Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kauza Bezák z pohľadu protestanta (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Keby si veriaci volili biskupa, tak by im ho nemohol nikto odvolať. RKC je ale feudálna hierarchia. Preto sa v nej niektoré ovce dobre cítia. Nemyslím, lebo za mňa myslí môj vodca.
lipsche
ano, katolicizmus
je vzneseny, hierarchicky a starobyly. Som rad ze katolicizmus neni demokraticky (ani byt nemoze, pretoze jeho monarchisticko-hierarchicke usporiadanie je dogmatickou zalezitostou), zalozeny na tarani kazatelov, ako to je v protestantizme, na charizme pastorov (preto aj tolko mame protestantskych siekt a psudocirkvi). Demokraticke taranie a ideologia rovnosti u nas nema miesto. My uznavame vznesenost, kontinuitu, hierarchiu hodnot, podriadenie sa, ktore je zakadnym atributom katolickeho nabozenstva. Zmysel pre hierarchiu je typicky pre kazdu vyssiu organizovanu formu v katolickej kulture. My, co obdivujeme feudalizmus, tak sa nam to i velmi lubi. V jednom filme, bozkavaju ruku mfianskeho bossa, po vzore toho, ako zdravili vazali svojho feudalneho pana na Sicilii za vlady Burbonovcov: http://www.youtube.com/watch?v... Krasne gesto osobneho vztahu- ochrany, vernosti, podriadenosti a cti. I sicilske slovo omerta, pochadza od slova pokora- pokora v zmysle podriadenia sa, sebadiscipliny, poslusnosti, vernosti organizacii. V katolickej kulture su vyssie organizacne celky vzdy budovane na osobnom vztahu, vernosti a osobnej dovere, kym v protestantizme mozu byt aj na neosobnej. ... Vy nikdy nepochopite nas, a my nikdy vas, mame prilis rozdielnu mentalitu. Ja by som v zivote nemol byt a ani nechcel protestantom, mna na protestantizme nic nedokaze zaujmut, keby som nebol katolikom, protestantizmus by ma nicim nedokazal oslovit, protestanti su vzdy len s dobou idu, vsade sa prisposobuje, nema historiu, kontinuitu, je zalozeni na charizme kazatelov (to mi pripomina politiku), a nie na vecnych a nemennych pravdach. .. A katolici sa nikdy ako ove nespravaju, to je skor typicke pre protestantov. Vsimni si jednu vec- evanjelici zavedli za knazov zeny. A ziadny odpor u veriaicich to nevyvolalo, napriek tomu, ze to je zjavne v rozpre s Pismom, na ktore sa tak radi odvolavaju. Evanjelicka cirkev casto schaluju antikoncepciu, ak sa nemylim, napriek tomu, ze Luther ju zavrhol. A ziaden odpor, ako ovce. V Dansku lutherani idu sobasit homosexualov pred oltarom, a ziaden odpor, zase ako ovce. Vies si predstavit, ze u katolikov by nieco take preslo, a veriaci by to len tak akceptovali? Ved si len zober 2. vatikansky koncil, co znamenal v porovnani s tym, ake zmeny sa zaviedli u lutheranov len drobnost, a akej velkej opozicii u katolikov celil, a este i dnes celi a odpor proti nemu narasta.
pravica-lavica
ale
Zmysel pre hierarchiu vyzdvihujem aj ja. Netvrdím, že riešením je demokracia, nie som fanúšikom demokracie v cirkvi. Ale potom ekumenické stretko v Assisi nepotvrdzuje hierarchiu a hlásanie jednej pravdy, ak tvrdí, že všetky náboženstvá sú rovnocenné, že len aby bol mier, že keď človek úprimné verí, tak je to jedno kde je... to je skôr NEW AGE. Mne sa zdá, že s dobou ide paradoxne katolicizmus - viď pompézne podujatia s pápežom, nádhera a príťažlivosť podujatí, ovácie, davy, koncerty, pozlátené chrámy, púťové atrakcie, talizmany pre šťastie... Zbor biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku vyjadril hlboké znepokojenie nad nedávnym schválením uzatvárania sobášov homosexuálnych párov Švédskou cirkvou! http://change-your-mind.blog.c... ...ale pravda je, že je to hanba protestantom a že je to nebiblické. Napr. v Dánksu je cirkev štátna a hosexuálne manželstvá požehnávať jej nanútil parlament. Odluka by nezaškodila. Rovnako napr. Španielsko je vraj najviac katolícka krajina a homosexuĺane manželstvá sú tam priam podporované. ECAV neschvaľuje žiadnu antikoncepciu, ani nezakazuje, len obmedzuje prípadné istých foriem v manželstve, ak už má deti, ostatné necháva na svedomí manželov. http://www.kvsbk.sav.sk/upgrad... Tvrdý postoj katolíckej cirkvi v tejto veci je mi sympatický, škoda že väčšina katolíkov používa veselo antikoncepciu dávno pred svadbou aj pred a po rozvode....
Igor Iliaš
Miluj
blížneho svojho ako seba samého. Preto mu radšej ani ruku nepodaj. To nech robia samaritáni, ktorými z vysoka pohŕdaš. Pravda je len jedna.
Feďo
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

:-)

Och, v žiadnom prípade Ťa nechcem nakaziť. To by som si nechcela zobrať na svedomie. Mám dosť iných hriechov, aby som si zobrala ešte navyše zodpovednosť za dušu nejakého rimana.rimana. Úprimne Ti prajem, aby si bol spasený. Vieš, rešpektujem Tvoju vieru. Keby si náhodou potreboval pomoc, pomohla by som Ti. Ale možno by si radšej zomrel, ako prijal pomoc odo mňa:-)
 

neviem, to sa smejes

z biblie?
Na jednej strane povies, ze niekoho vieru respektujes, na druhej ju zosmiesnujes...Ale som rad, ze si zachovavas ochotu pomoct bliznemu, je to mile Bohu, dufam, ze raz prijmes i katolicku vieru, aby si sa mohla zaradit do Mystickeho tela Kristovho, svatej Cirkvi, to budem velmi rad, lebo ti tiez prajem spasu
 

Ale ja

nezosmiešňujem vieru. Prišlo mi trochu zábavné, báť sa niekoho tak, že mu nepodám ruku, aby neohrozil moju vieru. Čo je to za viera, keď sa musím báť všetkého, čo je iné, ako to v čo verím. Veď keď verím v Boha, tak je Boh pri mne, ochráni ma. Ak nie, tak preto, že som ho neposlúchla. Rešpektujem, že sme každý iný a úprimne veríš tak, ako tu píšeš.
 

Re: riman.riman

Biblia. Katolícky preklad:
„Ani Otcom nevolajte nikoho na zemi, lebo len jeden je váš Otec, ten nebeský.“ (Mat 23,9)

„Ale vy ste vyvolený rod, kráľovské kňazstvo, svätý národ, ľud určený na vlastníctvo, aby ste zvestovali slávne skutky toho, ktorý vás z tmy povolal do svojho obdivuhodného svetla.“ (1 list Petrov 2,9)

„Lebo jeden je Boh a jeden prostredník medzi Bohom a ľuďmi - človek Kristus Ježiš, ktorý vydal seba samého ako výkupné za všetkých, ako svedectvo v pravom čase.“ (1Tim 2,5-6)

„Preto ako skrze jedného človeka vstúpil do tohoto sveta hriech a skrze hriech smrť, tak aj smrť prešla na všetkých ľudí, lebo všetci zhrešili.“ (Rim 5,12)

1., 2. a 3. prikázanie v katolíckej Biblii:
„Ja som Pán, tvoj Boh, ktorý ťa vyviedol z egyptskej krajiny, z domu otroctva.
Nebudeš mať iných bohov okrem mňa! Neurobíš si modlu, ani nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, dolu na zemi alebo vo vode pod zemou! Nebudeš sa im klaňať, ani ich uctievať, lebo ja, Pán, tvoj Boh, som žiarlivý Boh, ktorý tresce neprávosti otcov na deťoch do tretieho a štvrtého pokolenia u tých, čo ma nenávidia, milosrdenstvo však preukazuje až do tisíceho pokolenia tým, čo ma milujú a zachovávajú moje príkazy. Nevezmeš meno Pána, svojho Boha, nadarmo! Lebo Pán nenechá bez trestu toho, kto bude brať jeho meno nadarmo.“ (Ex 20,2-7)
 

este doplnim

k tomu Dansku a homosobasom. To, ze evanjelici tam akceptovali parament, to tiez vychadza z ucenia vasej cirkvi.
Luther sa odtrhol od papeza, a presadil sa vdaka podpre svetskych kniezat, ktore za to ziskali majetok Cirkvi, a presadili lutheranizmu, ale na druhej strane si ho podrobili, ovladli menovania biskupov, atd. Odvtedy je v lutheranizme cirkev podriadena statu, a ked stat prijme feinisticku ideologiu, tak aj evanjelicka cirkev rychlo zacne zeny davat za knazov, co tam po Pisme. Ked stat zavedie homosvatby, tak rychlo sa i vasa cirkev prisposobi.
V katolicizme je to ine. Podla nasho ucenia je prvoradou starostlivostou Cirkvi spasa dusi. Statu zase pozemske blaho, avsak stat nema Cirkvi klast prekazky v jej poslani, naopak ju ma povinnost vsemozne podporovat a ochranovat. A este, nadprirodzene a vecne dobro, teda spasa, ma prednost pred pozemskym blahom, tak i stat je istym nadprirodzenym sposobom podriadeny Cirkvi, ako telo dusi.
Preto katolici nikdy neakceptuju, tak ako evanjelici miesanie statu, ci svetskej vrchnosti do svojho ucenia, ci zalezitosti.
A k Spanielsku- Spanieslko rozhodne nie je najviac atolicka krajina, to urcite nie, mozno historiou, ale urcite nie sucasnostou. A amju tam homosexualne manzelstva, ale vidis ten rozdiel oproti Dansku, ci Svedsku? Katolicka Cirkev v Spanielsku ich stale odmieta, a nesobasi homosexualov pred oltarom, takze si stale stoji za svojim. A co zatial vy vo Svedsku a Dansku?
..
K antikoncepcii- viem, ze kalvin vo svojom komentari ku genesisu zakazal umelu antikoncepeciu. A pocul som, ze i Luther, i ked neviem v ktorom spise.
A to, co robia katolici, pred svatbou, po nej, ci po ,,rozvode" naozaj je smutne a odsudeniahodne- avsak je spravne, ked Cirkev hlasa stale pravdu. A pravda zostava pravdou, a spravne spravnym, aj keby nitko tak nekonal, to na to nema ziaden vplyv.
..
A myslis si, ze keby katolikom parlament prikazal sobasit homosexualov pred oltarom, ze by to tak jednoducho akceptovali ako vy? Naozaj? Myslim, ze sam tomu neveris. A potom, kto je naozaj tym stadom? Kto vytvara stado? Hierarchia katolikov, ci demokracia u protestantov?
Myslis, ze u nas by sme tak lahko akceptovali pseudoknazstvo zien, keby to niekto chcel zaviest, ako slovenski evanjelici to akceptovali?
Inac, tolko sa odvolavate na Pismo, je kazanie zien v chrame v sulade s Pismom? Svatby homosexualov pred oltarom?
 

 

uz prestan s tymi somarinami ... autor ti vyvratil tvoje lzi linkami na clanky tak by si sa mal teraz ako spravny gardista/komunista zakopat od hanby
 

Co vyvratil?

Ze evanjelici v Skandinavii sobasia homosexualov? Potvrdil to, iba dodal, ze u nas to povazuju za hriech. Cize ak som homosexual u nas, tak hresim, ak vo Svedsku, tak nie? Neni to rozpor? To je dosledok protestantskeho subjektivizmu pri vyklade Pisma, na rozdiel od katolickeho objektivizmu.
Najviac sa mi pacilo, ako ktosi napisal, ze u katolikov je iesto, aj pre liberalov, aj pre tradicionalistov, i pre konzervativcov. Zasmial som sa, to neni u katolikov mozne, kvoli objektivistickemu chapaniu pravdy. A preto pravoverny katolik nikdy nebude akceptovat napr. liberalneho pseudokatolika, tradicionalista katolickeho charizmatika, atd. Ja osobne by som si napr. nikdy osobne s takym Antonom Srholcom ani ruku nepodal.
 

 

vyvratil tvoje jednoznacne tvrdenia, ktore mali a aj maju za ciel absolutizovat, alebo totalne relativizovat /citas to?:-)/ niecie kroky ... je z teba taky maly mussolini :-) mimochodom tiez pravoverny katolik, kedze chodil do kostola :-)
 

Hehe

ze nemenne pravdy, najma ta o neomylnosti papeza :-DDD
 

samozrejme, nemenne

neomylnost papeza bola slavnostne vyhlasena az v 19. storoci, ale to neznamena, ze neplatila uz predtym, a predtym sa v nu neverilo.
Vela nekatolikov nechape, ze ked sa nieco vyhlasi takym sposobom, ze to neznamena novinku. Papez neni panom Magisteria, ale jeho sluzobnikom a ochrancom.
Napr. mariologicke dogmy. Do buducnosti mame niekolko moznych dogiem o Panne Marii v zalohe. Ked ich vyhlasime, tak sa stav, ze o sto rokov budu tvrdit, ze vtedy Cirkev prijala toto, a az odvedy sa v to zcalo verit. Mame v suvislosti s Pannou Mariou este niekolko takych v zalohe.
Napr. Panna Maria, ako prostrednicka vsetkych milosti, alebo Panna Maria, spoluvykupitelka. Atd. To vsetko Cirkev veri, a v buducnosti to moze i slavnostne, neomylne definovat. Takze ak to napr. v oku 2020 definuje, tak o sto rokov budu niektori tvrdit, ze napr, v nasich casoch sa tomu neverilo. Podobne to niektori robia s papezskou neomylnostou...
 

Ja len

nechapem ako niektori katolici v sucastnosti mozu verit v to ze papez je neomylny za kazdych okolnosti. Pre mna je papez v prvom rade clovek a ako taky moze a aj robi omyly.
 

Urcite, ale Kristus

prislubil, ze bude s nami do skoncenia sveta, a Duch svaty zarucuje za istych podmienok papezovi neomylnost, aby mohol naozaj uplatnovat svoje poslanie. Takisto biskupom poskytuje, ak to vyuziju neomylnost v tychto veciach, na koncile, ak su v jednote s papezom.
Veni Creator Spiritus:
http://www.youtube.com/watch?v...
Zrovna som narazil na krasne video so zabermi predkoncilovej liturgie a Asperges me..:
http://www.youtube.com/watch?v...
 

Ok

ked tomu veris tak ti to nebudem vyvracat. Ja vsak tomu neverim.
 

Niekedy to uz neviem rozoznat

To si pisal len tak, z recesie, alebo si to myslel fakt vazne ?
 

 

No, neviem či je to s tou voľbou biskupa dobrý nápad, stačí sa pozrieť akého sme si zvolili prezidenta a vládu;)
 
Hodnoť

ján hus išiel na koncil

s tým, že tam bude "vedecká dišputa". Nakoľko ho však exkomunikovali, tak si to preložili po svojom, strčili ho do väzenia a úpalili. Z vedeckej dišputy a obhajoby názorov sa všetko zmenilo na vypočutie si obžaloby a rozsudku. Dnes sa síce neupaluje ale zmenilo sa to k lepšiemu..... ten biskup nebol ani obžalovaný ani odsúdený - iba odvolaný. Škoda, že Vatikán takto nepostupoval k manažérom vlastnej banky, kde sa prepierajú špinavé peniaze.
 
Hodnoť

nuz clovece veriaci nie som

ale pri citani tychto nezmyslov mam dojem, ze pri tebe by priemerny obecny blazon vyzeral ako plastika antickeho mudrca.
 

 

Tak sa zdá, že veriaci nie ste, ale rímo-katolík áno.
 
Hodnoť

 

Veľmi dobre a slušne urobená analýza.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Borguľa: Kde je bývanie, tam vzniká rodina 1 667
 2. Ivan Holko: Ktoré korenie je bezpečné pre psy? 815
 3. Tomáš Blahuta: ĽS-NS to natrela liberálom a drvivo vyhrala voľby! A čo teraz? Ako ďalej? 657
 4. Peter Cmorej: Šesť spôsobov ako táto vláda okradla dôchodcov a mladé rodiny, o ktorých ste netušili 656
 5. Pavel Dvořák: Čína ktorá o pár rokov prestane existovať - film 520
 6. Tomáš Valášek: Falošní vlastenci 447
 7. Miroslav Lukáč: Nezabudol Fico pri výkupnom medikov na ďalších študentov? Čo tak celkový zákaz vycestovať? 285
 8. Gabriel Kuba: Ja hry nehrám – ja som bol na vojne 278
 9. Rudolf Pado: Som minister životného prostredia! 268
 10. Mišo Šesták: Ako Slováci prichádzajú o minulosť 265

Rebríčky článkov


 1. Michael Laitman: Gréta Thunbergová a súčasné riešenie ekologických problémov
 2. Vladimír Krátky: IQ 88,14
 3. Matej Galo: Bude Róbert Fico stíhaný za porušenie Ústavy Slovenskej republiky?
 4. Ľudovít Herman: Ľudia túžiaci po moci, nahrádza im to sex
 5. Tibor Kramár: Ficov recept
 6. Martin Krištoff: Po troch rokoch prvýkrát optimistická predpoveď: svetová ekonomika porastie viac
 7. Andrea Fuglíková: Strategie vojenského výcviku, které můžete použít ve svém podnikání
 8. Martina Meriačová: Svojich tieňov sa viac nebojím. .
 9. Ľudovít Herman: Páčilo by sa mi byť homosexuálom...
 10. Štefan Vidlár: Predceda Andrej

 1. Šéf komanda potvrdil sledovanie Kuciaka, Threema bola získaná zákonne (minúta po minúte)
 2. Kuciakovi kolegovia ukázali na Kočnera, súd rozhodne o Threeme (minúta po minúte)
 3. Polícia zadržala po incidente v reštaurácii ministra Sólymosa
 4. Minister Sólymos sa ospravedlnil a podáva demisiu
 5. Brilianty a kompromateriály. Tóth doniesol polícii prehľad Kočnerovho biznisu
 6. Prieskum: Voľby by vyhral Smer pred ĽSNS a koalíciou PS/Spolu
 7. Kotlebovci predčasne ukončili míting v Levoči, odporcovia ich vypískali
 8. KIA bola plná stôp. Pozrite sa, čo policajti našli v Kočnerovom aute
 9. Danko povedal, že nemá k prezidentke úctu. Nemal by piť, odkazuje mu opozícia
 10. NAKA zadržala bývalého šéfa odboru školstva košickej župy. Už je na slobode

 1. Igor Matovič navštívil smeráka Počiatka na francúzskej riviére
 2. Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list
 3. Najväčší hriech Roberta Fica: Bödör mal k Ficovi častejší prístup než nejeden minister
 4. Iniciatíva Kresťania proti nenávisti varuje pred Kotlebom a Harabinom
 5. Prokuratúre velí naďalej Kočner: Trnkovi zrušili obvinenie v súvislosti s Tiposom
 6. Puč Kočnerovcov na Úrade špeciálnej prokuratúry: Trnkovi zrušili obvinenie
 7. Akoby člen Smeru: Čižnár obhajuje postup prokurátora v kauze prepusteniaTrnku
 8. Urobil Jozef Makúch z NBS-ky bankomat pre súkromnú firmu?
 9. Ako sa generálny prokurátor Trnka nechal korumpovať Kočnerom
 10. Prokuratúra v prípade Trnku funguje ako súčinná zložka volebného štábu Smeru

Už ste čítali?