Sobota, 17. február, 2018 | Meniny má Miloslava

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Verejné obstarávanie - ďalšia zmätočná novela (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

nesúhlasím

osobne si myslím po pár skúsenostiach s verejným obstarávaním, že je potrebné, aby firma ktorá sa o zakázku uchádza splňala všetky podmienky stanovené zadávateľom (napr. k vášmu príkladu...firma ktorej chýbajú 2 zmaestnanci s požadovanými znalosťami ich predsa môže zamestnať na dobu určitú. firma ktorá nemá zdroje na výstavbu byt. domu nech sa o takúto zákazku neuchádza alebo nech sa zlúči s firmou ktorá tie zdroje má..resp, založia spoločnú dcéru)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja robím verejné obstarávanie

viac už viac ako 14 možno 15 rokov. Aj v súčasnosti ho robím denne !!!

Prepáčte že to tak napíšem, ale Váš súhlas alebo nesúhlas je úplne irelevantný, lebo to ako je možné preukazovať splnenie podmienok účasti pomocou inéhosubjektu vyplýva z rozsudkov Súdu EÚ a zo smerníc o verejnom obstarávaní,. Od okamihu nášho vstupu do EÚ sme sa zaviazali, že budeme rešpektovať právo EÚ. Zmenili sme si aj svoju Ústavu. Čiže to čo navrhuje je možné ale nemôžete nikoho nútiť aby to urobil. Ak ho nútite, porušujete právo EÚ. Tým, že to máme v zákone sa vystavujeme hrozne mastnej pokuty. A to je to najmenej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no a?

napísal som svoj názor, nikomu ho nenútim.
a to že je niečo iné v platnosti ako"zákon EU", to neberiem ako argument. aj v EU je veľa zákonov zlých, navyše sa dajú zmeniť časom, tak ich netreba brať ako sväté. (samozrejem je napr. v Nemecku veľa dobrých zákonov, najma protikorupčných)
ja mám skúsenosti s ver.obstarávaním z tej druhej strany, ako uchádzač, kedy aj keď sme splňali všetky podmienky, tak to vyhrala pár týždňov stará s.r.o.-čka bez skúseností, zdrojov a podobne...nakoniec aj tak bolo predražené reálne zhotovenie.
a k tej irevelantnosti...toto je predsa diskusia, tak načo sem píšete blogy, ak názory diskutujúcich sú vám irelevantné???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Váš názor je veľmi dôležitý

ja sa mu teším. Roky som bol na strane uchádzačov, bol som aj na strane kontroly a mám nemalé skúsenosti ako verejný obstarávateľ. To, že verejné obstarávaie ktorého ste sa zúčastnili bolo nakoniec predražené predsa nie je dôvod, aby sa porušoval zákon pri preukazovaní splnenia podmienok účasti (smernice). Problém s predražením znamená, že Vo resp. zmluva boli nastavené zle resp. niekto niečo nezvládol už vo fáze prípravy verejného obstarávania.

Tento blog som začal písať preto, aby som verejne identifikoval problémy vo verejnom obstarávaní. Náš zákon nepripúšťa, to čo ste napísali, aspoň nie vo fáze splnenia podmienok účasti. Preto je to právne irelevantné. Pri ukladaní pokuty alebo pri získavaní prostreidkov z eurofondov by také konanie malo fatálne následky.

Novela je problematická preto, lebo nerieši problém ktorý vznikol pri preukazovaní splnenia podmienok účasti cez iné subjekty. Novela tento problém zhoršuje a vystavuje nás riziku pokuty zo strany EÚ. Tú však ako jedna z "najbohatších krajín EÚ" môžeme ignorovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:)

Ak robis VO tak vies ze cele VO je uplne zbytocna aplikacia :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tak ako je dnes

nastavené to je to prebyrokratizované a nepraktické, odrhnuté od života ale dá sa to zmeniť :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Uz si len treba spomenut ako vyzeralo verejne hospodarenie pred tym, nez sa VO zaviedlo. Nic nie je idealne, ale vratit sa naspat do tych cias, to by teda vyzeralo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

máte na mysli za Márie Terézie :))

z googlu :))
V historii československé a české legislativy se poprvé oblast zadávání veřejných zakázek objevila v roce 1920, kdy bylo vydáno nařízení vlády Československé republiky č. 667/1920 Sb., o zadávání státních dodávek a prací (Zadávací řád). Nařízení se vztahovalo na dodávky zboží a prací, které zadávaly orgány státní správy a jimi spravované organizace, podniky a fondy. V letech 1922, 1923 a 1925 byly k uvedenému nařízení vydány prováděcí vyhlášky.

Tonariadenie som čítal a analyzoval je nádherné a myslím to vážne :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pani,
to slavne "verejne obstaravanie" je jedna kapitalna kravina,ktora do narabania s verejnymi financiami prinasa iba komplikacie a zmatok.
Dovolim si opatvne zopakovat svoj,praktickym zivotom a rokmi overeny,nazor:
Ak s verejnymi prostriedkami naklada zodpovedny clovek,nepotrebuje k tomu,aby ich vynakladal ucelne,takyto tupy a komplikovany zakon.
Ak s verejnymi prostriedkami pracuje nezodpovedny haj zel,ziadny zakon o verejnom obstaravani mu nezabrani v ich rozkradnuti.
Prikladov na to,ze mam pravdu,je neurekom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:))

čo dodať. akurát, že máte pravdu :). Akýkoľvek zákon sa dá porušiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Fajn, nemusime regulovat verejne obstaravanie zakonom o VO, potom ale vymyslite mechanizmus ako vopred vyselektovat tych bezuhonnych od potencialne korumpovatelnych, aby sa nestalo, ze o zakazke bude rozhodovat niekto kupitelny..(nemozem si pomoct ale v historii sa tento pokus nazyva honom na carodejnice)
PS: budem trocha osobny, to ze je zakon deravy a vy s Vasimi par skusenostami a obmedzenymi vedomostami netusite, ako tento problem vyriesit, este neznamena, ze problem je neriesitelny a zakon nie je mozne nastavit transparentne..
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME