Piatok, 17. november, 2017 | Meniny má Klaudia

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

To najlepšie z cisárskej pokladnice (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

k tym artefaktom

v baudolinovi je krasna veta (teda priblizne takto si ju pamatam): a toto je prava lebka 12 rocneho jana krstitela..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

absolutely stunning! K+
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pekne fotky, naozaj. Len by som bol naozaj možno skeptickejší čo sa týka údajne pravých artefaktov. Ono sa v stredoveku (špeciálne počas križiackych výprav) každá kosť a hrobka, alebo kúsok dreva bez problémov identifikovala ako pozostatok po niektorom zo svätých. Dokonca sa z toho stal veľmi výhodný kšeft pre rôznych priekupníkov ktorým naleteli často aj veľmi vážené osobnosti. Netreba to odsudzovať, ak si predstavíme smiešne predstavy vtedajších ľudí o minulosti. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale myslím si, že autenticita týchto relikvií je jednoducho blud. To nám však nemôže brániť obdivovať napr. krásu ich umeleckého prevedenia...
Mimochodom, počas renesancie tuším niekto narátal, že len vo Francúzskych kostoloch sa nachádza niekoľko desiatok palcov sv. Kataríny z ktorých každý bol bez pochybností vyhlasovaný za ten pravý...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nechcem

rypat, ale pokial viem Slovensko bolo castou Uhorskeho kralovstva, Uhorske kralovstvo bolo castou Habsburskej rise a ta bola sucastou svatej rise rimskej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nie, nie... Svätá ríša rímska existovala v rokoch 1254-1519 a združovala predvšetkým nemecké a rakúske krajiny. Uhorsko nebolo jej súčasťou (na rozdiel od krajín Koruny českej). V prípade že bol uhorským kráľom súčasne držiteľ cisárskeho titulu išlo len o personálne spojenie, nie štátoprávne a teritoriálne.

Po roku 1519 je ríša označovaná ako Svätá ríša rímska národa nemeckého. Na jej čele stál prevažnú dobu cisár z Habsburského domu, išlo však prakticky len o prestížnu otázku nominálneho cisárskeho majestátu. Ríša bola prakticky rozdelená na množstvo štátov v samotnom Nemecku, ďalej rodové územia Habsburgovcov, krajiny Koruny českej... v Uhorsku boli Habsburgovci dynastickým rodom s platným nárokom na apoštolskú korunu, štátoprávne však Uhorsko nebolo ani v tomto období súčasťou ríše. Tá napokon začiatkom 19. storočia prešla definitívnou premenou, keď bolo v roku 1804 vyhlásené Rakúske cisárstvo a v roku 1806 bola ríša definitívne zrušená aj na území nemeckých krajín (vznikom Rýnskeho spolku).

Náš panovník bol po roku 1804 súčasne rakúsky cisár, český kráľ, apoštolský uhorský kráľ a držiteľom množstva ďalších titulov a domén. Každá z historických krajín, resp. častí Habsburskej ríše (čo je historicky korektné pomenovanie súštátia v ktorom Habsburský dom uplatňoval priamu vládu) mala svoj vlastný štátoprávny vzťah voči vládnucej dynastii a vlastnú stavovskú ústavu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-)

Nuz a teraz, ako spravny krestan, by sa autor mohol s despektom vyjadrit o materializme :-D.
.
Ale musim potvrdit, tato expozicia v Hofburgu stoji sama o sebe za navstevu Viedne. Mna tam tahal najma rad zlateho runa, avsak je tam toho ovela viac.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME