Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Homo consumicus - komédia či fraška? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

len cisto technicka pripomieka

okrem uvodu je clanok strasne malym pismom a zle sa to cita.
K obsahu samomtnemu nemam okrem zalomenia rukami co dodat .... Slovenskoooooooooooooooooo !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dakujem

uz je to opravene ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

2/3

dobre napisany blog ...
ale daco na zamyslenie ... citujem najprv z blogu "Dvadsať percent občanov mesta, ktorí chceli park poslali radní vieme kam." Na druhej strane - primator Bardejova je snad najdlhsie "sluziacim" slovenskym primatorom, je tam od r. 1999 ! dtto zlozenie mestskej rady (ostatne komunalky boli r. 2010 tj. po zacati tejto kauzy) doznalo len male zmeny. Preco bardejovcania neposlali radnych vieme kam ? :) .... o tomto to je, bohuzial je Slovensko plne kauz bez nasledkov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To, ze bardejovcania neposlali radnych vieme kam, je asi len zmenseninou stavu na celom Slovensku. Ludia ignoruju, co sa pred nimi deje a tak aj pred tym najvacsim podliactvom (trestnym cinom) zatvaraju nepochopitelne oci. Je to podobne, ako keby ma niekto v kuse fackal a ja sa robim, ze sa nic nedeje, v "lepsom" pripade ho este budem chvalit...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

2/3

Smiech cez slzy, ako asi v celej krajine. No, keďže 20% ľudí bolo za park, tak skúste tých 20% prehovoriť, aby "červenomodrých" odignorovali a nenakupovali tam. A vôbec celú tú lokalitu. Občania by už konečne mali mať vlastnú hrdosť.
PS: Odkaz pre všetkých: ak stretnete svojho poslanca, alebo niekoho, kto bol v tomto projekte namočený, dajte mu jednu facku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

všeobecne

Mňa zaujalo na článku čosi inšie. Týka sa to problematiky volieb do národnej rady.

Rôzni aktivisti nám neustále dokola tvrdia, že pomerný volebný systém a jeden volebný obvod je zlé riešenie, nakoĺko ľudia nepoznajú osobne svojho poslanca, nemôžu ho odvolať, nevedia čo pre nich robí. Tvrdia, že väčšinový viac obvodový systém problém vyrieši. A ajhľa pekný príklad, že to tak nebude. V mestečku poznajú poslancov osobne, vedia, že nerobia dobre, ale nič s tým nerobia, neustále ich tvrdohlavo volia stále dokola. Tak akože to bude s tým väčšinovým systémom fungovať "goriliaci z námestí" ?

Väčšinový systém je systém vedúci jednoznačne do pekla diktatúry.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Najskôr sa mi zakrútila hlava z toho Tvojho chaotického pobehovania a nakupovania, ale potom si zmenil pohľad - mestá sa stávajú "trhmi" a "reťazce" mestskými dominantami. Vo voľnom čase nás baví nakupovať, nakupovať, nakupovať. My ženy sa dokonca o tom rady, seriózne a výdatne rozprávame, aj od rána do večera, tieto nakupovacie a zľavové debaty nás teda dokážu nadchnúť :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Územie s takmer štyristo stromami sa im nakoniec zachrániť nepodarilo. Ani majestátnu lipovú aleju."
Bolo to smutné. V mojom vyššie príspevku som sa tomu radšej vyhla. Radní rozhodovali o niečom, čo im reálne vôbec nepatrilo, a "schválili" rozhodnutie, ktorého dôsledok je "nezvratný". Nechali vyrúbať deväťdesiat líp. Toto je problém politiky, ako je v súčasnosti v našej krajine nastavená. Či by sa skôr určitý druh politických rozhodnutí, zvlášť tých s "nezvratnými" dôsledkami, nemal riešiť v "referende". Toto by si ale vyžadovalo "uvedomelý" prístup ľudí, ktorí žijú v tejto krajine, nielen k vlastnému životu, ale aj k jeho širšiemu rozmeru, ktorému hovoríme "spoločenský", a taktiež schopnosť predvídať dôsledky z dlhodobejšieho hľadiska.
V rozhodnutí vašich radných sa vzal do úvahy len ekonomický faktor. Ty naznačuješ aj určité úzko súkromné ekonomické faktory ;) Estetické, relaxačné, možno ekologické a pod. kritériá išli bokom.

Je Ti z toho smutno, ako píšeš. Mne, keď som to čítala, bolo tiež. Lenže kto to vidí podobne? Ten môj vyššie príspevok je totiž o mentálnom obzore ľudí, s ktorými sa stretávam. A nejaká tá občasná lastovička ešte leto nerobí...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

obchodne centra

Podla mna obchodne centra maju svoju logiku. Ved mestskí radní musia všetky tie provízie, všimné a úplatky niekde minúť, nebudu ich mať doma pod podlahou predsa. No a jeden, dva obchody na to určite stačit nemôžu takže možnosti treba rozšíriť čo najviac. Ked sa pridaju ešte všemožní úradníci a pečiatkári, čo potom doma otvárajú obálky, tak kúpna sila v meste rastie a dopyt po obchodoch dalej stúpa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

BJ - Potrebuje produkciu, nie spotrebu

Výstavba daľšieho obchodného domu v Bardejove a v danom územi je vskutku značný problém. Je to problém predovšetkým z urbanisticko-architektonického hľadiska, ale aj z ekonomikého hľadiska, ktoré úzko súvisi s plánovnim mesta. každodenne sledujeme a nielen v Bardejove, že ekonomické záujmy jednotlivcov prevalcujú záujmy vačšiny.

Tak ako to bolo v článku naznačené, Bardejovčania nepotrebujú mať ďaľšie možnosti kde peniaze míňať, ale kde ich nadobudnúť. Mesto nepotrebuje viacej spotreby, potrebuje viacj produkcie a priležitosti pre lokálne firmy (Tesco zamestna v Bardejove minimalny počet ľudí), aby ľudia nemuseli chodiť za prácou preč. Potencial daného územia je jednoducho premrhaný . (Mimochodom, samozrejme, že Tesco nestavala lokálna stavebná firma.) Ale sú tu ďaľšie územia, ktoré je potrebné zhodnotiť, nie opačne, ako sa stalo pri areáli bývalých kasárni.

Môže nás len uspokojovať, že sme vyvinuli maximum preto, aby tomu tak nebolo. Aj ked si niekedy kladiem otázku, či sme nemohli spravit viacej. Mesto urcite zlyhalo v tomto procese. Nedávam vsak rovnítko medzi mesto a primátor. v meste sú aj poslanci, ako to bolo spomenuté v članku, ktorý hlasovali a podporili predaj a neodkontrolovali podmienky, dalej v meste sú úradnici, ktorý pripravujú odborné stanoviska, zodpovedajú za územný plán atd. a v neposlednom rade sú to občania, ktorý nevytvorili potrebný tlak, aby k znehodnoteniu areálu došlo. Vyzerá, že 5000 podpisov, Bardejovčanov nebolo dosť, ak ostatným to bolo jedno, respektíve sa tešili na Tesco.

Viem, že sa tu budem opakovať, ale mesto ako Bardejov si nemôže dovoliť nemať na úrade architekta s právomocami zodpovedného za územný rozvoj mesta. Ja osobne mám problém aj s tým, že firme ako Tesco , nemala dostatok ohľadu na danú stromovú alej (ale vôbec v tomto územi nešlo len o stromovú alej, pošľapalo sa tu po oveľa väčších hodnotách) a taktiež veľmi necitlivo osadila daný objekt v tomto územi z urbanistického hľadiska.

Ja osobne mám v tom jasne, som rozhodnutý nikdy nevstúpiť do tohto obchodného domu na protest proti tomu ako naložili a ako sa postavili k hodnotám v danom územi, ako aj na protest toho, ako tento obchodný dom vznikol. Nechem k tomu priamo vyzývať , ale predpokladám, že ostatní, ktorí podpísali petíciu urobia niečo podobné. Každý z nás máme právo nakupovať kde úznáme za vhodné. Každý z nás ma právo vyjadriť svoj názor spôsobom, ktorý úzná za vhodné (v rámci zákona). Je mi jasné, že moje rozhodnutie (prípadne dalšich 5000 ktorí boli proti výstavbe) nebude mať žiadny ekonomický dopad na obchodný dom Tesco, budem mať však jasno v tom, že výstavbu som nepodporoval pred ani po postavení Tesca.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na každého psa sa nájde palica

a ja osobne verím na božie mlyny. Som presvedčený, že primátor a poslanci raz dostanú, čo si zaslúžia.

Žijem v tomto meste už takmer 40 rokov a je mi do plaču, ako sa tu ľudia trápia, nemajú prácu alebo robia za minimálnu mzdu. Ostatní musia za prácou cestovať do Čiech. Aká je v tomto meste produkcia, keď najväčším zamestnávateľom v meste je Mestský Úrad! A paradoxne práve majitelia pracovných agentúr, ktorí posielajú ľudí von potom skupujú celé mesto za veľmi divných podmienok.

Nebudem sa venovať pánom z agentúr, pretože to sú podnikatelia, ktorí sledujú svoje záujmy. Ale mesto a nami zvolení poslanci musia sledovať záujmy občanov. Dostali obrovský pozemok zadarmo od štátu a jedine, čo ich zaujímalo bolo, ako ho čo najrýchlejšie predať. Dnes som presvedčený, že ich anketa bol len zastierací manéver, ako získať čas, aby mohli potichu zmeniť územný plán. Odignorovanie petície s 5000 podpismi v 33 000 meste by v slušnej spoločnosti bola politická samovražda.

Ale nebola. Žiadna defenestrácia, žiaden protest. Jedno trestné oznámenie, ktoré dokázali zamiesť pod koberec. Prečo? Všetci, čo musia pracovať mimo mesto, aby nakŕmili rodiny, nemajú čas a možno ani síl venovať sa otázkam kvality života ich detí v budúcnosti. Tí, čo ostali v Bardejove sú radi, že majú prácu a nepustia sa do otvoreného konfliktu s mestom, aby o prácu neprišli.

Mesto má svoj týždenník a mestskú televíziu. Nebolo nič jednoduchšie, ako stálym masírovaním kydať na aktivistov a urobiť z nich pomaly ekoteroristov. Osadenstvo médií vycvičené komunistickou a ŠTB rétorikou nemalo žiaden problém úlohu splniť.

Pamätám si, keď zmenili územný plán, ako sa bili do pŕs, že aleja tam ostane. Prvá vec, čo investor urobil, bol výrub všetkých stromov. A všetci poslanci sa občanom smejú do ksichtu, akú sú tupci, keď im naleteli. K Tesco krabici sa ani nebudem vyjadrovať.

A tak, každý, kto chcel na území bývalých kasární park je považovaný za protimestský živel. Kto chcel TESCO nech sa raduje.

A ja sa budem dívať na nebo a čakať na poslednú kvapku, ktorá otočí mlynským náhonom, lebo v tomto prípade už neverím na svetskú spravodlivosť.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME