Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kauza Bezák z pohľadu protestanta (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

co tak sa starat o seba?
Evanjelicka cirkev na slovensku pada volnym padom. Pozrite si statistiky, na tejto stranke, prvy diskusny prispevok ukazuje skutocne udaje: http://evanjelik.sk/node/6985 Na ich zaklade v roku 2011 pocet rimsko-katolikov klesol oproti roku 2001 o 9,73%, a oproti roku 1991 este stale vzrastol o 5,02%. Nasi grecko-katolicki bratia maju este lespe vysledky. Zatialco evanjelici klesli v roku 2011 oproti roku 2001 o 15,18%, a oproti roku 1991 o 3,11%. To znamena velky prepad evanjelikov oproti katolikom. Preto mi je divna, tolka starostlivost o nas, katolikov, nemali by ste sa hlavne o seba vzhladom aj k tymto statistikam starat? Evanjelici su ,,cirkvou" na Slovensku s najstarsim priemernym vekom veriacich. Maju ovela menej praktizujucich veriacch, ako katolici. Evanjelicky maju menej deti ako katolicky. Tu je krasne vidno na akych spravnych a mudrych zakladoch je postaveny katolicizmom. Moze sa niekto objavit, kto si zalozi nejaku ,,cirkev" na nejakej modnej vlne, i osobnej charizme, ale nakoniec sa vlna vycerpa, charizmaticky vodca umrie, a upadok takejto ,,cirkvi" je okamzity. Zober si, kolko bolo evanjelikov este u nas v 19. storoci. Velmi vela. A dnes? Rimsky katolicizmus u nas je pomerne v modernom case ovela stabilnejsi ako lutheranizmus. Porovnaj. V roku 19+0 bolo u nas 69,7% rimsko-katolikov, a 13,4% evanjelikov. Dnes je u nas 62% rimsko-katolikov, ale uz iba 5,9% evanjelikov. Vidis ten pad? To je ohromne v porovnani s katolikmi, ktory si urcitu stabilitu zachovali. Tu je vidno, ze to na com je katolicizmus zalozeny, a co sa osvedcilo 2000 rokov, je silnejsie ako modne vlny, a experimenty. Evanjelicky experiment u nas sa chyli ku koncu... Monarchisticko-hierarchicky katolicizmus sa osvedcil oproti demokraticko-rovnostarskemu lutheranizmu u nas. Historia a demografia rozhodla kto u nas staval dom na skale, a kto na piesku. Typujem, ze do 20-30 rokov bude u nas evanjelikov menej ako 1% a definitivne stratia miesto druheho najvacsieho nabozenstva u nas a predbehnu ich pravoslavni, jehovisti, nasi grecko-katolicki bratia, a mozno i dalsi.
pravica-lavica
"Porovnaj. V roku 19+0 bolo u nas 69,7% rimsko-katolikov, a 13,4% evanjelikov. Dnes je u nas 62% rimsko-katolikov, ale uz iba 5,9% evanjelikov. Vidis ten pad?" Ja porovnávam a ten pád vidím.A vidím ho v oboch táboroch.Vy ste klesli o 7,7% a evanielici o 7,5%.Takže v percentuálnom vyjadrení prehrávate iba mierne.Ale keď sa to zoberie na reálne počty veriacich,tak tam ste výrazne horší ako evanielici.Takže neviem,kde berieš tú nadradenosť voči evanielikom. A ešte niečo.O 100 rokov tu už podľa všetkého nebudú žiadni kresťania,takže sa tu nadrapuješ úplne zbytočne.. ;)
Marek Bielek
Ty mi píšeš,že mám problémy s matematikou.Oka.Tvoj názor.Ja si zase o tebe myslím,že máš problémy chápať písaný text. Ešte raz si to prečítaj: "Vy ste klesli o 7,7% a evanielici o 7,5%.Takže v percentuálnom vyjadrení prehrávate iba mierne.Ale keď sa to zoberie na reálne počty veriacich,tak tam ste výrazne horší ako evanielici" Písal som tam najprv o percentuálnom vyjadrení,lebo len také údaje poskytol môj bigotný kolega.A hneď druhá veta je o reálnych počtoch veriacich.Keďže neboli zadané žiadne absolútne čísla tak som mohol napísať iba to, že v tom sú katolíci horší (vzhľadom na omnoho vyšší počet katolíkov a približne rovnaké precento odídencov) .Keď ti to je stále nejasné,zase mi môžeš dať nejakú amatérsku hodinu matematiky pre degeškov.. ;)
Marek Bielek
Áno?A aký logický nedostatok mi vyčítaš?
Marek Bielek
to myslíš vážne, že ...
z obidvoch táborov odišlo rovnaké percento ...? však z prvého, t.j katolíckeho tábora, odišlo necelých 10 percent, zatiaľ čo z toho druhého, t.j. evanjelického, odišlo takmer 56 percent ... veď to je matematika na úrovni 1. stupňa ZŠ a ty bi si mal bežať za súdružkou učiteľkou a pýtať si peniaze naspäť ... hoci je pravda, že vtedy bolo školstvo zadarmo a kto nemal matematické vlohy, ako ty,tak sa naozaj nemusel naučiť nič ... ako ty ... to je ako keby si povedal, že ak má niekto 100 hrušiek a príde o 10 z nich, tak to je to to isté, ako keď má niekto 20 hrušiek a príde o 10 z nich ... a jesť ti chutí ... ? ale podvodníci musia mať pri obchodovaní s tebou radosť ... :)
konvertita
no a tvoj problém ...
v tom prepočte s hruškami je samozrejme ten, že evanjelici neprišli o 2 hrušky z 20, ale o viac ako 11 hrušiek, pretože prišli o 56 percent ...
konvertita
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

 

To nie je môj problém.To je tvoj problém.Ja som sa už v prvom príspevku vyjadril dosť jasne.Porovnal som percentuálny počet odídencov(ktorý bol podobný medzi oboma skupinami a zadal ho kolega diskutér) a potom som to nič ukazujúce číslo skúsil previesť do reálneho počtu odídencov.Len aby videl,že katolíkov odišlo v skutočnosti omnoho viac ako evanielikov.Ale ty to zjavne nechceš chápať,takže howg.
 

takže si to zopakujme ...

v reálnych číslach ... ty považuješ 423.962 "odídených" katolíkov za výrazne horší, než 400.057 "odídených" evanjelikov ... ? lebo to hovoria reálne čýsla ...

alebo sa už neozveš ...?
 

ten príklad s otcom ...

som použil len jeden jediný krát a aj to len preto, že som chcel zareagovať hneď na tvoj prvý odsek ...

ty si z toho urobil, že sa ho držím ako kliešť (naozaj sa toto dá povedať o niekom, kto nejaký výrok použije jeden jediný krát ???) ...

takže ... :

tvoje interpretácie Ježišových slov sú tvojimi interpretáciami Ježišových slov, s ktorými sa ja nestotožňujem a určite tu nemienim strácať čas dohadovaním sa o rozdieloch v našich vnímaniach Jeho slov ... ty určite nezmeníš môj názor a ja určite nezmením tvoj, takže naša diskusia by bola absolútne márna ... a už vôbec nemám chuť diskutovať na takúto tému s niekým, kto dokáže oponentovi povedať na jeho jediné tvrdenie, že sa niečoho „drží ako kliešť“ ...

ak v tej tvojej Ježišovej cirkvi interpretujete Sv. Písmo rovnakým spôsobom, akým si ty interpretoval moje dovtedy jedno jediné vyjadrenie o otcovi (vraj sa ho držím ako kliešť), tak mi vás je úprimne ľúto ... no a v tejto vete máš zhrnutý aj môj názor na všetky tebou doteraz predložené interpretácie sv. Písma, či učenia katolíckej cirkvi ...

maj sa, pretože je zrejmé, že píšeš zbytočne ...
 

Napisem este jednu poslednu zbytocnu vec

"ten príklad s otcom ...som použil len jeden jediný krát a aj to len preto, že som chcel zareagovať hneď na tvoj prvý odsek ..."
Ospravedlnujem sa, pisem text v textovom editore, pretoze kazdou odpovedou sa editovaci textbox zmensuje a ja tam pomaly uz nic nevidim.
V textovom editore bolo to s otcom a papezom to bol samostatny odsek a vetu s "kliestom" som pisal ako samostatny riadok (a bol mysleny na tvoj vyrok o Petrovi ako skale>> o tomto napisem dalej),
lenze ona sa este posledna veta z predchadzajuceho odstavca zalomila a tak tam nie je vidiet tu medzeru a vyzera to ako keby to patrilo spolu.Moja prva reakcia bola na toto:
>>a o katolíkov sa neboj, my máme prísľub ..."A hľa, ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.“ (Mt 28,20) ...
 

Zda sa ze mi to nejak neodoslalo vsetko

{Zaciatok textu} (ak na konci nebude "koniec", tak to zas nedoslalo cele :D)
Nejak to blbne, tak pokracovanie:
"drzi ako kliest" < citaciu z Biblie si napisal prvykrat, ja som ti nieco odpisal (s plno citaciami v mojom prispevku), reagoval si na minimum veci, vlastne na jednu.
Potom si citaciu znova zopakoval. Takiez veta "a tak by sa dalo pokračovať celým tvojim príspevkom ... " mi nepride zrovna ako argument. Tak mi to prislo ako tvrdohlave klepanie prstom na jednom mieste v Biblii.

Pisanie ako take nebolo namahave nie preto som napisal, ze pisem zbytocne, ale kopirovanie jednotlivych citacii
a presnu syntax skratiek s cislami a by si ich mohol vlozit priamo do suradnic v svatepismo.sk (aby si si mohol precitat aj cokolvek pred a po, aby si nehovoril, ze trham veci z kontextu), ale ked ty to len tak odbrnknes,...tak mi ta snaha prisla marna.
Preco jeden vyrok (citacia z biblie) ti pride dolezitejsi ako iny, aj ked pochadza z tych istych ust?

Mimochodom trosku rozsirim tvoj citat: Mt 28,16-20
Jedenásti učeníci odišli do Galiley na vrch, kam im Ježiš rozkázal.
Keď ho uvideli, klaňali sa mu, no niektorí pochybovali.
Ježiš pristúpil k nim a povedal im: "Daná mi je všetka moc na nebi i na zemi.
Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého
a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal.
A hľa, ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.“

JEDENASTIM (nie len Petrovi, event. Pavlovi) + chodte a ucte VSETKY narody (nie len v Rime).
OKrem toho, chopenie sa Petrovho nasledovnictva, neznamena privlastnenie jeho darov ktore dostal od Jezisa LEN ON.
Skor mi to pride ako presny opak z "Prvý Petrov list - kapitola 5" >> "nie ako páni nad dedičným podielom, ale ako vzor stáda."

Pretoze on to hovoril o krestanoch vseobecne, o ludoch ktori ho budu nasledovat, nie o rimskokatolickej cirkvi. Okrem toho rimsko-katolicka (zapadna) cirkev najprv ako taka neexistovala, precitaj si nieco o velkej schizme v r. 1054.

Zhrniem to teda takto: Ak si myslis, ze si z (rimsko-katolickej) cirkvi postavenou na Petrovi (pisal si "...ktorá cirkev je dnes tou cirkvou postavenou na Petrovi..."), tak nech je tak.
Ja som z cirkvi postavenej na Jezisovi Kristovi.

Ked tak rozmyslam...asi som prilis jesitny, alebo neisty, alebo neviem..., ked som mal pocit, ze Ta musim presvedcit, ze RKC nie je jedina cirkev ktora bude spasena.
Nezalezi ani na mojom nazore, ani na Tvojom. Nezalezi ani na ziadnom s koncilov ani na tom co povedia miliardy ludi. Nakoniec, aj tak to vsetko zalezi od Jezisa Krista.
Tym nechcem popierat nazory ktore som v textoch napisal. Len suhlasim s Tebou, ze to bolo zbytocne (a mozno nie, kto vie).
Kazdy najde v biblii to, co tam chce najst. Rimskokatolik, greckokatolik, evanjelik, ba dokonca aj ateista (Pardon ak som niekoho vynechal)
{Koniec textu}
 

vďaka za vysvetlenie ...

s tým kliešťom ... ale aj tak s nezhodneme ...

tvoje interpretácie Ježišových slov sú tvojimi interpretáciami Ježišových slov, s ktorými sa ja nestotožňujem ...

napríklad aj v tom, že ja sa naozaj hlásim k Cirkvi postavenej Ježišom Kristom na skale, t.j. Petrov, tak ako to hovorí Ježiš ... :

"A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu..."

On nehovorí, že Cirkev postaví na sebe, ako hovoríš ty, ale že ju postaví na Petrovi ...

aj z tohoto je zrejmé, že sa jednoducho nezhodneme ...

pekný večer ...
 

 

A ešte dodám,že diskutovať v tejto diskusii bola tá najneužitočnejšia vec, akú som dnes urobil..
P.S. Pozdrav svoju slovenčinárku.Iste BI bola na teba hrdá..
 

to máš pravdu ...

oponovať ľuďom s takými matematickými nezmyslami len preto, že oni sú veriaci a ty neveriaci, bolo určite najneužitočnejšou vecou, akú si mohol urobiť ...

k tomu "BI" viď príspevok hore ... hrúbky v zásade nerobím ... nielen z matematiky, ale aj zo slovenčiny som mal vždy jednotky ...
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

luetrni sú velki neprietilie nas katolivkoc lebo nesšho pana steteého oca nemajú rydi, bod ich ze to portesty, lebo len sveti otec je naozjsny zastupvsta pane Boha tun zeni a aj ne nenesiach ako on povie tek bude vsetko, luterani nemju rady nasu pnu Mriu a si odbeveny os spravnej secti, lebo ich srdce neni ne dorej cedte. neska som si trochu vipil, le zajtraj ti tocestko vysvetklim.
 

ej

jano, jano, kde je ta tvoja krava, co mlieko dava....:)
 

Si zlatý

:-))
 

Na Slovensku bolo 90% evanjelikov

ale vďaka prenasledovaniu zo strany Habsburgovcov a RKC, ich počet tak radikálne klesol. Ale to bolo v 17. storočí a my sa bavíme o dnešku. Dôvody, prečo ich počet klesá dnes, sú rôzne. Hlavné dôvody sú asi tieto: Nátlak z katolíckej strany pri zmiešaných manželstvách, aby deti boli katolíci a fakt, že väčšina evanjelikov to už majú len ako formálne náboženstvo. Ja tiež pochádzam z evanjelickej rodiny, ale o Bohu sa doma nikdy nehovorilo. Ja som až do dvanástich rokov vôbec nevedela, prečo Ježiš zomrel na kríži.
Ale myšlienka na zamyslenie: Ako je možné, že hoci v 19. storočí bola evanjelikov menšina, cca 90% významných slovenských osobností boli evanjelici? Aurel Stodola, Štúrovci a iní.
 

pekne napisane,

ale mam pocit ze niektori jedinci, co tu pisu svoje prispevky, nepochopia. Je tak tazke pre bigotneho pochopit, ze tak ako vyvoj napreduje, mali by sa diat zmeny aj v cirkvi. A som nad tym rozmyslala, to ze drviva vacsina buditelov, vyznamych osobnosti boli evanjelici, je mozno dane aj tym, ze evanjelicki farari moznostou sa zenit a vychovavat deti, im dali do vienka velky dar. Lebo farar kedysi s richtarom a "dochtorom" boli najmudrejsi ludia v dedine. A toto s ich rozhladenostou, schopnostou prijimat nove veci im umoznilo stat sa v mnohych pripadoch velikanmi.
 

 

srandovne cisla - ak by ste ich brali vazne ako nejake principialne kriterium, co urobite s tymto?
bez vyznania
2011 725 362 13,4
2001 697 308 13,0
1991 515 551 9,8
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Vítam ťa v diskusiách.Ale musím ťa upozorniť,že tu sa s trollovaním iba strápniš.Ale nevadí.Zjavne si na to zvyknutý.Tak veľa šťastia
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

 

Keby si veriaci volili biskupa, tak by im ho nemohol nikto odvolať.
RKC je ale feudálna hierarchia. Preto sa v nej niektoré ovce dobre cítia.
Nemyslím, lebo za mňa myslí môj vodca.
 

ano, katolicizmus

je vzneseny, hierarchicky a starobyly.
Som rad ze katolicizmus neni demokraticky (ani byt nemoze, pretoze jeho monarchisticko-hierarchicke usporiadanie je dogmatickou zalezitostou), zalozeny na tarani kazatelov, ako to je v protestantizme, na charizme pastorov (preto aj tolko mame protestantskych siekt a psudocirkvi). Demokraticke taranie a ideologia rovnosti u nas nema miesto.
My uznavame vznesenost, kontinuitu, hierarchiu hodnot, podriadenie sa, ktore je zakadnym atributom katolickeho nabozenstva.
Zmysel pre hierarchiu je typicky pre kazdu vyssiu organizovanu formu v katolickej kulture. My, co obdivujeme feudalizmus, tak sa nam to i velmi lubi.
V jednom filme, bozkavaju ruku mfianskeho bossa, po vzore toho, ako zdravili vazali svojho feudalneho pana na Sicilii za vlady Burbonovcov:
http://www.youtube.com/watch?v...
Krasne gesto osobneho vztahu- ochrany, vernosti, podriadenosti a cti. I sicilske slovo omerta, pochadza od slova pokora- pokora v zmysle podriadenia sa, sebadiscipliny, poslusnosti, vernosti organizacii.
V katolickej kulture su vyssie organizacne celky vzdy budovane na osobnom vztahu, vernosti a osobnej dovere, kym v protestantizme mozu byt aj na neosobnej.
...
Vy nikdy nepochopite nas, a my nikdy vas, mame prilis rozdielnu mentalitu. Ja by som v zivote nemol byt a ani nechcel protestantom, mna na protestantizme nic nedokaze zaujmut, keby som nebol katolikom, protestantizmus by ma nicim nedokazal oslovit, protestanti su vzdy len s dobou idu, vsade sa prisposobuje, nema historiu, kontinuitu, je zalozeni na charizme kazatelov (to mi pripomina politiku), a nie na vecnych a nemennych pravdach.
..
A katolici sa nikdy ako ove nespravaju, to je skor typicke pre protestantov.
Vsimni si jednu vec- evanjelici zavedli za knazov zeny. A ziadny odpor u veriaicich to nevyvolalo, napriek tomu, ze to je zjavne v rozpre s Pismom, na ktore sa tak radi odvolavaju. Evanjelicka cirkev casto schaluju antikoncepciu, ak sa nemylim, napriek tomu, ze Luther ju zavrhol. A ziaden odpor, ako ovce. V Dansku lutherani idu sobasit homosexualov pred oltarom, a ziaden odpor, zase ako ovce.
Vies si predstavit, ze u katolikov by nieco take preslo, a veriaci by to len tak akceptovali? Ved si len zober 2. vatikansky koncil, co znamenal v porovnani s tym, ake zmeny sa zaviedli u lutheranov len drobnost, a akej velkej opozicii u katolikov celil, a este i dnes celi a odpor proti nemu narasta.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Alexandra Pavelková: Moje rokovanie so SAD Zvolen 4 530
 2. Transparency International Slovensko: Čo je za úspechom kampane Kotlebovcov? 3 738
 3. Jozef Sitko: Mal Lipšic blízky vzťah so Zsuzsovou? 2 752
 4. Maroš Chmúrny: Pellegrini bol na verejnosti opäť bez masky 2 591
 5. Katarina Antenozio: Nástupište č. 21 2 194
 6. Filip Olekšák: Volill som SMER, už nebudem 1 627
 7. Elena Antalová: Najväčší hnus máme doma 1 559
 8. Tibor Bindas: Máte auto? Tak podporte zaujímavý auto - nápad, ktorý radikálne zmení naše šikanovanie 1 443
 9. Lucia Livschitz Kollárová: A teraz ma dobre počúvajte, lebo to nebudem opakovať... 1 423
 10. Lucia Drábiková: Čo ma naučilo šoférovanie 1 290

Rebríčky článkov


 1. Simona Mačorová: Orálny sex, ako umenie zbožňovať mužov.
 2. František Stručka: Prestať kradnúť je fajn. No iba to nestačí
 3. Jaroslav Málek: Je potrebné voliť ?
 4. Jozef Rybár: /15./ Milí nevoliči
 5. Michal Hlatký: #SaS som späť
 6. Helena Michlíková: Pozorovať svit Mesiaca spoza okna
 7. Milan Kulkovský: Popol dospelého človeka vážil približne 640 gramov
 8. Víťazoslav Würschner: PATRIOTIZMUS
 9. Jozef Kovalík: Dym
 10. František Cudziš: Vede do vienka. XII.

 1. Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu
 2. Znalci potvrdili antedatovanie zmeniek a chyby pri účtovaní (minúta po minúte)
 3. Erik Kaliňák: Prečo by mi malo prekážať, že bol Fico v byte na Vazovovej?
 4. Pre súboj s Kočnerom mu zaistili luxusný športiak. Späť ho má po rokoch
 5. Legenda NBA Kobe Bryant tragicky zahynul pri páde vrtuľníka, na palube bola aj jeho dcéra
 6. Vlhová v druhom zjazde atakovala elitnú desiatku, Shiffrinová na pódiu chýbala
 7. Vlhovej opäť tesne ušlo pódium. Shiffrinová vyhrala
 8. Prvý McDonald´s na diaľnici je realitou. Pozrite sa, ako vyzerá
 9. Liečili ho iba antibiotikami. Do troch mesiacov zomrel
 10. Údajný mafián sa skrýval na Orave v Tvrdošíne, pracoval na stavbách

 1. Nový Smer je horší, ako ten starý: Pellegrini, premiér SAD Zvolen
 2. B.Kačáni: Rodina to riadne prepískla
 3. Exkluzívne zábery vily smeráka Počiatka
 4. O autobusoch a Pellegriniho kamarátoch vo Zvolene
 5. Čaputová si navliekla volebné tričko PS, poškodila Kisku a nahrala na smeč Ficovi
 6. Komentár Daga Daniša: Prezidentka vstúpila do kampane. Úderom na Kisku
 7. Na trestnej lavici sedí Kočner, hráč 2.ligy... No a 1.liga nehrala?
 8. Obvinenie Trnku zrušili: Obvinenie Kisku trvá ako súčasť volebnej kampane Smeru
 9. Dve najväčšie krajiny Západu USA a Británia sa odkláňajú od progresivizmu
 10. Kotlebovci klamali. Polícia v Levoči nezaznamenala žiadne nebezpečenstvo, ktoré by ich ohrozovalo

Už ste čítali?