Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rakusko-Slovensko ma perspektivu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

dnes by úplne stačilo keby sa odtrhli netolerantní, zaostalí a obmedzení kysučania :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pivnice

Autor by mal uvazovat aj s tou časťou obyvateľov Rakúska, ktorá žije v pivniciach. Podľa riaditeľa Nadácie otvorenej pivnice Jozefa Fritzla to predstavuje cca 1/3 z celkového počtu obyvateľov Rakúska.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ešte Poľsko-Slovensko je reálnejšie ako Rakúsko-Slovensko.:-)
Ak by Rakúsko malo možnosť zachovať si jedno svoje "územie", tak by to bolo v prvom rade Maďarsko a potom Česko. Historicky je Slovensko celkom bezvýznamné, vlastne ani neexistovalo.
Ono keby došlo k pokusu pripojiť vtedy Slovensko k Rakúsku, určite by vojensky zasiahlo Poľsko, Maďarsko a aj Rusko, teda ZSSR, lebo to územie chceli pre seba. Ono by to bolo len územie, lebo Slovensko nemalo žiadnu správu ako nejaké vojvodstvo, kniežatstvo, alebo niečo iné.

Iné by bolo zrušiť monarchiu, ale zachovať územnú celistvosť. Ešte za monarchie mali niektorí plány založiť akési "Spojené štáty stredoeurópske" na demokratickom základe, pričom jednotlivé bývalé krajiny by boli ako autonómne celky. A práve to by sa najskôr ujalo. Lenže vtedy USA dotlačilo tieto krajiny do foriem nezávislých národných štátov. Ktovie prečo? Myslím že potom to mal Hitler ľahšie ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"""Ak by Rakúsko malo možnosť zachovať si jedno svoje "územie", tak by to bolo v prvom rade Maďarsko a potom Česko. """ - práve naopak, Maďarsko bolo koncom 19. storočia prakticky suverénne a autonómne. Ale Čechy (a Morava a Slezsko) boli chápané ako súčasť rakúskych krajín, bola tam veľmi početná nemecká menšino-väčšina, kultúra bola bližšia, úroveň rozvoja porovnateľná.

ZSSR vtedy neexistovalo, a Rusko malo problémy samo so sebou, takže to je bezpredmetné (hint: prečo neprežili Maďarská a Slovenská republika rád).

Slovensko ako súčasť Poľska bolo reálne, podobne aj Slovensko ako súčasť väčšieho Maďarska (keby Masaryk & spol. neprejavili záujem o Slovensko).

Ale Rakúsko-Slovensko, to je oveľa menej životaschopné a rozumné ako pripojiť Podkarpatskú Rus k Československu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

srdce mŕtveho Otta Habsburga plánujú uložiť v Maďarsku. Asi prečo?
Hovoril som o tom že ak, tak sa malo zachovať územie Rakúska-Uhorska ako demokratická krajina s autonómnymi republikami. I tak došlo k EÚ a národné štáty sú v úzadí ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Studio pana Mana

to byl napewno dobry joke. A Adam Malysz bedze prezidentem?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To je absolútne mimo realitu

V prvom rade, už vznik Česko-Slovenska po Trianone bol obrovský zázrak. Vďaka šikovnej diplomacii založenej na identifikácii sa Čechov a Slovákov s víťaznými mocnosťami bol takýto husársky kúsok možný. Presuňte sa do tubulentného obdobia konca 19 a začiatku 20. storočia. To bolo obdobie nástupu národných štátov, kde intelektuáli celej európy volali po sebaurčení a budovali si vzdušné zámky. Tak nemeckí a rakúski buditelia volali po pangermanizme, stredoeurópsky buditelia po panslovanstve a Maďari cítili na dosah veľkú maďarskú ríšu.

Aj vznik Československa bol politický kalkul. Lebo paradoxne Slováci boli v čase vzniku na územi československa až treťou najpočetnejšou menšinou. Až umelý vznik "československého" národa poskytol krajine ilúziu štátotvorného národa. Ale nechajme hovoriť štatistiky, podľa sčítania v roku 1921 žilo v Československu 13,004 mil. obyvateľov. Z toho 5,835 mil. Čechov, 3,218 Nemcov 2,994 mil. Slovákov, 716 tisíc Maďarov, 447 tisíc rusínov a Ukrajincov a 190 tisíc židov a 110 tisíc Poliakov. Nenechajte sa však pomýliť, medzivojnové obdobie sa dá charakterizovať ako prudko nacionalistické, v ktorom federáciu Čechov a Slovákov tmelil strach z Nemeckej respektíve Maďarskej menšiny. Je príznačné, že napriek tomu, že Česi a Slováci spolu tvorili iba 68% obyvateľov štátu, žiadna etnická strana sa nikdy nedostala do vlády. A právom, keďže menšiny v Českoslovnesku v podstate nikdy neuznávali štát, čo sa v plnej najote ukázalo koncom tridsiatych rokov.

Ak by sme mohli vykonštruovať alternatívnu históriu našeho územia, tak by to bolo paradoxne federalistickejšia monarchia. Rakúsko napríklad postupne uvoľňovalo národnostnú politiku, napríklad uznalo značnú autonómiu Haliča a iných oblastí monarchie, čím priblížila ich štatút k tomu maďarskému. Vzdušné zámky nacionalistov všetkých národností však túto predstavu federalizácie monarchie prevalcoval a presadil násilné riešenie situácie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No. Keby jestvovalo Rakúsko -

Slovensko, tak by za socíku emigrovalo polovica Poľska do tohto štátu. Toľko k tvojej úvahe.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Uplna utopia a hlupost, skoda vuobec reagovat na taketo absurdne konstrukcie bez poznania realnej situacie tych casov.

Rakusko a Slovensko malo k sebe tak blizko ako ma Kosovo a Srbsko. Este treba spomenut, ako Rakusko oklamalo a vybabralo so Slovakmi pocas "Uhorskej revolucie". Tuto alternativu by nikdy ziadny existujuci Slovensky politik pri zmysloch nespravil. Neviem si predstavit Stefanika, ako lobuje za Rakusko... to je cista somarina.

Cely clanok je len jedna velka "keby bolo keby" halucinacia. Nech autor radsej travi svoj volny cas uzitocnejsimi vecami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pravda

Pravdepodobnosť autorovho scenára je asi rovnaká, ako že by sa Slovensko stalo 49. štátom USA.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Treba počítať s tým,

že v časoch narastajúceho chaosu, nepravdepodobnosti reality a nepredvídateľnosti vývoja (časoch, už neraz zažitých),
bude narastať počet b l ú z n i v c o v.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

úvaha o spojení sa s rakúskom je

nanajvýš scestná. stačí sa pozrieť na to, čo sa v tej krajine "udialo", čoho by sme boli súčasťou. no a po 45-om by sme nedostali slobodu štátej zmluvy, ale pobrali by sme sa po "jednohlasnom referende" za zakarpatím.
mimochodom, rakúsko dalo svetu generálneho tajomníka osn, ktorý potom, ako sa stal prezidentom, bol nežiadúcou osobou pre všetky krajiny. no a dintsbír pri jednej príležitosti povedal - ako minister zahraničia čsr som nečakal na prezidenta usa, minister zahraničia česka musí čakať na tretieho tajomníka ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Autor - len pokračuje v miestnej t r a d í c i i, keď sa tzv.humor (po r.1989), rodil . z . b r u c h a.
Plného brucha.

Nie z hlavy.
Ako sme ho (poniektorí) poznali prostredníctvom pána Wericha.

*

Nič nové na Slovensku.
Nemusíte nič vedieť. Vôbec nič.
A splietate, a splietate - piate cez deviate.

A dokonca - máte aj dosť poslucháčov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dívali ste sa na pohreb Otta Habsburga ?

To bola Monarchia par excellence. Teraz sa stará európska šľachta znovu preberá zo "zimného spánku" a začína sa znovu zobúdzať do zašlej slávy. Aj Rusi chcú obnoviť cárizmus a tak budememe mať znovu staré pomery. Monarchie budú snáď záchranou politického spravovania sveta, pretože tzv. demokracia zlyhala.
Slovensko musí byť pevné v svojej svojbytnosti, pretože Maďari by chceli byť znovu niekym v Európe.
Hnutie za obnovenie Monarchii v Európe silnie, hlavne tu v strednej Európe. Bude ako nebolo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nerád vás obťažujem,

ale mohli by ste mi prosím vysvetliť čo to znamená "byť pevný v svojej svojbytnosti" a ako sa to robí ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keby Rakusko-Uhorsko prezilo velmi pravdepodobne by sa Hitler do smrti bol zivil malovanim. Neviem ci pre maliarstvo ako take by to bol prinos, ale miliony ludi by neprisli o zivot. Je tiez velmi pravdepodobne, ze komunizmus by nebol prenikol do strednej Europy. A v kazdom pripade by ludia na Slovensku mali vyssiu zivotnu uroven, nez aku ju maju teraz.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME