Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Do urny či rovno do koša? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Naivné

Maroš, nerád to hovorím, ale text samotnej sťažnosi pre ktorú zbieraš 10 percent podpisov je naivný, keď by už nie kvôli inému, tak záverečnej požiadavke na Ústavný súd na nález : "Voľby do Národnej rady vyhlásené na 10. marca 2012 sú neplatné".
Nie kvôli tomu, že ti tam vypadlo úplné označenie Národnej rady.
Dajme tomu, že by ústavný súd vydal navrhovaný nález. Súčasný parlament je už nefunkčný. Akurát predseda parlamentu by možno mohol vypísať nové voľby. Ale zase len podľa súčasne platného zákona. Voči tým novým voľbám podľa toho istého zákona by už pominuli dôvody na ich neplatnosť?
Tiež patrím medzi tých, čo nesúhlasia so súčasným partokratickým volebným systémom. A podporujem názory na jeho zmenu. Tú tvoju súčasnú iniciatívu však nemôžem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veľmi dobré pripomienky. Našťastie, ak by Ústavný súd náhodou túto sťažnosť prijal, tak by sa konalo ústne pojednávanie, kde je možné návrh ďalej doplniť a vysvetliť.

Otázka toho, ako by sa volilo, ak by Ústavný súd vyhovel sťažnosti je naopak celkom jasná: jednoducho vrátili by sme sa k zákonnému stavu z roku 1971 a volili v 150 obvodoch väčšinovo a dvojkolovo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

p. Ivanič

Článok dobrý a pravdivý, ale meliete už pomeltú slamu. Chcem Vás len upozorniť, že máte preklep v texte "O mne".
Chcel som Vám to poslať priamo na Váš mail, ale systém to nepustil, pretože som neopísal obrázky, ktoré som, ak nie som slepý, nevidel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujm--opravené. Ozaj, aj na mojom Chrome sa tie obrázky občas neukazujú--napíšem adminom, nech sa na to pozrú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vážený pán neviem kde ste nabrali takú vec že zákon núti komisiu neprihliadať na na hlasy občanov, ktorých strany nezískali potrebné percento hlasov na vstup do parlamentu. Na všetky hlasy sa prihliada. To čoé ste napísali vôbec nemá logiku a zjavne volebnému zákonu vôbec nerozumiete. Ja som bol vo volebnej komisií už pri x volbách a budem aj teraz, a viem že vždy sa na všetky platné odovzdané hlasy prihliadalo! Každý jeden platný odovzdaný hlas sa do zápisnice zapísal, a je jedno či parlamentnej alebo inej strany. Trocha porozmýšlajte nad tým čo ste napísali a zistíte že to vôbec nemá logiku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tieto hlasy sa síce spočítaju, ale potom podľa paragrafu 42(3) volebného zákona "pri ďalšom zisťovaní volebných výsledkov a prideľovaní mandátov na politické strany a koalície podľa odseku 2 a hlasy pre ne odovzdané Ústredná volebná komisia neprihliada."

Inými slovami, tie hlasi sa spočítajú, ale hneď idú rovno do koša.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A ospravedlňujem sa za hrúbku... hanba mi!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pre mm20 a Maroša

Na doplnenie k odpovedi, od mmarosa pre mm20.
Také vypuklejšie vysvetlenie, aj keď možno zbytočné. Bol by som však nerád, keby som tým niekoho urazil.
Predstavme si situáciu, že 5 percentnú hranicu by prekročili len dve strany. Nech by získali napríklad po 6 percent.
Do parlamentu by sa dostali len tieto dve strany, napriek tomu, že by to bolo proti mienke 90 percent voličov. Ak volebný zákon takéto niečo pripúšťa, tak by ho bolo treba zmeniť možno v tom zmysle, aby sa hranica znižovala povedzme o pol percenta. Tak dlho, kým by strany, ktoré by sa dostali do parlamentu nedosiahli povedzme, že 60 percent. A iba potom by sa na ostatné nebral ohľad.
Ako kuriozitu uvedem aj to, že ak by v minulých voľbách boli všetci voliči volili Kapurkovú veselú, ktorá mala len jedného kandidáta, bol by do parlamentu zvolil len jeden poslanec. To však komentovať nechcem.
Pri kúžkovaní dochádza tiež k nerovnosti. Ak je silná strana, tak možno na prekrúžkovanie treba 1000 hlasov. Ale ak je strana slabá, tam môže stačiť povedzme 500 hlasov. Výsledok, kandidát silnej strany s 900 hlasmi sa do parlamentu nedostane, ale ten s 500 áno. Teda ten, koho priamo volilo 900 hlasov nie, ale ten s 500 hlasmi áno.
A do tretice. Podľa ústavy máme voliť priamo poslancov. Avšak tým, že sa môže aj nekrúžkovať, už sa nevolia priamo poslanci. Je to akoby môj výber niekoho, ktorý už namiesto mňa niekoho zvolil a ja to len dodatočne odobrujem. V tom prípade teda nekoná žiadna priama voľba.

====
Maroš, na moju otázku, čo by sa stalo, ak by ústavný súd zrušil voľby, odpovedáš, že by sa volilo podľa minulého zákona. Naozaj? V návrhu nálezu nemáš, aby sa do vrátilo do stavu z roku 1971. Ale tam bol asi preklep, však?
Ale povedzme, že si mal na mysli predošlé znenie zákona. Stačilo by na to naozaj len taký nález ako navrhuješ a automaticky sa to posúva na predošlý stav?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím s uvedeným.

K druhej otázke: pôvodne som to v nárhu nálezu mal, ale potom som si všimol, že keby Ústavný súd rozhodol o nesúlade časti volebného zákona s Ústavou, tak by tá časť zákona stratila účinnosť (a neskôr platnosť) automaticky podľa článku 125 Ústavy a vrátili by sme sa teda k zákonnému stavu z roku 1971.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME