Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo majú podľa mňa urobiť učitelia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vzhladom na to, kto je priemerny ucitel (55 rocna teta, s odrastenymi a odstahovanymi detmi + manzel = zivitel, ziadna hypo, lebo byt maju od komanca, par rokov do dochodku), tak ten je s platom v podstate spokojny... Tych par mladych, pripadne chlapov, ktori z ucitelskeho platu zdochynaju od hladu a o 2-3 roky to zabalia, je tam malo. Takze mozem dat prognozu, ze sa nezmeni absolutne nic a tato generacia/skupina ucitelov na nejake tahy typu hromadne vypovede (ako lekari) absolutne nema. Uz len tie caviky okolo 5 - 10% od odborov su vobec prekvapenim, ze nieco robia a Fico si je vedomy stavu v skolstve, tak sa mu lahko vyjednava. Moze urobit par medialnych piruet a potom ucitelom ukaze svoj cteny poslanecky ko**t a zvysi platy sudcom na 4000/mesacne (pripadne vojakom a policajtom - aby sa mal v buducnosti ako chranit pred hladnou luzou) ci posle dalsich par sto milionov do Grecka, Spanielska a Portugalska (aby bol dobry pre EU a ta mu posielala eurofondy na rozkradanie).

Jedina sanca je v novej vlade, v ktorej by bolo skolstvo priorita a nielen na papieri. Zial, my nemame ani taku politicku stranu...vsetky ich programy o skolstve a vzdelavani, co som videl, boli len vseobecne a prazdne kecy, personalne uboho zastresene. Jednoducho, vzdelavanie az na poslednom mieste (politici to este korunuju podvodnymi akademickymi titulmi, ktore niektori z nich maju). To chce jasny postoj a postup: urobim toto, toto, zrusim toto, zvysim toto a dosiahnem toto. Hotovo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tak tak

Velika celemu svjetu tragoedia su tie nase odbory v skolstve, clovek by cakal ze to za 20 rokov nejak vyhnije a znovuvyrastie, ale je to verny obraz statu.

Do istej miery je to ale vsade na svete tak ze zivitelom ucitela je jeho partner... akurat v civilizovanych statoch sa aj z toho ucitelskeho platu da aspon prezit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Samozrejme

má byť tento blog tak trochu provokácia. Ak som realista, nečakám, že sa k nejakému naozaj radikálnemu kroku učitelia odhodlajú. (párkrát v živote sa mi ale stalo, že realita predstihla moje najsmelšie očakávania):-)

Mladých učiteľov vidím v školstve pomerne veľa. Prídu ako absolventi, často plní elánu a nadšenia. Polčas straty ilúzií: max. jeden školský rok. Žasnem, koľkí ľudia ešte i dnes študujú pedagogiku (čo očakávajú?). Je to poslanie, dokonca nádherné, ale len ako hobby (napr. pre učiteľky vydaté za majetných podnikateľov, papalášov a pod., ktoré na ten plat nie sú odkázané). Tak to môže vnímať len malé percento učiteľov, a tí to nevytrhnú.

Ale od vlády (novej, staronovej) by som dupľom nič neočakával. Chce to svojpomoc. Samo sa to nespraví, a politici to tiež nespravia. Takže...?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Učiteľom chýba jednotnosť. Pár nadšencov nadhodí myšlienku hromadnej výpovede ale väčšina ich zadupe pod čiernu zem. Skvelá myšlienka no nie sme na ňu pripravení. Už aj pri štrajkovaní sa našlo pár štrajkokazov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím

ešte musí byť horšie, aby mohlo byť lepšie. Musela by to byť mimoriadne dobre organizovaná a koordinovaná protestná akcia. S katastrofickými scenármi pre prípad, že vláda povie: "fajn, my selektívne rozhodneme, koho príjmeme naspäť, a namiesto koho si nájdeme X náhrad z radov absolventov."
Vtedy by sa lámala situácia (správna odpoveď učiteľov by bola samozrejme: "Nezaujíma nás, koho vezmete naspäť; nik z nás nejde naspäť, kým nesplníte toto a toto.")

Človek by povedal, že sa to vyrieši i prirodzene a evolučne - že pri týchto pomeroch časom naozaj nebude mať kto učiť, a vtedy to bude musieť riešiť buď vláda, alebo rodičia (tí vlastne už konajú - kto má peniaze, dáva deti na súkromné stredné školy a na výšku ich posiela do Viedne, do USA, tí menej majetní aspoň do Česka).
Lenže, pokiaľ to má závisieť od vlády, tak o ďalších dvadsať rokov budeme mať na Slovensku už len prvý stupeň základných škôl (elementárna gramotnosť), pár súkromných škôl pre majetnú vrstvu vyvolených, a všetko ostatné sa prípadní záujemcovia budú učiť v zahraničí. Niekoľkí sa vrátia, iste - napr. nejakých lekárov a lekárnikov tu bude treba vždy, a špičky v biznise tiež budú potrebovať vzdelanie. Pár notárov, možno (ak ešte budú) pár farárov... vynechal som niekoho?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"(tí vlastne už konajú - kto má peniaze, dáva deti na súkromné stredné školy a na výšku ich posiela do Viedne, do USA, tí menej majetní aspoň do Česka)". ... a koľko % ľudí má tie peniaze? hŕstka. ostatní sa spoliehajú na vládu. a vláda sa spolieha na to že vždy sa nájdu obetavci plus pani podnikateľové plus ustráchanci=dostatočný počet vyučujúcich, ktorí budú učiť deti rodičov ktorý si za minimálnu mzdu nemôžu dovoliť súkromné školy, a tých je habadej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Takže to chce

odluku škôl od štátu. Aspoň všetko nad prvý stupeň zákl.škôl.

To, že je škola zadarmo, povinne a pre všetkých, nepomáha kvalite výuky ani motivácii žiakov. Aranka z osady vie akotak čítať-písať, a podľa jej mienky (i jej rodičov, ak to vôbec riešia) viac netreba. takže má v paži, a po viacnásobnom prepadnutí odchádza zo šiestej-siedmej triedy na materskú. Móricko vie, že bude murárom ako otec, a na to nepotrebuje analyzovať vetné druhy, zložené súkvetia ani ný, natý, itý, ičitý. Nejaká matika a fyzika by sa mu síce zišla, ale tú dlhodobo supluje telocvikár, takže fail. Kopa demotivovaných žiakov na druhom stupni len vyrušuje tých, čo sa prípadne náhodou učia, a učiteľa tiež.

Keby to bolo niečo kvalitné a súčasne vzácne (=nie zadarmo), všetci zúčastnení by sa na vzdelanie dívali inak. Aj spoločenský status učiteľa by bol inde. (Dnes keď je rodičovské, pred školou parkujú bavoráky alebo aspoň Oktavie rodičov, a učiteľ príde na hrdzavom bicykli.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nesúhlasím

s odlukou. viem že cigáňov je veľa ale to je iná kategória. mám na mysli deti obyčajných ľudí ktorí robia ako mulice za minimálnu mzdu. deti, ktoré potrebujú od učiteľa motiváciu ked sa im už nedostáva v rodine. učiteľ sa namáhať nebude, pretože je ľahšie vycibriť nadané dieťa ako potiahnuť "normálne" ktoré síce má danosti ale ubíja ho otrasný školský systém memorovania a nezáujmu. a takých je veľa. keby ich potiahli pomohli motivovali a videli výsledky svojej práce určite by boli motivovaní k svojej práce aj oni. ale pravda, načo sa namáhať ked nemusím!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bolo by to horšie

než je to teraz?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

presne, stredoveká mentalita spoločnosti (kasty), stredoveký systém školstva ...:-)

Inde zrejme viac vyberú na daniach, majú totiž z čoho ... Bolo by sa treba zaujímať o to, ako naštartovať ekonomiku, teda Slovenskú ekonomiku, výrobu na Slovensku, Slovenské podnikanie ... A nekradnúť ...

učiteľ na bicykli?:-) Nepreháňaj ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Naštartovať ekonomiku

dokážeme len s dostatkom vzdelaných ľudí (začarovaný kruh?).

Súhlas, s tým učiteľom na hrdzavom bicykli zámerne preháňam (tzv. hyperbola, učili nás tuším na literatúre); učiteľ príde peši:-))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

domáce vzdelávanie

ak mi štát zaplatí odvody na nejaké % z môjho platu, ostanem deti vzdelávať doma a naučia sa toho omnoho viac. Keď syn nebol jeden deň v škole, doma sme prebrali za 2 hodiny omnoho viac a efektívnejšie ako v škole. A to je skúsenosť mnohých rodičov, že ak je dieťa PN, doma sa naučí viac a rýchlejšie.
Školstvo ani nepotrebujeme na vzdelávanie, lebo rodičia by to zvládli. Školu potrebujeme na to, aby sme mali kam odložiť deti, keď sme v práci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Domáce vzdelávanie

by zvládal rodič, ktorý je sám vzdelaný. Menej vzdelaný by si potreboval najať domáceho učiteľa, ale to zasa stojí peniaze.
Je fakt, že domáce vzdelávanie treba aj pri súčasnom systéme. Od školy už dávno skoro nič neočakávam, tak ma len poteší, ak sa tam vôbec niečo naučia (a nielen skúšajú). Je to pre decká skôr spoločenský život - kamoši a kamošky, spoločná aktivita.
My to máme doma podelené: žena učí mladšieho (prvák) písmenká, ja dcéru (siedmačka) trigonometriu, zlomky, či robíme pokusy. Súhlas, že učivo 2 týždňov sa dá prebrať za hodinu, potom je to už len precvičovanie. Ale na to si treba nájsť čas.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Moja kamarátka vzdeláva syna doma

Je prvák rovnako ako môj syn. Najprv som sa čudovala, že ako to zvládne, keďže je s mladším dieťaťom doma na materskej, ale dá sa to omnoho efektívnejšie.
Napríklad matematika v škole je pre môjho syna zabitý čas, kedy si mohol behať po vonku a vybiť prebytočnú energiu. Takmer každý deň mi povie, nech mu napíšem zopár normálnych príkladov aby z matematiky neosprostel. Ale aby som nekritizovala, páči sa mi, že učiteľka na syna tlačí aby sa snažil pekne písať. Ďalej trvá na tom, aby mal veľmi oastrú ceruzu. Najprv som nechápala prečo, veď ostrá sa hneď zlomí. A potom mi docvaklo, že práve o to ide, aby sa odnaučil tlačiť. Mňa by to nenapadlo, ale učiteľka už má prax, takže vie, čo treba. Takže niečo sa v tej škole predsa len naučil omnoho lepšie ako doma- netlačiť pri písaní. Ostatné veci by som naučila doma omnoho lepšie.
Napísala som aj dva blogy o domácom vzdelávaní
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

3/3

Mate samozrejme pravdu, akurat samovzdelavanie vasmu dietatu nezabezpeci potrebny "certifikat" bez ktoreho sa na vysoku skolu nedostane a nezavisla certifikacia na slovensku zatial neexistuje
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To nie je v nevzdelanosti, tu sú dosť vzdelaní a rozhľadení ľudia.

Jeden gymnazista zo Slovenska išiel študovať do USA a porovnával. (je to na nete) Nehovoril, že majú zlé školstvo, bol korektný ... Chválil síce ich systém špecializácie, ale ... Ukázal aj jeho zlú stránku. Mladý človek ide na strednú a vyberá si premety, pričom si 90% vyberie také, aby mohol školou prejsť a zároveň hýriť, večierky a tak ...

Čo je podľa neho škoda, im chýba všeobecný rozhľad ... A on sám si pochvaľoval, že je rád, že gymnázium skončil na Slovensku, lebo údajne vie viac ... Iste, špecializácia má svoje klady ako v armáde, kde je vojak sám o sebe nula, ale každý so svojou špecializáciou pri správnej organizácii tvoria vysokofunkćný celok ... Lenže život nie je armáda a človek nie je stroj len o jednej funkcii a hoci USA podáva/li nejaké ekonomické výkony, človek tam moc šťastný nie je ...

Poznám ľudí ktorí sa v USA uchytili s našim vzdelaním a to VEĽMI DOBRE! Tak naozaj ide len o školstvo v zmysle vedomostí?

Problém je v tom, že Slováci (a celkove Slovania) sú málo aktívni. Radšej sa zamestnajú u veľkej firmy, ako by riskovali v podnikaní, radšej odídu do zahraničia,http://jozefkamensky.blog.sme.... akoby tvrdo pracovali na zlepšení života doma.

Máme sklon k užívaniu si pohodlia viac ako k tvrdej práci, človek ćosi zarobí, a investuje do luxusu, málokedy do ďalšej výroby, či na niečo užitočné .....

bojíme sa zodpovednosti a vlastnej iniciatívy ... Všade dokola zneje že - politik daj, štát daj ... Nadmieru sa orientujeme na to, že tu príde nejaký ekonomický mesiáš a dá nám prácu a pritom mali by sme sami ....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

utópia
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Problém je zčasti aj

v slabej spoločenskej objednávke:
http://tomasderer.blog.sme.sk/...

Ale to je začarovaný kruh. Školstvo nebude lepšie, ak občania nebudú očakávať a aktívne žiadať aby lepšie bolo. Viem, že pasívne nadávať a nič nepodniknúť je slovenská národná vlastnosť, rovnako ako pesimizmus. Kurník, nemôžeme byť konečne raz optimisti a veriť si, že môžeme vecami pohnúť k lepšiemu? Raz som to zažil, je tomu presne 23 rokov. Od vzniku samostatného Slovenska už nie. Teda, možno raz, keď sa po zmarenom referende a manipulovanom volebnom zákone a.d.1998 ľudia nasr...dili a Mečiar po prvý raz musel do opozície. Keď sa naozaj chce, všetko ide, priatelia (to je odkaz pre učiteľov, a nielen pre nich).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo majú podľa mňa urobiť učitelia?

Čo majú podľa mňa urobiť učitelia, xixi no nič nemnajú robiť. lebo nič neviedia, len tliachať satále to isté dokola 30 rokov aešte za to chcú aj nejaký plat,. boli a budú sluhami režimu, hoci by bol akýkoľvek, lebo sú taký sprostí a nevzdelaní lebo nepochopilil, že výchova a vzdelávanie bola je a bude vždy sppoločenská objednávky a súdruhovia učitelia boli , sú a budú vykonábateľmi toho, čo chce od nich štát a na ich požiadavky môže zvysokoa kašľať, lebo ich platí za ich služba, ktoré oni vykonávajú dobre a na základe toho im aj patrí zaslúžená odmena a to taká, ktorú in určí ich objednávateľm, teda robíte to diobre, lebo ste dosiahli to, že žiaci s učnovky s maturitou môžu v pohode vyštudovať právo a stať sa presdsedníkou okresného súdu, takže čo by ste chceli viac za svoje flákanike? po kabinetoch atď. do pekla aj s učiteľmi,
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME