Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kto vlastne je katolík? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Miro, myslim, ze sa trochu mylis...

hlavne s tou nedelnou omsou.
co sa tyka neposkvrneneho pocatia, tak si myslim, ze s tym moze mat problem akurat clovek, ktory je pysny, a nevie stravit to, ze nieco take moze existovat.
nemyslim si, ze 80 % katolikov berie nedelnu omsu tak ako to opisujes. myslim, ze zakych 40-50% by mohlo zodpovedat realite.
co sa tyka potratov, v podstate je to nieco podobne ako ked Mojzis dovolil prepustit manzelku, ale Kristus potom povedal: kvoli tvrdosti vasho srdca to dovolil.
sulasim s tym, ze kazne sa dost casto vedu v abstraktnej rovine, a bezny veriaci, ktory nema nadpriemerne IQ je z toho tym padom von. ovela radsej mam konkretne kazne, kde sa rozoberie jeden konkretny problem. v podstate je to o vybere knaza. a aspon v mestach ten vyber mozny je. treba tiez vidiet to, ze knazi su tiez len ludia, a nie vzdy sami oplyvaju dostatocnym intelektom na to, aby sa vedeli ponorit az ku tej najnizsej vrstve, resp. aby vedeli podat niektore ucenie cirkvi v praktickej rovine, aplikovatelnej v zivote.
neomylnost papeza:-) to je tak, ked 80% ludi si pod tym predstavuje neomylnost vseobecnu... tak potom s tym bud nesuhlasia, neveria tomu alebo to popieraju. ale nieje to take jednoduche... aby sa papez pomylil...
tema je dobra, treba to rozdiskutovat, ale myslim, ze pred tym by si mal skocit za niekym, kto tomu trochu rozumie a vie ti k tomu povedat viacej ako len: preto, lebo...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

podla mna

problem nie je ani tak v tom ci to (neposkvrnene pocatie) niekto (ne)dokaze stravit, ale k comu je to vlastne dobre? ako ovplyvni vieru skutocnost ze maria (ne)pocala neposkvrnene?
(btw, ak niekto vie stravit ze boh-otec stvoril cloveka, vo svojej nekonecnej laske uvalil nanho dedicny hriech ktory sa da zmazat iba tak ze boh-jezis sa musi nechat ukrizovat, tak uz by ho nejake neposkvrnene pocatie nemalo moc rozhadzat).

mohol by si (alebo niekto iny) (konecne) vysvetlit, co si mam predstavit pod tym argumentom "tvrdosti srdca" ako dovodom na relativizaciu moralky?
to akoze boh urcuje moralku nie podla toho co je dobre, ale podla toho co su ludia (momentalne) dodrzat? (to by mal na slovesku zrusit dobru polovicu desatora).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mne ten argument

o tvrdosti srdca nerobí problém.
Ježiš v podstate povedal, že za Mojžiša spoločnosť ešte nebola morálne taká vyspelá aby bola schopná a ochotná akceptovať niektoré náročnejšie morálne princípy, čo však neznamená, že tie princípy nie sú platné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

toto vysvetlenie

by sa dalo akceptovat, ak by naozaj islo o narocnejsi moralny princip.
ale podla mna dodrzat "neprepustis zenu" nie je o nic narocnejsie ako "nepovies kriveho svedectva" ci "nepoziadas blizneho svojho". nehovorim uz o nejedeni ustric alebo nevstupovani do chramov s menstruaciou alebo chorobou zraku (ktore su zase "povolene" teraz, len neviem ci to ma nieco spolocne so srdcom alebo ladvinou).

okrem toho, boh predsa taku spolocnost stvoril, ta mojzisova zrejme mala byt vykvet ludstva, tak sa mi nezda ze by mali mat problem s tak jednoduchym moralnym principom ako neprepustanie manzeliek.

este pripomeniem, ze jozef mal v umysle mariu prepustit (mal tiez zatvrdnute srdce?)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nepoškvrnene počatie Panny Marie znamena že ona sa počala nepoškvrnena to je bez dedičneho hriechu ,tak sa ona počala a tak sa narodila, preto sa vola Nepoškvrnene počata Panna Maria a nie je to počatie Pana Ježiša ,lebo tato udalosť sa vola Zvestovanie Pana anjelom Gabrielom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pri "neposkrvnenom pocati" boh hlavne porusil svoje prikazania...

6. prikázanie

Nezosmilníš.

Láska je darom pre človeka. Sexualita je tiež vzácny dar, ktorý človek dostal. Je nositeľom života a preto ju treba mať v úcte. Všetky formy, ktoré zneucťujú sexualitu človeka sú smilstvom. Slobodný človek je povolaní k čistote, má sa učiť sebaovládaniu. Naplnenie sexuálneho života prichádza v manželstve, kde môže priniesť jednotu tela i duše medzi manželmi. Previnením je nezriadená pohlavná rozkoš, ktorá sa míňa s cieľom plodenia a spojenia jednoty. Hriechom je vyhľadávanie pohlavnej rozkoše pre ňu samu. Manželský sexuálny život má dva ciele: spojivý (upevňovanie manželstva, dobro manželov) a plodivý (plodenie potomstva). Samotným smilstvom nazývame spojenie muža a ženy pred uzatvorením manželstva. Prostitúcia, pornografia, znásilnenie sú porušením šiesteho prikázania. Proti plodnosti manželstva, ktorý je jedným z cieľov je antikoncepcia. Boh dal človeku prirodzené prostriedky na reguláciu tehotnosti. Žena má cyklus s plodnými a neplodnými dňami. Vážnym prestúpením prikázania je manželská nevera a rozvod.

9. prikázanie

Nepožiadaš manželku blížneho svojho.

Kresťan sa má vyvarovať nezriadenosti a má si zachovať čisté srdce a myseľ, vedieť sa ovládať. Prikázanie zakazuje telesnú žiadostivosť.


Zdroj:
http://www.veriaci.com/prikaza...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

6. prikazanie nie je "nezosmilnis", ale "nescudzolozis ".
http://konkol.blog.sme.sk/c/22...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je možné,

že sa s tou účasťou na omši mýlim, ale mám pocit, že som pred nejakým časom videl štatistiky a tam to vyzeralo, že len asi 10% katolíkov chodí pravidelne v nedeľu na omšu. Som si takmer istý, že to v každom prípade nie je viac ako 20%. Ak máš k dispozícii nejaký iný zdroj, daj vedieť aký.
Trochu ťažko sa mi reaguje na ostatné veci, lebo tvoje poznámky sú dosť vágne a nezdá sa mi, že sa triafajú do podstaty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím so všetkým.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pardon, ešte tu neviem veľmi chodiť. Chcela som napísať, že súhlasím s príspevkom moricko_s_dezinkom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zdravim

Co sa tyka neposkvrneneho pocatia odporucam precitat :
..1941 Franz Werfel: Das Lied von Bernadette, 1941. Román (po česky Píseň o Bernadettě, prekl oi. Jitka Fučíková, 1999).,
co sa tyka Tridentskeho koncilu a odpustkov, ako aj neomylnosti, tak jednoducho studuj, studuj, studuj,
ale okrajovo .. "neomylnost" sa tyka vieroucnych otazok, ale ci ta dogma ma takto byt definovana je otazne...?!

A za dalsie ale, ak by som "prestupil" k protestantom tiez by sa mi tam spusta veci nepacil, obdobne to plati o zidoch a o Jehovistoch uz ani nehovorim.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaloz si vlastnu cirkev, ...

.. kde si sam aj bohom aj knazom aj papezom aj veriacim. Ja som tak urobil a nestazujem sa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

K+
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mať vaše problémy!

To je ako riešiť to, či Korán dovoľuje jesť krevety--šíti a suniti sa pre to radi kedykoľvek pobijú... Ale vážne, myslím, že na svete je dosť iných zaujímavejších a dôležitejších problémov než tie, ktoré si ľudia vytvárajú sami vo svojich náboženstvách.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tiež si myslím, že riešenie pravdivosti rozprávok (tým myslím všetky náboženstvá sveta) sa mi zdá nedôstojné ľudského ducha a rozumu v treľom tisícročí. Ak už niekto k svojmu životu potrebuje barličku vo forme rozprávky (zas tým myslím všetky náboženstvá sveta), aby sa necítil osamotený a potrebujú si svoju rozprávku stále a stále rozvíjať, tak nech si to robia. Ale nech nie je dôvodom na psychický nátlak na ostatných rozumnejších členov spoločenstva, nech nie je dôvodom na zabíjanie a vraždenie. Ja im dám pokoj, ale tiež nech mi nechajú môj pokoj. A nech ma neobťažujú hlukom zvonov !!!!!!!!!!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím, Botond,

ale myslím si, že to, že len mizivý zlomok katolíkov akceptuje ZÁKLADNÉ body cirkevného učenia je veľmi znepokojivé. Alebo sa dohodneme, že aby sme nemuseli spochybniť neomylnosť učenia, na niektoré veci radšej potichu zabudneme a budeme sa tváriť, že všetko je v poriadku?
Dogmy o nepoškvrnenom počatí a neomylnosti pápeža boli vyhlásené len asi pred 160 rokmi a už dnes tomu skoro nikto, kto berie kresťanstvo vážne, neverí. Hlavnou úlohou Cirkvi je byť svedkom zmŕtvyhvstalého Ježiša, dôveryhodnosť je preto pre Cirkev absolútne kľúčová, ale čo to je za dôveryhodnosť, keď jej učeniu dôveruje nula celá nula, nič percenta jej členov?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nad tymito dogmami sa zamyslali uz mnohi

a vysledkom bola reformacia, protestantizmus
.
plati pravidlo: kto je pokrsteny ako katolik, moze slobodne vstupit do ineho cirkevneho spolocenstva
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kresťanské dogmy

Seba nepovažujem za príkladného kresťana - v mojom prípade je to skôr tradícia a .... zvyk, ale rozhodnutia cirkvi beriem bez výhrad (nakoniec pre pochopenie problému je nutné ho na 100 % poznať aj s pozadím).
Čo mi však na RK začína dosť značne vadiť (a aj mojej manželke, ktorá je viac ako kresťanka zo zvyku) - a to je podľa mňa aj značná príčina averzie ateistov voči kresťanom - je chýbajúce rácio.
Je jasné že racionalista sa neuspokojí s vymývaním mozgu "verte zázrakom" veď to zaváňa sektárstvom, a je to dokonca na smiech. Niektoré kázne búria vo mne krv a vzbudzujú vo mne odpor chodiť aspoň vo sviatok do kostola - ja nepotrebujem počúvať o ťažko uveriteľných "kúzlach"
Nevieme sa radšej baviť o skutočných veciach, rodina, pracovné nasadenie a vzťahy, ako sa vysporiadať s korupciou klientelizmom, .... nezamestnanosť a kresťanské pohľady na kapitalizmus - veci ktoré trápia súčasný svet, súvislosť medzi skutočným svetom. Spôsob ktorý človek, ktorý žije problémami, ktorých množstvo mu neumožňuje či už z nedostatku času alebo z odporu na nich vôbec myslieť, ich tlačí pred sebou a oni sa nejako samé "spravia". Niekedy to vypáli dobre ale zase často krát je to prúser. Človek vychovaný socializmom má problém žiť túto dobu, pochopiť a vidieť za, stále čaká čo mu všetko majú dať za to čo on všetko už svetu dal. Poďme otvárať oči aby sme nežili v sladkom opojení zázrakov ale ľahšie žili dnešný svet - budeme tak menej piť, biť ženy a deti, kradnúť a nakoniec lepšie spať a keď príde čas tak aj spokojne zavrieť oči.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Možno to nie je

na prvý pohľad zrejmé, ale presne o to mi ide.
Takmer na 100% s tebou súhlasím.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME