Streda, 24. január, 2018 | Meniny má Timotej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Všetko o bojovnosti a agresivite našich psov - III.diel (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

... pes nikdy, nikdy nie je dôvodom zla

Je to vždy len človek, ktorý je zaň zodpovedný. Naozaj som za trestnoprávnu rovinu, keď pes napadne človeka, ale voči jeho majiteľovi. V prípade usmrtenia, alebo vážneho ublíženia na zdraví s trvalými následkami, by mal byť majiteľ psa rovnako postihovaný, ako keby to urobil on sám. Potom by sa zrejme nemuseli psy kynožiť, trápiť, alebo robiť kvôli ním rôzne kontraverzné zákony.
Iný problém: pes je viac-menej ochrnutý, prešúcha sa po ritke, kade chodí, tade ciká a... pije málo, lebo sa nehýbe, je viac-menej úplne imobilný. Jeho pán, jeho rodina mu odmieta dať príležitosť ísť do psieho nebíčka. Trpí tak nielen sám pes, že sa mu zmenil život (veľký vlčiak), trpí celá rodina, lebo nikto nemá to svedomie byť katom, vrahom. Takže, možno sa rodina rozpadne, možno sa čosi udeje, ale hlavne, popri výčitkách okolo psa sa človek dozvie, ako ho jeho partner po mnohých rokoch vníma, kedy komu ublížil a čo teraz s tým.
Nemal by sa prijať zákon o psej eutanázii? Raz, keď veterinár povie, že ten pes má byť utratený, lebo nie je šanca na uzdravenie, mal by ho majiteľ uposlúchnuť. Prečo? Lebo aj život "pod psa" je týraním psa, a to je zo zákona zakázané. A týmto zákonom by sa predišlo aj čomusi inému, podstatnejšiemu, ako je bytie či nebytie psa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vieš prečo tu bude málo diskusných príspevkov ? Lebo autor opísal problematiku naozaj komplexne a postihol celú oblasť . Klobúk dole - fakt dobrý článok.
*
Tvoja veta : pes nikdy nie je dôvodom zla - je taká, hm, nekompetentná. Ako píše autor, vyskytujú sa napríklad labradori s genetickou predispozíciou k agresívnemu správaniu. Ak chovateľ nemá skúsenosti s výcvikom psa, nemusí takéhoto psa zvládnuť, potom pes niekoho napadne a môže spôsobiť mu zranenie, alebo v krajnom prípade smrť .
Autor bez okolkov a bez zbytočnej vaty len upozorňuje na možné dôsledky chovu psa, ktorý má potenciál (nie nutnosť ale možnosť) vážne zraniť človeka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mám chovateľskú stanicu veľkého plemena

Váš blog je veľmi dlhý a obsahuje veľmi veľa info s ktorými sa dá aj nemusí súhlasiť. Prispejem len dvoma postrehmi.
1. prvých šteniatkovských osem týždňov:
Už počas tohto obdobia sa formuje povaha na základe genetickej vybavenosti. Napriek tomu, že matka dáva všetkým šteňatám rovnaký vzor a príklad, napriek tomu, že ja ako majiteľ sa ku všetkým tiež správam rovnako (aspoň sa snažím), každé psíča je samostatný jedinec a samostatne aj sa správa a reaguje na rôzne podnety. Snáď jeden príklad z množstva maličkých kamienkov veľkej mozaiky. Mal som šteniatko, ktoré sme volali atlét (liezol cez plot), mal som spáča a mal som aj šteniatko, ktoré som volal "pán pes". Keď už boli staršie, vždy keď som k nim prišiel pribehli ku mne, skákali jeden cez druhého a bili sa medzi sebou o piškotky z mojej ruky. Len "ON" sedel meter odo mňa a so vztýčenou hlavou poslušne čakal. Keď som natiahol ruku s piškotkou k nemu, všetky šteňatá prestali skákať a poslušne čakali, kým si "ON" nevychutnal tú svoju. Žiadne sa neopovažilo mu tú jeho vziať. keď som prinesol misky s tvarohom, situácia bola opačná. "ON" musel byť pri miske ako prvý, až potom sa odvážili ostatné. Na takýchto momentoch som ja ako chovateľ spoznával akú povahu asi bude mať ten ktorý psík, keď dorastie. Samozrejme, výchova u nového majiteľa urobí tiež svoje.

Druhá vec, na ktorú chcem reagovať, je ten vraj autentický rozhovor. Mne ako majiteľovi veľkého pracovného plemena príde tento rozhovor ako výmysel človeka, ktorý živého psa nevidel. Pes je totiž aj, opakujem aj odrazom svojho pána. Ak sa ja k niekomu správam milo, aj on sa správa poväčšine milo, ak na seba však začneme rozprávať zvýšeným tonom, aj pes sa postaví adekvátne k tejto situácií a začne byť v strehu, či ma nebude treba brániť. Preto sa mi nezdá, aby majiteľ nebezpečného psa takto vyhrocoval situáciu v malej uzatvorenej miestnosti. To by aj moji psi asi veľmi ťažko takúto situáciu zvládali. Toto rozumný človek (majiteľ psa) jednoducho nespraví.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Autor mi vie dať k tejto reportáži nejaké stanovisko ?


http://www.facebook.com/photo....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Autor je vedúcim útulku v Martine, ktorý je známy tým, že už niekoľko rokov má karanténu z dôvodu nejakých infekčných chorôb. (To v kuse). Tak dlho netrvali ani morové epidémie v stredoveku.
Okrem toho sa z martinského útulku máloktorý pes dostane živý.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME