Streda, 18. október, 2017 | Meniny má Lukáš

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zaostávajúca Cirkev ako nádej pre dnešnú dobu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

p. Minarik

klasicka ukazka toho, ako sa da vsetko zrelativizovat a obratit. Zaostavat znamena byt pozadu. Pozadu v poznani, pozadu v percepcii reality. A na tom najst nieco pekne je potrebne fakt strasne ale strasne verit...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a este mi neda

existuje vobec nejake casove obdobie, na ktore by sme mali byt hrdi optikou objektivnej etiky a moralnosti? Vypichnut poslednych 100 rokov - nie je to trochu demagogia?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pekná snaha

o odsúdenie vrážd a násilia, pritom práve cirkev ma na svedodmí križiacke výpravy a upaľovanie názorovo nepohodlných na hranici...

Pekná snaha o odsúdzenie nacizmu a komunizmu, pričom čelný predstavitela cirkví žehnali zbraniam, spolupracovali s nacistami a kolaborovali s komunistickými režimami...

Aké to je, žiť s klapkami na očiach ???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

sorry,

samozrejme "cirkev má na svedomí" a "čelní predstavitelia"
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ale no .. ktorí čelní predstavitelia žehnali zbraniam ? vieš koľko ľudí upálila cirkev ? a križiacke výpravy boli zlé ? hej ? lebo to islámisti hovoria ? nič nevieš ale plno rečí máš
http://euportal.parlamentnilis...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm..

Hm,pán Minárik , nemôžem si pomôcť, no občas mi uniká čo je vlastne cirkev. Mnoho krát sa hovorí i píše že je to mnoho stámiliónové spoločenstvo, inokedy máme pod ňou rozumieť cirkevné profesionálne štruktúry, potom sa zas nechá cirkev počuť, že jej postoj je tým čo povedal alebo povie pápež - no to len tak pre začiatok.

Ide mi o to, že na jednej strane je západná civilizácia v uplynulých viac ako 1000 rokoch rozhodujúcou silou v globálnom merítku, neraz je počuť, že za všetok pokrok vďačíme najmä kresťansky orientovanej civilizácii. A teraz som sa dočítal, že to nie je v poriadku, že by to malo byť inak.

Nemôžem si pomôcť, už som to sem písal - pripadá mi to ako výsledok riadiacej práce, ktorá disponuje právomocami no zodpovednosť nemá.

Iba ak by ste chceli tvrdiť, že posledných 200 rokov dejín prebehlo bez účasti cirkvi, alebo proti jej vôli - prípadne nemala na udalosti vplyv...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Ak kráčame zlým smerom, zaostávať je preda to najlepšie, čo môžeme urobiť. Až sa budeme musieť vrátiť, budeme sa vracať kratší kus cesty."
Otázka znie, kto kráča dobrým a kto zlým smerom? Ja sám niekedy neviem, či tento skutok, ktorý teraz vykonám je z hľadiska budúcnosti dobrý, alebo zlý.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kto chce psa jest, palicky si najde

ci ako je to porekadlo.
nech robis cokolvek, vzdy sa najde niekto, kto bude presvedceny, ze prave ty to robis zle.
a ak to budu dostatocne dlho opakovat, aj tomu vela ludi uveri.
prave preto je zaujimave sledovat dejiny optikou doby, v ktorej sa odohravali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No ty moj..

"Obávam sa, že predstavitelia Cirkvi ani jej členovia sa nesprávajú morálnejšie ako ostatní ľudia."

Potom akym pravom diktuju zvysku sveta co je moralne a co nie? A naco sa stat krestanom ked to zo mna moralnejsieho cloveka nespravi?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je rozdiel medzi rozpoznaním ideálu, pomenovaním ideálu a schopnosťou ho žiť. Nikto nie je schopný žiť ideál, ale to neznamená, že ho nikto nemôže pomenovať. Nemusím byť hudobný skladateľ na úrovni Mozarta, aby som spoznal, že Mozartova hudba je dobrá. Nemusím byť sochár na úrovni Michelangela, aby som ocenil krásu jeho sochy.

Problém moderného sveta je, že sa prestal usilovať o ideál. Keď spoznal, že ho nevie dosiahnuť, tak ho zavrhol. Kresťanstvo je o tom, že aj keď ideál dosiahnuť neviem, aj keď viem, že ho nedosiahnem, tak sa o to budem usilovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm..

Hm,pán Minárik - pokiaľ by sme pristúpili na dikciu v zmysle zodpovednosti jednotlivca za vlastné správanie - tak potom nemá zmysel cirkev ako nejaké spoločenstvo. Každý hrá sám za seba..

Slová že -Kresťanstvo je o tom, že aj keď ideál dosiahnuť neviem, aj keď viem, že ho nedosiahnem, tak sa o to budem usilovať - nič v zlom, to je len alibizmus.

Ako keby sa neverná manželka vzjadrila, že ona nikdy s iným mužom ako so svojim manželom nespala - len s nimi súložila....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Kresťanstvo je o tom, že aj keď ideál dosiahnuť neviem, aj keď viem, že ho nedosiahnem, tak sa o to budem usilovať."
To je teda pekne iracionalne konanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a ešte máme vraj preto

trpieť výčitkami svedomia, ba nedosiahnutie ideálu máme považovať za hriech a obávať sa preto toho úplne, úplne najhoršieho: pekla.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dick

čo je iracionálne na tom, keď chcem byť lepšou? Keď sa snažím nasledovať Kristove učenie o láske k blížnemu? Keď prosím Boha o odpustenie hriechov všetkých ľudí na celom svete!? Viem, že veľkosť Krista nikdy nedosiahnem, lebo je Boh. Alle snažím sa robiť čo je v mojích silách, byť užitočná iným v intenciach Jeho učenia. A verím, že Boh vidí moju snahu! Verím v Jeho nekonečne milosrdenstvo!
Takýto život mi pomáha v ťažkostiach a prináša mi pocit naplnenia šťastím!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

preco hrat futbal, ked nebudem najlepsi?

Ideal sa dosiahnut neda.. od toho je to ideal. Predstav si maleho gitaristu, ktory ma ako ideal Hendrixa: povedal by si mu, aby vzdal hru na gitaru, pretoze nikdy nebude tak dobry?

Racionalne neznamena dobre.. Aj dozorcovia v Osvietimi si svoje konanie zdvovodnili racionalne. Aj zlodej moze mat velmi racionalne pohnutky.

Krestan ani cirkev NIE SU moralne autority.. Moralna autorita je BOH. Cirkev je len particka ludi, ktora si uvedomuje svoju slabost a malost a chce nasledovat Boha. To ze sa jej to nedari, ze pada a casto ide uplne mimo nemeni nic na tom, kam chce smerovat.

Kam chce ale smerovat ateista?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nuz cirkev sa ohana

svojou vyse 2000 rocnou historiou a tym ze vytrvala, lenze to je velmi dvojsecny argument. cirkev nebola za dlhy cas svojej existencie ani napriek svojej velkej moci schopna vyznamne zredukovat vrazdenie (Nezabijes!), smilstvo a neveru (Nezosmilnis a nepoziadas manzelky/manzela blizkeho svojho!) ani kradeze (Nepokradnes!), o ostatnych prikazaniach radsej pomlcim. Hovorime pritom o najtazsich hriechoch, precinoch proti samotnemu Desatoru.
Je ocividne, ze cirkev ako "moralny predvoj" biedne zlyhala, hoci svojho casu mala nezanedbatelnu svetsku moc.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vcelku súhlasím, mám ale dve pripomienky.
Prvá sa týka tej snahy o dosiahnutie nedosiahnuteľného. Napíšem Ti to v ekonomickej terminológii, tá snaha má svoje náklady (námaha, čas, atď) a výnosy (priblíženie sa k ideálu). V určitom bode asi dospejeme k tomu že medzný výnos klesne pod medzné náklady, a vtedy podľa mňa treba prestať a orientovať svoje sily inde. A ešte pridám aj náklady obetovaných príležitostí, človek snažiaci sa o priblíženie sa k ideálu v jednej oblasti často prehliada že kvôli tomu zanedbáva iné veci.
Druhá vec je že niektorí ľudia s úzkostlivejšou povahou žijú kvôli nedosiahnutiu ideálu s permanentným pocitom viny, a čo je horšie, tento býva inými ľuďmi často zneužívaný na manipuláciu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Katolícka cirkev ZALOŽILA antisemitizmus a to svojími doktrínami o kolektívnej vine Židov za smrť JK. Boli to katolíci, ktorí "vynašli" getá a pogromy, rovnako ako označovanie židov žltou farbou (pôvodne klobúky a šatky). Tieto doktríny oficiálne zavrhla až 1965, t.j. 20 rokov !!!! po Norimberskom tribunále.

Hitler sa dostal k moci iba vďaka výraznej podpore katolíckych biskupov z Mníchova, Franko a Mussolini sa dostali k moci k tradične najviac "katolíckych" krajínách tiež za silnej podpory cirkvi. Ich politiku spájala ako červená niť nenávisť voči komunistom a židom, niečo čomu katolíci proste nevedeli povedať nie. Mám sa rozpisovať o Slovensku, kde katolícky kňaz ako prezident dal zavraždiť 65000 obyvateľov svojej krajiny.

Autor píše "Zatiaľ čo svet mimo Cirkev sa dokázal "oslobodiť" od pocitu viny, katolíci to "nedokázali." Svet vie, že vražda, násilie, krádež i cudzoložstvo sa dá ospravedlniť. Potraty sú v poriadku, rozvody sú v poriadku, a ak sa dohodneme, tak i vraždenie Židov, kulakov alebo starých a chorých ľud môže byť v norme. Toto všetko a omnoho viac vyprodukovala spoločnosť za posledných 200 rokov. A Cirkev to spiatočnícky odmieta prijať."

A čo odpustky? Čo spoveď? Zabil som človeka a odrecitovaním niekoľkých básničiek je všetko v poriadku, hlavne ak zaplatím tú "správnu" čiastku do tej "správnej" kasičky.

Je to viac, omnoho, omnoho viac, ale človek to musí chcieť vidieť. Čakať, že autor zmení svoj názor by bolo dosť veľkým omylom, ktorý neurobím. Však tá jeho viera a jej morálka sú tak pohodlné a je to tak dobrý business, že sa dá privrieť aj viac ako jedno oko.

Na záver, iba by som skorigoval nadpis. Cirkev nie je zaostávajúca, ale ZAOSTALÁ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

> Katolícka cirkev ZALOŽILA antisemitizmus a to svojími doktrínami o kolektívnej vine Židov za smrť JK
A kto tu doktrinu vyhlasil? Nie je to len "jedna pani povedala"?

> Hitler sa dostal k moci iba vďaka výraznej podpore katolíckych biskupov z Mníchova
Katolicki biskupi najskor ocenili socialny pristup (33), ale katolici boli aj tak cenzurovani, katolicke skoly boli zavrete, verejne prejavy nabozenstva boli obmedzene. Biskup von Galen proti tomuto vystupoval, takze sa asi neda hovorit o nejakej podriadenosti.

> katolícky kňaz ako prezident dal zavraždiť 65000 obyvateľov svojej krajiny
To som uz rozoberal inde - kedze sa deportacie zacali pol roka pred ich podpisom Tisom a nastupovalo radikalne kridlo, tak je prinajmensom silne tvrdenie, ze ich dal zavrazdit on. Staci sa pozriet na to, ako to bolo za neho a co potom nasledovalo pri SNP, ked Nemci videli, kolko Zidov na Slovensku este zostalo.

> A čo odpustky? Čo spoveď? Zabil som človeka a odrecitovaním niekoľkých básničiek je všetko v poriadku, hlavne ak zaplatím tú "správnu" čiastku do tej "správnej" kasičky.
Pri spovedi sa pozaduje uprimna snaha sa zmenit a okrem toho existuje "zadostucinenie" (prakticky podmienka zo strany spovedajuceho sa, ktora mu ma pomoct) - tj. pri kradezi nahradenie ukradnutej veci, priznanie sa na policii pri vrazde alebo napriklad nutnost robit mesiac nieco naviac, co by mozno inak spravili aj ostatni za neho.

A tu sa dostavame k odpustkom - v minulosti, ked neboli peniaze na vystavbu tusim Baziliky sv. Petra, tak papez vyhlasil, ze kazdy bude mat za nejake peniaze niekolko mesiacov odpustky. A ako odpustky sa bralo povodne (mimo ine) aj to, ze ak niekto takto dostal povinnost mesiac nieco robit a dostal 15 dni odpustkov, tak sa mu tato povinnost skratila o 15 dni. Treba povedat, ze to nebolo samotne odpustenie. Momentalne neviem o tom, ze by taketo odpustky fungovali, preto je veta o plateni podla mna uplne mimo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tá jedna pani, bol pápež Pavol VI, ktorý na druhom vatikánskom koncile (1963-1965), oficiálne odmietol (Nostra Aetae) židovskú deicídu, t.j. vinu na Kristovej smrti.

http://en.wikipedia.org/wiki/J...

Na zvyšok asi ani nemá zmysel reagovať, neznalosť problematiky, zavádzanie, prekrúcanie a popieranie Tisovej viny na hokokauste na Slovensku, hoci typické pre slovenského kresťana, nie sú hodné ani mávnutia ruky.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho