulovanie pochádza.
.
"Historik" Luigi Cascioli
http://katkryptolog.wordpress....
.
Ježiš Kristus vraj nikdy neexistoval!
"Cascioli zakladá svoje tvrdenia na výsledkoch päťročného intenzívneho a trpezlivého výskumu, štúdia tisícok spisov, ikonografie, rukopisov, ktoré boli nájdené v Kumráne v Palestíne, racionálneho výkladu Biblie, ako aj všetkých dokumentov o pohanských náboženstvách a ich kultoch, ktorých je kresťanstvo dokonalou reprodukciou."
.
http://*****/cristo.htm
.
Už len dodám, že aj na druhej strane pomyselnej svetonázorovej barikády existujú ľudia, ktorí sa odhodlane a s patričnou vehemenciou neboja vystúpiť proti selektívnym "skeptikom" a medzi tých nesporne patrí aj racionálne skeptický ateista-medievalista, Tim O'Neill, ktorý sa na svojom blogu armariummagnus.blogspot.com podrobne venuje podrobnému a vyčerpávajúcemu vyvráteniu ďalšej populárnej knihy týchto "mýtomanov" - Davida Fitzgeralda, autora ašpirujúceho na gurua tejto vplyvnej skupiny, hlavne na vlnách internetu a diskusných fór:), s názvom Nailed: Ten Christian Myths That Show Jesus Never Existed at All, (Lulu.com, 2010):
.
http://armariummagnus.blogspot...
.
Rovnako pripravuje podobné odmietnutie vo forme e-booku, rovnakých nepodložených hypotéz o Ježišovi ako o mytologickej postave, známy biblista-agnostik, Bart Ehrman, autor mnohých kníh o evanjeliách a ich historickom a sociokultúrnom pozadí vzniku, ktoré sa stali bestsellermi.
.
Did Jesus Exist?, The Historical, Non-Religious Argument for Jesus of Nazareth By Bart D. Ehrman
http://www.harpercollinscatalo...
.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ateizmus môže byť východisko

hlavne by som sa neodvážil generalizovať. Niet dôvodu predpokladať, že ateisti či agnostici sa v priemere chovajú menej morálne, než veriaci (bez ohľadu na konkrétne náboženstvo).
Hlavne je každého osobná vec, v čo verí. A je zaujatým predsudkom predpokladať, že kto nie je bohabojný (nebojí sa Boha, pretože je presvedčený o jeho neexistencii), bude ako divý zver odviazaný z reťaze, lebo nič (okrem pozemskej represie, spostredkovanej napr. políciou) mu nebráni v radostnom páchaní hriechov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Iste

Pokiaľ ateisti dodržujú kresťanské princípy morálky...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale figu

Kresťanstvo nemá monopol na princípy morálky. Že princípy slušného chovania sa k blížnym propaguje aj (a samozrejme, nielen) kresťanstvo, neznamená, že sú nejako špecificky kresťanské, a už dupľom nie, že sú kresťanským vynálezom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kresťanstvo oproti iným má svoje zásady upravujúce vzťahy medzi ľuďmi.Netvrdím,že žiadna iná spoločnosťich nemá.Čo je to slušné správanie?Definujte...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano? Preco potom fungovalo otroctvo veselo pocas krestanskej spolocnosti? Preco nemali zemy pravo volit? Krestanstvo ma v sebe akurat tak falosnu moralku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Klasika.Hodnotíte vtedajšie pomery z hľadiska tých dnešných.To neprijateľné. Spýtam inak,prečo kresťanstvo vo svojich počiatkoch bolo nazývané náboženstvom ženským a prečo si získalo takú popularitu?Akí boli tí "iní" v tej dobe?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ateizmus môže ale aj nemusí

byť východiskom, presne, nemôžeme generalizovať naše vlastné subjektívne postoje a náhľady na tých druhých, "iných". Myslím, že v tom ďalšom sa zhodneme, že to je zaujatý predsudok, určite aj vďaka pomýlenému stavaniu slameného panáka:) niektorých protináboženských polemikov, falošne prisudzovať všetkým kresťanom postoj, že ateistom upierajú byť "bez presvedčenia o Božej existencii" morálnymi. Konanie podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia morálne zaväzuje kresťana ako aj ateistu. Na ilustráciu Vám odcitujem z neoficiálneho "katechizmu" o učení Cirkvi o svedomí, kniha má názov Zajtra sa bude opäť veriť:
.
"Svedomie je určitým druhom kompasu, ktorý nám ukazuje správnu cestu; je to 'radar', ktorý nám
hlási blížiace sa nebezpečenstvo. před činom nás povzbudzuje alebo varuje, po čine pocítime radosť
alebo stiesnenosť (výčitky svedomia).
Úsudok svedomia je pre každého človeka najvyššou normou správania. Keď hlas svedomia jasne
hovorí, človek ho musí bezpodmienečne nasledovať. Kto koná proti úsudku svedomia, stáva sa
vinným (porov. Rim 2, 14-16; 14, 23). Svedomie zaväzuje dokonca aj vtedy, keď sa mýli; lebo pre každého človeka je poslednou inštanciou, proti ktorej už niet odvolania. Preto Boh nás neposudzuje podľa vonkajšieho konania, ale podľa toho, 'čo prichádza zo srdca' (porov. Mt 15, 18). Dokonca i vtedy, ak si niekto myslí, že hlas svedomia ho núti konať proti výslovnému príkazu Cirkvi alebo Boha, je povinný isť za hlasom svedomia, hoci v tomto prípade môže ísť alebo aj ide o vecný omyl."
.
Tento až priveľmi nástojčivý dôraz na hodnotu rozhodovania sa každého človeka podľa vnútorného hlasu svedomia by sme mali mať na zreteli, keď posudzujeme či odsudzujeme (ak sme ateisti či agnostici) iných, veriacich, hlavne tých kresťanských, údajne morálne nadradených "tmárov":)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Presne

tak.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To kľudne podpíšem

základy morálneho cítenia (a tým aj správania) máme už vrodené. Samozrejme, vždy sa nájde percetno deviantov, nachádzajúcich zvrátené potešenie v tom, že konajú proti "vnútornému hlasu" a skúšajú, ako ďaleko až môžu zájsť. A koľkých menej deviantných pri tom dokážu oblafnúť a strhnúť so sebou (príklady: Hitler, Lenin, Stalin atd., a milióny menej prominentných ***** Tomu sa hovorí "hrať sa na Boha". Je jasné, že v tejto "hviezdnej rote" sa nájdu aj celé húfy cirkevných hodnostárov, od zrodu kresťanskej cirkvi (cirkví) dodnes.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobre,

nedá sa vylúčiť, že určitý druh ateizmu by teoreticky za určitých okolností mohol byť východiskom. Prax to síce zatiaľ nepotvrdzuje, ale dá sa o tom diskutovať.
Moje vyjadrenie treba chápať v celkovom kontexte. Dawkins vo svojej knihe (na ktorú reaguje môj článok) podsúva myšlienku (bez akýchkoľvek argumentov), že keďže náboženstvá zlyhávajú, východiskom je ateizmus ako taký. To podľa mňa nie je pravda.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME