Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Príčina lokálnej záplavy v Novej Ľubovni (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Hrádzky proti erózii
Hrádzky sú hlavne proti erózii. Vodozádržné sú skôr odrážky, poldre, vsakovacie pásy po vrstevnici... Hrádzky majú obrovský význam na revitalizáciu krajiny, tak sa aj ten projekt volá. Na jednom obrázku kde ostalo len jedno brvno vraj sa prehĺbilo koryto o cca 1 m, čo je veľmi zle ak by to bolo na viacerých miestach. Zarezaný tok potom skôr drénuje podpovrchové vody a takto je to vplyv na povodne. Za časť odvedenej vody a tým aj časť erózie zodpovedá človek svojim "vandalizmom" v prírode... a potom povie ... hrádzky nemajú až taký význam... samozrejme pre neho - človeka. Ale v prírode sa 1 kameň pohol dole a už ho nikdy nikto nedá späť, je to nevratné, neudržateľné. Čo bude za napr. 1000 rokov? Smiech? Ako ľudia, čo sme egoisticky začali využívať svoji inteligenciu pre seba máme resty už od odlesnenia, ale ani les nemá až taký význam pre povodne...veď je to vedecky podložené.
jozef.solc
Pan Solc, preco stale vidite len kusok pravdy a na nej staviate svoju argumentaciu? Chcete nas presvedcit, ze nie sme schopni svojim racionalnym uvazovanim stale vidiet problematiku v celej komplexnosti? Starosta je clovek, ktory prejavil zaujem o protipovodnove opatrenia na svojom uzemi, poskytuje administrativne a pesonalne zazemie. Dodavatel je subjekt, ktory za peniaze realizuje dielo ako zhotovitel starostovi ako statutarnemu zastupcovi obce. A postavenie pana Kravcika v celom tom kolotoci je nie nulove, ako sa pokusate predlozit neznalym, ale je podstatne, pretoze je nositelom ideoveho navrhu (nazvat to technickym riesenim by bola urazka prace vsetkych slusnych projektantov). Skuste vymenovat tych poniektorych bojujucich ludi. Ja viem koho vsetkeho myslite. Len sa mylite v jednej drobnosti. To su ludia, ktori bojuju proti nevedeckemu pristupu tam, kde to danoveho poplatnika stoji velke peniaze a je to na posmech sveta. Pozrite si obdobu na ceskych strankach kozel.cz. A ten Vas omyl spociva v tom, ze ak by prisiel na trh so svojou kozou ktorykolvek z tejto skupiny a predlozil by podobny (Kravcikov) nezmysel, okamzite by ho ostatni zacali bombardovat, tak ako to momentalne preziva majster Michal, alarmista Ač, ... Pisete: "...takýto komplexný projekt sa nezrealizoval ani na jedno povodie..." Chodte sa pozriet do rakuskych Alp, vsetko tam uvidite, ako v ucebnici. Nie je treba vymyslat tragače. Prajem prijemny den miro novak
miro novak oponice II
< 1 2

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslím na Slovensku že sa nezrealizoval ani jeden komplexný projekt. Kolega Garan už vyše 20 rokov skúša presadzovať komplexnosť riešenia, jednak komplexnosť, jednak zhora dole, samozrejme aj dole, no zatiaľ každá vládna generácia ho odbila vraj na to nie sú finančné prostriedky..., a zatiaľ sú stále v nedohľadne.
Aspoň sa o tom však začalo konečne hovoriť.
Ak by sa skutočne podarilo na tento projekt vynaložiť 1 mld, predpokladám, že by si postupne drobné protierózne a zadržiavacie opatrenia mali postupne prebrať majitelia lesov a poľnoh. pôdy v rámci novej legislatívy, čo by malo byť predmetom a to dosť významným tohto projektu a financie by sa mohli vynaložiť aj na výskum a komplexné projekty.
Dnes sa hasí kríza ekonomická, politici chcú riešiť hlavne nezamestnanosť...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

prosim Vas co maju prebrat majitelia lesov, ved to nevydrzi jeden poriadny lejak a odovzdat niekomu take veldielo a potom ho obvinit ze on moze za stav tych naukladanych driev je chore
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Majitelia lesov by mali dobudúcna prebrať iniciatívu a zodpovednosť za ďalšie budúce hradenie bystrín a strží a budovanie odrážok na svojich cestách a zvážniciach ... Veď prečo by niekto mal robiť za nich napr. protierózne opatrenia napr. na zvážniciach?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

majitelia lesov sa spravaju tak ako bezni obcania, ktori stavaju v zaplavovych uzemiach, rozsiria svoju zahradku o meter a zasypu breh potoka, zabetonuju co sa da a ked ich zaplavi tak sa hlada vinnik
preco by mali zabezpecovat vsetky opatrenia lesnici a zadarmo a obyvatelia nic, vsak o vsetko musi byt postarane
a potom pride na scenu pan Kravcik a hned sa najde mld. euro na jeho veldiela ale lesnici to musia robit zadarmo, vsak to je ich povinnost
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejme myslím hlavne veci čo súvisia s ťažbou dreva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Presne tak pán Šolc

Protipovodňové opatrenia v zalesnených oblastiach, kde sa ťaží drevo by mali zo svojej kešene znášať tí, ktorí profitujú z ťažby dreva. Prečo tomu tak nie je ? Máme chybné zákony ! Prečo teda za chyby v zákonoch platí občan - daňový poplatník ? A prečo namiesto opravy zákonov sa vláda chystá vyhadzovať ťažké milióny EUR na niečo, čo by mali financovať ťažiari dreva ? Tu je chyba hneď na začiatku - v zákonoch. Nie dobudúcna pán Šolc ! Hneď teraz by mali ťažiari dreva zobrať na seba bremeno financovania protipovodňových opatrení ! Inak sa z vrecák daňových poplatíkov opäť vytiahnu peniaze. Kapitalizácia ziskov z ťažby dreva a socializácia nákladov a strát ! To je súčasný prístup. Prečo sa pani Radičová nepustí najprv a prioritne do tohto problému ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mam dojem (netvrdim), ze dnesne zakony uz su davno koncipovane tak, ze majitel lesa je povinny udrziavat les, resp. uvadzat les do povodneho stavu. Ak to tak je, potom jeden jediny problem je vymozitelnost prava, co v pripade majitelov poskodenych nehnutelnosti je len otazka najst si dobreho pravnika a sposobene skody nechat nahradit na zaklade zdokumentovania, ze majitel sa dopustil protipravneho jednania.

Byt pravnikom a nemat co na pracu, vrhnem sa tymto smerom. Zjavne sa jedna o nahrady skod v milionoch Eur. A pri ich reziach v desiatkach percent, cista ryža.

Ak sa mylim vo svojich uvahach, rad sa necham poucit.

Prajem prijemny den
miro novak
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ne ne

Transport sedimentov je prirodzený riečny proces, ktorý tu prebieha milióny rokov od alpsko karpatského vrásnenia. Tie miliardy kubikov štrkov (skôr sa to dá počítať na kilometre kubické) naviezli toky do dolín a nížin pri povodniach (aj tie tu boli vždy) . A zrazu sa tam nasťahoval človek, a už mu to vadí a chce to zastaviť. Lenže keď zastaví transport splavenín z hora toku tak ta hladná voda si ich zoberie z dna a svahov koryta v strednej alebo dolnej časti a začne erodovať koryto. Voda tie splaveniny potrebuje, preto že tie "plávajúce kamienky" vo vode spôsobujú vnútorné trenie (odpor) a spomaľujú jej energiu a rýchlosť prúdenia. Takže bez splavenín tečie voda rýchlejšie a agresívnejšie na okolie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno, je to tak, práve preto je treba nechať riekam priestor na meandrovanie, aby boli o.i. v styku s podzemnou vodou a súčasne ale nevyrábať erózne príležitosti, lebo to už príroda nie je. V prírode je erózia prirodzená omnoho nižšia ako v poškodenej krajine, preto človek by mal svoju "pridanú hodnotu" eliminovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Najskor zopar skutocnosti, ktore si treba vyjasnit:
Je prehradzka nadalej funkcna, ak je plne zanesena nanosom? Nie.
Je prehradzka nadalej funkcna, ak je poskodena alebo znicena? Nie.
Je prehradzka nadalej funkcna, ak jeutopena? Nie.

Trosku statistiky z fotogalerie majstra Michala:
2 ... Prvá i druhá hrádzka vydržali nápor vody a naplnili sa kameňmi
1 ... Z tretej hrádzky ostalo len horné brvno. Koryto sa prehlbilo o cca 1 m
1 ... V rokline okrem zanesenia hrádzok sa nakopilo množstvo konárov a biomasy, na ktorých sa zachytávali kamene a bahno.
1 ... Napoly utopená hrádzka v naplávených sedimentoch...
1 ... Plná hrádzka sute a zachytených konárov na hrádzke...
1 ... Sedimantami úplne plná hrádzka bez poškodenia...
1 ... Sedimentami úplne plná, čiastočne poškodená hrádzka...
1 ... Sedimentami naplnená hrádzka bez poškodenia s detailom sedimentov...
1... Naplnená hrádzka sedimentami a konármi, ktoré zachytili ďalšie sedimenty, cca 0,5 m vyššie ako je vrch hrádzky.
1 ... Utopená hrádzka, na ktorej sa zachytili ďalšie konáre a suť...
1 ... Konáre navrstvené na ďalších hrádzkach utlmili stekanie kameňov...
1 ... "Utopená" hrádzka v naplavených sedimentoch...
1 ... Vytrhnutá a odhodená hrádzka na breh...
2 ... Nakopené konáre a suť na hrádzkach...

To mame spolu 16 hradzok, ktore pri dalsom dazdi nebudu plnit absolutne ziadnu ulohu.
Kto vie, kolko hradzok nebolo zdokumentovanych.
Verejnosti ale majster Michal predklada, ze znicene boli len 2 (slovami) dve hradzky. Nepisal som Vam, majster Michal, uz viackrat, ze mate problem s matematikou?

A nakoniec predkladate dojemne zabery, ze za vsetko mozu nepokosene traviny. Nepisalo Vam tu, majster Michal, x citatelov mesiace dopredu, ze tuto oblast ste zjavne zanedbal?
Mozete nam na zaberoch polnych ciest ukazat zjavne erozne ryhy ako dokaz, ako su tieto cesty primarnym problemom zaplav?

Prajem prijemny den
miro novak
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Noooooo

Isiel som minuly tyzden v stredu z Partizanskeho do Ilavy. Cez Cicmany. Voda stekala potokmi po ceste, to je fakt. Ako ked sme boli male deti a to este nemusela byt krajina tak rozryta. Fatkom ale je, ze z kazdej cesty z lesa ci luky sa na asfakt valila vyrazne zbahnena voda. Neviem,kolko % tvori z celkovej vody, ktora stekala po ceste a zaplnala koryta popri ceste, ale bolo jej dost. Azda by pomohla kombinacia takychto opatreni a suchych poldrov, ale to uz necham na odbornikov...Mimochodom, som zvedavy na tohtorocne priemerne teploty za jednotlive mesiace...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Takze ako dalej pan Kravcik?

Pan Miro Novak presne opisal vysledky prvej mierne zatazovej skusky realizovanych protipovodnovych opatreni z dielne pana Kravcika. Jeho prispevky su vzdy vecne, podlozene a vecnou argumentaciou tazko vyvratitelne. Ty co podporuju aktivity tohoto druhu maju moznost prvy raz vidiet vysledky. Zhodnotenie taketo skusky v predkladanom clanku panom Kravcikom ani nekomentujem, len to pripomina to antiprislovie ako sa da upliest bic aj z ...... Z jeho pohladu (pri obhajovani milionovych investicii) je to uplne logicke. Je skorej na tych ostatnych, ci chcu za nase peniaze v tomto experimente v nezmenej forme slepo pokracovat. Pan Kravcik je clovek s jednoduchymi "priamociarimi" rieseniami, ktore nutne vedu do slepej ulicky a iny ani nebude. Ak clovek vie uvazovat a precita si jeho clanky a aj diskusie pri nich, lahko dospeje k jednoznacnym zaverom o jeho odbornosti. Kompeteni co nastavuju svoj chrbat za tento projekt by sa vsak mali v ramci pudu sebazachovy zamysliest a konecne pocuvat aj argumenty odbornikov. Je samozrejme len biedou Slovenskeho systemu riadenia statu, ze priemerka bez ohladu na nazor odbornikov a aj celych kompetetnych rezortov moze nesilu presadzovat taketo hazarderske nepodlozene riesenia. Keby to vsak tak nebolo, nemohla by v nasom state fungovat ani korupcia a zlocinecke riadenie statu, co je samozrejme s pohladu politikov akejkolvek strany neziaduce. To len na okraj.

Ja mam len tieto otazky pre konkretny projekt v popisovanej lokalite:
Aka je udrzatelnost tohoto projektu do buducnosti? Takmer vsetky hradzky su bud zanesene alebo znicene, to znamena do buducnosti nefunkcne.
Treba teda hradzky precistit (500 m3 sutiny). Kedze maju poskodenu statiku casto znovu vybudovat. Nebude tato oprava po prvom vacsom dazdi drahsia ako samotny povodny projekt?
Ako sa to bude realizovat?
Kto to bude financovat?
Co to bude stat? Pripominam, ze hovorime o investicii po kazdom velkom dazdi. A ak sa peniaze nenajdu, co je v tejto spolocnosti objektivna realita, cely projekt je minimalne jednorazovy a teda do buducnosti nefunkcny.

Nepremrhame teda tymto sposobom financie a prilezitost ktora sa tu naskytla na riesenie povodni na dalsie generacie dopredu? Pripominam, ze alternativa rieseni pana Kravcika nie je jedina. Odbornici navrhuju aj ine a trvale riesenia, pre ktore vsak nenasli politicku podporu a medialnu toho rozsahu, ako sa to podarilo panovi Kravcikovy, co pokladam za jedinu obdivuhodnu vec v jeho posobeni. Nie je to vsak zalozene na odbornosti ale na populizme a na osobnych kontaktoch, tak ako to je na Slovensku zvykom. Zial aj tato vec je kontraprudktivna, lebo sa tym zamedzuje moznost cerpania penazi na seriozne riesenia problemu do dalekej buducnosti.

Alebo ako dalej pan Kravcik?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vsimnite si, ako Kravcik niekam tisko zaliezol a mlci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kravcik sa neodmlcal

Kravcik, maka!!! chodi, pracuje, prednasa, monitoruje, vyhodnocuje......... chodte do obci, kde sa to realizuje a opytajte sa ludi, starostov ako su oni spokojni......... chodte do terenu mudrosi!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

netreba

terén prišiel k nám na Kravčíkových fotkách a je vidno, že ide o ďalšie do vzduchu vyhodené peniaze ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kravčík/ prehrádzky

----------------------------------- ----------------------------------- ----------
From: Ivan L.
Sent: Monday, August 01, 2011 3:26 PM
To: 'urad@vlada.gov.sk'
Subject: Kravčík/ prehrádzky


Prosím Vás,

zastavte budovanie tých Kravčíkových prehrádzok a mrhanie financiami na ich budovanie.
Kravčík nemá súdnosť a ešte aj úplne zničenie prehrádzok v Novej Ľubovni vyhlasuje za úspech.
http://kravcik.blog.sme.sk/c/2...

Chcem, aby táto vláda vládla ďalej a aj preto mi záleží na tom, aby sa robili efektívne protipovodňové opatrenia.

S pozdravom,

Ing. Ivan L.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

From: miro novak
Sent: Monday, August 01, 2011 15:37
To: 'urad@vlada.gov.sk'
Subject: Kravčík/ prehrádzky

Prosim Vas,

zastavte budovanie tych Kravcikovych prehradzok a mrhanie financiami na ich budovanie.
Kravcik nema sudnost a este aj uplne znicenie prehradzok v Novej Lubovni vyhlasuje za uspech.
http://kravcik.blog.sme.sk/c/2...

Chcem, aby tato vlada vladla dalej a aj preto mi zalezi na tom, aby sa robili efektivne protipovodnove opatrenia.

S pozdravom,

ing. miro novak
Autor prispevku: miro novak oponice
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kravčík osobne :
"Projekt sa začal realizovať 20. júna a do chvíle vzniknutej povodne zhotoviteľ projektu stihol zrealizovať 25 drevených prehrádzok o celkovom vodozádržnom objeme do 1000 m3. Podľa odhadov, sa údolím rokliny prehnala povodňová vlna s objemom cca 15.000 m3."

Je to jasné, na MALÚ vodu sú dostatočné, ergo "ZBYTOČNÉ" a na VEĽKÚ VODU sú na dve veci......!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo ďalej pán Kravčík s tými prehrádzkami

Priznajte, že už sú nanič a teraz ich treba stavať odznova a ešte s vyššími nákladmi - lebo sedimenty. Výsledok je nula a prostriedky sú fuč. Sedimenty by šli tam kde išli aj predtým - na stredné toky a určite by neostali v dedine.
 

< 1 2

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Droppa: Štátny smútok? A načo?! 2 650
 2. Miro Jankes: Pokuta z Nemecka 779
 3. Irena Simunekova: Vodná nádrž Nitrianske Rudno 645
 4. Jozef Sitko: Neobjektívna kritika Zuzany Čaputovej 527
 5. Saška Uhlárová: Albánsko na motorke 520
 6. Jaroslav Ridoško: Prečo sa očkovanie spochybňuje? 431
 7. Patrik Magdoško: Prečo farmári zablokovali Bratislavu? 393
 8. Michal Latta: Najlepšia slovenská tarhoňa 340
 9. Ondrej Prostredník: Prečo 30 rokov po Nežnej náboženská sloboda oslabuje cirkvi ? 339
 10. Alena Beyerova: Nemecké školstvo a jeho nároky na uznanie kvalifikácie získanej v zahraničí 309

Rebríčky článkov


 1. Ľubomír Belák: Moje Nežné, revolučné spomínanie
 2. Jozef Kovalík: Zamyslenie nad tridsiatkou
 3. Štefan Vidlár: Postpseudorevolučňí zombie
 4. Roman Hutira: Trenažér F1 či stíhačka Harrier, ako bežná súčasť výučby na univerzite.
 5. Martin Zibrin: Sú KPI TOP manažérov viac ako zdravý sedliacky rozum?
 6. Robert Štepaník: diel 31 - rubrika: čerstvejšie než treska - júl 2019
 7. Július Kovács: Oslavovať so Zemanom, zneváženie 17.novembra !!! plus Video
 8. Štefan Vidlár: Ket šeci, aj já si zaspomínám
 9. Roman Hutira: Ženy nebláznite! Bio výbavičku a kočík za 900€ naozaj nepotrebujete.
 10. Július Kovács: Harabín je špina

 1. Vodič havarovaného nákladného auta je už doma
 2. Luxus a gýč. Rezešovci svoje honosné sídlo nedokážu predať
 3. Ďalšia tragická nehoda pri Nitre. Obeť má len osemnásť rokov
 4. Odvolával sa naňho Fico. Prokurátor jeho telefonát s Vadalom nepoprel
 5. Bývalý vodič nákladného auta: Preťažujú sa bežne
 6. Päť tínedžerov, ktorí zomreli pri nehode, študovalo v Nitre. Zahynuli aj rodičia žiačky
 7. Najviac vody za polstoročie. Hladina mora stúpa, Benátky sa topia
 8. Slováci neudržali vedenie nad vicemajstrami sveta, v Rijeke podľahli Chorvátom
 9. Cesta pri Nitre je po nehode opäť prejazdná, polícia začala stíhanie
 10. Schwarzenberg: Slováci majú dobrú vlastnosť, pomáha však mafii

 1. Vladimír Palko: Neustrnúť v nostalgii a pátose Novembra
 2. Krvavá cesta do raja: Ako komunisti ovládli Slovensko a prečo sa ich svet zrútil
 3. František Mikloško: Ak sme prežili komunizmus, prežijeme čokoľvek
 4. November 1989 Ján Čarnogurský: Skandovanie bolo počuť do cely
 5. Alexander Cipko: Ako videli rok 1989 Rusi
 6. Biskupi odsudzujú politické aktivity Mariána Kuffu
 7. Stalinove ženy - západný liberalizmus alebo komunistický bordel?
 8. Česko - Slovensko 6 : 0
 9. Hviezdy slovenského šoubiznisu tak, ako ste ich ešte nevideli
 10. Matovič: Nepôjdem do vlády s PS/Spolu, ak sa nevzdajú registrovaných partnerstiev

Už ste čítali?