Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo je vlastne nebezpečné? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

brat prepac ale podla mna si dost mimo .

myslim ze triezvo uvazujuci clovek zistí, ze vsetky tieto afery nie su v principe o nicom inom, iba o priblíženie ECAV ku katolíckej cirkvi a ak sa to podarí, aj k jej rozdeleniu. Ano, presne toto sa deje. Podme si to rozobrat. Takze mame tu dva tábory. Jeden striktne odmieta chvály ako sú v letničných cirkvách a druhý by ich chcel mať priamo vo svojom spoločenstve. Jedni proste sympatizujú s charizmatikmi a druhý sú za tradičné Bohoslužby. Oba tábory sa asi za chvíľku do seba pustia a po čase príde k rôznym stretom, urážkam, rozdeleniu, vznikne z toho možno dalsia nezávislá cirkev a tak dalej a tak dalej. Kde je východisko? Neviem, či sa vám nezdajú tieto udalosti už akési známe, prešlo nimi totiž možstvo zborov, toto majú za sebou baptisti, Apoštolskí a možno väčšina cirkví okrem tej katolíckej, ktorá nikdy na túto tému ani s členmi nediskutovala a nejaké to nebiblické učenie (uctievanie márie, modlitby k mrtvym, vtelenie ježisa do nejakeho chleba, zákaz manželstva) hned zmietla zo stola a zástancov okamžite postavila mimo rkc, v minulosti ich dokonca pozabíjala.

Velmi vám odporúčam, skor než sa do seba pustíte, prečítať pamäti bývalého jezuitského kňaza, dr. Alberto Rivera, ktorý sa rozkladaním kresťanských cirkví zaoberal profesionálne, ako tkzv. tajný katolík. Vyvolával roztržky a rozbíjal zbory. Klikni:

1. http://www.granosalis.cz/modul...

2.http://www.granosalis.cz/modul...

...a rozmýšľajte ... ako nič proti charizmatikom, ale oni boli vytvorený katolíckou cirkvou ako most do Ríma pre evanjelikálnych kresťanov. Myslite na to ked sa budete spolu biť..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Musim to povedat mimo si ty

Nikomu nejde o rozdelenie cirkvi. Utok zacal niekto iny my sa len branime. V katolickej cirkvi su rozne rady rozne formy aj charizmaticke. U nas sa potlacaju. V Martine odkial pochadzam mohli normalne fungovat. Treba hladat co spaja a riesit aktualne problemy a upadajuce cirkevne zbory.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

veľmi dobrý článok, len je škoda, že si pri tých voľbách nie je veľmi z čoho vyberať...škoda, že kňazi, ktorí by mohli s našou ECAV niečo urobiť, nekandidujú (vynímajúc Východný dištrikt), a potom to takto dopadne, ako tieto voľby... :/// ...je mi ľúto, že si tento článok nemôžu prečítať staršie tety a ujovia, ktorí vždy pri hlasovaní rozhodujú. Oni nevidia problémy, stačí im dobrá "reprezentatívnosť" a kázeň. A to, že vo väčšine kostolov po Slovensku sú v nedeľu osamotení, že tam pomaly nie je človek mladší ako 40 rokov, ich netrápi. Ak nezačneme systematicky pracovať s mladými, a ak neprídu na čelo cirkvi a do zborov ľudia, ktorým na tom záleží, tak tento stav ktorý je teraz, je ešte celkom dobrý... Ani nechcem vedieť, ako to bude o 30, či 40 rokov...Sami sme si na chybe, že je to takto... Napriek tomu som rád, že "Hradom prepevným je Pán Boh náš" a nie ľudia! Preto mám nádej, že tento stav je dočasný, a na kandidátke budú naozaj ľudia, ktorí majú snahu s touto situáciou niečo robiť, a nie sa len "prezentovať"!!!
Musíme o tom hovoriť, je možno otázne či týmto štýlom, a cez takýto portál... ale je potrebné otvoriť túto otázku a konečne sa ZOBUDIŤ zo sna!!! :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vnutrocirkevna tema

Osobne sa domnievam, ze tema, ktoru autor ovoril patri skôr na vnútrocirkevnú (ECAV)pôdu. Tam, by sa mala prednostne riešiť a hľadať východiská. My kresťania máme byť svetlo - príkladom hodným nasledovania. Téma o ktorej píše autor tomu nenasvedčuje. Skôr odpudí prípadného hľadajúceho človeka od takejto cirkvi. Neviem, či sa už vyčerpali (aj či autor vyčerpal) všetky možnosti v pmto smere. Možno áno. Potom ale by som určite vypustil z textu to pejoratívne oslovenie "súdruh", i keď je v zátvorke. Je to príliš osobné a s vecným problémom prejednávaným v príspevku to súvisí len veľmi okrajovo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

myslim, ze mas pravdu

tato diskusia jednoznacne by sa mala prat vo vnutri. Je tam par (uz vlastne omielanych) problemov - neexistuje na to priestor/platforma. vedenie necha okydavat fararov (aj kolegu biskupa), no a epst je cenzurovany.
ale na evanjelik.sk som nasiel toto - nechapem, ako mi to v tom melanchtone mohlo ujst:
no Menky isto nesuhlasi: "Prečo médiá? Prečo neututlávať, schovávať špinavé prádlo pred verejnosťou,
pred svetom? Vyplýva to z môjho pochopenia cirkvi i sveta v svetle Božieho slova...."
Mrkni stranu 27: http://melanchton.sk/images/st...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

waw, ten Menky je fakt dobry

ako citam toho melanchtona dalej, tak sa nestiham divit :)

"Medializácia zápasu v ECAV v sekulárnej tlači, podľa môjho názoru, veľmi pomohla získavaniu dôveryhodnosti ECAV v spoločnosti. Aj ľudia inej konfesie oceňujú tento zápas o očistu cirkvi, dokonca nám ju niektorí, ktorých stretávam, závidia." Ján Meňky predseda ZED
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

AMEN

tak toto by epst v zivote ale v zivote neuverejnil, Dakujem Daniel za zhodnotenie, konecne to niekto nazval pravym menom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Myslel som si, že som evanjelik

Myslel som si,
že moja identita je v Kristovi. Luther povedal „ nie Martin ale Kristus“.
že ctiť si tradíciu a dodržiavať Augsburské vyznanie stačí.
že Písmo je nad tradíciou a obsah nad formou.
že hľadanie nových biblických foriem ako osloviť ľudí je v duchu reformácie.
že korektné vzťahy medzi ľuďmi a kresťanmi sú samozrejmosťou.
že pravda, láska, odpustenie a pokora nie sú len frázy.

Myslel som si, že som evanjelik. Prečo si niekto o mne myslí, že som sektár alebo charizmatik?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zdravím Daniel

Vyjadrím sa len k „charizmatikom“. Na Slovensku je tento fenomén po roku „89“ tzv. „emočným“ boomom pre viacerých „znudených“ z klasických foriem religiózneho vyjadrenia sa. Rozumiem a chápem. Avšak či jediný a k tomu správny? – odpoveď by si vyžadovala podrobnejšiu analýzu. Téme „charizmatikov“ v strednej Európe – poväčšine v postkomunistických štátoch, sa doposiaľ nedostalo pozornosti zo strany reflexie a to na rôznych úrovniach.
Na základe mojej vlastnej skúsenosti, ale aj skúsenosti mojich kolegov – s pozorovaním spomínaných skupín, môžem tvrdiť, že ich správanie – nie pri jednoduchom a povrchnom pohľade!, hraničí mnohokrát so sektárstvom.
Rozumiem a chápem, že tradičné formy duchovného vyjadrenia sa - mnohých neoslovujú, na strane druhej neviem či je správne voliť formu, ktorá má poväčšine na zreteli len a len emočný spôsob realizovania sa (zištne berúci na seba háv biblickej zbožnosti), ktorý namiesto toho, aby človeka celistvo nie jednostrane formoval, mu ponúkne len možnosť, ktorá ho síce vytrhne na čas z reality (pre neho možno objektívne zložitej) a vo forme opiátu mu umožní akože „zakúsiť transcedenstno“. Po emočnom vytriezvení – ktoré nie je zakaždým ľahko znesiteľné – prežíva jedinec apatiu, znechutenie, etc – „guru líder“ mu však na tieto pálčivé a znepokojujúce problémy odpovedá: „je to len tvoja vina, keď nič necítiš, nedotkol sa tvojho vnútra “duch“ (pýtam sa aký!?) – takže - neplníš božiu vôľu, etc, etc.. takáto skutočnosť je horšia ako tá ktorá jej predchádzala.. a následne je otvorená cesta - ad infinium et ad absurdum..
Odporúčam si prečítať knihu od John Ernst Steinbecka – Hrozny hňevu, kde hneď v úvode autor slovami bývalého kazateľa Casyho poukazuje na jednu z odvrátených stránok tzv. „charizmatikov“.
Tereza Nvotová spracovala prostredníctvom obrazu dokument, ktorý až „nereálne“ vystihuje REALITU daných spoločenstiev. Odporúčam!
http://www.youtube.com/watch?v...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

suhlas!

A nic take charizmaticke sa ani v KE ani v BA nedeje. To, co Menky tvrdi, su vsetko klamstva, hluposti a taraniny. Ako som inde napisal - biskup VD siel na vizitaciu (hlbkovu kontrolu) do KE, aby vsetko preveril. Nezistil nic zle. Ked to povedal, Menky ho oznacil za zaskodnika. Kedysi bol predsedom ZED (zdruzenie evanajelickych duchovnych). Precitaj si par stran z casopisu Melanchton z roku 2005 - www. melanchton.sk. Uvidis, sposob jeho jednania, slovnik, sposoby. Uvidis, s kym mas v predsedovi VV tu cest. Uprimne, ten clovek mi pripada ako posadnuty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...a čo je pravda?

reakcia na podobný článok na
http://evanjelikdnes.wordpress...
„......a čo je pravda?“

Diskusia o probléme zástupnom alebo hlavnom, vnútri cirkvi alebo navonok, vedúca k riešeniam a spokojnosti všetkých diskutujúcich, alebo kopnutá pod koberec........je dobrá, alebo zlá? Kto to povie vo svetle všetkých vekov, miesta a situácie diskutérov.
„........a čo je pravda?“ - výrok najvyššieho z ľudí nad Izraelom všetci poznáme, charakterizuje však boj o moc, alebo pravdu (ako chcete) medzi izraelským duchovným stavom a jeho kritikom. Sám nevie čo má robiť, lebo ten, ktorý sa pýta „čo je pravda“ čo chce vlastne vedieť?? (keď nevie čo je pravda)
Tento až filozofický moment zasahuje do nášho dnešného diskusného problému veľmi hlboko a píše jasnú kontúru. Nikto z oponentov predsedu vieroučného výboru (VV) neargumentuje tým, že problém charizmatického hnutia v ECAV neexistuje. Nikto neargumentuje tým, že by bol absolútne v súlade s učením ECAV. Každý vie, že tu je, je v rozpore s učením našej cirkvi, ale niektorí ho nepokladajú za dôležitý, iní áno, ale ho nechcú riešiť z rôznych dôvodov – vyhovuje im charizmatické hnutie, nechcú si niekoho pohnevať na istých miestach v istých zboroch, majú tak aj členov svojich rodín, apod. Iní sú zapálení za boj proti boju proti charizmatickému hnutiu v cirkvi. Prečo tak? Prečo to nenechajú „vyhniť“ tak ako mnohé iné spory a osobné útoky na pôde cirkvi – mnohé z nich ďaleko osobnejšie a dôkaznejšie? Prečo? Asi preto, lebo táto téma ako zástupná téma im veľmi vyhovuje. Odpútava pozornosť členov cirkvi od skutočných problémov v ECAV. Preto vždy a radi zdvíhajú hodenú rukavicu a niekoľkonásobne intenzívnejšie s ňou udierajú po tvári protivníka. Neobmedzia sa na argumentáciu dôvodov obvinenia aby ich vyvrátili. Tých sa spravidla vôbec netýkajú, ale zdvíhajú iné zbrane a útočia na iných bojištiach spomínajúc nesúvislosti. Prečo to robia? Pretože im to vyhovuje.
Nie som z tých, ktorí by mohli povedať „nie je to takto, ale je to tak!“ Charizmatické hnutia v našej cirkvi cítim už desaťročia, hlavne medzi mládežou (sám som ju niekedy viedol) ale nechcem teraz posudzovať, lebo už som trochu ďalej.
Je dôležité hovoriť o problémoch v cirkvi. (to je ale múdrosť, to ste ešte nepočuli ). Spôsob ktorým sa vedie táto diskusia nie je konštruktívny. Ak má niekto patent na triedenie výrokov v diskusii, ktorý z nich je pocit a ktorý argument, tam konči diskusia. Ak niekto kritizuje ohováranie a definuje ho ako kritiku bez argumentov a sám túto metódu s obľubou používa alebo nechá používať iných, ten už nám nemá čo povedať. Ak niekto označí poukazovanie na manipuláciu manipuláciou, je to jasná nepriznaná absencia argumentov.
Najradšej mám tých, ktorí dopredu vedia čo bude. Kto to ako myslel, čo je za tým a čo príde. To sú moji ľudia  lebo tí už dopredu vedia kto bude biskupom, kto mu pripravuje cestu a kde to všetko začalo. Tí vedia keď sa na Vás pozrú, či ste naozajstným evanjelikom, alebo to máte len ako vývesku firmy. Nepotrebujú vedieť čo hovoríte, ale určite Vám ale hlavne všetkým v ECAV povedia prečo to hovoríte, čo tým myslíte, v koho prospech to robíte a ako to dopadne. Mám ich rád preto, lebo sa odo nich dozviem o svojich pohnútkach, prečo som práve tam kde som a komu som prospel.
Dobré ráno všetkým, ktorí nás poučujú: „Biskupi by mali byť ľudia so schopnosťou integrovať skupiny s rôznymi dôrazmi v ECAV, nie ich polarizovať.“ (oni takto nielen píšu, ale aj kážu) Znamená to, že niektorí dnešní biskupi polarizujú a nemajú schopnosť integrovať skupiny? K
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

argumenty

Presne, nikto netvrdi, ze charimatici nie su podla nasho gusta. S tym predsa vsetci suhlasia. Ale jednoznacny nesuhlas je s klamarskym skandalizovanim zo strany predsedu VV. A ktokolvek si co i len naznakom dovoli s nim nesuhlasit, je na zozname a predseda ho bude verejne opluvat - ako posledne biskupa VD, ktory si dovolil nesuhlasit s predsedom. Ked este ako predseda zed-u riesil veci cez novy cas, viaceri kosicania zo zed-u vystupili na znak nesuhlasu. aj preto su KE na jeho zozname obeti. To nie je o charizmatikoch. to je o predsedovi a jeho jesitnosti a egoizme.
Nie je to bojovnik za cistotu viery, ale samovrazedny utocnik.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Obvinenie.

Drahý brat,
takéto tvrdé osočujúce slová som nikdy na nikoho nepočul z úst predsedu VV, len z Vašich. Toto už dávno nieje o téme charizmatické prejavy v ECAV, ani o argunmentoch a protiargumentoch, ale ako všetci vidíme o neprijímaní osoby, nech by povedala čokoľvek. A to neobhajujem predsedu VV, všetko čo povedal nech si zodpovie v tvrdej kritike, ale Vy, brat, už ho počúvať, podľa toho čo ste napísali, určite nebudete.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to je pravda,

ale o moje pocuvanie nejde. osobne mi je jedno, co si dany clovek mysli - je to jeho vec, je demokracia. ale verejne skandalizovat inych, vytvarat atmosferu strachu a seba stavat do pozicie jedineho zachrancu - to mi pripada ako kampan na biskupske volby.
No a pokial ide o "osocujuce slova", asi ste toho este vela nepoculi - nastastie. Len ako priklad spomenme Menkyho skandalizovanie Fila v novom case - Filo luxus na korektnu reakciu nedostal. Menky v sme ano. No a precitajte si casopis na linku nizsie - odporucam clanok Ospravedlnenie Judasovi na str. 26. Pisal ho Menky.
http://melanchton.sk/images/st...
ja som menkyho nazval sudruhom. on fila nazval judasom. staci ako argument do diskusie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To nemá zmysel

Veď práve o to ide, je Vám jedno čo si ten človek myslí, ale budete bojovať do roztrhania tela proti jeho názorom a výrokom. Nevidíte ako si protirečíte?? Vám už tento človek nemá čo povedať, lebo je odsúdený aj keby už doživotne mlčal. O čo Vám vlastne ide? O riešenie problému ktorý je na stole, alebo o zničenie človeka ktorý Vám vadí?? Priznajte si to otvorene, neskrývajte to!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nemyslim, ze si protirecim,

pretoze - ano, je mi jedno, co si Menky mysli. Ale zaroven v demokracii netreba zabudat, ze moja sloboda by mala koncit tam, kde zacina sloboda druheho. Takze, moze si mysliet, co len chce. Ale zaroven nema pravo verejne skandalizovat inych. Ak si mysli, ze ludia, ktorych ohovara, robia zle, mal by dodrziavat pravidla, ktore tu mame - napr. navrhnut ich disciplinarne riesenie. A nie oplut aj biskupa, ktory s nim nesuhlasi.
Menkyho nicit nechcem, vobec netuzim sa nim zaoberat ani stracat cas. Co som napisal, som napisal preto, lebo tento neohrabany clovek bez zabran a skrupul skandalizuje mojich priatelov. A na svojich priatelov si cas mam.
Myslim, ze som napisal vsetko, co som chcel - aj o svojich dovodoch a pohnutkach. Som presvedceny, ze ked v demokracii niekto vedome a cielene klame a ohovara, mal by sa za svoje grobianstvo zodpovedat. Nemam viac co dodat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Končím

Už som si povedal že nebudem reagovať, povedal som už naozaj všetko ale každým slovom, ktoré napíšete dokazujete, že sa pasujete za "majiteľa pravdy". To, čo vy považujete za "verejné škandalizovanie iných", niekto iný nemusí považovať. a čo je to grobianstvo?? Podľa Vás, alebo podľa koho. Kto ste vlastne? Parlament, zákon? Kat? Ani tí si nemôžu vyhlásiť, že majú absolútnu pravdu. Môžu si myslieť niečo, napriek tomu,m že iní si to nemyslia. Môžu si ponechať svoj názor, aj keď budú jedniní na svete, ale nikoho za jeho spôsoby, názor nemajú právo odsúdiť, očierniť. Môžete sa akurát potešiť, koľko rôznych názorov na svete existuje, a aký je svet preto pestrý. Toto Vám píšem bez zábran a škrupúl, podobne ako predseda VV, ale ani neviem prečo to robím, veď Vás vôbec nepoznám. Kam som sa to dostal, som ja za to platený, aby som tu niekomu vysvetľoval základné princípy logiky,ktoré sa v starovekom Grécku učili malé deti?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

stanogajdos, Vy ste humorista?

Inak si neviem vysvetliť Vašu poznámku, že neviete kto je Daniel Mišina. Máte pravdu, že charizmatické hnutie tu nie je vôbec podstatné. Viete ale vysvetliť prečo pán Meňky vytiahol túto tému a začal útočiť na dva najväčšie zbory takýmto smiešnym spôsobom? Videli ste jeho správu? Trapnú, jednostranovú správu výboru, ktorý má podať informácie o živote v zboroch?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vykonštruovaný spor!

Celý spor vznikol preto že istý pán si nevie rady so svojimi dlhmi a tak začal na objednávku napádať kolegov. Tým najmenším problémom je tu vzťah ku charizmatikom. Išlo len o to, aby boli pošpinení ľudia, ktorí majú všeobecnú úctu.Tých, ktorí vždy chránili čistotu učenia, obviňuje zo stykmi s letničným hnutím. Najlepšie urobíte ak si jeho štekot nebudete všímať. On už má svoju odmenu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

suvis?

chcel by som v tom vidiet suvis, ale neviem - takto splati dlhy? ved mohol danych ludi poprosit, aby mu pozicali a nie na nich hlupo kydat.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME