Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Drahé potraviny - výsledok spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ked nam nemci a poliaci dotuju zradlo zo svojich penazi tak co je na tom zle?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

...a oni nam akoze dotuju, bratummm?! :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

oni dotuju svoje,

a k nam dovazaju lacny odpad na ktorom este dobre zarobia a mozu zasa veselo dotovat. nam chybaju lokalne trhy s potravinami, ktore dzurinda diletantskym aplikovanim predvstupovych kapitol zlikvidoval.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dopadneme ako mexico!

Zle je na tom to, že dopadneme ako mexico! Mexico v prvej polovici 20 storočia žilo z farmárčenia uživilo seba, ale pozor, aj celé USA! Potom však nejaký prezident USA na kampaň zobral peniaze od USA farmárov, ktorým sľúbil, že dostanú dotáciu na mäso, na pšenicu na všetko! Výsledok je taký, že Mexico kľaklo, dnes predávajú drogy a nelegálne utekajú do USA! Amerika je odkázaná na dotácie! Stavy kráv ošípaných a sliepok sú tak predimenzované, že by boli schopný nakrmiť celý svet! Takže preto sú dotácie zvrátené! Deformujú zdravý trh!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kamarat zlaty, a ty si odkial spadol??

Nikdy som nepripisoval ziadnu vahu spravam o kokaine v SaS, no teraz im zacinam trocha verit, hlavne teda ohladom ich polnohospodarskej frakcie, pokial aj ostatni jej "members" su teda aspon trocha ako ty. Tolko blabolov, polopravd a ocividnych hluposti som pospletanych dokopy nevidel uz davno.

To o EU - ano, sice jej velkym problemom je sialene mnozstvo prikazov a nariadeni, ktore sa tykaju AJ polnohospodarstva. No v menovanom odvetvi je najhorsia prave politika dotacii, teda toho, co chces tak velmi podporovat aj ty!

My vsetci, co tu potime krv pod bicmi bruselskych papalasov :-), sa skladame na nasich (europskych) polnohospodarov. Platime im napriklad aj za to, ze v Taliansku pestuju ryzu aj v tych castiach krajiny, kde kedysi nanajvys sadili paradajky, ze inde rozoravaju aj raseliniska ci mocariska a ceresnickou na torte je platenie im za to, ze nerobia a nesadia nic, nechavaju polia ladom, sedia v krcme a nadavaju na vysku tych platieb.

Vies, co by bolo treba? Zrusit tie dotacie vsetkym a nie sa zasadzovat o to, aj aby nasi dostavali tolko, co dostavaju Francuzi, Nemci, alebo aki hotentoti. Vsak takto za chvilku Fini zavru Nokiu a vrhnu sa na pestovanie ananasov, specialne za polarnym kruhom a my im tu zabavku budeme financovat!Som dost vytoceny, ale teraz som si uvedomil, ze ty si sa mozno pomylil a nepatris do SaS, ale spravne tam malo byt uvedene namiesto toho HZDS. Ak je to tak, tak potom sorry, clanok si napisal pekne a pokracuj tak aj dalej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hovoríme o dvoch veciach

Ja hovorím o tom, že na jednom trhu nemôžu rovnocenne pôsobiť farmári s dotáciami 100 eur a 200 eur. To je samozrejme problém.
To, čo cheme je, aby v rámci nutného zla - dotácií boli spravodlivé podmienky pre všetkých. Jednou z možností je aj zrušenie dotácií, ale aká je pravdepodobnosť že sa tak stane?

Ochrana potravinových zdrojov je pritom vecou národných priorít väčšiny krajín - patria nemeckí, britskí či francúzski politici do HZDS? Ak áno, tak potom sorry...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pravdepodobnosť

zrušenia dotácií je rovnaká, ako pravdepodobnosť dorovnania.Poctivejšie by bolo presadzovať zrušenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dobre napisane,

ale na reakciach je vidiet ako lahko sa slovaci nechaju oblbovat mediami a ist sami proti sebe. Ked sa dotuje priemysel aby sa ziskalo par tisic pracovnych miest, vsetci kricia huraaa... ze dovazame nekvalitne potraviny a sme odpadovym kontajnerom eu, nevadi... ze zarastanie pasienkov naletovymi drevinami zacina byt uz ekologickym problemom nikoho nezaujima... ale ked sa spomenie podpora polnohospodarstvu, financna, legislativna, etc, co by znamenalo desattisice pracovnych miest, hned pocut fuuuj! a dristy o druzstvach.
Na Slovensku je fakt radost vladnut.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pracoval som v poľnohospodárskej

prvovýrobe od roku 1968.Do roku 1990 v tej pôvodne socialistickej a potom do r.2007 ako SHR.Takže si dovolím tvrdiť,že mám čo povedať k téme.Naše pôvodné socialistické polnohospodárstvo nebolo také skvelé ako tu niektorí tvrdia.Za všetko jeden príklad.Naše mlieko hodnotené ako 1. akosť bolo podľa západoeuropskych noriem už neštandart............A nebolo to len "o mlieku".Takže táto produkcia nebola pre nášho občana zárukou zdravia a dovolím si tvrdiť,že v kvalite by nebolo daľeko od tých dnes dovezených potravín. Inou kapitolou sú dotácie.Ich jednoznačnou chybou je,že vytváraju nerovnaké podmienky pre pestovateľov či chovateľov v celom EU.V zásade však boli pôvodne zavedené preto,aby pôdohospodári dokázali konkurovať lacným potravinám z dovozu - z menej rozvinutých krajín.Pravdou je ale aj to,že aj tam existuje dotovanie a tak napr.: vBrazílii sa oplatí klčovať pralesy a pestovať plodiny a aj keď je prepravná vzdialenosť veľká -aj tak sa to ešte pri dotáciách vyplatí.A to nehovorím o Ukrajine - ak sa tá prebudí a začne poriadne využívať svoje prírodné bohatstvo /pôdu/ tak to bude ešte ťažšie.Nezabúdajme daľej,že sme členmi WTO - teda sme v zóne voľného obchodu a len tak pre nič za nič nemôžeme postaviť colnú barieru.Zatiaľ ako jediné riešenie sa mi vidí /aj keď si nemyslím,že je to najlepšie/ vyrovnať platby /dotácie/všetkým pôdohospodárom v rámci EU,aby tu prestal platiť pricíp rovných a rovnejších.Žiaľ jeden minister tu jednoducho nepochodí.Možno ak by celá bývalá "východná europa" vzoprela a začala by tlačiť na vyrovnanie platieb /dotácií/ by sa situácia zlepšila .A po vyrovnaní by sa o niekoľko rokov mohlo začať uvažovať aj o postupnom /v celej EU/ znižovaní.Ale hneď nám hrozí prevalcovanie všetkých pôdohospodárov v celej EU lacnými potravinami -aj keď možno menej kvalitnými z rozvojových krajín i keď paradoxne ich občania možno trpia hladom.Nakoniec však treba povedať,že štát by mal dbať aj o to,aby sme ostali v zásade sebestačný a export využit len na predaj momentálnej nadprodukcie a na dovoz potravín,ktoré si nevieme dopestovať - pomaranče,citrony a pod.Pretože ak zlyhá poľnohospodárska prvovýroba a nebude ani od kial doviesť - bude neskoro plakať nad rozliatym mliekom.........
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pre poľnohospodársku výrobu

máme na Slovensku veľmi dobré podmienky. Pracujem v ňom celý život a mám 75 rokov. Za Prvej Slovenskej
republiky bolo Slovensko najlepšie zásobovanou krajinou v celej Európe a to nám ešte Maďari vzali kus
južného Slovenska s najúrodnejšou pôdou. Po druhej vojne sa dokázali roľníci pomerne rýchlo revitalizovať.
Potom prišiel komunizmus s jeho likvidáciou súkromného roľníctva a kolektivizáciou, čo bol smrteľný úder do života dedín i rodín. Mnoho roľníkov bolo žalarovaných, mučených, ba i zabitých. Prenasledované boli ešte aj ich deti.Mnohé rodiny boli násilne vysťahované do českého pohraničia so zákazom návratu na 25 rokov.
Roľníci dlho aj tak vzdorovali. Za mlieko sme dostávali 0,40 Kčs a v obchode stálo plnotučné 3,0 Kčs.
Zo 100 kg zemiakov 15 Kčs a v predaji bolo po 120 -150 Kčs, za 1 kg hovädzieho mäsa v živom 5,0 Kčs atď.
Boli sme načisto zbedačení, ale sme sa držali. Nechceli sme ísť do JRD. Hovorím"sme" preto, lebo mi otec
zomrel v mladom veku a ja som bol od 15 rokov súkromným roľníkom. Z rolníkov vtedy štát profitoval
7 -10 násobne, aj tak v r. 1953 zbankrotoval, keď bola mena peňazí. Viac ako 10 rokov sme takto
žili v nádeji, že príde prevrat a sprostá kolektivizácia zakape.Ďakujme zato ,že je to tak a bolo tak súdruhovi Gottwaldovi. V.Kopeckému. R.Barákovi. J.Ďurišovi, K.Bacílkovi, M.Čulenovi a tisícom funkcionárom na oblastných úrovniach, ktorí roľníkom vybíjali zuby, trhali za vlasy, kopali do nich atď.
Dnes ich zásluhou roľníkov nemáme. Na JRD a ŠM sa vytvorila trieda poľnohospodárskych robotníkov.
Z nich staršia generácia vymrela a vymiera a do maštalí a na pole nechce ísť nikto. Aj ja som SHR a darí
sa mi dobre i napriek veku, za čo Pánu Bohu ďakujem. Ibaže som sám v dedine a keď ma vidia ľudia
z dediny, tak sa mi buď smejú, alebo by sa radi pridali, ale priznajú sa, že už robiť na poli a so zvieratami nevedia. Stratili sme tri generácie roľníkov. V Poľsku sa skolektivizovať nedali a najmä po roku 1956
si išli svojou cestou. Dnes je tam vďaka súkromným roľníkom iná situácia ako u nás. Súkromný roľník
pracuje s láskou, slobodne a to je iné kafé ako poľnohospodársky robotník. U nás po roku 1990
sa našli nadšenci, ktorí pracujú ako SHR. Majú veľmi dobré výsledky, len je ich málo. Ani ja, ani mnohí
z nich nemáme za seba náhradu. Ba aj na veľkých poľn. podnikoch je problém s prac. silami, hoci je v obciach
nezamestnanosť. Tiež sa postupne vytrácajú z výroby menadžeri podnikov. Odchádzajú s vekom a mladých
niet. Treba začať veľmi razantne a žiaľ aj nepopulárne. Ale to je už iná kapitola.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ešteže mám veľkú záhradu

a aj miesto na prasačí chlievik sa tam nájde. V rámci ženinho príbuzenstva na dedine sa vraciame k systému výmenného obchodu v naturáliách.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kludne si mohol napisat, ze to bol ekonomicky hochstapler Miklos, ktoremu vypadlo z huby, ze "nevadi, ved dovezieme". Ten rozpredal co mohol a hlavne nevyhodne a pod cenu. Teraz prosika Deutsche telecom, aby Slovensku vyplatili podiel z dividend.
A slovenske polnohospodarstvo to je jedna velka tragedia, ale NEVADI - VED DOVEZIEME ....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

odlahcim

ze nas tato jeho hlaska nenapadla pri politikoch....sak dovezieme nech pokapu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no

ono to nie je take priamociare zapadne polnohospodarstvo je z velkej miery kompenzovane za reformy, pricom tieto sa netykaju vychodoeuropskeho... a co sa tyka cenotvorby to je tiez komplexnejsia vec
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Svätá pravda.

Hlavne že škrtací stroj smradičovského zlepenca Myk-Lož prvé čo zrušil, to bola zelená nafta pre plľnohospodárov a 6% DPH na predaj poľnohospodárskych produktov z dvora. Teraz sa divíme, že na slovenskom juhu nám na poliach rastie len burina. Čo na to madam transparentná premiérka Smradičbaba? Škoda, že poľnohospodári nedotiahli protestné akcie tak ďaleko, ako lekári.
Ale Myk-lož znížil deficit. Hurá. Budeme sa tešiť ako hlúpe teľce z kravína.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME