Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Občania môžu požiadať Ústavný súd o posúdenie ústavnosti volieb (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Maros

usilie kohokolvek zmenit sucasne dianie u nas je chvalyhodne....ale Ty uvazujes v mantineloch sucasnej "pravnej" situacie u nas kedy plati aj nejaka naozaj uz pochybna a nedemokraticka ustava a snazis sa ist v jej medziach...pri tych cojaviem 10 percentach stazovatelov na US. Ved aj US v sucasnej podobe je kruty vymysel tych co nas tu neustale okradaju a podporovatel diania oligarchie u nas. Tu pomoze asi len obcianska neposlusnost a nova revolucia, ktora vyhadze vsetkych starousadlikov z koryt a nastoli uplne nove pomery. A volby to nemaju sancu zmenit bohuzial
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zbežne som sa na to pozrel

a zdá sa mi, že "otcovia ústavy" nám pripravili aj v tejto veci značne nepresné formulácie.
Ústavný súd by mal rozhodnuť, či súčasný volebný zákon umožňuje občanom (skutočne) slobodnú voľbu svojich zástupcov v zmysle článku 30, odsek 1 Ústavy SR, ale tiež je potrebný výklad, či je naše volebné právo (skutočne) priame v zmysle odseku 3.

(1) Občania majú právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou svojich
zástupcov.
(3) Volebné právo je všeobecné, rovné a priame a vykonáva sa tajným hlasovaním. Podmienky výkonu volebného práva ustanoví zákon.

Nemala by to teda byť skôr žiadosť, aby Ústavný súd rozhodol o súlade zákona o voľbách s Ústavou, ako sťažnosť na protiústavnosť volieb?

Na záver vyjadrujem svoju obavu, že "presvedčiť" slovenských voličov, aby porozmýšľali a zaujali stanovisko k výkladu Ústavy a zmobilizovať 436 tisíc z nich, aby podporili podanie na Ústavný súd je (v tejto dobe) ťažko splniteľná úloha.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nejde mi to

po tom, co mi prisiel e-mail, tak som klikla pre potvrdenie - hlasi mi runtime error
tak som hodila ten druhy link do prehliadaca a zase to iste - runtime error
co mam robit? :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prežažený server--ospravedlňujem sa. Už som ho reštartoval a za päť minút by malo byť všetko v poriadku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Už by to malo fungovať. Ešte raz sa ospravedlňujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ešte by som doplnil k dôvodom sťažnosti, že samotné vyhlásenie predčasných volieb ústavným zákonom je pochybné, hovoril o tom napr. Drgonec. Asi ide o to, že parlament jednoducho nemá takú právomoc, meniť dĺžku volebného obdobia. Lebo čo keby prijali ústavný zákon, že ďalšie voľby budú 1.1.2100 ?

Ale nevidím veľkú šancu na úspech tohto podania, ani keby sa nazbieralo tých 400 tis. podpisov. Lebo občania jednoducho nemôžu dať podanie na Ústavný súd pre protiústavný zákon. (Alebo sa dá využiť článok 144, ods. 2 Ústavy, a Ústavný súd môže dať návrh na začatie konania na Ústavný súd? :)) Možno by ste mohli podporiť môj nápad:
http://3veci.sme.sk/Podanie-ob...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME