Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zháňate peniaze na podnikanie? Staňte sa nezamestnaným. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

hmmm

nič nie je len čierne alebo len biele. Trochu menej nasrdenosti by to chcelo:-) Živnostníčiť v tomto štáte nie je prechádzka ružovým sadom a preto by som nehádzala všetkých do jedného vreca. Inak doporučila by som každému štátnemu zamestnancovi, aby si skúsenosť živnostníka aspoň na chvíľu vyskúšal na vlastnej koži.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ono aj ta nasrdenost neplynie podla blogu z toho, ze je to zly napad ci myslienka,alebo ze nieco zo zivnostnikmi nie je v poriadku, ale skor z toho, ze je to uplne lahko zneuzitelne..totiz tie peniaze su urcene na to, aby boli ludia aktivni aby sa snazili sami vytvarat pracovne miesta, ale pokial nikto nikdy neskontroluje ci sa to naozaj udialo, a ci sa tie peniaze naozaj minuli na to na co mali, tak je to fakt nonsens a prave poctivych zivnostnikov by to malo stvat..preco nejaky spekulant ma pravo na to iste ako clovek, ktory naozaj ide vytvarat hodnoty...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

zbytocna administrativa, ktora bude nakoniec drahsia ako "usetrene" peniaze z kontroly.

Ja by som dal puasalne tych 2.5-4. Ci to minu na reklamu, stroj, kurz, pocitac pre deti, krwy je nakoniec jedno.
Ked to prezeniem ak mam 2,5k € svojich a dostanem 2,5k €, tak za doatciu kupim stroj a mozem svojich 2,5 k € oplieskat na krwy, bez dotacie by som nemohol.

Vyzadoval by som skor jednoducho meratelny vysledok. Napr. tie 2 roky je celkom dobre, plus nezabudat, ze ak sa nieco nezmenilo "skrachovany zivnostnik" podporu v nezamestanosti nedostava, takze ak to po 2 rokoch zavesi na klinec ziadna vyhra.

Tu vlastne stat na seba prebera cast podnikatelskeho rizika. Rovnako ako ked financuje "inkubatory a priemyselne parky" pre obce, kde nemusi prist ani noha.

Tot mi skor pride ako umele a zbytocne a NEEFEKTIVNE zvysovanie agendy pre uradnika.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja som v zasade za minimalne dotacie a prerozdelenie.

Takto moj nazor: Co sa tyka tohto prispevku na podnikanie. Je to ako v tej mudrosti, ze ked je niekto hladny, treba ho naucit chytat ryby a nie davat mu rybu na stol.

Nezabudaj, ze predsa len ten zivnostnik, nejake odvody dalsi 2. povinny rok zaplati. V lepsom pripade aj dane a predavky. Zaroven mu stat neplati prispevok v nezamestnanosti a nemusi za neho platit odvody. Pricom je nejaka sanca, ze sa aj rozbehne a po 2 rokoch neskonci.

Isto lepsie ako vyplacat dlhodobu podporu, za to "ze sedi doma"

Aj tak sa ludom, co to beru cudujem, zivnostnicit, nie je ziadna slast, je to tvrda makacka a vysoke riziko. Za to tych 2.5-4k € nestoji). Kazdemu, co sa ma na to pytal a chcel zacat podnikat som to vyuzit neodporucal.

Totiz:
- ak sa mu to rozbehne - potom to nepotrebuje
- ak sa mu to nerozbehne - potom ma pruser

Podnikal som od 1997 -2000 ako szco, potom som to predal a znovu od 2003-doteraz ako sro. Rovnako moja manzelka po rodicovskej nemala kam nastupit, tak sa rozhodla podnikat. Ziaden prispevok sme ale nebrali, byt szco som jej zakazal.
Najprv podnikala na moju firmu a kedze sa jej to po 3 mesiacoch rozbehlo zriadila sa jej samostatna s.r.o.. Len dodam, ze vdaka tomuto podnikaniu je stat bohatsi o cca 2000€ na DPH, DPPO za 2011 nemame este uzavretu).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1. Sused zobral tento prispevok pred rokom a teraz zamestnava 3 ludi. Na vytvorenie tychto prac. miest vsak nedostal od statu ani cent a nieto este desiatky tisic eur ako Samsung, ci automobilky a k tomu danove prazdniny...
2. Dalsia otazka je, kolko vlastne stat usetri, ked vyradi takehoto cloveka z evidencie nezamestnanych a nemusi za neho platit odvody.
3. Zivnostnik si za tie peniaze musi kupit dohodnute veci, z ktorych sa 20% v podobe DPH vrati naspat statu.
4. Za zalozenie zivnosti sa platia poplatky statu.
5. Znizenim poctu nezamestnanych sa zlepsuju statistiky nezamestnanosti.
6. Zaujimalo by ma, ci si aktivna pracovnicka na urade prace alebo urobis iba 1x mesacne zapis, ze nezamestnany sa dostavil, sucho sa opytas, ci si nieco hlada a cakas na koniec prac. doby a na konci mesiaca zoberies plat, na ktory sa ti skladame z nasich dani alebo si uz dala par navrhov vedeniu, ze by ste mali aktivne obiehat zamestnavatelov a dohadovat im vyhodne podmienky, ak zamestnaju niekoho evidovaneho na urade prace...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zaujimave

ked som bol registrovany prave v BA a ziadal tento prispevok, tak mi trvdili ze nie je termin na kurz, ktory treba povinne absolvovat (ze bude o cca pol roka, rok). Pritom mi bolo doporucene, aby som to absolvoval u externej spolocnosti (za peniaze samozrejme). Takze asi takto to funguje, z toho treba odratat vypalne za kurz, inak sa k tomu nie je mozne prakticky dostat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

v konečnom dôsledku časť penazi ide na spotrebu SZČO ale väčšia časť ide na zdravotne poistenie a samozrejme v druhom roku podnikania aj na socialnu poistovnu, čiže odvody predstavuju za dva roky cca 2500.- eur , takže v skutočnosti štat eurofondove peniaze prostrednictvom SZCO prispevkov preperie na spotrebu dôchodkov a dokonca aj z tychto penazi si tvoria zisk zdravotne popistovne .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďalších päťsto kriminálnikov?

Otázka sa dá postaviť aj opačne: "Chcete prácu? Nemáme, zháňajte si sám/sama (práce v Bratislave je dosť - píše autorka v inom článku). Chcete rekvalifikačný kurz, ktorý by vám mohol pomôcť na trhu práce? Jediný, čo máme (pre Vás?!), je kurz pre začínajúcich podnikateľov. .... a tak napríklad jedna konkrétna pani, ktorá má problémy na pracovnom trhu, si vhodný rekvalifikačný kurz zaplatila sama. Peniaze si musela požičať, je po materskej dovolenke. Pôžičku bude splácať , pretože budúca práca je slabo honorovaná. Kurz pre začínajúcich podnikateľov odmietla, lebo na podnikanie jednoducho "nemá bunky". Dá sa to pochopiť???? Človek skúsený, od praxe - nemusí to byť ani odborník/špecialista - to chápe.
Koľko rekvalifikačných kurzov máte práve rozbehnutých vo veľkej Bratislave? Koľko nezamestnaných čaká na zaradenie do rekvalifikačného kurzu? - s výnimkou kurzu pre začínajúcich podnikateľov???! Čas im plynie inak, než úradníkom. Zvlášť tým, čo držia v ruke rozhodnutie ó zamietnutí akejkoľvek finančnej pomoci, dávky v HM, atď. Koľko je takých vo veľkej Bratislave?

K príspevku - malé počty:
"V roku 2011 náš úrad začínajúcim bratislavským podnikateľom vyplatil 1.290.034,32 eur." = cca 500 osôb (príspevok v roku 2011 činil cca 2.500 - 2575 eur). Štát za nich prestal vyplácať odvody na zdravotné poistenie a táto osoba prestáva byť nákladovou položkou štátu, ÚPSVaR SR. Minimálne po dobu troch rokov nemá nárok na žiadnu pomoc od štátu v súvislosti s prípadným krachom, nezamestnanosťou. Podnikanie je riziko, obzvlášť u začínajúcich živnostníkov, nehovoriac o dopadoch krízy na trh ako taký!
Osoba vstupujúva na podnikateľský trh musí uhradiť príslušné poplatky (odpis z RT, minim. 2x ŽR, špecifické - za zaujatie verejného priestranstva, atď), má rôzne vstupné náklady, ktoré sa neraz preddavkujú (nájom, médiá...), zariaďuje priestor, nakupuje tovar, pomôcky, od 8.dňa nasl.mesiaca začína platiť poistné do zdravotnej poisťovne. Aj keby nemala žiadne výlohy, okrem vstupných poplatkov a odvodov, čo je nezmysel, za dva roky zaplatí: na zdravotné poistenie 24x 47,58 = 114,20 eur, odložiť si musí na sociálne poistenie 12x min. 119,45 = 1433,40 eur. Spolu je to len na poistnom 1 547,60 eur. Zostatok: cca 1 000 eur. O ten ide? Kto podniká, vie, že bez réžie to nejde, ale dajme tomu .....
Ak by táto osoba zostala v evidencii ÚP, a boli by jej po dobu dvoch rokov priznané dávky v hmotnej núdzi - len základná dávka a príspevok na zdravotnícku starostlivosť by činili náklad štátu v objeme 24x 62,50 = 1 500,- eur.

A k tomu, že "Dávka je nároková - úrad sa sám od seba nesmie rozhodnúť komu áno, komu nie - môže len pri posudzovaní projektov Výborom pre otázky zamestnanosti v minimálnej miere korigovať najväčšie úlety." Naozaj obstojí tvrdenie o tej nárokovateľnosti a o bezmocnosti?

Súhlasím s tým, že výška príspevku by sa nemusela diferencovať s ohľadom na príslušný región. Ani v Bratislave dnes nie je jednoduché otvoriť si živnosť a udržať sa na trhu. Je to tu aj drahšie. A medzi bohatými a chudobnými sú v Bratislave najväčšie rozdiely v porovnaní s ostatnými regiónmi Slovenska. Moji klienti patria k tým chudobným.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mas tam chybu v poctoch

24x 47,58 = 1141,92 eur za ZP, spolu s odvodmi do SP je to min. 2575,32 eur t.j. cely prispevok, resp. v BA aj viac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem, stalker0

Omylom som si posunula desatinnú čiarku. Príspevok som načarbikala v rýchlosti. Tak ma vytočil tento článok, že som nechcela čakať do večera.

Blogerka, ad "Podpora ako taká nie je zlá, choré je jej nastavenie. Si v systéme? Dostaneš. Nie si? Nedostaneš. Zaváňa to korupciou voliča. Toho voliča, ktorý je najspokojnejší pod dohľadom štátu. Pretože normálny podnikateľ, ktorý dotuje štátny rozpočet svojimi daňami a svojimi odvodmi (mimochodom, tiež je to volič) by sa mohol pýtať", PREČO sú naďalej na Slovensku tzv. vyvolení a tzv. občania druhej kategórie?
Česť práci :-(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zlé zákony

umožňujú úradníkom robiť si s nimi čo chcú a vykladať ako chcú, obabrať občana ako chcú, ak zákon to alebo ono dovolí prečo by to občan nevyužil, čo nie je zákonom zakázané je dovolené. Zneužíva systém tak úradník ako občan, niet komu čo vyčítať viac či menej...úradník je "boh", ktorého zlomia len tučné obálky a preto je vetko u nás v marazme, aj poctivé podnikanie padá na hubu pri takýchto zákonoch. Ak sú zlé zákony tak ich treba naprávať, či nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nezmysel

tie peniaze co dostane vrati na odvodoch a daniach naspat... stat nepride o nic, iba o zvysenie HDP, pokial sa bude podnikatelovi darit. A statu da omnoho viac ako dostane na tom konkretnom prispevku. Cize to je len nepochopenie situacie a nenastudovanie si predmetneho zakona.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

presne tak

autorka to vidi len zo svojho pohladu statneho uradnika
To je typicky pohlad uradnika
za to ze to niekto zneuziva tak urobme zle vsetkym ....
smutne

a ako bolo vysvetlene: stat na tom nic nestrati naopak ziska na tom ze nemusi platit odvody a socialku za daneho cloveka

kamarat mi o tomto clanku napisal:
Tak chcem sa vyjadriť k tým dotáciám, pretože ja som ju využil...
Môžem potvrdiť názor, že je to dobrý spôsob, ako si pomôcť pri založení živnosti...
na druhej strane zas mám ale zlú skúsenosť s byrokraciou, ktorá okolo toho celého je, pretože požiadal som si v októbri 2011 a peniaze som reálne dostal až vo februári 2012...
Bolo to však spôsobené zlým načasovaním - v decembri sa uzatvárala štátna kasa a preto sa to pretiehlo až do ďalšieho roka...

Nesúhlasím s názorom že sa dá dotácia zneužívať a po zrušení živnosti dostať ďalšiu... sú tam isté pravidlá, ktoré treba dodržať a v prípade, že živnosť zrušíte, musíte adekvátnu čiastku vrátiť...

Suma-sumárum DOPORUČUJEM túto dotáciu využiť, ale len s podmienkou, že reálne chcete preraziť na "pracovnú scénu" ako živnostník/podnikateľ... :)

takze zadne velke zneuzivanie sa nekona
... netreba mat zbytocne obavy ...
ano urcite su aj ludia ktori to zneuzivaju ale neverim ze ich je az tak vela
principialne sa to totiz neda ....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no

len ci na zaklade toho aj clanok opravi, asi nie... to uz maju ludia na haku nejaku reakciu druhej strany. Hlavne ze karma a citanost... uz som si zvykol. Na pravde nikomu nezalezi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

vidno, že pani Ida tentokrát trafila pekne vedľa. Všetko sa štátu vráti na zdravotnom !minimálnom" poistení, preto sú tam tie dva roky, ktoré musí človek odkrútiť. Vidno, že ste to nikdy nepotrebovali, pani štátna úradníčka naveky, lebo by ste to inak veľmi dobre vedeli. A je to finančný nástroj z eur. soc. fondu, takže vlastne si EU a štát točí dookola svoje peniaze. Ten, kto sa na to mnajviac nabalí určite nie je ten chudák živnostník. A čo ked počítať skončí u dieťaťa? úrad jeho cenu limituje a po čase vôbec nemusí dostačovať pre moje účely. a rozdielna výška? to ja o motivácii, vážená. Chcem vás vidieť ísť podnikať v trebišove, kde je oveľa väčšie riziko že tam skapal pes ergo budete mať z toho podnikania asi tak nič.... preto je suma vyššia, aby boli ľudia vôbec niečím motivovaní...
ak za robím viac ako 3000 eur ( cca) už platím odvody. chcem vidieť ako by mi stačilo ročne iba tých 3000 na živobytie... no proste trápny článok od "odborníka". asi tak budem vnímať aj tie ostatné, žiaľ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Všetko je vecou pohľadu

Ani ten nenávratný príspevok nie je úplne bez práce. Je to o dokladovaní, príprave a komunikovaní. Ak to využije živnostník naozaj na rozbeh svojho štartu, tak má to opodstatnenie. Pri svojom jobe http://www.sk.start-solutions.... som sa stretol viac krát už so situáciou, kedy príspevky, či úľavy splnili svoj účet. Preto nehádžme všetko do jedného vreca.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME