Streda, 20. september, 2017 | Meniny má Ľuboslav(a)

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Posmršťových sedem (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

K+

Janko, to som ani nevedela, že Ty si taký odborník a dôležitý človek pre našu prírodu. Ja som si Ťa vtesnala do tej našej poézie a hotovo. Klobúk dole, máš zaujímavú prácu. Všetko, čo sa týka prírody je super. Do tej odbornej problematiky nebudem vŕtať, ale keď to píšeš Ty, tak je to pravda. A besedovať s našími úradníkmi na samom vrchu, je ťažké. Poznám to trošku z inej oblasti. Mnohí vidia problematiku len od stola a zaujíma ich koľko treba na to dať financii. A predsa musia mať navrch, keď pracujú hore. K+ Pozdravujem a prajem príjemný deň a nech sa darí.:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veľká vďaka, Marti, ale ozaj dôležití ľudia sú iní a inde (ja im len popri výskume kafrem do vecí, na ktoré ako-tak dočiahnem). Áno, dohodnúť niečo znesiteľné s papalášmi je výkon. Majú nielen svoje politické, ale aj ekonomické mantinely a "pozadia", proti ktorým aj tie rubensovské celulitídy sú len nevinné detské prdelky:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

neverending story

Je to beh na dlhé trate, Jano, a ešte s neistým výsledkom...Saniga ma trochu sklamal, kedysi sa mi zdal "osvietenejší". Alebo som si ho ako študent len idealizoval?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mhm, Boris, alebo tiež

svojho druhu sukcesia: pionieri, zväzáci,,,:). Prof. Saniga sa po mojej odpovedi na túto tému už nevyjadroval. Škoda, že z väčšiny diskusií lesnícki vedci dosť rýchlo vycúvajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jano, prosím Ťa, máš vari preskúšaných

viac metód, ako zostať pri argumentácii pokojný, aj keď (často vzdelaná) protistrana buď akoby vôbec nepočúva abo miesto argumentov "potí" hlúposti? Abo máš jednu nejakú dobre osvedčenú?

Bo ja sa veľmi často rozčúlim už len pri tom, keď čítam o niektorých neuveriteľných veciach(najmä politických), o ktorých píšeš a ktorých si účastník.

( Nemusíš odpovedať, samozrejme, ak je to Tvoje strážené tajomstvo ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hehe, Rudo, metódy ani nie, len taký dedičný sklon, že mi neprekážajú trapasné ani konfliktné situácie (ba väčšinou sa v nich cítim akosi až zvrhlo dobre:)). A ešte: nemám čo strážiť=skrývať;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Myslím, že Saniga

sa týmito žvastami nebude ani zapodievať. Všetky tie bludy čo si popísal v svojom článočku majú ďaleko od aspoň ako tak serióznej vedy, skôr prirodzene inklinujú k pojmom paveda a pod. ako to už na Slovensku v tzv. "modernej ekológii" býva zvykom.
Nemáš v rukách nič, teda jedno spoločné moderní slovenskí ekologickí pavedci mate a to je viera, viera, že raz to tak bude ! Dôkaz, že chlapík /Horn/ skúmal sukcesné spoločenstvá a zistil, že :
"za dostatočne dlhý čas konvergujú k stabilnému zloženiu lesa, ktoré je v danom biotope nezávislé od počiatočného zloženia lesa."
je každému okrem teba roky jasné, ak by si prešiel Stolinovou a Randuškovou školou netváril by si sa víťazoslávne ako Kolombus, skôr je to na smiech a len dokazuješ svoju odbornú úroveň.
Je samozrejme, že aj zo smetiska sa po stovkách rokov bez zásahu vyvinie prales, keď predpokladáš, že o Hornovi a ďalších nemá nikto okrem teba šajmu je mi ťa ľúto. A myslím, že Sanigovi ani nestoji za to reagovať na takéto primitívnosti.
To, že sa subalpínsky stupeň teda tam, kde sa klčovala kosodrevina a pásli kravy ponechal bez zásahu je v poriadku, ak by si mal aspoň kúsok vedomostí, vedel by si, že okrem kosodreviny a vysokohorských rastlinných spoločenstiev tam nič iné nebude a hlavne človek tam nič umelé a cudzorodé nevnášal a prišiel by si aj sám na to, že prirodzená obnova vypasenej plochy kosodrevinou a pôvodnými spoločenstvami je vec ďaleko, ďaleko jednoduchšia ako prirodzená samoobnova cudzorodých umelo zavlečených a zmenených spoločenstiev, ktoré tam nikdy nemali byť do pôvodných foriem. To je diametrálne odlišný východiskový stav, ktorý si kapánek nepochopil vážený pán vedec.
Pre lepšie pochopenie si môžme pomôcť príkladmi, ak vyničíš v Karpatoch všetkých jeleňov a na ich miesto dovezieš amerického jeleňa wapiti, povedz mi za ako dlho sa z neho stane opäť jeleň karpatského pôvodu ?
To isté sa stalo s pôvodným tatranským genofondom SM, ktorý nahradil SM neznámeho pôvodu, otázka stojí za aký dlhý čas sa zmení tento cudzokrajný SM na pôvodný tatranský SM a s ním aj všetky spoločenstvá naňho viazané, ktoré majú najlepšie predpoklady odolávať špecifickým tatranským podmienkam.
Samozrejme vieme, kde sa stala chyba, my naším predkom nemôžme nič vyčítať, pretože chceli prežiť, ale na druhej strane vďaka skutočným vedcom ako bol Zlatník a spol. máme dostatočné poznatky a dôkazy, vďaka ktorým vieme určiť presnú diagnózu a navrhnúť najvhodnejšie riešenie v súlade s prírodnými zákonitosťami a celkom logická otázka znie, prečo tento nepriaznivý stav, ktorý evidentne prírode katastrofálne poškodil nepomôcť aspoň sčasti odčiniť ?
Nikto sa nebráni, aby tieto umelo pretvorené lesy neboli po minimálnej revitalizácii zaradené do bezzásahového režimu, nevidím žiaden dôvod, aby ostrovčekovité, mozaikovité, skupinové, jednotlivé vnesenie pôvodných zložiek do tohto prostredia malo akýmkoľvek spôsobom poškodiť prírode. Práve naopak, je isté, že by to významným spôsobom urýchlilo návrat do pôvodného stavu a posilnilo ekologickú funkciu daného územia, teda to, čo si každý z nás praje.
.
Uplatňovanie prísne bezzásahových režimov v človekom úplne zmenených a nepôvodných (ne)prírodných spoločenstvách je tragikomickým omylom rôznych paekológov, ktoré s doterajším ľudským poznaním a odborným prístupom nemajú absolútne nič spoločné.
Na podporu svojích argumentov používate čokoľvek, tak ako aj fotografiu ktorú si vložil, prečo neukážeš fotografiu zo spracovanej kalamity, kde by si nafotil na stovkách ha podobné zábery ? Je vidieť, že nemáš nijakú snahu o seriózny a nezávislý prístup
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Česť Tvojej práci, aceria, a vďaka za ďalšiu repre-vzorku anonymného lesníckeho argotu:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

áno

ja si tiež myslím, že vtáčiky ti idú podstatne lepšie, ono na druhej strane tvoja prezentácia je veľavravná a má dostatočnú vypovedaciu schopnosť s čím pracujú pavedci a aké dôkazy majú v rukách. Ja si myslím, že by si toho mohol dať ešte viac, Mr.Bean ma už fakt nebaví :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mňa keď nebaví Mr. Bean, dám si prof. Ing. Júliusa N., CSc. Odporúčam - jemu možno porozumieš aj zo 99%;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je vidieť,

že máš ľudí zaškatuľkovaných podľa svojich vlastných "kritérii". Ja nijako neprotestujem, škatuľkuj si koľko len chceš. Ja osobne Mr. Novotného, ktorému sa ty neodvážiš napísať ani len priezvisko samozrejme zo zištných dôvodov, absolútne nemusím, v tomto sa milý Janko šeredne mýliš, ale to je tvoj problém, to si ty vysporiadaj so svojím vlastným svedomím, ak by si si čírou náhodou nevedel poradiť kľudne zavolaj Miška Wiezika a keby ti ani on nepomohol, tak aj Jurka Lukáča. Určite ti pofúkajú tvoju boľavú vedeckú dušičku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

škatuľkovať ľudí,,, neodvážiť sa napísať,,, zo zištných dôvodov,,, pofúkať boľavú dušičku,,, nuž, ani u Mr. Novotného som nevidel toľko projekcie. (A nie je to projekcia lesných ciest, ale táto: http://sk.wikipedia.org/wiki/P...)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME