Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Antigona vs Konsenzus (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

po dlhom čase

neprvoplanovy blog na tomto priestore, skutočne na zamyslenie, davam K+
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ja som sa najviac stotocznil so zavermi celeho blogu a to, naco tu vlastne mame dekokraciu a ako jeden z jej produktov aj konsenzus.trochu by som mozno nesuhlasil o strate tvare ale vsetko je vec ako si to nastavia zucastnene strany rokovania...zaklad vsak je ze prave demokracia nam tu vytvara prave ten priestor na komunikaciu ktory je potrebne vyuzit za ucelom toho najlepsieho riesenia...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kde nie je vôľa, tam nie je cesta. Na kompromis sa hodí práve tento výrok. Osobne vítam každú snahu o rokovanie a to s kýmkoľvek. Aj keď sa výsledok nedostaví, obe strany prejavia snahu urobiť cielený krok...aj z tohto možno vyčítať aký záujem majú obe strany na zhode tvrdení. Jednotlivec, ktorý ide proti všetkým skôr či neskôr narazí na odpor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dialog ten je prvorady

pretože ničia pravda nie je pravdivejšia a žiadny nazor nie je ten spravnejši a prave v dnešnej dome je viac ako inokedy potrebne počuvať toho druheheo, v suvislostich s tym neprijmať jednostranne zavery ale hladať širšiu zhodu a tolko omielany kompromis!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zmysluplne

Konecne nie iba osocovanie v blogu nejakom cisto politicke, ale aj odkazy na kulturu a pouzivanie tychto prvkov na demonstraciu a prirovnanie k systemom, v ktorych funguje lud. Naozaj putavo napisane s ideou, ktora sa najlepsie odhalila, resp. mala vyvrcholenie v druhej casti clanku. Navyse som si zopakoval o com bola skutocne Antigona - o zene, ktorej presvedcenie bolo silnejsie, ako alter ego a ako mravne principy kralovstva, ktore jej nedalo inu moznost, nez zomriet kvoli vlastnemu moralnemu presvedceniu a rodinnemu citeniu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

neprvoplánový?

a čom inom je ako o prvoplánovej obhajobe silnej ruky štátu a demagogicky podávanom alibi pre to, čo na nás chystajú?

Veď sa nám tu úplne prvoplánovo snaží nahovoriť, že kroky Smeru sú výsledkom ťažkej morálnej dilemy moci a ťahanie stále viac peňazí od občanov je kompromisom.

Prekrútil celý príbeh.

"Z tohto uhla pohľadu Kreón reprezentuje záujmy štátu, ktorého zákony sú nadradené nad individuálne či rodinné právo Antigony .... v tomto spore väčšinou vyššia moc vyhráva, aj za cenu ľudských obetí...."

"Ľudstvo sa totiž kedysi dávno rozhodlo, že záujmy celku sú viac ako jednotlivec ...."

Naozaj?
Vtedy či aj dnes?

V závere zamieňa pojem konsenzus s kompromisom a používa ich ako synonymá. Ale nie sú. Často existujú riešenia win- win (konsenzus) - ale naši politici volia údajný kompromis, ktorý vraj každého niečo stojí.

Kompromis s kým?
S nami občanmi? Kompromis s politickou opozíciou, ktorá má mandát takmer polovice voličov? Kompromis so svojim svedomím? Lebo väčšinou niečo stojí ten ich "kompromis" len voličov alebo ich časti.

My sme ako tá Antigona, ktorý nemohla nič - nič sa nezmenilo.
Rovnako ako ona budeme len rukojemníkmi zlých zákonov šitých na mieru len určitým skupinám na okrajoch roztvorených nožníc. A obetujú strednú vrstvu.

V mene "vyšších" záujmov spoločnosti ... pardon: V ZAUJME MOCI.

Spoločenský konsenzus je niečo úplne iné - o čom podľa tohoto textu pán Maďarič nemá ani šajnu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vieš čo nie je príklad dialógu??? Sulíkov postoj k voľbe GP. Smer jasne predstavil svoj záujem rokovať s bývalou koalíciou na spoločnom kandidátovi, bohužiaľ...takáto vôľa z ich strany nebola, a radšej sa uchýlili k spôsobu voľby, ktorý stále vzbudzuje pochybnosť o jej legitimite. To je len jeden príklad z mnohých...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no ani

minulá koalícia sa v konsenzuálnom postoji a dialógu veľmi nevyznamenala - to je pravda .... Sulík je podobnejší Ficovi ako je on sám ochotný pripustiť ... obaja sú demagógovia, ktorí viac súperia ako spolupracujú - s kýmkoľvek .... a používajú podobné nátlakové techniky

Ale tento blog píše politik Smeru.

A celé by to bolo na dlhšiu debatu - lebo povedať, že chcem viesť dialóg - a naozaj viesť dialóg .... môžu byť dve odlišné veci. Nie každý , kto hovorí, že chce .. to aj v konkrétnom správaní ukazuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

este treba dodat, ze dialog musi viest ku konsenzualnemu vysledku
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

teda mal by nim skoncit
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tragedia

Zaujimavo napisany blog, zaujmave asociacie s greckou tragediou. Je to tak, demokracia je obcas ako fraska, no pomaha k tomu, aby co najlepsie odrazila volu celej masy, nie iba subjektivne zmyslanie niektorych jej jednotlivcov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

bezduchý referát

to čo je za text? komu určený?
Mudrlant objavuje zákony jestvovania?
V nedeľu ráno vypustiť takýto blud,to je moment na zamyslenie!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nie je určeny

pre slaboduchych....ťažko pochopia taky ako ty aj hlbši text...
skus si prečitať ešte raz a možno pochopiš,,,
jeden mudry človek raz povedal " kompromis nie je špinave slovo..."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

myslim ze je viac ako vhodne sa niekedy zastavit a zamysliet sa ze mame tu priestor na odkomunikovanie vela tem a tak najst cestu k sebe a dobrym rieseniam...lebo nie je dobre ked sa tvoria rozhodnutia bez akejkolvek komunikacie s ludmi ktorych sa tieto rozhodnutia budu dotykat...kedysi nie tak davno sme za to kricali na namestiach a dnes ako keby sme na to niekedy zabudali za co sme bojovali...chceli sme dialog!!!tak ho vyuzivajme pre dobro nas vsetkych...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

určite

dialog je základom dobrých riešení ....

Ja som dala mandát na to, aby mohli za mňa viesť dialóg, politikom určitej strany. Vedie s nimi SMER dialog? Lebo na dialóg treba minimálne dve strany. Dokonca mnohí, ktorí dali mandát na dialóg, sa vďaka volebnému systému ocitli v situácii, že ich hlas sa prepočítal a dostal ho Smer. Kto za nich bude v dialógu? Vedie vládna strana dialóg s opozíciou, ktorá reprezentuje inú polovicu voličov a ich záujmov?

Politický systém a politická kultúra v parlamente celkovo - nie je o dialógu a konsenze - ale o valcovaní väčšinou, prípadne o výmennom obchode (kompromise), ktorý nazývajú konsenzom.

Ano - máme demokraciu - to je dobre. Aspoň nás za názory nezatvárajú. Ale počúvajú ich politici?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Po voľbách, ale aj pred voľbami, Smer ponúkal spoluprácu pravicovým stranám. Viedol s nimi vtedy niekto dialóg? Ani jedna strana! Keby neboli takí tvrdohlaví, mohla niektorá z pravicových strán teraz sedieť vo vláde a obhajovať hlas, ktorý si jej odovzdala. Nabudúce si asi dobre rozmysli, ktorej zo strán odovzdáš mandát na dialóg a či ho vôbec využije.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

verím, že s pánom mikloškom

nikto nebude viesť dialóg o vylúčení homosexuálov zo školstva respektíve dialóg môžu viesť ale k žiadnej zhode v prospech návrhu nedôjde:-)
dobrý článok pán autor, od politika poteší:-)
nie nadarmo sa hovorí, že demokracia nie je naj, naj ale nič lepšie sme doteraz nevymysleli
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Záujmy celku alebo záujmy jednotlivca? Dialóg alebo jednostranné, direktívne vyjadrenia? V oboch prípadoch to prvé... aj záujmy spoločnosti a dialóg ako spôsob dospieť ku kompromisu, hoci dvoch,proti sebe stojacich záujmov. Darmo, aj pri diametrálne odlišných postojoch sa vie nájsť stredná cesta...taká, aby boli spokojné obe strany. Dialóg je aj o čiastočných ústupkoch. Ten, kto si jednostranne stojí za svojím len ťažko niečo dosiahne. Článok je zaujímavý, hlavne ako reflexia na postoj niektorých politických subjektov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobrý článok

Stotožňujem sa s názorom autora, že na riešenie problémov je lepšia cesta konsenzu. Hľadajú sa riešenia dovtedy, kým nie je spokojná nielen vačšina, ale každý jednotlivec. Preto by sa mali jednotlivci snažiť zamerať na riešenie a nie iba priamočiaro presadzovať svoj názor. Avšak súčasná zložitá sociálno-ekonomická situácia si vyžaduje skôr cestu kompromisu a dávam mu za pravdu. Heterogénnosť názorov jednotlivcov spôsobuje, že vždy bude niekto s niečím nespokojný.
Je to tak aj v prípade milionárskej dane. Milionári sú s ňou nespokojní, ale je to nevyhnutná cesta na ozdravenie súčasnej ekonomickej situácie. Nikto nebude úplne spokojný, avšak všetci prežijú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na panovi Madaricovi si Vazim, ze ani v politike nezaprie svoju umelecku dusu tak isto ako to robil pan Knazko.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Foto Potočný: Veď Kuciak je fakt mŕtvy, Róbert F.! Aj vďaka Vám! 511
 2. Lórant Kulík: Gastronómia: Vyprážaný bravčový rezeň - X- ročný recept overený časom 374
 3. Daniel Schikor: Na cestách s karavanom - Chorvátsky Trpanj 232
 4. Andrea Hoštáková: Lavičky, na akých ste ešte nesedeli 180
 5. Věra Tepličková: Nebol vlastne Maroš taký malý soros? 139
 6. Danica Chames: Ste v strese? Spievajte! 93
 7. Július Kovács: Vraj si veľkomožný šofér Bugár vyprosuje, aby ho nespájali s Kočnerom. 81
 8. Marta Kasmanová: Nemáte kondičku? Vyberte sa k vodopádom. 74
 9. Alexandra Bajusová: Mužmi milovaná a ženami nenávidená hriešnica. Aj tak sa dá nazvať Mária Šarapovová 71
 10. Martin Šuraba: Pár slov o Tolkienovi 71

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Vraj si veľkomožný šofér Bugár vyprosuje, aby ho nespájali s Kočnerom.
 2. Štefan Vidlár: Aj ja staviam
 3. Štefan Vidlár: KLAPANEC
 4. Štefan Vidlár: Jak R. F. pracoval pro ludzí
 5. Peter Šuvada: Prečo je potrebné integrovať zdravotne znevýhodnených?
 6. Štefan Vidlár: "Ty .okote imunitňí!"
 7. Vladimír Krátky: Prečo je Brucho vlastne letnou threemou č. 1 ?
 8. Štefan Vidlár: Pandrlák
 9. Marek Blanar: Najvačšie zdravotné benefity pôstu z časoveho hladiska
 10. Július Kovács: Vyjadrenie generála Pavla Macka ku generálnej prokuratúre.

 1. Kočner sa chválil, ako cez Ďatla a Hlavné správy oslabí protesty
 2. Drucker: Fico nechcel, aby som odvolal Gašpara
 3. Sestra Jána Kuciaka Mária: Pri Ficovej tlačovke sa mi chcelo plakať, veď aj Janko bol novinár
 4. Bude to koniec, varoval odborník na banány. Ničivá choroba prišla do Ameriky
 5. Ficovi začínajú oponovať jeho vlastní ľudia
 6. Ľudia sa postavili developerovi. Nechcú ďalšie obchody
 7. Tarantino pre SME: Seriály sú vraj dnes skvelé. Poviem vám, prečo to nie je pravda
 8. Víťazky diskvalifikovali, lebo sa v cieli držali za ruky
 9. V Zemplínskej šírave sa utopil 38-ročný muž
 10. DiCaprio a Brad Pitt pre SME: Jeden pre druhého sme ako manžel a manželka

 1. Prečo je Brucho vlastne letnou threemou č. 1 ?
 2. Matovič: Tváriť sa, že s Bugárom, ktorý za 30 strieborných zradí aj vlastnú mater, príde zmena...
 3. Komentár Ľubomíra Jaška: Bugár: „Tridsať rokov ma poznáte.“ Však práve
 4. Exminister vnútra Robert Kaliňák vypovedal v kauze Vietnamec, jeho šofér na neho čakal v zákaze
 5. Po našej krajine kráča neomarxistický mor,ktorý si želá ovládnuť naše duše, srdce a myseľ.
 6. Kiska o konci Fica: Povedal mi, že sa nič nezmení. Bude riadiť štát zo Súmračnej
 7. Aj keby mali byť vyťažené všetky tatranské stromy! My vytrváme v boji proti lykožrútovi!!!
 8. Politické strany: Na Slovensku funguje kvantita na úkor kvality
 9. Ján Kuciak - Chlapec, ktorý zmenil Slovensko a nikdy sa o tom nedozvedel
 10. Matovič obviňuje Kisku z klamstva, na Kisku sa sťažuje aj Sulík

Už ste čítali?