Štvrtok, 19. október, 2017 | Meniny má Kristián

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Za dverami domovov dôchodcov, tiché SOS (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pani Kočanová, nakoľko poznám situáciu v DSS dovoíl si povedať, že trochu zavádzate. sociálna pracovníčka v žiadnom prípade nerozhoduje o tom či sa podá liek, alebo nie a ležiace oddelenia majú svoje sestry. predtým boli v DSS na 100% len zdravotníci, teraz sa práve krvopotne roky smeruje k tomu, aby sa robila sociálna rehabilitácia, aby sa klienti nedostali do podobných stavov predčasne. ak klient zľahne hned po prijatí, je to obvykle nezvládnutie adaptácie. lekárska starostlivosť je riadna, chodia tam aj psychiatri aj obvodáci a nikto si nedovolí NEPODAT liek. okrem toho tam pracujú opatrovateľky a ošetrovatelia, ktorí zvládajú dalšie úkony. misu dá aj upratovačka. plienky vymení aj vychovávateľka ak treba. V prípade ťažších stavov ide klient do nemocnice, nakoľko do ZSS už nepatrí. často postavia tieto ženy na nohy aj niekoho, koho im položili do postele práve v nemocnici, lebo tam na neho nikto nemal čas. ano chýbajú sociálno- zdravotné lôžka, ministerstvo zdravotníctva sa roky tomuto vyhýba, ale zas taký horor ako píšete, to nie je, za mnoho z tých ľudí ktorí tam pracujú by som dala ruku do ohňa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

z celoslov.konferencie sestier

pracujúcich v ZSS vieme, že máme domovy bez sestier, soc.pracovnička podáva všetky lieky, napr. antidiabetiká- dobre čítajte- bez ohľadu na znalosti hladiny glykémie klienta. Ak klient neprijme stravu pre rôzne dôvody, a dostane antidiabetikum - ide do kómy. Podobne tam podávajú ATB. Myslíte si , že tam niekde na východe príde lekár za klientom do domova ihneď? Kompetenciu podať liek má iba sestra. Nie upratovačka, ani opatrovateľka ani ošetrovateľka. Všetky zdravotné výkony ktoré som vypísala musí urobiť sestra. Ak tam pracuje, tak ich urobí bez úhrady zdravotnou poisťovňou. Platená je iba ako sociálna pracovníčka, zo zdrojov VÚC,pričom poskytuje zdravotnú starostlivosť. Bez platby zdravotnou poisťovňou. ZSS nie sú poskytovatelia ZS. Nič lege artis. Chyba je v legislatíve! Chápeme sa? Nik nepíše, že sú tam nie skvelí ľudia. Len chýba profesionalita a lege artis. Napíšte mi názov tej nemocnice do ktorej patrí ten klient ak už nepatrí do ZSS a stačí mu poskytovať odbornú zdravotnú starostlivosť registrovanou sestrou. vďaka
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pani Kočanová, poviem to tvrdšie ako Vierka Šimkovičová. Nie trošku, vy ZAVÁDZATE a zdá sa že vedome. V každom zariadení sociálnych služieb pracuje hlavná alebo úseková sestra, ktorá je registrovaná = kompetentná. sociálna pracovníčka lieky nepodáva a čo sa týka platu sestry: tá je vždy platená podľa tabuľky pre zdravotníkov, čiže jej príjem je rovnaký ako plat sestry v rovnakej triede a stupni v nemocnici. A CHÁPEME SA . ale profesionalita v zariadeniach je pretože všetci pracovníci v priamom kontakte s klientom si museli doplniť svoje vzdelanie v súlade s platnou legislatívou. sestry špecializáciu, sociálni pracovníci VŠ. TAK O ČOM TO HOVORÍTE????? A len pre úplnosť, viem o čom hovorím, lebo v DDaDSS pracujem už 15 rokov najprv ako sestra, za plat sestry, potom ako sociálna pracovníčka za plat sociálnej pracovníčky - nižší ako ten ktorý som mala ako sestra. a teraz pracujem ako vedúca sociálno-zdravotného úseku a o odmeňovaní mojich podriadených viem určite viac ako vy. čo ste nakoniec preukázala aj svojím srdcervúcim článkom o tom ako starí ľudia sú v zariadeniach ukladaní do postele. Kedy ste naposledy boli v niektorom zariadení. asi ste ešte nikdy nepočuli o aktivizácii, ktorá nám vyplýva zo zákona o sociálnych službách. ale to tak býva stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou, takže ešte ju musíte zopakovať aspoň 98 krát a máte pravdu. bohužiaľ len u tých, ktorí nevidia do tejto problematiky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

"Vážená pani Gabriela 45"

Poprosím vás nezakrývajme si oči nad rezortizmom a nad tým, že v rámci prepojenia zdravotnej a sociálnej starostlivosti to vôbec nie je tak ideálne a v poriadku ako uvádzate.
Je síce pravdou, že v zariadeniach všetci pracovníci v priamom kontakte s klientom si museli doplniť svoje vzdelanie v súlade s platnou legislatívou, ktorá je úplne odlišná v oboch sektoroch - sestry špecializáciu, sociálni pracovníci s VŠ a ešte tam pracujú opatrovateľky s 220 hodinovým kurzom, ktorým sú často posúvané kompetencie sestier, lebo je ich tam nedostatok. V rámci šetrenia sú často sestry degradované na úroveň opatrovateliek. To určite nie je ohrozením pre klientov, lebo im aj naďalej poskytujú zdravotnú ošetrovateľskú starostlivosť , suplujú aj opatrovateľky, ale za podstatne nižšiu mzdu. Takže vlk je sýty a ovca celá. Horšie je to v prípade, keď tie sestry tam nie sú a sociálny pracovníci stanovujú pre opatrovateľov individuálne ošetrovateľské plány a zároveň prenášajú na nich výkon zdravotníckych činnosti na ktoré nemá, ani jedna, ani druhá kategória zamestnancov kompetencie.

Nezakrývajme si ani oči nad tým, že sú zariadenia sociálnych služieb, v ktorých 80 klientom s rôznym ťažkým stupňom postihnutia, poskytuje v službe starostlivosť – jedna sestra a jedna opatrovateľka.

Uvádzate , že : čo sa týka platu sestry: tá je vždy platená podľa tabuľky pre zdravotníkov, čiže jej príjem je rovnaký ako plat sestry v rovnakej triede a stupni v nemocnici. Tak to ste na veľkom omyle, pretože v nemocniciach sa už dávno neriadia žiadnymi platovými tabuľkami( v roku 2005 boli zdravotníci vyňatí zo zákona o verejnej službe), ale svojimi vnútornými mzdovými predpismi.

To, že je potrebné pristúpiť k zmenám v tejto oblasti je nespochybniteľné. Pretože 243 tisíc občanov nepodporilo našu petíciu len kvôli naším platom, skoršiemu odchodu do dôchodku. Podporili ju hlavne kvôli potrebe prepojenia zdravotnej a sociálnej starostlivosti, rozvoju mimo nemocničnej starostlivosti, humanizácii starostlivosti o matku a dieťa.

Dávam do pozornosti:

http://www.rokovanie.sk/File.a...

A verte mi, že pri redukcii lôžok v nemocniciach, pribúdaní chronickí a ťažko chorých, starších občanov, potrebu zmien v oblasti budeme presadzovať aj naďalej, ak treba tak aj donekonečna.

Uvítame pozitívne príklady z praxe. Chceme publikovať v našom periodiku aj príklady zo sociálnych zariadení, ktoré dokázali prepojiť systém zdravotnej a sociálnej starostlivosti tak, aby bol pre klientov prínosný a zároveň aj pre nich a ich rodiny finančne únosný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

80% klientov je ležiacich-pacienti

celosklovenský prieskum SKS A PA - výsledok ktorý kričí, sú to nevládni pacienti , ktorí potrebujú ZDRAVOTNÚ starostlivosť. nie len SOCIALNU. Vieme koľko vysoko odbornej zdravotnej starostlivosti potrebujú ležiaci pacienti. Som sestra a viem čo vyžadujú ležiaci starí polymorbídni pacienti. a hlavne viem koľko pacientov zvládnem a poznám všetky nebezpečia a zodpovednosť tejto práce.

Zdravotná starostlivosť u nás musí byť hradená ZDRAVOTNOU POISŤOVŇOU!!!! a v DD a DSS NIE JE HRADENÁ!!!! Lebo nemôže, nie je na to zákon!!!!! Opatrovateľky neposkytujú zdravotnú starostlivosť - nemajú na to vzdelanie- kurz nie je vzdelanie, ani kompetencia sestry!!!! Dlhodobé zahmlievanie- ešte ked ich všetci v budove oslovuju sestry tak zariadenie budí dojem, že je plné sestier.

Zdravotná starostlivosť sa v domovoch dôchodcov neposkytuje. Neprepláca ju zdravotná poisťovňa. Všetko hradí sociálny sektor, VÚC alebo súkromný sektor.

Ak vo vašom zariadení pracujú registrované sestry a plnia pomer že je jedna registrovaná sestra na dvadsať klientov v dennej službe, tak sa dá povedať, že poskytujete zdravotnú starostlivosť. Ale to by ste tie registrované sestry v takom počte naozaj museli mať. To je to v čom zavádzate VY.
Jedna garantka s kompetenciami sa nemôže odborne postarať o 50,60,80 klientov v jednej službe. To teda nedokáže. Nedokáže ani lieky pripraviť do liekoviek. Robia to osoby bez kompetencii-opatrovateľky. Tie lieky je len jeden zdravotnícky problém. O prevencii sa tam dá iba snívať!!! ak je tam jedna garantka na 80 klientov.

ČO je na tom zavádzajúce? Keby ste mali zmluvu s poisťovňou tak je to u Vás lege artis- musite dodržiavať personalne normatívy a mať povinné mater. vybavenie. Poistenie proti poškodeniu klienta. Zmluvu so zdravotnou poisťovňou na zdravotnícke výkony nemáte. Prečo ju nechcete?

To je to o čom hovorí článok.!! MY chceme aby sa tá zdravotná straostlivosť v domovoch poskytovala
podľa všetkých pravidiel poskytovania zdravotnej starostlivosti osobou na to spôsobilou. Ale nie 1:80 klientov. To je iba čistá formalita. a to je tvrdá realita v SR! Tí klienti na to majú plné právo!

Za nich štát odvádza do zdravotnej poistovne mesačne príspevky a oni od zdravotnej poistovne nedostávajú nič. CHÁPEME SA?

Článok nie je o PLATOCH sestier!, čo tam motáte tabuľky? Článok je o starkých za zatvorenými dverami. Tie zatvorené dvere sú tie zdravotné poisťovne. CHÁPEME SA? čítajme článok lepšie, bez zaujatosti. Sestry poskytujú starostlivosť metódou oše procesu - duševná činnosť - uspokojovanie všetkých potrieb klienta, komunity. - to je profi prístup. Ak tam tie sestry profesionálky nebudú tak sa tam v tých domovoch konajú nevedomky pasívne eutanázie!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Gabriela - Vysoko si vážim všetkých

ktorí pracujú so starými ľuďmi v domovoch dôchodcov

robia všetko ako sa len dá a najlepšie vedia, za daných podmienok aké môžu byť.

Tento článok nie je útokom proti nim. Ani myšlienočka!!!!
Tento článok hovorí o nedostatku v legislatíve, o výhovorke prečo neprepojiť ZS a SS! o profesionálnom nedostatku, to sa dá napraviť.
Tak to spolu dokážme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Madam,

klamete, až sa hory zelenajú. To o akých tabuľkách splietate? Máte Alzheimera? Tabuľkové platy sestrám zrušil bývalý minister Zajac v roku 2005. K Vám sa to nejak nedostalo?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

asi madam pre oldboy

ak som teda tým oslovením madam bola myslená ja, tak by som rada uviedla niektoré veci na pravú mieru. Alzheimerova choroba je degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje všetky zložky osobnosti človeka. To čo by ste mi chceli asi prišiť by viac sedelo na stareckú demenciu, kde staropamäť ostáva zachovaná (situácia pred rokom 2005) a novopamäť zlyháva. Našťastie netrpím ani jedným z týchto ochorení, ale je veľa seniorov o ktorých som sa v tomto stave starala. v každom prípade oldboy vy určite trpíte nedostatkom informácií, čo je však choroba, ktorá sa dá ľahko odstrániť naštudovaním zákona o odmeňovaní zamestnancov vo verejnom záujme č. 533/2003 podľa ktorého sú zaraďovaní pracovníci v zariadeniach sociálnych služieb. Zvlášť odporúčam prílohu č. 5, podľa ktorej sú zaraďované sestry a keď si už dáte túto námahu (možno ani nie) tak si pozrite aj prílohu č. 4 podľa ktorej sú zaraďovaní sociálni pracovníci. ten rozdiel je zrejmý. takže neklamem až sa hory zelenajú. iba konštatujem. na klamanie tu máte p. Kočanovú. v tom článku, ktorý tu rozpútal túto diskusiu je okrem vyslovene zavádzajúcich informácií žiaľ až príliš veľa rezortizmu až averzie voči iným povolaniam ako je povolanie sestry. a aj keď som sestra, moja pozícia mi nedovoľuje zvýhodňovať jednu alebo druhú profesiu, ale hľadať čo najlepší kompromis. A ešte jedna otázka navyše. chcete viac sestier v zariadeniach a kde ich chcete vziať? veď vám chýbajú aj v nemocniciach. ktorá mladá vyštudovaná magisterka pôjde robiť do domova? Myslím si, že ani jedna. jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla pre prácu sociálnej pracovníčky bol fakt, že ma práca v zariadení neuspokojovala práve pre nedostatok sesterských výkonov a záľahu tých opatrovateľských a v nemocnici vtedy miesto nebolo. ale neľutujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ľubka,

vôbec som netušila, že sociákna pracovnícka v DD by mala byť zdravotná sestra (u nás je to obyčajná úradnícka bez zdravotníckeho vzdelania) a moja svokra je diabeticka, berie atidiabetiká a stravuje sa nepravidelne a málo - a my že z čoho jej býva tak zle(našťastie do kómy ešte neupadla)...:/
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lieky musia byť podávané

pod kontrolou sestry, sestra je zodpovedná za podanie a odsledovanie účinkov, následnej zmeny zdravotného stavu. Predstavte si, že je tam jedna sestra na 100 klientov. Aj také zariadenia existujú. Výsledok prieskumu.

Ak je to úradníčka, ktorá podáva lieky - tak som sa presne trafila. Ona je v tom nevinne. Nemá vzdelanie. Netuší čo koná.

Vo vybraných domovoch dôchodcov musí byť poskytovaná odborná zdravotná starostlivosť. Vďaka Renátka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prepáčte, ale dúfam, že ste nemysleli vážne vetu "misu dá aj upratovačka. plienky vymení aj vychovávateľka ak treba". Ľudsky to môže byť obdivuhodné, ale profesionálne je to neprípustné. Navyše je to pracovno právne napadnuteľné.
O toto bojujú sestry, by každý robil to čo má a aby ošetrovateľská starostlivosť bola profesionálna.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mosby, deje sa to dnes a denne najma v malych zariadeniach, kde su funkcie akosi samozrejme kumulovane, pretoze tam ludia jednoducho musia robit vsetko. myslim ze to nikto nebude pravne napadat ak je rad ze to ma kto urobit. na to netreba vysokoskolske vzdelanie zdravotnej sestry, ani na odsavanie a krmenie cez sonud- robia to ludia aj doma. Tak nech kompetentne damy popisu co robia ony a co opatrovatelky, ved ludia v nemocniciach maju rozne skusenosti s tym co boli a neboli ochotne sestry pre nich urobit. Preco chodia pribuzni svojich starych do nemocnic sprchovat a osetrovat im dekubity?
ano suhlasim s Lubicou ze chyba je v legilative. ale ani roky predtym, ked tam zdravotnych sestier bolo x y neboli platene zo zdravotnictva, ale zo socialneho. ak im dali poziciu socilanej pracovnicky, bolo to preto, lebo si urobili VS - asi pred 10 rokmi ich vsetky posielali na VS - a potom prisli zmeny, kedy sa zacalo setrit a preradili ich za opatrovatelky - pripadne ergoterapeutky a socialne pracovnicky. samozrejme ze je to zle, ale obavam sa ze lepsie to nebude.
z bezneho hladiska- lieky podava doma pacientovi ktokolvek - aj bez medicinskeho vzdelania.
inak by asi bolo treba viac diskusie, lebo v tej skratke nerozumiem vzdy pojmom ktorych napln poznate iba z vasho povolania, nie som odbornik na medicinske pojmy, a vdaka Pianu si to nie je mozne tak lahko vysvetlit. viem ze smerujete dobre, iba sa vam trochu smyklo pero v tom straseni.

tenjeho, bude ti stacit 500 eur mesacne ak si najmes opatrovatelku z Albanska, Ukrajiny alebo Rumunska. my chodime na zapad, k nam budu chodit oni. tak to chodi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pani Vierka, toto je tá tragédia, že v malých zariadeniach (ale aj veľkých) ľudia robia musia robiť všetko, aby zachránili situáciu. Bez zaučenia a adekvátneho vzdelania. Problém je v tom, že to vôbec niekto dopustil. A ako pozerám, začína sa to brať ako samozrejmosť. Zoberte si, že by jednoduché operácie začali robiť operačné sestry. A čo, veď zvládnu ... a my si zvykneme.
To, že aj doma príbuzní odsávajú, podávajú stravu cez sondu a pripravujú lieky ešte neznamená, že v zariadeniach to môže robiť každý. Aj odsávanie a sondovanie má svoje prísne pravidlá, kvôli relatívne vysokým rizikám.
Takže pero sa mi nešmyklo. To že nemáme právne povedomie, to neznamená, že naše jednanie nikto právne nenapadne. Spýtajte sa právnikov, čo sa stane v prípade, že pacienta poškodí nezaškolený pracovník.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mosby, bohuzial, nestane sa nikomu nic to mi mozete verit. ako panuje medzi lekarmi falosna solidarita, tak panuje aj inde, pripad sa ututle. ludia su radi ze sa im ma kto o pribuznych ako tak postarat. nevravim ze to tak ma byt, ale tak to bohuzial je. pozrite si tento http://vierasimkovicova.blog.s... tam prislo k umrtiu a prepusteniu personalu, aj k trestnemu stihaniu, no vysledok aj tak dodnes nevieme.
ale z isteho hladiska- preco by jednoduchy slepak nezvladla zaucena sestra? je to to iste ako boj o domace porody- sme iba zvyknuti, ze to musi robit MUDr. moze byt aj opity aj neschopny, len nech ma titul. niektore veci su otazkou zvyku a nastavenia. neberiem to ako samozrejmost no niekde to inak nejde- kym nebudu zdravotne ukony v zariadeniach soc. sluzieb financovane inak, s tym s autorkou suhlasim. ale o to sa bojuje uz 20 rokov a dnesne zdravotnitcvo to platit urcite NEBUDE ma ine problemy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zaujala ma veta "... nech kompetentné dámy popíšu, čo robia ony a čo opatrovateľky..." . Áno, to by som fakt rada vedela... Okrem podávania liekov, písania niektorých údajov do chorobopisu (nie všetkých, napr. dcéra bola kvôli vysokému tlaku v tehotenstve v nemocnici, výsledky merania tlaku sa nenamáhali zapisovať, takže lekár ani nevedel, že tlak neklesá), infúzií (aj to niektoré ju púšťajú prirýchlo)... Najvyťaženejšie sú sanitárky, robia všetko to, čo sestry donedávna, kým si nevybojovávali vyšší plat (pre nič za nič), hoci by si ho zaslúžili práve sanitárky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

netrúfam si hodnotiť či to je alebo nie je pravda - obdivujem všetkých, ktorí sa o týchto ľudí starajú a tak ako inde - nájdu sa ľudia, pre ktorých je to poslaním a pre iných len práca - ale tak či tak - nie je to práca jednoduchá... Klobúk dole.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mám svatku, ktorá vyskúšala

podobné zariadenia. Niektoré sú lepšie a niektoré horšie.
Mnoho závisí od prístupu zamestnancov domovov.
Je pravdou, že by som sa tam nikdy nechcela dostať.
Radšej doma, vo svojom a v teplom ovzduší pozornosti a starostlivosti.
Tam - za zatvorenými dverami - ju naozaj človek-starec nikdy nemôže dostať tak, ako doma.
A že sa tam dejú veci , o ktorých píše pani Ľubica, je pravdou.
Ďakujem všetkým starostlivým zamestnancom domovov, ktorí svoju prácu o starých a bezvládnych robia srdcom a statočne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ľubka, dobrý článok

a myslím si, že článok na zamyslenie nás všetkých. Nikto ešte nevie ako skončí. Ideálne by bolo, keby sme mohli dožiť doma, tam, kde nám bolo vždy dobre. Ale,.... môže sa stať, že budeme nútení ísť do takéhoto druhého domova. A bude nám tam tak akí ľudia to tam budú viesť a akí ľudia budú nad nami bdieť. Je pravda, to čo píše Magduška, všetko závisí od ľudí a je jedno, kto rozhoduje čo podať a čo nie. Ale aj tá ťažká práca s chorými a nevládnymi je na nezaplatenie. Je to ťažká práca a istotne v tých ľuďoch musí byť veľký kus ľudskosti a srdca. Klobúk dolu pred tými, čo sa o týchto starkých vzorne starajú a je pravda, že aj oni si zaslúžia finančné prilepšenie. Ľubka, páčilo s mi ako si to napísala. Pozdravujem a prajem príjemný deň.:-) K+
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

všetko stojí a padá na ľuďoch, na personálnom obsadení jednotlivých domovoch a prístupe personálu k chorému. Mám svokru v DD, zatiaľ je tam spokojná, no zostať ležiacou by nechcela. Hoci ledva chodí, mobilizuje všetky svoje sily, aby svoj stav ustála a nemusela na ležiace oddelenie - tam už všetko závisí od prístupu personálu k starotlivosti o ležiaceho klienta. Viem, že s vyťaženosťou personálu to nie je ideálne, pri viacerých ležiacich pacientoch na jedného ošetrovateľa sa to zvláda ťažšie a preto aj tu si treba vážiť prácu tých, čo chodia do DD pracovať so srdcom na dlani.
Mnoho však závisí aj od rodiny klienta DD. Starostlivosť rodiny by tým, že umiestni svojho príbuzného do DD, končiť nemala, hlavne u nás v SK, kde sociálne služby nie sú na takej úrovni ako v zahraničí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zdravim ta Lubica. No teda vykreslila si tu dost znacnu depku. To sa mam akoze rovno nachystat na takyto koniec? Sam deti nemam, takze zariadenie podobneho typu bude pre mna viac nez aktualne, ked pride cas a to co si tu napisala je na zamyslenie, ci by som radsej nemal po 65 - ke rovno skocit do Dunaja...:)))
Alebo samozrejme mam este dalsiu moznost, teda zarabat tak dobre, aby som mal 900 - 1400 eur + nejake to vreckove na dochodku mesacne a mohol si dovolit sukromne zariadenie...
Skoda preto, ze clanok vyznel vo svojom vysledku velmi negativne a tak trochu mi je luto tych, ktori su na probleme osobne zaiteresovani a precitaju si ho...
 

1 2 3 4 5 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME