Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Einsteinov list (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Einstein bol tiež iba obyčajným
omylným človekom, ktorý sa vo svojom živote mnohokrát veľmi vážne mýlil. Nechcem komentovať niektoré jeho vážne omyly v súkromí, lebo všetci sme len slabí ľudia. No Einstein sa vážne mýlil aj vo fyzike. Podľa jeho vtedajších výpočtov by mal byť vesmír statický a on sám bol o tom skalopevne presvedčený. Neskoršie observačné výsledky Edwina Hubbleho však priniesli niečo iné. A nebol to Einstein, ale Alexander Friedman, kto vyvinul matematické modely expandujúceho vesmíru.. Einstein považoval napríklad aj kvantovú mechaniku za tak vzdialenú svojmu metafyzickému vkusu, že ostal až do konca svojho života jej nezmieriteľným odporcom.. A takto sa pravdepodobne mohol mýliť aj v iných oblastiach. Sám seba však za "ateistu" nikdy nepovažoval. http://cs.wikipedia.org/wiki/A... . Keď už sme pri tom náboženstve :) , tak mne sa páči názor geniálneho profesora fyziky na Univerzite v Cambridge, anglikánskeho kňaza, ktorý napísal aj viacero kníh o kvantovej fyzike, Johna Polkinghorna. "Veda pozná len hmotu tohoto sveta, nemôže však teológii zakázať veriť, že Boh je schopný vytvoriť niečo naprosto nového." Toto sa mi veľmi páči, pretože si myslím, že nikto nikomu nemôže zakázať žiadnu vieru.. . Veda okolitý svet vysvetľuje a náboženstvo mu dáva zmysel. Ja v tom žiaden rozpor nevidím.
JohnYsss
Veda niečo zakazuje?
Veda nezakazuje veriť v čokoľvek, len si dovoľuje vyjadriť sa, či určitý názor obstojí pri racionálnej analýze. Či má aspoň základnú logiku. (Teológia nie je veda, takže tá zakazovať môže, čo chce:-) Čo sa týka Eisteina, racionálnou analýzou prišiel na spústu vecí, ana ktoré iní neprišli (takže je istou autoritou). Samozrejme, že sa v niečom mohol aj mýliť (veď nebol Boh:-). Len niektorí veriaci by radi medzi jeho omyly zaradili aj názor z Einsteinovho listu, citovaný v titulnom článku, napríklad. A to je smiešne. Je to proste Einsteinov názor, nič menej ani viac. Mne sa páči. Niekomu inému sa nemusí. Pointa je, že nik nemá kompetencie arbitra.
Tomáš Dérer
Za jeden z úspechov
komunistickej ideológie považujem aj fakt, že mnohé nimi zámerne klamlivé vymyslené stereotypy o svojich "triednych nepriateľoch", medzi ľuďmi prežívajú dodnes. Neviem odkiaľ berieš ten svoj názor, že "niektorí veriaci by radi medzi jeho omyly zaradili aj názor z Einsteinovho listu, citovaný v titulnom článku", no ja sa k takýmto rozhodne nehlásim. Keby si však ty, Tomáš, začal dnes vyhlasovať, že ti z tvojich výpočtov vyšlo, že vesmír sa nerozpína a teda že žiaden jeho začiatok ani "Veľký tresk" nebol a trval by si na statickom modeli vesmíru a k tomu navyše by si neuznával ani modernú kvantovú mechaniku, nuž tak potom by si mohol vypisovať listy s akýmkoľvek filozofickým obsahom, vychádzajúcim z tej tvojej "fyziky", ja by som ich ani nečítal... :) . Pýtaš sa v nadpise, či "Veda niečo zakazuje?" Nuž ja by som si vedu, ktorá nič nezakazuje ani vôbec nevážil. Je to predsa veda, ktorá ti červenými písmenami zakazuje brať si do vane zapnutý elektrický spotrebič, je to veda čo ti zakazuje liezť na stožiar s vedením vysokého napätia, skákať z lietadla bez padáka a je to veda, ktorá ti zakazuje namiesto pediatričky zostavovať očkovací kalendár tvojich detí spolu s vešticou, kartárkou... atď, atď... A hlavne vysvetľuje prečo ti to zakazuje. Niekto však tieto zákazy, príkazy, rady, vysvetlenia, samozrejme na svoju škodu, rešpektovať nemusí. . John Polkinghorne chcel ukázať, že existujú aj ľudia, ktorým nestačí iba veda, ktorá vysvetľuje okolitý živý a neživý svet. Veď príbeh o tom, že sa vo vesmíre nepochopiteľnou a neuveriteľnou náhodou zoskupilo niekoľko atómov uhlíka, vodíka, kyslíka, dusíka, síry... a vytvorilo takú úžasnú a fascinujúcu štruktúru akou je ľudská bytosť, ktorá si uvedomuje sama seba a potom sa opäť vo vesmíre rozplynula, by vyzeral iba ako nezmyselný príbeh pomäteného potulného rozprávkara... Teológia hovorí, že život zmysel má. A veda túto vieru nezakazuje. Preto som si ju vždy vážil.
JohnYsss
<< < 1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Veda nič nezakazuje

veda ti len hovorí, že ak si vo vani a padne ti tam elektrický spotrebič pod napätím, stane sa toto a tamto. Zákaz (použitia spotrebiča vo vani) je vecou aplikácie vedy, je to záležitosť medzi komerčným užívateľom vedy (výrobca), spotrebiteľom, a prípadne ešte legislatívcom. S tým veda nič nemá.

Teológia nemusí byť a priori chybná, len stavia na zbožných prianiach namiesto racionálnych argumentov. Takže život možno má zmysel (je to naše zbožné prianie, aby mal), ale "tu nikto nič negarantuje".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážim si tvoj názor Tomáš,

lebo je úprimný. No pri všetkej úcte k tebe aj Einsteinovi :), uvediem ešte príklad. Napríklad chémia je vedou par excellence. Predstav si, že jedného dňa príde do istej fabriky, kde vyrábajú Polychlórované bifenyly (PCB) kuriér a podá do vlastných rúk majiteľovi list, v ktorom mu úradne zakazujú výrobu. S okamžitou platnosťou. Nahnevaný majiteľ sa vyberie na najbližší úrad, ktorý zákaz vydal a začne sa vypytovať prečo zákaz vydali. Tam mu povedia, že oni dostali príkaz z vyššieho úradu a tí ho zasa pošlú až na ministerstvo odkiaľ sa zákaz rozšíril na celú republiku. Na ministerstve ho rozumný úradník posadí do kresla a zavolá teba. Ty mu na otázku, kto a prečo zakázal výrobu PCB, odpovieš jednoducho. Veda a to na základe svojich najnovších poznatkov. A začneš. Najnovšie vedecké výskumy hovoria toto... vysvetlíš mu odborne a podrobne mechanizmus chemických reakcií PCB, prečo sú v prostredí tak rezistentné a aké zdravotné a enviromentálne riziká z toho pre ľudí a životné prostredie vyplývajú... Každý rozumný človek to pochopí a takéto zákazy a príkazy aj vo svojom vlastnom záujme rešpektuje. Práveže veda môže mnohým všeličo zakázať. Niečo podobné však veda voči teológii urobiť nevie a ani to nerobí. Veda pozná len hmotu tohoto sveta, nemôže tak teológii zakázať veriť, že Boh je schopný vytvoriť niečo naprosto nového.
.
Na konci píšeš: Takže život možno má zmysel (je to naše zbožné prianie, aby mal), ale "tu nikto nič negarantuje".
Lenže paradoxne ani veda nič negarantuje úplne. To by musela existovať aspoň jediná teória, ktorá by mohla o sebe vyhlásiť. Som dokonalá, mňa už nikto nikdy nezmení. Poznáš takúto?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

fajn príspevky

JohnYsss - aj diskusia v celom vlákne
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dovolim si zapliest sa

vam do diskusie, som na strane Tomasa, rozumiem tomu co pise.

JohnYsss, myslim si, ze argumentujes dost manipulativne, tak ako to s oblubou robia knazi, ze jednoducho niektore veci prekrucas. Napriklad to o tom PCB. Ved to veda nezakazuje. Zakazuje to statny urad na zaklade empirickych skusenosti. Veda len vysvetluje aky ucinok ma PCB na zdravie cloveka a akym mechanizmom sa to deje. Statny urad by PCB zakazal aj bez vedy, lebo jednoducho a empiricky hocikto dokaze jeho toxicitu, uplne bez vedy. Ale, opakujem, veda nic nezakazuje, zakazy ponechava len a len ludom, je na nich, ako s jej vysledkami a odporucaniami nalozia. Napriklad vedeckou cinnostou sa nespochybnitelne dokazalo, ze cigaretovy dym poskodzuje zdravie cloveka a skracuje jeho zivot. Napriek tomu, ze vacsina fajciarov si je toho vedoma, fajcia veselo dalej. Jednoducho pozitok z fajcenia je pre nich silnou motivaciou a na akesi vedecke zavery zvysoka kaslu. Doslovne.

Rozdiel medzi vedou a teologiou je v tom, ze teologia ma svoje zavery "vycucane z prsta". Teologia pracuje s dogmami a pouziva ich ako argument. To iste robi napriklad aj astrologia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No a Tomáš zasa

rozumel tomu čo som napísal ja. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Opat manipulujes a prekrucas.

Asi je to sposob akym jednas s ludmi.
Zeby dar od boha ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pointu

si vystihol uplne presne: "Mne sa páči"...:)

len potom neviem, preco sa autor blogu cuduje, ze si veriaci dovolia odcitovat p.Einsteina v diskusiach...on mal tych vyjadreni k otazke viery totiz ovela viac (http://www.einsteinandreligion... ) a prakticky cely zivot sa vyjadroval v zmysle, ze veri v inteligenciu, ktora stoji za tymto svetom...nepoznam nikoho, kto by tento list zaradoval medzi omyly alebo robil z jeho autora-zida rimokatolika...smiesne je naopak to, ze si fazulky z jeho vyrokov vyberaju prave ateisti, ako som to uz uviedol v reakcii nizsie (alebo vid: http://adam.humanisti.sk/?p=53 , http://www.zosity-humanistov.s... , dokonca aj p.komunisti si prefiltrovali svoju vlastnu znosku: http://humanisti.sk/storage/20... zrejme toho p.Einstein narozpraval pocas svojho plodneho zivota naozaj dost:)...vacsinou sa s jeho citatmi stretavam v diskusiach, kde p.ateisti oznacuju veriacich v Boha pomaly za retardov a ohanaju sa pritom vedou (vid cerstvy priklad: http://blog.sme.sk/diskusie/20... ), akoby sa tie dve veci navzajom vylucovali...aj na toto mal p.Einstein svoj nazor: "science without religion is lame, religion without science is blind"...ak si myslis, ze "na spústu vecí, na ktoré iní neprišli" prisiel p.Einstein "racionálnou analýzou", tak tu mas jeho odpoved (The Saturday Evening Post, 29 Oct 1929, http://www.saturdayeveningpost... ):
"I believe in intuitions and inspirations. I sometimes feel that I am right. I do not know that I am. When two expeditions of scientists, financed by the Royal Academy, went forth to test my theory of relativity, I was convinced that their conclusions would tally with my hypothesis. I was not surprised when the eclipse of May 29, 1919, confirmed my intuitions. I would have been surprised if I had been wrong."
"Then you trust more to your imagination than to your knowledge"
"I am enough of the artist to draw freely upon my imagination. Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world."
Aby si to nahodou neotocil, neoddelujem "racionalnu analyzu" od vedy, je to velmi potrebna mravencia praca tisicok vedcov pri aplikacii znamych zakonov, ale povysovat tieto zakony na akesi bozstvo je rovnake blaznovstvo, ako objavovat ocean z akvaria...pekne to vysvetluje napr.Paul Davis (http://en.wikipedia.org/wiki/P...) tu http://www.nytimes.com/2007/11... ...krestansky svet predbehol zvysok zemegule prave preto, ze prakticky od svojho zaciatku (sv.Augustin) postavil vedu a vieru vedla seba, nie oproti, t.j.objavovanim Bozieho stvorenstva objavujeme samotneho Boha, co sa prakticky deje doteraz, vid napr.knihu The Language of God (http://www.amazon.com/The-Lang... ) od lidra Human Genome Project p.Collinsa (http://en.wikipedia.org/wiki/F... )...v tomto kontexte posuvania hranic vedy je taktiez zaujimave tvrdenie, ze "Nápadne veľa prírodovedcov, najmä zakladateľov prírodných vied, verí v Boha.“ (Eva Majerníková, Vzťah vedy a viery z pohľadu súčasných vedcov), ja som si to vsimol uz skor (http://www.sme.sk/diskusie/dpl... ) ako som sa o tom docital prave teraz na stranke humanistov, kde sa pre zmenu dalsi "ateista" snazi "oznamkovat" vieru vybranych laureatov Nobelovej ceny (http://adam.humanisti.sk/?p=45 :)...nuz co uz k tomuto dodat, snad len popriat p.ateistom aby sa spravali ako ateisti, nie antikristi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a

p.Einstein by im mohol posluzit ako priklad:
"To what extent are you influenced by Christianity"
"As a child, I received instructton both in the Bible and in the Talmud . I'm a Jew but I am enthralled by the luminous figure of the Nazarene."
"Have you read Emil Ludwig's book on Jesus'?"
"Emil Ludwig's, Jesus," Einstein replied, "is shallow. Jesus is too colosal for the pen of phrasemongers, however artfull. No man can dispose of Christianity with a bon mot."
"You accept the historical existence of Jesus?"
"Unquestionably. No one can read the Gospels without feeling the actual presence of Jesus. His personality pulsates in every word. No myth is filled with such life. How different, for instance, is the impression which we receive from an account of legendary heroes of antiquity like Theseus. Theseus and other heroes of his type lack the authentic vitality of Jesus."
"Ludwig Lewisohn, in one of his recent books, claims that many of the sayings of Jesus paraphrase the sayings of other prophets."
"No man," Einstein replied, "can deny the fact that Jesus existed, nor that his sayings are beautiful. Even if some of them have been said before, no one has expressed them so divinely as he."
"Gilbert Chesterton told me that, according to a Catholic writer in a Dublin Review, your theory of relativity merely confirms the cosmology of Thomas Aquinas."
"I have not," Einstein replied, "read all the works of Thomas Aquinas, but I am delighted if I have reached the same conclusions as the comprehensive mind of that great Catholic scholar."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podľa toho linku bol agnostik, blízke mu bolo budhistické chápanie sveta. Náboženské presvedčenie vedca, alebo aj nenáboženské, aby sme boli dôslední, nie je tým, čím sa ako vedec zaoberá...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sorry, neviem zdroj, mam

to v mobile
1. Nemohu pochopit Boha, který odměňuje a trestá svá stvoření, nebo má vůli toho druhu, jakou zakoušíme v nás samých. Ani nemohu nebo nechci chápat, že nějaký jednotlivec, který přežije svou tělesnou smrt; nechal křehké duše, ze strachu nebo z absurdního egoismu, chovat takové myšlenky. Jsem spokojen se záhadou věčnosti života a s vědomím a letmým nahlédnutím úžasné struktury existujícího světa, společně s oddaným úsilím pochopit aspoň část, ať už jakkoliv malou, Rozumu, který se projevuje v přírodě.
[Albert Einstein,The World as I See It]
2. Byla to samozřejmě lež, co jste četl o mých náboženských přesvědčeních, lež, která je systematicky opakovaná. Nevěřím v osobního Boha a toto jsem nikdy nepopíral, ale vždy se vyjádřil jasně. Jestliže je ve mně něco, co lze nazvat náboženským, pak je to nespoutaný obdiv ke stavbě světa aspoň potud, pokud ji naše věda umí odhalit.
[Albert Einstein, 1954, from Albert Einstein: The Human Side, edited by Helen Dukas and Banesh Hoffman, Princeton University Press]
3. Jestliže je tato bytost všemocná, pak každá událost, včetně každého lidského činu, každé lidské myšlenky, a každého lidského pocitu a úsilí je rovněž Jeho dílo; jak je pak možné myslet, že by lidé byli odpovědni za své činy a myšlenky před takovou všemocnou Bytostí? Když by Bůh dával tresty a odměny, tak by do jisté míry soudil o sobě samém. Jak to lze sloučit s dobrotou a spravedlivostí, které jsou mu připisovány?
[Albert Einstein, Out of My Later Years (New York: Philosophical Library, 1950), p. 27.]
4. Jestliže jsou lidé dobří jen kvůli tomu, že mají strach z trestu, a doufají v odměnu, pak je to s námi vskutku smutné.
[Albert Einstein]
5. Nevěřím v Boha teologie, který odměňuje dobro a trestá zlo.
[Albert Einstein, jak je citováno ve vzpomínce editora časopisu Life Williama Millera v Life, 2. května 1955]
6. Zatím to nedokázalo.
[Einsteinova odpověď na otázku reportéra, jestli náboženství prosadí světový mír]
7. Nevěřím v nesmrtelnost jednotlivce, a považuji etiku za něco, co se výlučně týká jen člověka a za čím není žádná nadlidská autorita.
[Albert Einstein: The Human Side, edited by Helen Dukas and Banesh Hoffman, and published by Princeton University Press.]
8. Základy morálky by se neměly činit závislými na mýtu nebo svázanými s žádnou autoritou, aby pochybnost o mýtu nebo o legitimitě oné autority neohrožovala základ zdravého úsudku a činu.
[Albert Einstein]
9. Nemohu pojmově pochopit nějakého osobního Boha, jenž by přímo ovlivňoval činy jednotlivců, nebo by přímo soudil tvory svého vlastního stvoření. Nemohu to pochopit navzdory skutečnosti, že mechanistická kauzalita byla do jisté míry nahrazena v pochybnosti moderní vědou. [mluví o kvantové mechanice a zhroucení deterministického pojetí přírody a světa] Moje religioznost sestává z pokorného obdivu nad nekonečně nadřazeným duchem, který se odhaluje v tom málu, co my, s našim slabým a přechodným porozuměním, můžeme pochopit ze skutečnosti. Mravnost je nanejvýše důležitá -- ale pro nás, ne pro Boha.
[Albert Einstein, from Albert Einstein: The Human Side, edited by Helen Dukas and Banesh Hoffman, Princeton University Press, p.66]
10. Čím dále pokročí duchovní vývoj lidstva, tím jistější se mi zdá, že cesta k ryzí religiozitě nespočívá ve strachu o život, strachu ze smrti a ve slepé víře, ale v úsilí o racionální poznání.
[Albert Einstein, address at the Princeton Theological Seminary, May 19, 1939, published in Out of My Later Years, New York: Philosophical Library, 1950.]
11. Nejkrásnější zkušenost, jakou můžeme mít, je zkušenost záhady, tajemna. Je to fundamentální c
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mas

to z HOLBACHIA - ATEISTICKÝ WEB (http://holbachia.sweb.cz/texty... ) minarchista, na konci stranky sa pise: "Ze stránky originálu jsem vydilitoval všechny citáty, kde není aspoň základně uveden zdroj"...odkaz na "stranku originalu" tam samozrejme neni, ale zrejme ide o http://www.einsteinandreligion... , kde je najuplnejsi zoznam citatov p.Einsteina na tuto temu, aj so zdrojmi...okrem tych 28 fazuliek, ktore si na svoju stranku vybrali pani ateisti, je tam od p.Einsteina napr.aj toto: "The bigotry of the nonbeliever is for me nearly as funny as the bigotry of the believer"...myslim, ze nic vystiznejsie sa pod tento slabomyselny blog ani neda napisat, p.autor nam tu vodu kaze a vino pije...je len samozrejme, ze sa mu tu zbehnu do diskusie vsetci antikristi, niektori dokonca s takym nadsenim, ze spravia aj z p.Newtona vsetko mozne (musliman, alchymista a heretik:), len nie anglikanskeho krestana, ktorym naozaj bol (inak na takych ako Smrkal mal tiez zaujimavy nazor: "Opposition to godliness is atheism in profession and idolatry in practice. Atheism is so senseless and odious to mankind that it never had many professors.", ako sa takato "idiotskost a podlost" prejavuje v praxi, nam Smrkal predviedol hned dalsim bonmotom: "žil v dobe, keby bolo spoločenskou a životnou nevyhnutnosťou byť kresťanom":)...symptomaticke je aj to, ze niektori (ako napr.p.minarchista:) si ukladaju taketo stranky do zaloziek svojho PC, nie nadarmo sa "otec internetu" J.B.Lee (inak tiez protestant;) vyjadril v jednom rozhovore http://www.europarl.europa.eu/... takto:
"Autor sci-fi románů Slanislaw Lem řekl, že si neuvědomoval, že existuje tolik blbců, než začal používat internet"
"Samozřejmě pak vznikne otázka, kdo je odborníkem, komu lze věřit a co kdo čte a jak zjistit, že to co právě čtete nenapsal nějaký idiot"

:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ateisti a ich vlastne nabozenstvo

veria v to, ze neveria v nic.Zda sa to na prvy pohlad nezmyselne,ovsem ma to hlbsie korene ako si oni
sami uvedomuju.Totiz, vsetci ateisti, maju vo svojich genoch vieru svojich predchodcov, ci sa im to paci
alebo nie,to ich rozlisuje od opic.(totalne nezavisle na vzdelani, inteligencii alebo podobnych absurdnostiach)
Kazdy "slusny clovek" ktory sa pysi ze je ateista si neuvedomuje ze jeho " moralne povinnosti" prave
pochadzaju s tohoto dedicstva.
Na nestastie,cim dalej su ludia od svojich "moralnych povinnosti" tym dalej su od Boha a tym blizsie su
k svojej vlastnej skaze.(Ziadna technologia ich nespasi, prave naopak)
Epistemicka povinnost ktora, by sa dalo povedat,uz skoro vyhynula je prave klucom k navratu do
"normalnosti".
Ludia maju tendenciu radsej verit tisicom klamom ako jednej pravde.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V génoch máme svedomie

nie vieru. Len na upresnenie.

Mimochodom, aj opice dokážu cítiť súcit, možno dokonca nejaký pocit zodpovednosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ine slovo

ten isty pojem,svedomie tiez nespadlo z hrusky.
"Moderny clovek", alebo "precivilizovany" clovek,by sa fakt mohol mnoho veci priucit od opic.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Taka mala otazocka

Rano vstanem, nič ma nebolí, vonku svieti slnko, chladnička je plná... veriaci väčsinou ďakujú Bohu, komu ďakujú ateisti? Velkému tresku?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mas uplnu pravdu

v tvojom pozorovani, ateista, ktory ma podobne ranne skusenosti ako ty, je obmedzeny casovo
len tym ze, predtym nez zacne dakovat, tak musi mat za sebou aj velku potrebu.
Tato najdolezitejsia ranna procedura moze totiz vazne ovlyvnit jeho myslienkovy tok.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mas nejaku potrebu dakovat neviditelnemu

ujovi? Ked uz, tak bez dakovat trebars ludom, ktori tie potraviny vyrobili. Ale ani nevies kto ich vyrobil, vsak? To je na tom super. Ludia vzdy dakuju akymsi bohom za nieco, za cim stoja ludia. Cely zivot jes to, co vytvorili ludia a pritom dakujes nejakemu neviditelnemu stvoritelovi, ktory v tej istej chvili nechava umierat tisice ludi od hladu a ani to s nim nehne.
A dufam, ze nevytiahnes smiesny argument, ze dakujes preto, ze vobec nejake jedlo existuje a Boh ho vytvoril. Pretoze ak by Boh existoval, tak on je zaroven aj ten, kto ta stvoril zavisleho od toho jedla a bez toho by si umrel. Takisto by si asi nedakoval dilerovi drog, keby z teba (bez tvojho ushlasu samozrejme) spravil zavislaka a potom by bol taky dobry, ze by ti predaval davky. Ano, ani Boh nam jedlo nedava, ale ziskavame ho tazkou pracou. Takze tu mas nazor ateistu o dakovani.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mily anton000

pises "Ludia maju tendenciu radsej verit tisicom klamom ako jednej pravde".
Napis nam tu prosim nieco o tej jednej pravde ktorej je hodno verit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ludia,mam na mysli masy

su endemicky ignoranti, to je fakt.Loz povedana tisic krat sa stava pravdou.
Propaganda, akehokolvek druhu,pokym je "lubozvucna" pre pocuvajucich tak sa stava faktami.
Pravda nie je popularna, prave naopak, ludia sa jej boja az ju nenavidia,pretoze je tvrda a
menej stravitelnejsia. Loz moze byt velmi sladka.
Jednej pravde ktorej je hodno verit je Boh, potom dlho nic a potom len to nase ***** ego.
 

<< < 1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Nie len R. Fico môže kľudne spať! 13 762
 2. Monika Kusendová: Dovolenka v Egypte – more terrible than great? 3 206
 3. Martin Pekár: Ako zarobiť na štáte 300 000 EUR za mesiac 2 009
 4. Danica Chames: Poriadny chlap predsa musí mať špek 1 560
 5. Miroslav Lukáč: Kriminálnici dajú žalobu za ohováranie. Opičky ju schvália. Comment. 1 416
 6. Sebastián Bražina: Keď sa krysy bránia... 1 293
 7. Vladimír Hatara: O čom brumčia medvede I.časť 1 034
 8. Matej Varga: Kam investovať po príchode recesie 1 000
 9. Martina Šulová: Karen Gaffney: Prvá, čo dostala diplom a zvládla aj Lamanšský prieliv 802
 10. Bianca Mária Blahutová: Ako som našla lásku na zoznamke 654

Rebríčky článkov


 1. Ľubomír Belák: Na mol v divadle
 2. Štefan Vidlár: Enem né tak
 3. Peter Mrázik: Výsledkom kolektívneho vyjednávania v Jaguar Land Rover je rekordné navýšenie mzdy
 4. Filip Pančík: Žemľovka
 5. Milan Lacúch: Kresťanský národ konzumentov nečistoty
 6. Martin Krištoff: Časovaná bomba za 19 biliónov dolárov môže ohroziť svetovú ekonomiku, varuje MMF
 7. Štefan Vidlár: V. I. Lenin a nežná
 8. Andrej Hossa: Základné náradie domáceho kutila
 9. Vladimír Krátky: SMERáci , Slovensku sa nedarí a Vy to máte na svedomí !
 10. Petra Babanova: Tichá voda

 1. Prokurátor predložil kompletnú Threemu, súd zatiaľ nerozhodol o jej čítaní (minúta po minúte)
 2. Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala
 3. Čaputová si pre Gorilu volá Sakovú aj Lučanského (minúta po minúte)
 4. Ako o Gorile klamala Anna Bubeníková
 5. Čo dnes robí Bubeníková z Gorily? Stala sa developerkou
 6. Asi najsmutnejšie je mlčanie Ivana Mikloša
 7. V Gorile počuť šušťanie bankoviek aj stretnutia, ktoré spis nespomína
 8. Nicholson: Iba naivný človek by veril, že sa od čias Gorily Fico a Smer zmenili
 9. Z vody sa vynorila obrovská bublina. Báli sa, že ich pohltí
 10. Zoológ: Pri stretnutí s meďveďom sa mu musíte pozerať do očí

 1. SMERáci , Slovensku sa nedarí a Vy to máte na svedomí !
 2. Threema: Krstní otcovia Moniky Jankovskej. Jankovská má robiť pre Kočnera Troškovú
 3. Ako robil Pius XII. spojku medzi hlavnými odporcami Hitlera a Západom
 4. Bilancia vlády Smeru: Učiteľ na ZŠ zarobí menej ako pracovník zákazníckej podpory
 5. V Súdnej rade sú hlasy, že Praženková a Kosová stratili dôveru
 6. Čo urobiť, aby z Gorily neprofitoval antisystém
 7. Opozícia vyzvala premiéra, aby zvolal okrúhly stôl a riešil korupciu
 8. Gorila: Fico v rozhovore s Haščákom. Paškovi dôverujem určite viacej ako Kaliňákovi
 9. Palko v r. 2012 o kauze Gorila: Oživme myšlienku parlamentných vyšetrovacích výborov
 10. Kočner píše Jankovskej: Možno budem premiér a budeš mi robiť Troškovú

Už ste čítali?