Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako nevoliť poštou? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Transparentnosť nie je o tom, že je verejný zdrojový kód. Transparentnosť je o tom, že rozumieš procesom, ktoré vedú k určitému výsledku. A elektronické voľby tento predpoklad pre oprávnených voličov nespĺňajú.
Dokonca nie sú transparentné ani pre programátorov, pretože aj keď programátor rozumie samotnému jazyku, nemusí rozumieť kompiléru a nerozumie ostatnému SW a HW vybaveniu, na ktorom program bude bežať a ktorý celý ten stroj spája so zvyškom sveta.
V neposlednom rade, zverejnený zdrojový je tá menej dôležitá vec, pretože zverejnený zdrojový kód spravidla nič nepočíta (výnimkou môže byť html), dôležitá je jeho skompilovaná podoba neobohatená o extra bonusy.
S uvedeným súvisí aj problém prepočítateľnosti. Pri internetovom hlasovaní, ak počet z databázy voličov sedí s počtom z databázy hlasov, tak nemáš možnosť overiť, či jednotlivé hlasy boli skutočne spracované tak, ako mali byť.
To bol malinký rozdiel oproti súčasnej podobe volieb, kde na pochopenie stačí spôsobilosť na právne úkony a dve minúty a dôvod pre ktorý, za predpokladu zachovania právnej kontinuity, niečo také v Nemecku (a s ohľadom na príbuznosť ústavy možno ani v ČR) nikdy nebude.

Ku kupovaniu hlasov.
Za prvé, kupovanie voličov (aj keď mimo samotného procesu volieb) je jedným z pilierov všeobecnej demokracie.
Za druhé, kupovanie voličov by som neoznačil za problém bezpečnosti, pretože sa tak deje v súlade s vôľou kupovaného.
Za tretie, ak je kupovanie voličov negatívum klasických volieb, potom je negatívum aj hlasovanie cez internet. V tomto prípade si myslím, že klasické hlasovanie má lepšie predpoklady ak už nie na zabránenie kupovania hlasov tak aspoň na zabezpečenie toho, aby volič mal zabezpečenú tajnosť hlasovania bez ohľadu na to, či bol kúpený.

K elektronickému podpisu. Z toho, čo čítam, chápem tomu tak, že privátny kľúč sa nachádza v čipe a podpisujeme sa cez čítačku? Sorry, ale privátny kľúč, ktorý opustí môj počítač by som za privátny nepovažoval. Ešte by ma zaujímalo, kto ten kľúč v Estónsku vygeneruje a nahrá na ten čip... nejaká obdoba OR PZ? LOL.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

@transparentnost: poziadavka na otvorenost kodu a procesov idu ruka v ruke, to je jasne. Vzhladom na obmedzene technologicke znalosti vacsiny populacie je este dolezitejsi aspekt dovera verejnosti k instituciam, procesom a kontrolnym mechanizmom, ktore maju zarucit nespochybnitelnost vysledku. Bohuzial, ako pise Michal, tazko to dosiahneme v dnesnych goriloidnych casoch... Na druhej strane - o co doveryhodnejsi je dnesny proces?
Existuju riesenia, ktore pri elektronickych volbach dokazu obmedzit kupovanie hlasov, aj zabezpecit overitelnost nezmenenej podoby hlasu (teda ze do el. Urny dorazil taky hlas, aky chcel volic odoslat). Avsak opakujem: uspech je podmieneny kombinaciou max.transparentnosti a doveryhodnosti procesu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To je to, že dôvera nie je transparentnosť. Ak by som orgánom verejnej správy dôveroval, tak je transparentnosť nepotrebujem; veril by som, že rozhodli správne.
Dnešný proces je natoľko decentralizovaný, že možnosti ovplyvňovania v podstate začínajú a končia pri kupovaní voličov. Predsa len, v každej päťčlennej okrskovej komisii nájdeš viac ľudí, ako je celkový počet SW a HW profíkov v celej republike. A ako bonus, do tej komisie môže svojho človeka nominovať kandidujúca strana a na jej činnosť môže dohliadať ktokoľvek od medzinárodných pozorovateľov až po Fera z krčmy.
A ono, každá obhajoba internetového hlasovania v prípade bezpečnosti začína a končí pri volebnom servery, čo by som označil za tú menej zraniteľnú časť celého hlasovania (v prípade dôvery). Keď príde na počítače voličov, tak bezpečnosť aj transparentnosť sú aspoň o sto levelov nižšie. Veď v podstate 95% počítačov pripojených na internet sú netransparentné operačné systémy (počnúc Windowsamy, končiac Operou Mobile).

S tým kupovaním, no neviem. Keď na to príde, tak sa môže nariadiť, že volebný akt sa prevedie v Adamovom rúchu, žiadne volebné lístky si nebudeš môcť vyniesť. V prípade hlasovania cez internet niečo také nehrozí. Iba ak možnosť zmeniť svoj hlas, ale to sa dá poriešiť kúpením tesne pred koncom hlasovania.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1. Rovnakým spôsobom, ako sa dohliada na priebeh volieb vo volebných miestnostiach, sa dohľaduje elektronické hlasovanie, t.j. kandidáti politických strán, nezávislé inštitúcie, mimovládky a pod. Žiaden zásadný problém to nepredstavuje.

2. Nakoľko robím v brandži, nie je rozumné mať decentrálny systém na voľby, ale práve naopak centralizovaný systém, ktorý je pod kontrolou a je napríklad prístupný cez prehliadač, aby používateľ nemusel mať nič extra nainštalované, čo predstavuje oveľa väčšie riziko, ako web application delivery.

3. Ku kupovaniu hlasov: viď moj druhý comment.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

@ slobodný človek

1. Myslím, že najlepšie pre pochopenie elektronických / internetových volieb je chápanie súčasných "analógových" volieb, vrátane ich legislatívy, ideálne aj odsedenie si nejakej tej doby vo volebných komisiách. Internetové voľby sú primárne o elektronizácii existujúcich procesov. Samotný proces je podrobne popísaný v legislatíve. Krok po kroku, pre súčasné "analógové voľby". Stačí si pozrieť napr. Z. č. 333/2004 Z.z. o voľbách do NR SR, v znení z. č. 464/2005, 192/2007, 445/2008, nálezu ústavného súdu SR 126/2009 a z. č. 58/2010 Z.z.

2. Ako som uviedol v blogu, transparentnosť je jedna vec, druhou je nezávislý audit, napr. zahraničný, OECD, EÚ a pod. Estónci to tak urobili, aby dodali voľbám punc spoľahlivosti.

3. Počty hlasov a problém prepočítateľnosti: rovnako sa k tomu pristupuje dnes. Voliči sú vyškrtnutí komisiou z voličského zoznamu. Po otvorení urny sa spočítajú obálky, rozbalia sa, spočítajú sa hlasy, overuje sa počet hlasov vs. počet voličov zo zoznamu. To isté sa dá urobiť elektronicky.

4. Kupovanie hlasov - nebolo myslené volebné sľubovanie - bude výrazne sťažené. Napr. v Estónsku je preto možné elektronickú voľbu opakovať, t.j. volič môže pod nátlakom voliť nejako a následne do lehoty ukončenia volieb svoje rozhodnutie zmeniť, resp. zahlasovať "analógovo" a posledná voľba vždy rozhoduje. Tento mechanizmus apriori odradzuje od kupovania hlasov.

5. Kľúč musí vydať nejaká autorita, t.j. ty máš svoju časť kľúču, ktorá pasuje do zámky. Aj v súčasnosti Ti kľúč vydá autorita uznaná NBÚ. Aj klasický OP nie je tvoje domáce dielo, ale vydá ti ho OR PZ. Nie je v tom rozdiel.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho