Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo detským domovom nedarujem ani halier? Vidím im do rozpočtov. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

zaujímavé, kto by to bol povedal

že ešte aj v takýchto službách sa veselo kradne.
Ešte že odchádzam z tohto "štátu".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Litera zabíja

Tvrdím, že pokiaľ sa všetci budeme riadiť iba zákonom, tak toto všetko sa bude stále opakovať - krádeže v malom, veľkom, ale všetko papierovo sedí. Zdravý ľudský rozum a zodpovednosť sa nikdy nedajú nahradiť zákonom. Morálne skazená spoločnosť bude kradnúť vždy a všade a čo je najhoršie, bude sa oháňať zákonom, že všetko podľa neho sedí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak si autorka myslí,

že v nejakom detskom domove sa kradne, alebo nejakým iným spôsobom koná nezákonne, tak mala podať trestné oznámenie na konkrétne osoby, aby sa veci zmenili k lepšiemu.
Takto iba zovšeobecňuje, je otázne, že koľko pravdy je v jej tvrdeniach, a veci zistené možno v jednom domove zovšeobecňuje a očierňuje tak celú sieť.

Žijeme v demokracii, a aj autorka má právo vedieť to, že ako sa narába s verejnými financiami. Má právo kontrolovať, či sa financie míňajú účelne, má právo žiadať nápravu ak nie. Má právo a možnosť iniciovať zmeny k lepšiemu komunikáciou na úradoch, ministerstvách v parlamente a pod.
Ale tento jej článok aurát rozdúchava vášne proti celej siete domovov bez menovania konkrétnej zodpovednej osoby kradnúcej v jednom konkrétnom domove.
A v súkromných domovoch je všetko O.K.? Tam u súkromníka akurát v tejto brandži sa štát nedojí, keď všade inde cez úplatky a politické protekcie áno?

Spomína sa dole v diskusii to, že sponzorské dary sa nedostanú k deťom-chovancom, ale sa nimi obohacujú zamestnanci domova. Problém je ale taký:
Domovy hlavne potrebujú peniaze, z ktorých si kupujú to, čo akurát aktuálne potrebujú. Ale ak im sponzor prachy dá, tak im štát (nadriadený úrad) môže aktuálny rozpočet o darovanú sumu aj krátiť. A budúci rok chytračiť tak, že vlani ste vyžili z menšej sumy, tak ani teraz si nepýtajte viac. Proste domov ak dostane darom financie, tak nikdy nevie, že ako sa zachová aktuálne v stoličke sediaci úradník, ktorý sa mení po každých voľbách a o veciach nemá ani šajnu.
Vecné dary sú častejšie, ale v darovaných veciach je aj mnoho takých vecí, ktoré domovy aktuálne nepotrebujú, prípadne ktoré zo zákonných, praktických, bezpečnostných, hygienických a iných úradných dôvodov použiť nemôžu. Ale aby sponzorov neodradili, tak dary zoberú ako celok, potom veci pretriedia, potrebné veci si nechajú a čo sa použiť nedá, to ide alebo do kontajnera, alebo áno, aj do domácností zamestnancov.
V niektorých domovoch sa za tieto veci putujúce do domácností aj platí a z toho čierneho fondu sa riešia najmä aktuálne havarijné situácie, alebo preklenujú meškajúce platby od štátu. Ale to som hádam ani nemal napísať, lebo ak to prečíta nejaký štátny úradník, tak operatívne založí nejakú megakomisiu na boj proti čierným fondom, pričom každý politicky nominovaný člen tejto novej komisie-trafiky bude platený ako nejaký poslanec.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"že v nejakom detskom domove sa kradne, alebo nejakým iným spôsobom koná nezákonne, tak mala podať trestné oznámenie na konkrétne osoby, aby sa veci zmenili k lepšiemu." Ano, ano, samozrejme. Na kazdom ministersve tak do 200 trestnych oznameni a nevsimol som si, ze by aj niekto siel sediet.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

"Demokracia" = kapitalizmus sú

založené na kradnutí, lebo to vyžaduje priamo zákon. Zákon požaduje, aby podnikateľský subjekt tvoril zisk a zisk je v skutočnosti krádežou. Buď sú okradnutí zamestnanci, alebo dodávateľ, alebo zákazník, alebo všetci dohromady plus niekto navyše. Bez zisku sa pritom podnikať nedá, lebo niekde sa musia tvoriť aj rezervy na zlé rozhodnutia, nepriazeň osudu a výsledky činnosti zakonodarného zboru :) Dali by sa síce zahrnúť do nákladov, ale ak sa náhodou nevyskytnú, tak kto už bude vracať peniaze poškodeným ? nebyť štátu, tak by bol kapitlaizmus nesmierne tvrdý, lebo by vždy vyhral len ten najtvrdší, najprešibanejší a najschopnejší (všetkého). Ostatní by sa mohli ísť pásť. Vďaka štátu je tu však "mäkká" obeť, ktorú môžu cicať aj tí mäkkí, blbí a neschopní. Od dávok, cez dotácie, granty až po lukratívne štátne zakázky. Genialita tejto štruktúry spočíva v tom, že nezúčastnení rozhodujú o cudzích peniazoch v svoj prospech. Preto nikdy nebude núdza o ministrov - aj keby spadol asteroid, či termonukleárna bomba - ako vidíme na príklade grécka :))) Naopak v ťažkých časoch sa kradne najviac, lebo voda je mútna a nikto nevie čo sa vlastne deje a čo by sa namiesto toho malo diať. Preto sú v kapitalizme tak obľúbené krízy, ktoré sa pre veľký záujem organizujú tak často, ako päťročnice za komančov. Voľakedy to boli vojny, no na kríze sa dá zjavne nabaliť viacej a neminie sa pri tom ani žiaden pušný prach, ani spotrebitelia. Za "komunizmu" sa kradlo ďaleko menej (z dnešného pohľadu až neuveriteľne málo - na úrovni managementu a politkov prakticky vôbec - teda ak neberiem do úvahy pracujúcu triedu, ktorá domov odnášala celé fabriky (stačí si pozrieť z čoho boli postavené nekonečné chatové rekreačné oblasti, keďže v obchodoch v tých časoch prakticky žiaden materiál nebol). Strielalo sa však ďaleko viac - teda aspoň zo začiatku. Mám pocit, že by sa občas malo strieľať aj dnes - ale radšej nie - lebo zase raz by strieľali tí, čo by mali byť strieľaní :( Záver teda je, že ak nechceme strieľať neproduktívnych - malé deti (aj keď také batoľa Hitler by si to aj bolo zaslúžilo - a z každého krásneho dieťaťa raz vyrastie odporný dospelý :( nemocných, invalidov, väzňov, politikov a dôchodcov - tak tak určité straty v systéme jednoducho musíme akceptovať, lebo sú inherentné (systému vlastné). A strieľať nechceme, lebo ako prvých by zrejme postrieľali nás. Na druhej strane je všetko v poriadku, lebo tie peniaze aspoň obiehajú a umožňujú tak chod spoločnosti. Kebyu tak všetci štátni zamestnanci, ich kamaráti, spolužiaci, príbuzní a frajerky prestali kradnúť, tak by možno aj nastala pohroma, lebo by sa tok peňazí zastavil - zmrazila by sa spotreba, zmrazil by sa obchod a zmrazila by sa aj výroba. A to určite nechceme, veď sme to už zažili za "komunizmu" ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

buehehe ((:

"Zákon požaduje, aby podnikateľský subjekt tvoril zisk a zisk je v skutočnosti krádežou."
viac som necital. cesticek, sudruh Mihole ((:
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

:-) Tiez som to docital len potial a stacilo mi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mna zaujalo nieci ine.neviem ci sa v domovoch kradne (asi hej).mna zaujala ta suma a je jedno ci statny domov alebo sukromny. 14 tisic alebo len 10 tisic na 1 dieta! ked zratam nase prijmy so zenou mame 10 tisic rocne a dve deti.pekny pomer.to len ze ma zaujalo-nezavidim.len sa mi zda ze je tam krasny priestor na biznis.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Trestné oznámenia na ministerstvách?

To je dosť jalová záležitosť, nakoľko tieto veci sa podávajú na polícii, či prokuratúre, oni majú v kompetencie konať v trestných veciach a nie ministerstvá.
Ale ak náhodou vieš o nejakých nevybavených sťažnostiach na rezortzných ministerstvách, tak ich tu konkretne ventiluj, nech aj my neinformovaná verejnosť vieme, že kde sa šafári.
V akej pozícii si vôbec, keď vieš na každom ministerstve o cca 200 sťažností na nekalé konanie. A morálne, či odborne si na akej úrovni, keď si mal možnosť do nich nahliadnúť (inak by si predsa o nich nevedel a nepoznal ich priemerný počet) a nekonáš, len tu tak anonymne vypisuješ. Ak vieš adresne o nezákonnom konaní na ministerstvách, tak máš možnosť o tom informovať orgány činné v trestnom konaní a ak to nezaberie, zavolaj na pomoc médiá, zorganizuj verejné protesty a pod. A ak nevieš nič, tak tu nemúť vodu a nevyvolávaj vášne s nepravdivými tvrdeniami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ano deje sa to

napr. taká výmena vecí- personál napr. prinesie vlastné staré veci- ošatenie, počítače,hračky ktoré v domove vymenia za nové ktoré domov nakúpil za "štátne" peniaze. Argument je " načo sú týmto deťom nové hračky, počítače,nábytok? "
To je len zlomok toho ako sa aj v domovoch veselo kradne.
Otázka je kedy konečne tieto soc. domovy ktoré vo svete neexistujú zrušíme a deti prevedieme do profi rodín ktoré ich ale nebudú brať aby ich zneužívali- viď. projekt umiestenia detí do romskych osád na východe republiky. Cigánske úžernícke bandy si z nich urobili kasičku na peniažky. S požehnaním úradov práce , soc. vecí a rodiny....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

meki konkretizuj to,

či už tu na stránkach SME, alebo ešte lepšie na prokuratúre. Nech sa konečne zjedná náprava. Ak ale mlčíš tak podporuješ zlodejov, tvoje anonymne výkriky tu nič nevyriešia. Nevyrieši nič ani autorka článku, napriek tomu, že sa pod článok podpísala, lebo je nekonkrétna, nemenuje vinníkov a konkrétne zlodejiny v konkrétnom ústave. A miesto návrhu lepšieho riešenia a miesto konkrétnych činov akurát robí PR agendu súkromníkom. Ale ako vie, že oni nekradnú?
Ak zas nevieš o ničom, tak tu nevyvolávaj zbytočné vášne.

O fungovaní domovov evidentne nevieš nič, inak by si nemohol tvrdiť to, že veci nakúpené domovom idú do domácnosti zamestnancov. Aj v domovoch existuje účtovníctvo, inventarizácia, audit a kopa nezmyselných, nič neriešiacich kontrol, ktoré sa vykonávajú buď osobne, alebo cez nezmyselné tlačivá. Rozpočty domovov sú pravidelne krátené, šetrí sa na všetkom, na kradnutie tam nie je priestor.
Sponzorské dary sa riešia písomne, kde sú veci presne pomenované, a po dodaní zahrnuté do inventáru.
Veľa, možno väčšina sponzorov ale dáva veľké hromady použitých vecí, keď sa sťahuje do iného bytu, či likviduje niekoho pozostalosť a pod. Domovy tieto veci často zoberú v celku, a potom nepotrebné veci vytriedia a buď vyhodia, alebo tie sa potom dostanú zamestnancom, či do ich blízkeho okolia.
Napr. podnikateľ definitívne likvidujúci svoju predajňu venoval všetok nové zvyškové spodné prádlo domovu. Detské veci si domov ponechal mimo iných trebárs desiatky chlapčenských slipov, ale spodné prádlo pre dospelých 100 kilových chlapov s objemom pasu nad 90 cm mohlo ísť buď do kontajnera, alebo k zamestnancom. Tak to veľké prádlo určite v kontajneroch neskončilo, ale zároveň bolo úradne odpísané, ako pre domov (deti) nepoužiteľné.
V domovoch často sú také deti, ktoré si pre svoju kriminálnu minulosť, cigánský pôvod, vek, nervové choroby a pod. nikto do opatery nezoberie. Vieš aká je spotreba nábytku pri takejto klientele v domovoch? Najmä v Detských diagnostických centrách, ktoré patria pod školstvo? Cez tieto centrá prejde každé dieťa cestou do domova, či k náhradnej rodine. Trávia tam (v centre) cca 3 mesiace. Ak tie často schizofrenické deti chytí amok tak ničia všetko, čo im príde pod ruky. Aj tie "normálne" z rodín asociálov majú nulové schopnosti žiť podľa zaužívaných hygienických a iných noriem. Takže domovy berú nábytok od sponzorov vo veľkom a často v celku, lebo to je sponzorova podmienka. Domov si určite ponechá matrace (tých je stále málo, lebo deti sa často pomočievajú), paplóny, vankúše, postele, skrine, stoly, stoličky.
Manželská postel je im ale k ničomu, podobne ako trebárs elektrický sporák, veď majú centrálnu jedáleň a kuchyňu. Takže sa to snažia uhrať tak, aby si tieto veci sponzor nechal, alebo to kvôli iným potrebným veciam zoberú tiež v celku a potom to možno poputuje k zamestnancom, alebo do odpadu. Neviem , či je to celkom kóšer, ale sú to veci hodnotné v domácnosti, ale pre ústav celkom zbytočné.
Ale nové veci, dokonca kúpené za štátne prachy si nikto normálny domov nezoberie, veď by riskoval kriminál a stratu zamestnania, dobré meno a pod.
Takže ak vieš o tom, že niekto z detského domova berie nové veci kúpené zo štátnej dotácie, tak je to zlé a tvojou povinnosťou je okamžite bežať na políciu, inak si spolupáchateľ. A ak si iba vymýšlaš, tak radšej sem neprispievaj, škodíš domovom a vyvolávaš tak zbytočné vášne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

prečítaj

si o projekte Úsmevu ako dar p. Hunadyovej o príprave rómskych rodín pre náhradné rodičovstvo v okrese Sobrance a pýtaj sa detí. Škoda, že média mlčia. Práve v tomto čase boli odobrané deti z jednej takej rodiny, a priala by som Ti aspoň časť výpovede 14 ročného dieťaťa počuť na vlastné uši. Hovoríš o trestných oznámeniach, na tie detí je vyvíjaný nátlak z bývalej prof. rodiny a posudok má spracovať psychológ z DeD v ktorom je dieťa teraz. Ja som tiež prišla do styku s DeD až v dôchodkovom veku a dovolím si povedať, že v tejto spoločnosti nefunguje ochrana práv dieťaťa a toho štátneho už vôbec. Že zdravé životaschopné deti odchádzajú do rómskych osád úplne bežne, som videla na vlastné oči a nepomohli žiadne úrady ani súdy, pretože sa to deje v súlade so zákonom. Psychológ DeD, ktorý svoju "zodpovednú" prácu vykonáva doteraz povie, že je mu súdené dožiť v osade a riaditeľ DeD povie, že dieťaťu niet pomoci, veď sa narodil matke v osade
a tie herečky, ktoré o tom rozhodli povedali, že si zvykne a bude žiť šťastnejšie ako v integrovanom prostredí, v úplnej a finančne zabezpečenej rodine. Segregácia je v riešení rómskej otázky podporovaná systémom a rôznymi rómskymi organizáciami. Videla som čudné praktiky, čo sa týka účtovníctva a hospodárenia. Nehovoriac o tom, že takmer každý DeD má združenie s podnikateľmi, aby zabezpečili chod domova a "zvýšili" komfort života detí. Po osobnej skúsenosti nepodporím žiadnu organizáciu, ktorá sa ukrýva za pomoc deťom ani Úsmev ale ani UNICEF.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ked ten clanok citas, tak skus aj CITAT! pise ze za tyzden si uvedu 5000km..kazdemu je jasne, ze to je blbost, ale je to vsetko podla zakona a v poriadku..to je tam napsiane tiez...takze asi tazko moze podat tresne oznamenie na nieco co nie je porusenim zakona (napriek tomu, ze to je vsetkym jasne...)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je smutne, ale vacsina tychto

neziskoviek co zije ci uz zo statnych dotacii alebo zo zbierok od ludi velku cast penazi "preje". Su to organizacna naklady ako mzdy, najmy priestorov a tak. To by sa este dalo pochopit, aj ked nechapem ze ked niekto kto robi "charitu" si za to nechava platit peniaze, tak to mi pripada pritiahnute za vlasy. Samozrejme to neplati pre zamestnancov napr v detskych domovoch. Plati to pre klasicke charitativne organizacie kde si organizatori takejto charity nechavaju vyplacat mzdu, ci sluzobne auta a pod. Podobne nazor mam aj na organizacie typu cerveny kriz ci armada spasy. Aj ked yu mnohi mozu namietat, ale to je moj nazor ze je to akurat jedna velka firma ktora viac penazi preje ako skutocne minie na ludi ktorym pomahaju.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Toto ovplyvnujeme volbami

Pozrite sa na vec v globale. V politickej strane sa zhromazduju povacsine ludia, ktori chcu zaujat nejaky post a ziskat na tom. Oni tam nie su skrz toho, aby platili clenske znamky. Strana dosadzuje svojich clenov a suitu za riaditelov od meteorologickeho ustavu, cez teplarne az po detske domovy. Zaroven im musi umoznit ten profit. Preto maju statne detske domovy viac ako sukromne. Tie extra peniaze nie su urcene detom, ale pre toho svojho nominanta. A ten to musi nejak v uctovnictve samozrejme uhrat - napriklad vykazanim tych 5000 km mesacne.

Ale aj sukromne ustanovizne mozu mat vyhody - ak su nejak naviazane na stranu. Napriklad tie slavne socialne podniky pani exministerky Tomanovej - za kazdym jednym z nich bol konkretny poslanec Smeru, ktory na tom ryzoval. Napriklad Spišsko-gemerský sociálny podnik ziskal na dotaciach 100 milionov korun a jeho tutormi boli poslanci SMERu Ján Babič a Lea Grečková. Viac tu: http://hnonline.sk/c3-26610500...

Specialnym pocinom bolo, ked byvala koalicia presadila, ze do ktoreho socialneho zariadenia clovek pojde si nerozhodne clovek sam, ale stranou dosadeny uradnik na kraji. Tym vytvorila pre ustanovizne ktore kontrolovala raj na zemi. A pre toho uradnika idealne miesto na vyber uplatkov.

Skratka na Slovensku je to tak...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

neovplyvnis to volbami...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tam sa musi kradnut uplne nadherne, lebo kazdy kto do toho zacne vrtat je automaticky proti detom a tym padom hyena a neviem co vsetko este. Celkom obdivujem autorku blogu ze to riskla a ozvala sa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Útek nič nerieši,

Vám možno bude lepšie, no čo tí čo tu ostanú? Článok hovorí o niečom, opisuje fungovanie systému v určitej oblasti, no je to jednostranný pohľad. Kritika, hoci je možno oprávnená, pýtam sa čo nám pomôže. Chcelo by to navrhnúť konkrétnu zmenu, ponúknuť riešenie...a to už také jednoduché nie je.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mne s toho vyslo riesenie,ze treba pretransformovat statne na sukromne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Návod: Kto riadi, ten kontroluje

Detské domovy v Bratislavskom kraji sú organizačne začlenené pod Úrad práce, sociálnych a rodiny, Vazovova 7/A Bratislava.
Zoznam štátnych a neštátnych detských domovov v Bratislavskom kraji
http://www.upsvar-ba.sk/index....

Mám pribehnúť dokresliť to do "pavúka"? :-D
Organizačná štruktúra úradu
http://www.upsvar-ba.sk/index....

ach jaj .....
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME