Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Možno neskoro, ale predsa ! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo so ja utiekol?

Nuž môže sa stať, že niekto, kto skončil s červeným diplomom a rozhodol sa stať učiteľom na univerzite, pretože ho to baví a chce sa s mladými ľuďmi delieť o vedomosti a poznanie, nemá strechu nad hlavou, nemá čo poriadne do úst a je vytlačený na okraj spoločnosti. Ideály a láska prechádzajú cez žalúdok. Nejde o to, že by som chcel byť milionárom, ale ide o to, že chcem mať spolu so svojom rodinou dôstojný život. K tomu netreba veľa.

Na Slovensku sme si vybrali zo všetkého to najhoršie. Vzali sme si to najhoršie z kapitalizmu v štýle divokého západu, keď ideálmi a idolmi spoločnosti sú zlodeji a hochštapleri bez škrupúl, ktorí si chcú nahrabať maximum cez chrbty svojich spoluobčanov - a len tak vznikla naša "smotánka" (nejak nám skysla). Ponechali sme si divné morálne (lepšie povedané nemorálne) prežitky socializmu, keď papalášom je dovolené všetko môžu si dosadiť na lukratívne miesta nekompetentných kamošov, všetko ide dole vodou a komparzisti môžu leň držať hub*. Cez stáročia sme si priniesli zápecníctvo, alkoholizmus, farizejstvo vidieckeho patriarchátu (pravda a láska je utláčaná pretvárkou a sebectvom), závisť a podlizovanie.

Kvalita života na Slovensku nekopíruje trendy rozvinutého sveta. Nechápte ma zle, ak hovorím o kvalite života, nemyslím tým len materiálnu stránku. Materiálna stránka je dôležitá, ale len ako prostredok na dosiahnutie dôležitejších cieľov. Spokoný človek môže byť aj s málom, má s tým menej starostí. Musí sa ale cítiť ako platný člen spoločnosti a nie ako nechcený vrvrheľ na jej okraji. Musí mať dojem, že jeho potreby berú "tí hore" do úvahy. Skrátka musí žiť dôstojne. Keď ľudia v Tunisku, Egypte, Thajsku či inde vyšli do ulíc, nešlo o to, kto bude vládnuť, nešlo o to, že chcú sa dostať sami do politiky, nešlo o to, že všetci chcú byť milionármi. Išlo len o to, že ich život sa stal neznesiteľný, že sa cítili ako otroci vo vlastnom štáte.

Takže v provom rade, slovákom, ktorí sa chcú vysťahovať, chýba právo, spravodlivosť a demokracia. A to obyčajní ľudia nezvládnu, keď ich lídri im kašlú na hlavu. Demokracia nespočíva vo voľbách. A už vonkoncom demokracia nie je zlúčiteľná s voľbami typu "the winner takes it all". Demokracia je o zdieľaní moci. Demokracia je o vládnutí takým spôsobom, že potreby a záujmy všetkých sú brané do úvahy. Ak to chceme dosiahnuť, musíme sa ešte veľa naučiť. Nuž a tým, ktorí odchádzajú, sa zdá, že process učenie akosi stagnuje.

Je jednoznačné, že sa nemôžu vysťahovať všetci slováci. Ale zas na druhej strane, ani všetci slováci na to nemajú dôvod, niektorí si žijú ako prasce v žite. Je to ako v tom prísloví: "Sýty hladnému neverí". Odchádzajú teda tí, ktorí si veria, že majú schopnosti sa uživiť v zahraničí lepšie ako na Slovensku a ktorí sú so svojim životom na Slovensku nespokojní. Je to vcelku prirodzené sťahovanie ľudstva a jeho premiešavanie. Je to do istej miery zdravé.

Kedysi sa súdruhovia z ústredného kúrenia krivo pozerali na každého "emigranta" ako na zradcu. Proti emigrantom sa viedla propaganda, mali sme pre nich a ich rodiny celý rad represívnych opatrení. Žiaľ stále sa mnohí pozerajú na svojich spoluobčanov bojujúcich o svoj životný priestor v zahraničí, aj keď ústredné kúrenie (výbor) neexistuje, alebo aspoň nemá žiadnu moc. Takže ak chcem niečo zlepšiť, začnime odtiaľ. Doprajme ľuďom voľnosť pohybu, slobodu.

Áno, ten, kto sa vysťahuje bude vždy len cudzincom. Treba si na to zvyknúť, je to prirodzené. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sa to dá vydržať. Čo sa ale nedá vydržať je byť cuczincom vo vlastnom štáte.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo som ja utiekol?

Napríklad aj pre to, že ani za 100 rokov sa situácia nezlepší a ja na to nemám ani najmenší vplyv. Mohol by som čas od času strácať čas voľbami, ale ani na tých nezáleží, lebo ktokoľvek vyhrá, vždy sa správa rovnako - ako papaláš. Je demagógiou hovoriť o "utekaní" a "zodpovednosti" a o tom ako my máme zlepšiť Slovensko. HA HA HA. To sú názory tých, ktorým odchádzajú otroci preč. Slovensko je zakliate, odolné voči akýmkoľvek snahám o zmenu k lepšiemu.

Na čo máme byť hrdí na toto:

http://www.pluska.sk/plus-7-dn...

???????????????????????????
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME