Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pánu učiteľovi z lásky. A na Slovensku? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

nízkokvalifikovaná pracovná sila

Ono je pekné, že učitelia majú VŠ vzdelanie, ale veľká časť by ho na svoju funkciu nepotrebovala, resp. mnoho ich je zbytočných.
V situácii, keď údajne nie sú na zvýšenie platov peniaze, bolo by vhodné zamerať sa týmto smerom. Tj. znížiť kvalifikačné požiadavky na niektoré miesta, poprepúšťať zbytočných učiteľov a z toho uspokojiť požiadavky ostatných.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano sudruzenko...len" robotnicka trieda" vedena sudruhmi pravnikmi, anallytikmi a politologmi, na cele so sudruhom hranatym precedom povedie Slovensko k svetlym zajtrajskom...Naco takych vydieracov ako su ucitelia, lekari a dalsi...nech idu, na Slovensku takych netreba...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

škoda, že v mojom príspevky ty aj Lodovik čítate to, čo tam nie je. Nebude to veľmi dobrá vizitka Slovenského školstva.
To, že si niekto spraví vysokú školu, nedáva mne povinnosť vydržiavať dotyčnú osobu na funkcii, ktorá je zbytočná, resp. dávať mu len kvôli nejakému papieru viac peňazí, aj keď dotyčnú funkciu zvládne stredoškolák s max. nejakým blbým doplňujúcim pedagogickým štúdiom.

Už vidím, ako budete vzdychať nadšením, keď pracovníčka s prvým stupňom VŠ štúdia na podateľni nejakého zbytočného začne štrajkovať za vyšší plat, lebo šak ona má papier. A pritom by tú úlohu po krátkom zaškolení zvládla aj teta upratovačka, ktorá na tej podateľni umýva dlážky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nejakého zbytočného úradu...
3/3
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nielen tí dvaja to tam vidia

Prirovnávať prácu a pozíciu učiteľa k pani v podateľni s vysokou školou.... to chce riadnu dávku fantázie až trošku chorej mysle. Mám pocit, že podmienkou na prácu v podateľni nie je vysokoškolské vzdelanie, no prácu učiteľa podľa zákona(!!!) môže vykonávať len vysokoškolsky vzdelaný človek. Osobne by som vzdelávanie svojich detí nikdy nezverila do rúk neodborníka len preto, že nepýta viac peňazí, má len strednú školu v lepšom prípade s maturitou s "blbým doplňujúcim pedagogickým štúdiom". Zamysli sa nad sebou a ešte raz si svoje príspevky po sebe prečítaj.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Jasne, to je presne problem nasho skolstva, mame privela ucitelov, ktori su navyse prilis kvalifikovani, takze to potom stoji vela penazi. Asi by sme ucitelstvo mali zaradit medzi aktivacne prace, bude to lacnejsie a vyhneme sa strajkom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Môj názor

Ako bývalý socialistický
učiteľ považujem štrajk za učiteľa nedôstojný akt vymáhania peňazí od štátu, vo vzťahu k žiakom a rodičom nekorektný a časovo nevhodný. V kultivovanej spoločnosti by sa takéto záležitosti mali riešiť v čase prázdnin prostredníctvom volených zástupcov v NR SR a vlády. Takto mi to pripadá ako keď sa teroristi v boji chránia štítom z detí a ich rodičov. A kvalita vyučovania záleží od kvality učiteľa , nie od jeho platu. Za socializmu som bol perzekvovaný, ale učil som zodpovedne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Píšeš,že kvalita vyučovania záleží od kvality učitela a nie od platu to si myslíš,že učitelia sú nejakí oucajdri.Tak potom prečo primátori a starostovia ktorí nemajú niektorí ani len stredné vzdelanie majú 3-4 krát vyžšie platy ako učitelia a pre obce nesplnia ani len základné požiadavky občanov.Každý len čaká prísun penazí od štátu ,aby si ich mohol podelit ako sa mu zachce.Si myslím,že učitel na dedine prináša ovela viac osohu ako taký starosta.Ako bývalý učitel by si nemal ani len náhodou vyslovit ,že štrajk učitelov je nedostojný akt.Nevidíš,že doba sa zmenila na nepoznanie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tie otázky

čo dávaš sú oprávnené a sú oprávnené aj ďaľšie iné súvisiace so spoločenským systémom - kapitalizmom, v ktorom žijeme, ale riešiť tieto problémy by sa nemali na ulici. Ak sa pýtam 30.- tnikov : ste za socialistický, či kapitalistický spoločenedký systém, označia ma za komunistu . Potom chápem, že aj štrajk učiteľov patrí do kapitalizmu, aj keď ja ho považujem za učiteľa nedôstojný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ano štrajk

v "socializme" aký sme tu mali nemohol existovať, lebo sme boli všetci veselí, šťastní a spokojní a to povinne:-D
...a ešte nám sem napíš ako to majú riešiť inak ako "na ulici" ? Ty nevieš také jednoduché, že "ulica" a štrajky nastupujú až vtedy keď všetky štandartné veci zlyhali?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odpovedám oneskorene, nemal som už kred

Je to demagogické konštatovanie, v socializme nikto nikomu nepredpisoval aby bol šťastný, ale sme vedeli, že sa môžeme prikrývať len takou perinou akú sme mali a ďalej, že aj zajtra môžem isť do práce za ktorú dostanem plat. Boli to socialistické ISTOTY. Len teraz, v našom kapitalizme, si to uvedomujem, že sme mali vlastne šťastie, keď sme žili v socializme . Ak v štáte zlyhávajú štandardné postupy, tak zlyháva štát a spoločenský systém, ale zdá sa, že nám takýto systém vyhovuje. Čo je to za štát, ktorý financuje politické strany, čo je to za sekulárny štát, ktorý financuje majetné cirkvi, to nikomu nevadí? A možno aj tam treba hľadať peniaze na platy učiteľov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale ved

práve socialistická vláda robka ficu sa nehodlá dohodnúť s nikým, len so svojimi....veď ten sľuboval sociálne istoty !!! a teraz čo? Nerozprávaj tu o kapitalistickom a socialistickom systéme. Tie systémy sú odlišné aj niečim niečim úplne iným ako len ideológiami...
A prečo štát financuje politické strany, či cirkvi, sa aj ja pýtam - a hneď si aj odpovedám - naučili sa to v minulom, tebou velebenom tzv "socialistickom režime". Tam jedna strana vlastnila štát takže sa samofinancovala odušu. Hádam si len nemyslíš, že KSS či KSČS mohla existovať z členských príspevkov :-) No a teraz sa k tomu schyľuje k vláde jednej strany znovu - takže sa môžeš tešiť...:-(

Povińne byť šťastný a veselý je parabola - skutočnosť bola taká, že prajav iný ako bol povolený, bol trestaný alebo prinajmenšom nežiadúci....a preto sa ľudia neskutočne pretvarovali. To je zaujímavé, že na jednej strane tvrdíš, že si bol perzekuovaný a na druhej strane hovoríš, že "sme mali šťastie" že sme žili v socializme....tak prepáč, ale toto dokopy nejde. Neberiem ti tvoj názor ani tvoju nostalgiu - ja som možno staršia ako ty, ale do toho obdobia by som sa nechcela vrátiť. Naopak som rada, že majú učitelia odvahu na to čo idú urobiť - keď nedostanú ani cent naviac, tak nech ukážu zlodejom štátu, že ten štát sú bežní občania, nie politické skorumpované a zlodejské politické špičky....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zhltla si

masmediálnu propagandu personifikácie zodpovednosti za čosi, čo veľmi na osobe nezáleží asi v takejto rovine : zavraždime Husajna a v Iraku bude dobre, zavraždime Bin Ládina, zavraždime Kaddáfyho, možno by tu bolo lepšie keby sme zavraždili Fica. Nie je to tak, ani socialista Fico nám neublíži ani nás nezachráni, ani žiadny iný "dobrý" kapitalista či socialista pokiaľ sú výrobné prostriedky a zdroje v rukách domáceho a zahraničného kapitálu. Socializmus nie je ideológia ale socialnoekonomický systém so spoločenským vlastníctvom výrobných prostriedkov a zdrojov a spravodlivým rozdeľovaním produktov práce spoločnosti. Máš zaujímavý názor, že to čo negatívne sme sa naučili v zlom socializme sa nevieme za dvadsať rokov odnaučiť. HA HA A čo sa týka KSS ozaj žila z pomerne veľkých členských príspevkov, opýtaj sa na to niektorých žijúcich komunistov To konanie učiteľov poivažujem za nekorektné a nedôstojné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

bby, nic nekorektne a ani

nedostojne nie je na konani ucitelov. Nedostojne by mozno bolo, keby sa zbalili, prestali ucit a odisli ucit do zahranicia alebo by zacali predavat Nota Bene a bohuzial by som sa im ani necudoval. Socializmus je ideologia, skuste si to nastudovat z knih, ktore sa zaujimaju o politiku. A to o spolocnych prostriedkoch a spravodlivom prerozdelovani funguje len po ten okamih, ak mate rozhodnut, kto bude spravodlivo riaditel a kto robotnik. Vela zo sucasnych zbohatlikov zbohatlo este za tych Vasich ospevovanych spravodlivych socialistickych cias, ale asi to nechcete vidiet. Ak by to bolo take fasa, ako spominate, tak Severna Korea je raj na Zemi, Kuba je raj na Zemi, Vietnam je raj na Zemi,... Konecne ucitelia potrebuju ukazat, ze su tu. Alebo je podla Vas lepsie, ked slovenski ucitelia budu zivorit, ale hlavne nech ucia? Ja hovorim, to radsej nech zivori nasa vlada a poslanci. Staci si porovnat ich vysledky prace s vysledkami prace ucitelov a podla toho by mali dostat aj odmenu. Dokonca aj v socializme by to tak malo byt. Alebo sa mylim? Nekorektne, nedostojne, neludske je spravanie nasich predstavitelov. Bohuzial sme si ich zvolili my a ja tomu hovorim po tolkych "omyloch" slovensky masochizmus. Pekny den, Kosmas (7 Statocnych)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak niekto

svojim konaním obmedzuje zákonité právo ( právo na vzdelanie ) jedná prinajmenšom nekorektne ak nie protizákonne a nedôstojné konanie vyplýva z výchovného poslania učiteľa, vychovávať k pozitívnym ľudským vlastnostiam.
Ja som vnímal a žil socializmus ako socialnoekonomický systém tak ako som ho opísal a súčasných zbohatlíkov vygenerovala súčasná spoločnosť svojimi pravidlami a zákonmi umožňujúcimi vlastniť akokoľvek nadobudnutý majetok. Vo vami spomínaných štátoch som nebol a voči masmediálnym informáciám som skeptický, no viem, že Kuba má sociálny a zdravotný systém podstatne lepši ako je v USA. Považujem za naivné predpokladať, že v súčasnom systéme na Slovensku môže vylepšiť nejaká iná "lepšia" vláda. Treba racionálne pozerať na život a spoločnosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ano racionalne treba pozerat

...teraz sa ucitelia spravaju racionalne, ci sa ti to paci alebo nie....to je zaujimave ako prekrucas....a neskutocne klames - najma v tom ze si bol v socializme "perzekvovany"- napis konecne AKO??? Ked toto nevysvetlis tak len tliachas a tliachas....!
P.S Ho o mne vies na to, aby si vypisoval co som "zhltla":-D...to ty si zhltol taky kus komunistickej propagandy v minulosti, ze si sa doteraz z toho nespamatal...a uz koncim - buvaj v svojich fantazmagoriach dalej...dobru noc!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V podsatte

nie som povinný nič a nikomu vysvetľovať, ale pre tvoju spokojnosť porozprávam o mojej perzekúcii za socializmu, na ktorý aj napriek tomu nedám dopustiť a je chybou celého socialistického tábora, že ho nechal povaliť zahraničnou propagandou. Čo sa mňa týka som a bol som vždy kritický voči akémukoľvek nerozumu a voči komukoľvek. Tak na školu, kde som pôsobil 28 rokov, ako vraj dobrý učiteľ odborných predmetov, prišiel nový riaditeľ a po jednom mojom kritickom vystúpení na pedagogickej rade, o jeho neodbornom zásahu do vyučovacieho procesu a mojom ďalšom kritickom vystúpení na schôdzi ROH, dal moju osobu k dispozícii OŠ KNV so slovami:" Mám jedného vynikajúceho učiteľa ktorého sa potrebujem zbaviť " A ja dones ďakujem tomuto súdruhovi riaditeľovi, že ma KNV preložilo, síce na školu o 20 km vzdialenú, ale s vynikajúcimi pracovnými a priestorovými podmienkami. A nebol som ani komunista, ani pätolizač. Samozrejme to cestovanie do práce nebolo príjemné, ale po preštudovaní zákonov, podľa ktorých ma bolo možné, vzhľadom na potreby ŠU, preložiť na 1 rok na inú školu, som vôbec nenamietal ba, vzhľadom na spomenuté podmienky, som z tejto školy odchádzal aj do dôchodku. Treba spomenúť, že na predchádzajúcej škole moje odmeny dosahovali odmeny upratovačiek, hoci som dlhodobo a nezištne viedol technické krúžky v škole aj mimo nej. Systém škôl za socializmu, ako aj obsahová náplň, ich riadenie tiež kvalita vyučovania aj žiakov bola dobrá. Ako sa racionálne a zodpovedne prijímali žiaci do škôl podľa potrieb národného hospodárstva by sa dalo mnoho rozprávať. Teraz je školstvo rozatomizované, skomercionalizované, sprivatizované. Škola má byť trvale v štátnych rukách rovnako ako národné hospodárstvo, ak nemáme padnúť na hubu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

bby, nechapem o com to tarate,

takze cim a ako ste boli perzekuovany? Ak tymto zazitkom obhajujete socializmus, tak je to trapne a moje deti, ktore ho nezazili, tak by sa Vam vysmiali. Radsej uz prestante vypisovat pod moj blog a este k tomu ako anonym. Ak sa chcete vyplakat a je Vam smutno za socializmom, tak mi poslite mail a mozme dohodnut stretnutie. Dame si kavicku, rad si Vas vypocujem a potom Vam poviem ake skusenosti mala moja rodina a moji priatelia z detstva so socializmom a s nadutymi tupymi nevzdelancami, ktori vdaka KSC si robili co chceli. Uz nikdy viac tento rezim. Nikdy. Nemozem predsa zlo obhajovat zlom. Pekny vecer, Kosmas (7 Statocnych)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vláda jednej strany

K vláde jednej strany sa neschyľuje, pretože vládu jednej strany tu máme od marcových parlamentných volieb. Vláda jednej strany nie je zriedkavá v demokratických štátoch. Vzniká obyčajne vtedy, keď jedna politická strana dokáže sama zostaviť vládu. Nemýľ si takúto vládu jednej strany s vládou jednej strany za komunistov pred revolúciou v roku 1989. Vtedajšiu vládu jednej strany nebolo možné zmeniť voľbami, lebo tie voľby neboli demokratické. Terajšiu vládu jednej strany - strany Smer-SD bude možné zmeniť po ďalších parlamentných voľbách. Či sa tak stane, bude závisieť od ich výsledku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Horislav, Horislav !

Baví ma ako mentoruješ:-)
No a čo keď sú demokratické voľby? Ty nevieš ako sa dostala KSČ k moci?
....demokratickými voľbami v máji 1946.....potom ostatné strany "rozpustila" v svojom nenásytnom bruchu...
P.S. .... KSS a Smer sa nedá pomýliť - to je totiž to isté a to samé.... Smer si len urobil make-up podľa súčasného trendu:-D
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME