Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Je v každom z nás skrytý rasizmus? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Souhlasim s posledni ...

... vetou: K+!
Uprimne priznavam, ze jsem pri prvnim podani ruky cernochovi citil neco podobne. Je to o zvyku. Ale proc to tak je? Ted narychlo uvazuju, ale napada me, ze to muze byt instinktivni. Clovek se vyhyba spinavym vecem. Pokud nekdo dosud komunikoval s lidmi stejne barvy pleti, je pro nej tmava ruka podvedome spinava. Podvedoma reakce. Uvedomi si fyzicky, ze existuji lide tmavsi barvy pleti, ale ze presto nejsou spinavi, neni tezke (a presne to vyplyva z tve posledni vety), ale vyzaduje to osobni skusenost a onen "prvni kontakt".

P.S. Kdyz jsme se kdysi vratili z peti tydnu v Africe, pripadali nam Evropane velmi bledi :).
 

 

Máte pravdu, že ten dojem tmavé=špinavé naozaj funguje.
V mojom prípade prvého stretu s černochom to však bola paradoxne viac tá ružová dlaň, čo vo mne vyvolala nepríjemný pocit, než ostatná čierna pokožka. Možno práve preto, že som nevedel, že černosi majú ružové dlane.
 
Hodnoť

 

nenajst v sebe chybu je asi najlahsia vec na svete ... v tom sme majstri, jedno na ktorej strane a preto ani tieto uvahy "u koho zdochla koza" nemaju prilis hlbku, su v podstate bezvyznamne pretoze riesia niekoho vinu a nie vinu samotnu ... teda nema to asi skoncit pri mea culpa, ale skor naopak, ze mea culpa bude zaciatok
 
Hodnoť

 

ja som nikdy nepocítila nutkanie utrieť si ruku keď som sa dotkla róma, černocha, eskimáka, ktovie prečo ale nemyslím si že ten kto má také nutkanie je zákonite rasista, má to proste zakódované prostredím, nie je to na obhajobu ale proste je to tak, problém vidím vo vzťahovačnosti, ak je niekto špinavý tak mi je šumafuk či je hoci aj hotentot tak sa ho nedotknem ledaže by umieral pred mojími očami, v tom prípade ide špina nabok, rasista je ten čo pokladá inú rasu za odpad a podľudí, rasista nie je ten čo poukazuje na kriminalitu a neprispôsobilosť lebo v tom prípade by existoval aj pozitívny rasismus-vyzdvihovanie a obhajovanie činov jednej rasy bez objektívneho spoločenského konsenzu
 

 

Pozitívny rasizmus, to je jeden z efektov americkej "rovnosti" a "spravodlivosti". Zvlášť vo filmárskom svete je už klišé, že sudca, šéf polície, či kongresman musí byť afroameričan (nie černoch - to je diskriminačné označenie).
 
Hodnoť

Ale to neplatí

len pre farbu pleti. Všetko, čo je iné, vyvoláva u mnohých (väčšiny ?) ľudí zmiešané, až odpudzujúce pocity. Či už ide o telesne, či duševne postihnutého, menšinovo orientovaného. Koľko ľudí otočí hlavu, keď vidí postihnutého človeka? Mne sa dávno stalo, že som stretla kolegyňu so svojím bratom. Predstavila nás a my sme si išli podať ruky. Keď som pozrela na podávanú ruku, uvidela som ruku s nevyvinutými prstami. Keďže som dovtedy nevidela nič podobné, bolo to pre mňa šokujúce. Ani neviem, ako som to ustála, ruku som mu podala a pevne verím, že nezbadal, čo sa vo mne dialo. Odvtedy sme si veľakrát podali ruku, ten pocit sa už nezopakoval. Určite by takéto postihnutie vo mne nevyvolalo žiadnu negatívnu emóciu, keby som sa od malička stretávala s takto postihnutým človekom.
Ešte k tomu nutkaniu utrieť/umyť si ruky: tak to ma teda nikdy nenutkalo, a to som si podala ruky s rôznymi rasami. Mne vadí, keď mi niekto podá ruku ako zdochnutú rybu - fuj! To už radšej nech mi stisne ruku tak, že to zabolí :-)
 

 

Ak sa niekedy stretneme "naživo", tak Vám ruku stisnem poriadne.
A vôbec mi nevadí, že ste luteránka a ja katolík ;-)
 
Hodnoť

 

veľmi zaujímavá úvaha, Marián. A myslím, že aj veľmi presná. ten odpor či problém s inakosťou je naozaj niečo ako inštinkt, nastupuje automaticky cez prvú signálnu sústavu ako reakcia na pach či neobvyklú situáciu, kde nepoznáme signály komunikácie, čo v nás vyvolá automaticky strach. problém je podla mna je, ak na základe tohto podnetu, neurobíme tú nadprácu a nepresunieme to do "druhej signálnej sústavy" teda tam kde sú myšlienky, súcit, ochota. mňa učili, že nie je problém, že máme predsudky, lebo tie má každý. problém je, ak máme MOC tieto predsudky uplatňovať voči iným ľuďom a robíme to bez uváženia. A tá moc môže byť kľudne iba medziľudská. vzťahová, že dáme najavo decku v triede že je iné, že ho nechceme, ale aj inštitucionálna, že ich nevezmeme do práce. no a potom si to už začneme zjednodušovať v myslení, že je to ich problém.

inak lyn, máš pravdu. aj pozitívne stereotypy (predsudky) existujú, už sme sa s kamošom smiali že všetci sme rasisti, iba ja som ten negatívny a ty tá pozitívna...

zaujímalo by ma Marián, ako by to bolo dopadlo, keby si nepoužil to slovo, že si rakšaj. To sú práve tie signály v komunikácii, ktoré zaberú, ale to musíš poznať tú "ich" kultúru, a to je jedno o akú skupinu ide, ja som obdobný pocit strachu zažila v čínskom "hypermarkete" kde nebolo nikoho, iba pár šikmookých predavačov a ja. pratala som sa odtial čím skorej. ak si tam v menšine, si v nevýhode. to isté zažívajú oni - a problém je, že my ak sme väčšina, môžeme sa vyhnúť podobným situáciám, ak nelezieme na územie menšiny, no ten, kto patrí k menšine, sa nemôže svojich "odlišujúcich znakov" vzdať, nezmení si farbu kože ani tú vôňu, a preto neustále zažíva ten stres, to odsúvanie, to že niekto iný sa pri kontakte s ním strasie a podobne. A Tiež vie, že niekto tú nadprácu urobil a iný o to nemá záujem.

ono tá rodina, ktorú si navštevoval, to určite z Teba pri všetkej dobrej voli cítila, že si zamrznutý, že ich "neberieš" a že sa musíš premáhať. Ty si mal čas to spracovať lebo si tam chodil dlhšie, a oni tiež mali čas, lebo si bol pre nich doležitý. ale mohlo sa aj stať, že by po prvej Tvojej návšteve ťa už viac nezavolali a povedali si že toho rasistického farára nechcú, čo si u nich nedá ani kávu ale vyhovára sa na iné povinnosti - to ľudia vycítia - a to by bolo zase zjednodušovanie na ich strane.

ja si myslím, že ked niekto poctivo popíše svoje pocity a zamýšľa sa nad tým, to je cesta ako tomu celému porozumieť. Vtip je v tom, že tí ľudia z menšiny nie sú povinní to chápať, ani nás počúvať, lebo oni sú v tej minimálne psychologickej nevýhode, tú prácu musíme urobiť my, napokon, robíme to pre seba, lebo sme tak lepšími ľudmi, aspoň si to myslím. automaticky sme na tom lepšie v tom, že tú psychologickú nevýhod nemáme. ano, poznáme to, ak sme v niečom iní ako "norma", to nám pomáha. no ak sa rozhodneme s tým nič nerobiť, sme súčasťou problému, nie riešenia.
 

 

Nemyslím, že by tá rodina to zo mňa cítila. Už mám s takýmito situáciami dostatočné skúsenosti, že sa viem premáhať. Starých ľudí navštevujem pravidelne, a bez ohľadu na rasu to u nich vyzerá a vonia všelijako. Ak človek žije sám a má problém už aj okno otvoriť, nedá sa tomu čudovať.
Čo sa týka tej kávy, nebola to len výhovorka. Bežne mám ten problém, že musím odmietať - či už z časových dôvodov, alebo aj preto, že ak za jedno doobedie navštívim aj ôsmych - a u každého by som si mal dať kávu alebo čaj, tak to by som asi musel používať pampersky ;-)
 
Hodnoť

Hmm-hm, zaujímavá analýza

subjektívnych pocitov. Len či to nebude u Teba nejaká aj "pilátska" fóbia z umývania rúk:). Hm, aj káva je čierna. Ozaj a ako Ti chutí káva, či čaj od mongoloidnej rasy?
 

 

Mongoloidnú rasu nepoznám. Káva mi chutí najmä v spoločnosti dobrých ľudí. (Sám si varím len výnimočne.) A dávam si do nej mlieko alebo smotanu, tak som asi rasista?
Čo sa týka umývania rúk, nemám takúto fóbiu. Ale keďže ako kňaz rozdávam sväté prijímanie, tak ha hygiene rúk si dávam naozaj záležať.
 
Hodnoť

Ano

kazdy z nas ma urcite rasove predsudky, ci skor urcitu nedoveru k "inym" ludom ci už ide o telesne, či duševne postihnutého, menšinovo orientovaného..
myslim ze je to geneticky zakodovane v cloveku a nie je to nic zle.. ide o urcity obranny pud, neverit niekomu kto nepatri do mojho knena :-)
 
Hodnoť

 

za prirodzenosť sa netreba hanbiť hlavne ak sa vedome vzpierame svojim predsudkom a fóbiam.

Genetické zakódovanie odporu pred inakosťou v zmysle rasy? Asi je to zložitejšie. Napríklad je lepšie zobrať si partnera z iného kmeňa aby sme nemali geneticky zaťažené potomstvo .... Je napríklad zaujímavé že ak sa v minulosti rody a kmene vymedzovali, ich panovníci si brali za manželky na potvrdenie spojenectva ženy mnohokrát aj z cudzieho etnika. Biblia spomína nevhodnosť príbuzenských partnerstiev, teda logicky by sa to dalo chápať aj tak že "čím ďalej, tým lepšie.".

Mňa osobne inakosť odmala skôr priťahovala. Vraví sa že sme často takí ako nás vychovali a ja som už ako malý chlapec bránil slovne cigánov ako rodičia na nich nadávali. Mal som rád Karla Maya a tak som túžil byť indián! V lete som sa dlho opaľoval a hľadal v sebe ázijské črty.:-) Neskôr keď som čítal Marca Pola, chcel som byť Číňan.:-) A potom aj Ind, Žid a pod .... No pravda takého černocha som nenašiel v ktorom by som mal vzor.:-)

Kedysi som tvrdil že cigánsky problém sa vyrieši čiastočnou asimiláciou, zmiešanými manželstvami, ale zo je asi utópia, resp. tak rýchlo to nepôjde ....
 

 

S tou aplikáciou Biblie to nie je také jednoznačné. Závisí od obdobia a situácie.
Panovnícke rodiny brať za príklad nie je šťastné. V staroveku boli "kráľovské manželky" v podstate veľvyslankyne okolitých kráľovstiev.
Napr. Šalamún mal 700 kráľovských manželiek, ako často sa dokázal každej z nich manželsky venovať? Ich úlohou ani nebolo splodiť následníka trónu.
Boli obdobia, keď syn Izraelitu a cudzinky sa považoval za menej hodného - napr. sudca Jefte.
A v dobe patriarchov je to úplne evidentné: Abrahám sa stará, aby si Izák nevzal cudzinku, ale sesternicu. Podobne Izák dohovára Jakubovi, aby si nevzal cudzinku, ale sesternicu. Ezau si vzal kanaánsku ženu, a keď videl, že sa to otcovi nepáči, vzal si ešte ženy z Izmaelovho potomstva - sesternice.
 
Hodnoť

Marian,

ešte šťastie, že si nebol pozvaný do Bieleho domu a nemusel si podať ruku s Obamom:))
Ale ináč si to napísal tak fajn od srdca:)
 

 

V tom čase bol v Bielom dome tuším Jimmy Carter. Ale ruku by som si podal rovnako rán s ním, ako aj s Obamom. Hlavne, ak sú to čestní ľudia. (Aspoň dúfam.)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Vladimír Bednár: Poľské F-35 budú lacnejšie ako naše F-16 3 847
 2. Rastislav Čurma: Pelegrini ako neschopný manažér, ale o to lepší herec 3 217
 3. Jozef Sitko: V Markíze Čaputová nechtiac sklamala 2 216
 4. Pavel Weiss: Ako pomôcť zvládnuť obyvateľom prudký nárast cien bytov? 1 557
 5. Stanislav Martinčko: Už se perou!!! Schopný Pellegrini a neschopný župan Lunter!! 1 460
 6. Jozef Šátek: Čo je podozrivé z videonahrávky stretnutia D. Trnku a J. Počiatka? 998
 7. Michal Drábik: Ahoj Babi 845
 8. Peter Cmorej: Šesť spôsobov ako táto vláda okradla dôchodcov a mladé rodiny, o ktorých ste netušili 827
 9. Adriana Karpinska: Medzi lovcami lebiek v Nagalande 798
 10. Ján Serbák: Ľadové sochy na Hrebienku 765

Rebríčky článkov


 1. Jozef Rybár: /11./ Milí nevoliči
 2. Jozef Rybár: /12./ Milí NEVOLIČI
 3. Lucia Kvapilová: Zlata Kušnírová: Moje deti....
 4. Maroš Matej: Som extrémista?
 5. Jano Tkáč: Politika v kostole, či kostol v politike? Hlavná dilema kresťanského politika
 6. Víťazoslav Würschner: KAŽDÉ ZLO JE NA NIEČO DOBRÉ
 7. Martin Zibrin: Sebadôvera ako kľúč od trezoru s našim potenciálom
 8. Valéria Dobronivská: O voľbách 2020
 9. Štefan Vidlár: V Peťerburgu
 10. Milan Lacúch: Relativita hodnôt ľudských

 1. Košičanku hospitalizovali, prišla z problémovej oblasti v Číne
 2. Znalci potvrdili antedatovanie zmeniek a chyby pri účtovaní (minúta po minúte)
 3. Danko Zsuzsovú zapieral, jej telefón ale potvrdzuje dlhý vzťah
 4. Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu
 5. Pre súboj s Kočnerom mu zaistili luxusný športiak. Späť ho má po rokoch
 6. Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku
 7. Legenda NBA Kobe Bryant tragicky zahynul pri páde vrtuľníka, na palube bola aj jeho dcéra
 8. Jednotka OĽaNO Mária Šofranko sa stiahla z kampane, zrejme sa už nevráti
 9. Kotleba in, Kiska von
 10. NAKA zadržala riaditeľa popradskej nemocnice

 1. Exkluzívne zábery vily smeráka Počiatka
 2. Obvinenie Trnku zrušili: Obvinenie Kisku trvá ako súčasť volebnej kampane Smeru
 3. Utajení ľudia zo Smeru idú opäť drancovať štát: Prečo nie je Trnka a Počiatek v base?
 4. Na trestnej lavici sedí Kočner, hráč 2.ligy... a 1.liga nehrala?
 5. Čaputová si navliekla volebné tričko PS, poškodila Kisku a nahrala na smeč Ficovi
 6. Dividendy oligarchu Brhela: Dostal viac ako Vianočný príspevok pre všetkých dôchodcov
 7. Kiska: Existuje Os zla z minulosti, tvoria ju Kočner, Bödör, Gašpar, Kaliňák, Fico
 8. Smer alobalové Slovensko: Keď je Kočner v hrsti, no Zoro na streche
 9. Komentár Daga Daniša: Prezidentka vstúpila do kampane. Úderom na Kisku
 10. Jozef Vajda: Film Sviňa by mali vidieť všetci, ktorí plánujú ísť voliť

Už ste čítali?