Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Protipovodňová prevencia postavená na vytvýraní mokradí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Heh,
pozývam na krátku prechádzku po v júni zrealizovaných opatreniach a v júli dažďom spláchnutých: Predvčerajšie správy STV z Novej Ľubovne. Konkrétne 19:48 letného času ( v zázname 18:00): http://www.stv.sk/online/archi... A ten tragikomik zhotoviteľ , zahlásil, že vraj: "Splnili účel" 2 prehrádzky odplávali, časť ďalších je zničená. V dedine sa isto potešili bahnu a drevu z prehrádzok. Kravčíkovi by mal niekto urýchlene vysvetliť paragrafy trestného zákona o všeobecnom ohrození.
speedy Gonzales 7777
Voda v toku bud drenuje alebo dotuje okolie, podpovrchove vody. Ak je zvysena hladina hradzkou, tak tok bud dotuje viac, alebo drenuje menej ako bez hradzky. V oboch pripadoch je odtok mensi. Preto. Niekto by to mal zratat a kvantifikovat to. Hradzky maju vsak hlavne protierozny ucinok.
jozef.solc
Ak tomu dobre rozumiem, bojujete proti hradeniu bystrín a strží v lesoch a sanácii zvážnic. Dobre tomu rozumiem?
jozef.solc
Veci je treba nazývať pravým menom, to áno, myslím si že hrádzky nemajú až taký protipovodňový význam, no majú veľký význam v rámci revitalizácie krajiny a preto sú na mieste. Ten projekt je o revitalizácii krajiny predsa, nie len o povodniach. Odrážky však majú aj veľký protipovodňový význam.
jozef.solc
V poriadku, Kravčík hovorí o protipovodňovej ochrane no hlavná kritika je na Program revitalizácie krajiny a ... a tam hrádzky pasujú.
jozef.solc
<< < 1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Čítať, čítať, čítať!

Voči revitalizácii krajiny tu prakticky nikto nemá námietky, stačí sa začítať do diskusie. Predovšetkým preto, že sám Kravčík o nej nič moc nehovorí, ale zato má plnú hubu protipovodňovej ochrany.
Okrem toho fond, ktorý sťa cap záhradnícky on sám spravuje, je zameraný napriek svojmu pomenovaniu na protipovodňovú ochranu, tak sa prezentuje a tak k nemu pristupuje i samospráva.
.
Mimochodom, len ako perlička dokresľujúca celú kravčíkovitú absurditu:
zadržiavaním vody chcel Kravčík riešiť aj záplavy v Austrálii a zemetrasenia v Japonsku....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Osobne ma veľmi zaujíma desertifikácia a taká riadna už je skoro súvislá od západu severnej Afriky po východnú Čínu. Človek svojou činnosťou k tomu výrazne prispel a zatiaľ to nevie v reále zastaviť. Ani za to mám dojem nikto nenesie zodpovednosť.

Rátal som asi o koľko mm, dm sa mohli odvodniť kontinenty voči 20 cm prírastku hladiny mora, nie je to veľa, pár cm, no zvyčajne sa to nikde veľmi nerozoberá, rozoberá sa len tepelná rozťažnosť, ľadovce a pod. O odvodnení kontinentov sa v tej súvislosti veľmi nehovorí, iba v súvislosti, keď Číňania alebo Mexičania už nedočiahnu na podzemnú vodu...


Váha to je určite obrovská. Osobne nemám šajn, či na "plávajúce kontinenty" to pôsobí na 5-tom alebo 20-tom desatinnom mieste. Nejaký zbehlejší geoinžinier by to predpokladám ľahko zrátal, koľko tam je núl.

Ak by to mohlo pomôcť rozvíriť globálnu diskusiu o globálnej desertifikácii, tak by to bola veľmi užitočná filozofia, už len preto.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pan Solc, precitajte si originalne "filozoficke" dielo z pera majstra Michala a najma si precitajte diskusiu pod tymto blabolom. Tam sa docitate o pocte tych nul.

Je velmi pekne, ked sa zaujimate o desertifikaciu. Len nezabudnite sa tuto problematiku nazriet ocami extremnych situacii na Zemi. Prvou je ta skutocnost, ze ladovce siahali az do Turecka a druhou, nevyvratitelnou skutocnostou je rozmrzanie permafrostu na Sibiri, ktora nam odokryva dokazy bujnej vegetacie v tychto odlahlych castiach Zeme.
Kde sa teraz nachadzame my? No zjavne medzi tymito dvoma extremami, ku ktorych hraniciam mame este velmi, velmi daleko. Dnesna desertifikacia je len kozmeticka zmena nasej klimy. Ano, suhlasim s Vami, sposobuje a spsobi to nesmierne utrpenie milionom chudobnych ludi, ale Vase slzy nezastavia zmenu klimy medzi tymito spominanymi extremami.
Zaiste suhlasite so mnou, ze ani ladovec v Turecku, ani bujnu vegetaciu pod permafrostom na Sibiri nemali na svedomi clovekom produkovane sklenikove plyny.
Pre mna je smerodatne to, ze nemame bojovat s CO2 ako s veternymi mlynami, ako Don Quichote de la Kravcik, ale vytvarat podmienky, aby sme eliminovali utrpenie ludi v nudzi.
Netrapte sa tym, ci desat cm vody vie pohnut tektonickymi platnami. Ziadny seriozny vedec Vam to ratat nebude, pretoze samotne ideove vyvody majstra Michala su nezmyselne. Ale aby ste sa necitil dotknuty, ze na Vas len "štekám", zoberte si vrstvu zemskej kory o hrubke "iba" 1000 metrov a ploche 1 m2. Pri mernej tiazi hliny cca 2 000 kg/m3 je to hmotnost 2 000 000 kg. 10 cm vody na m2 predstavuje 100 kg. Aky je to percentualny pomer medzi vodou a korou? Vysledok je 0,005% (100 / 2 000 000 * 100). Zanedbatelnych pat tisicin percenta.
A aby ste nemal nejake vitazne pocity, uvedomte si, aka je skutocna hrubka zemskej kory a preratajte si tych pocet nul podla Vasho gusta. Alebo si predstavte, ze ak v Turecku bol ladovec, na Slovensku tento ladovec dosahoval hrubky niekolko stoviek metrov. To uz je riadne número. Podla Kravcika vtedy muselo byt jedno zemetrasenie za druhym. Comu a komu verite teraz?
Sam velmi dobre viete, ze zakladne priciny zemetraseni boli a su uplne ine, len majster MIchal v tom case chybal na vyucovacich hodinach. Alebo (ako mu s oblubou pripominam) pozeral po nohavickach spoluziacok. Nehovorim, ze som nepozeral aj ja, ale ja som dokazal sucasne pozorne sledovat vyklad sudruha ucitela. Zjavne som nemal krv navalenu do jednoho extremu.

Prajem prijemny den
miro novak
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nebudem tu rozvíjať žiadne desretifikačné úvahy. Je to totiž téma vyslovene teoretická, môžeme o nej nanajvýš naivne špekulovať, ale sme neschopní čokoľvek voči tomu robiť.
Neodvádzajme reč od problému konkrétneho - od kravčíkoidných protipovodňových opatrení, ktoré majú k protipovodňovým opatreniam asi tak ďaleko, ako má ďaleko Kravčík k odborníkovi. Hovorme o tom, na čo boli vyhodené štátne peniaze.
A hovorme aj o podvodníkoch, ktorí tie peniaze majú v rukách a pod záštitou demagogických hesiel sa ich chystajú vyhodiť ešte oveľa viac. Pardón, nie vyhodiť, ale pustiť dolu vodou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Heh, to je nádhera vidieť a počuť

od tvrdého jadra Kravčíkových fanatikov, že Kravćíkove hrádzky nespĺňajú zamýšľaný účel protipovodňovej ochrany :)
Len tak ďalej :):):)

http://blog.sme.sk/diskusie/dp...

Aký význam na revitalizáciu krajiny maju spláchnuté či vodou obídené Kravčíkové prehrádzky ? Ako krajinu revitalizujú ťažké bagre a technika ? Stačí sa pozrieť, že ako vyzerá krajina po bagrovaní bývalých Kravčíkových prehrádzok.

By som sa hanbil, dať si do charakteristiky odbornosť vodár a spamovať diskusie takými somarinami ako to tu predvádzaš.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bohuzial, drahy pan Solc, opat nemate pravdu, pretoze som za komplexne riesenie a ak si dobre pamatam, vo svojich odpovediach na podobnu otazku som to otvorene napisal, ze medzi take opatrenia patria aj sanacie zvaznic, ktorym predchadzaju aj take opatrenia, aby taketo nebezpecne zvaznice vobec vznikali (v ramci moznosti). A tie opatrenia by mali byt zo zakona taxativne uvedene s patricnym trestnopravnym postihom v pripade, ze sa niekto rozhodne taketo ustavenovenia zakona ignorovat.
Pan Kravcik dnes chodi po lese a snazi sa (naivne) tento vandalizmus opravovat, cim vytvara nezdrave podmienky, aby sa niektori chovali v lese este viac nezodpovedne. Umyselne hovorim niektori, pretoze v pripade Oponic tu mame jeden z mala pozitivnych prikladov vzorneho chovania lesneho zavodu k lesnemu hospodarstvu.

Je tu na tychto strankach dost mudrlantov, ktori nielen mna obvinuju, ze som v lese nebol x rokov. Nevedia pritom, ze patrim k tym, co si chodia pripravovat palivove drevo kazdorocne do miestneho lesa. Do lesa, kde vyrub lesa bol robeny nie sposobom holorubu, kde sice vznikali zvaznice, kde ale tieto zvaznice boli sanovane. Kde, paradoxne, kusok dalej su badatelne stare sposoby holorubu, ale minulorocna prietrz mracien udrela asi tisic metrov vedla do desatrocia nedotknuteho lesa a sposobila eroziu v lese a naval vody taky, ze roztrhlo miestny rybnik, ktory pamatal miestnu slachtu rodu Apponiovcov. A to neboli ziadni babraci. Prechadzka po nasledkoch tejto prietrze a nasledna konfrontacia s Kravcikovymi prehradzkami mi davali jasne argumenty k tomu, aby som uz dlhe mesiace dopredu mohol tvrdit, ze Kravcikove prehradzky budu zmetene. A zmetene boli. Ze neboli zmetene vsetky je dosledkom toho, ze este neprisla na ne prietrz mracien.

Prajem prijemny vecer
miro novak
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To čo v budúcnosti bude zmetené by som nechal na budúcnosť, starosta a dodávateľ - zodpovední si to predpokladám uvedomujú čo by to znamenalo - až po vracanie peňazí...
S tým vandalizmom to máte pravdu, niekedy to tak vyzerá, dúfajme, že sa dočkáme legislatívy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hmmmm

A ten odtok zmenšený o priesak do okolia prehrádzok počas povodne je menší o koľko? O približne 0,000000000000000000000000000000001 % ??? To kvantifikovanie po ktorom všetci kričia by mnohým ľuďom asi otvorilo oči a zavrelo hubu. Však na to stačí sedliacky rozum aby si každý predstavil, ako rýchlo vsakuje voda do zeme a ako rýchlo a hlavne koľko tečie pri povodni korytom dole údolím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No, konečne nejaký konkrétny výpočet, síce len "odborný odhad", ale tak nejako je treba začať, možno sa niekto pridá. Ja si myslím, že tých núl bude o niečo menej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"otázkou je prečo do dnesného dňa bolo zrealizovaných iba 1000 m3"
to sa pýtaš ty? všetci vieme, aký má byť osud miliardy eur na protipovodňové opatrenia
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Michal, držím palce. Nie som odborník vodohospodár, ale som človek čo chodí s otvorenými očami, a občas zablúdim aj do lesov. Vídavam tam prirodzené bahniská divých svíň vo svahoch so sklonom 15-40°, býva ich veľa. Vždy po daždi sú plné vody a aj pri dlhodobom suchu sú stále vlhké. Na druhej strane vídavam regulované kanáliky popri cestách v obciach a regulované potoky, ktoré po každom, aj menšom daždi sú plné a voda v nich uniká veľkou rýchlosťou. Lesy na severe Slovenska majú veľkú absorbčnú schopnosť vody, len tá voda aby vsiakla sa tam musí chvíľu zdržať. Kto toto nepochopí bude stále kydať na ľudí, ktorí sa snažia vytvoriť niečo pre zlepšenie situácie, ale sám relevantné riešenie neponúkne (však Omyl Emil?).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

je mozne..., ze firma nema dostatok mech

anizmov...!
Preto je potrebne zvazit, ci by nebolo mozne nasadit ludsku silu do kopania v terene..., kedze tejto energie je prekvapivo vela nevyuzitej http://plus7dni.pluska.sk/plus... , pri vedeni spolahlivymi #partakmi# mozu byt rychlejsi a urcite aj lacnejsi ako zadat realizaciu len jednej firme, ktora bude chciet vykazat motohodiny, aby mala lepsie podklady pre fakturaciu. Minimalne u prehradzok mot. mechanizmy nie su nevyhnutne !
btw. robi sa verejne obstaravanie na tie firmy...?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

1/3

speedy Gonzales 7777 díky za link, jasně tam bylo řečeno, že kdyby ty hrázky nebyly , bylo by to horší. Tak nechápu, proč píšeš takové kraviny.
Pane Kravčík, Vaše práce má smysl a nenechte se odradit těmito chytrolíny, co v terénu nebyli ani nepamatují. Pořád je lehčí kritizovat jako konat. Držím Vám palce, aby jste dokázal co nejvíce zrealizovat Vaše myšlenky,
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Patejl2, aj na 17. zjazde KSČ bolo jasne povedane, ze naša ludovodemokraticka spolocnost "spěje k zářným zitřkům".

Prečítajte si aj Bibliu, zaiste sa dostanete do neba, blahoslaveny prosty duchom.
A chodte sa pozriet do toho terenu, aby ste videl odfusovanu robotu na tych prehradzkach. Potom pochopite, ze predpovedat vysledok nebolo z kategorie "chytrolínů", ale iba pouzitie elementarnych fyzikalnych a matematickych principov, ktore su panovi Kravcikovi cudzie. Zial.

Pan Kravcik, takuto hanbu ste si utrzil pri silnejsom dazdi, co Vas caka, az sa spusti prietrz mracien?

Pan Solc, prehradzka, zaplnena az po vrch nanosom, splnila svoju funkciu, cize zastavila vodu ani na 1, maximalne 2 sekundy? Mate sa snad dojem, ze sa bavite s hlupakmi?

prajem prijemny den
peace ... miro novak
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prehrádzka sa má naplniť

Naplnená prehrádzka dvihla dno toku, ktorý by inak mal tendenciu sa prehlbovať. Tak to má byť, aby nepostupovala erózia. Alebo to niekto myslí inak?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pan Solc, mate pravdu, ale len taku malu pravdu, ktora sa rovna vzdialenosti, v ktorej tato prehradzka nazdvihla dno toku. A to je kolko? 5 metrov? 10 metrov? Viac uz nie? Na toku o dlzke niekolko stoviek metrov ste zabezpecil, aby erozia nevznikla na 10 metroch? Ako Vam to napisal Lovec Mamutov kolkymi nulami percent po desatinnej ciarke?

Alebo sa chcete podobat reznovi s otvorenymi ocami, ktory si nevie predstavit "...ze"prirodzene bahniska divych svin" v lesoch so sklonom od 15 do 40° asi tazko mozu byt dosledkom spodnej vody"? Ze voda vyraza zo zeme v podobe studniciek. a ze tato voda v prihodnych podmienkach vytvara taketo bahniska vam nic nehovori? Mate oci otvorene, ale pritom nic nevidite. Ak ma rezen pozve do jeho lesa, lavou zadnou mu ukazem, ze ta voda sa tam objavuje ako spodna. Dufam, pan Solc, ze sa pridete pozriet tiez. Ak pan rezen neakceptuje dokazy na mieste, pridite do Oponic, takych bahnisk Vam ukazem mozno aj cez desat. U ziadneho bahniska som nevidel ziadny zdroj povrchovej vody.

prajem prijemny den
peace ... miro novak
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Erózia je o "babka k babce" - sa to postupne napočítava. Aj 10m dĺžkových je zaujímavých, ak tá erózia práve tam má predpoklady.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vie niekto, koľko zrážok tam spadlo za aký čas, prípadne aj aké je v inkriminovaných dolinách podložie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na videu vidieť

štrkové naplaveniny.
Kravčíkovci na nich nieže postavili ale položili tie ich hrádzky. Použiť termín "stavanie" spolu s Kravčíkovými hrádzkami je viac ako nevhodné. Stavanie je totiž sofistikovaná činnosť.

"Prívalové zrážky pri búrkach s úhrnmi 35 - 45 mm môžu spôsobiť výrazný vzostup vodných hladín, varujú meteorológovia. Výstraha prvého stupňa a prívalová povodeň hrozí okresom Martin, Ružomberok, Námestovo, Tvrdošín, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa a Spišská Nová Ves."
http://www.aktuality.sk/clanok...
O žiadne prívalové zrážky/ prietrž nešlo, podľa správ a videa tam pršalo celú noc.
 

<< < 1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Jozef Šátek: Kto, ako a prečo zatajoval "Gorilu". 6 100
 2. Věra Tepličková: Tak Andrej sa nám opäť zdul. 4 018
 3. INESS : Aká je skutočná cena zamestnanca? 3 695
 4. Pavel Macko: Prečo sa Lučanský ponáhľa? 3 289
 5. Monika Nagyova: Denník starej dievky – Desivé príbehy zo zoznamiek 2 367
 6. Helmut Posch: Takto som sa nechal napáliť v Marrákeši a ty sa tomu vyhni 1 976
 7. Ján Galan: Dajte tie špinavé paprče od Prof. MUDr. Juraja Šteňa, DrSc. preč! 1 882
 8. Jozef Drahovský: Keď nevidíte blikať na priecestí červené svetlo, tak idete? 1 656
 9. Marián Viskupič: Rekreačné poukazy - ako je to naozaj? Čo hovoria štatistiky... 1 477
 10. Július Kovács: Mafiáni máju navrch, nedoprajú nám ani pitnú vodu. 1 275

Rebríčky článkov


 1. Jarmila Halgasova: Matečnej akože pomoc s neželaným darčekom
 2. Richard Gajarský: Teliatka za mnou, rovno na pastviny.
 3. Štefan Vidlár: Banka poštovňí
 4. Július Kovács: Trnka a Jankovská sú nepostihnuteľní a právny štát nefunguje, kto tvrdí opak klame.
 5. Mário Bulla: Kto zaplatí "Dického" dlhy?
 6. Helena Michlíková: Kŕdeľ vtákov nad Kulturákom
 7. Milan Lacúch: Ľudstvo v tieni smrti
 8. Iveta Kmeťová: Vyrovnávanie si účtov s Kočnerom, či...?!
 9. Štefan Vidlár: Možno ropa
 10. Peter Žiak: Nezabúdajme na zákony umožňujúce vratky DPH .

 1. Stíhaný košický podnikateľ rozpredáva vozový park cez inzertný portál
 2. Matovič zverejnil celú údajnú komunikáciu Glváča s Kočnerom
 3. Čia kauza je Gorila? (píše Ivan Mikloš)
 4. Lučanský rozpustil vyšetrovací tím vraždy novinára Kuciaka
 5. Napätá atmosféra a emócie. Vláda nezverejní záznam, ako sa SDKÚ zastala Bubeníkovej
 6. Košickí vzbúrenci v Smere končia. Nechcú byť s Ficom a korupčníkmi
 7. Zvláštny príbeh Bašternákovej vily na Slavíne: Kočner, Počiatek i sudkyne z Threemy
 8. Policajti skonfiškovali v okolí Terchovej motorky a štvorkolky
 9. Pretrhnutie ruskej priehrady má dohru, záchranári objavili zlato
 10. Prokurátor podal obžalobu na Kočnera v prípade Kuciakovej vraždy

 1. Smer naleje Našim ľuďom do alobalu 40 miliónov: Baníkov nevyplatia majitelia ale štát
 2. Súdnej moci šéfoval cez mobil Kočner: Neposielaj toho toľko, krotil Kočner Sklenku
 3. Glváč sa toxicitou vymyká aj v rámci Smeru: Komunikoval aj s Kočnerom aj so Zsuzsovou
 4. Kočner je obžalovaný z vraždy a vďaka Glváčovej neopatrnosti je Threema potvrdená
 5. Martin Hanus: Rozhodnutie Kisku je zlou správou pre Hlinu
 6. Danko chystal ministerský brloh pre svojich mecenášov: Bugár mu dal stopku
 7. Súd odmietol žalobu na známeho zápasníka, ktorý zrazil ženu
 8. Desiatka sudcov Najvyššieho súdu žiada odchod podpredsedníčky Urbancovej
 9. Sudca Lindtner sa pre komunikáciu s Kočnerom vzdal funkcie predsedu súdu
 10. Člen Súdnej rady Pavol Žilinčík: Ako nám smrť otvorila oči: Spor o tvár súdnictva

Už ste čítali?