Streda, 24. január, 2018 | Meniny má Timotej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Základy matematiky pre Slovenský olympijský výbor a 1.stupeň ZŠ (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážený pán Križan,

voľba prezidenta SOV dopadla tak, ako dopadla vďaka tomu, že sa volilo z "ponuky", kde je kandidát zlý a ešte horší. Keby kandidoval niekto skúsený v medzinárodnom olympizme a dajme tomu bývalý vynikajúci športovec, možno by sa ponuka kandidátov rozšírila tým správnym smerom a bolo by koho voliť. A prečo bol p. Filc neprijateľný ? Práve pre Vami spomínanú pracovnú skupinu, ktorej bol členom. Skupinu, ktorá sofistikovane prišla na to, ako ten istý balík peňazí rozdelí medzi športy blízke členom skupiny. Futbal si mal výrazne prilepšiť na základe popularity, ktorú "zmerali" experti podľa ohlasu v telefonickom prieskume a podľa prezentácie v denníku šport, ktorý je z 90% venovaný futbalu, hokeju a tenisu. Pretože denník je majetkom stávkovej firmy a tá predsa bude písať najviac o športoch, kde má obrat. Pri výpočtoch dotácií ste brali do úvahy členskú základňu, ktorú má futbal bezpochyby najväčšiu, ale akosi ste neoverili, či to číslo nezahŕňa ešte aj Vás ako aktívneho futbalistu a mnohých ďalších, ktorí hrávali ešte za kakaja kráľa. A napokon istotne ste do súčasných dotácií nebrali podporu samosprávy, ktorá je voči futbalu a hokeju veľkorysá. Nájmy a energie sa platia v krajských, okresných mestách i dedinách z obecných peňazí a sú to desaťtisíce, ba státisíce Euro. A už prosím nepíšte o úspechoch slovenský strelcov. Vy nie. Práve Vy a Vaša partička chcela Slovenský strelecký zväz poslať do doby kamennej tým, že mali prísť o polovicu rozpočtu vďaka Vášmu super vzorcu pre výpočet dotácií.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vecná odpoveď

Pekné nedeľné ráno,
kým som napísal túto odpoveď, prečítal som si všetky Vaše príspevky tu na sme.sk.
Snažil som sa poctivo Vám i Vašim názorom tu porozumieť a vecne a stručne- s čím mám zväčša problém:), reagovať.

1. Prečítajte si ešte raz pokojne bez žlče môj blog, na ktorý reagujete. Porozmýšľajte v kontexte športových úspechov vodákov (t.j. rýchlostných i slalomárov dokopy) a napr. práve Vami spomínaných strelcov, či je správne a spravodlivé, že vodáci majú v SOV 2 hlasy a streľba iba jeden resp. pri delení štátnej dotácie môžu nahlasovať vodáci 2x toľko výsledkov ako streľba... A koľko by mala streľba, keby bola tiež rozdelená umelo na 2 zväzy..O tom je môj blog, nie o nezvolení p.Filca.

2. Pri reforme mal každý svoju prioritu. Mojou nebolo delenie. Jednoducho preto lebo nevieme ešte ani dnes koľko celkovo delíme a ako je to rozdelené medzi športy teraz. Mojou preto bolo, čo Vám potvrdia všetci zúčastnení, otvorenie hospodárenia zväzov verejnej kontrole- zmluvy, faktúry atď. na web. O tom, prečo si to stále myslím, hovorí najlepšie NKÚ- http://www.nku.gov.sk/document... (s.12) :
"Z vybratej vzorky bolo ďalej zistené porušenie finančnej disciplíny podľa § 31 ods. 1 písm. a) zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, keď boli finančné prostriedky použité v rozpore s určeným účelom podľa § 19 ods. 1 citovaného zákona:
 v troch prípadoch v celkovej výške 3 332,41 EUR boli účtované náklady na škodové udalosti motorových vozidiel bez plnenia poisťovní aj napriek tomu, že vozidlá boli havarijne poistené z dotačných prostriedkov,
 v jednom prípade si športový zväz účtoval vo vyúčtovaní dotácie nájom budovy v celkovej výške 10 078,70 EUR, ktorej podľa výpisu z katastra nehnuteľností vlastníkom bol sám zväz,.."
Predstavme si, že ide o jeden zväz. Porozmýšľajte, ktorý zväz vlastní ešte nejakú nehnuteľnosť, zásah do čierneho možno potom nie je nepravdepodobný..

3. K spoločenskému významu športu- na konci tu komplexne- http://ladislavkrizan.blog.sme...
Prídite sám s lepším, metodologicky správnym a z nákladovej stránky prijateľným riešením ako merať spoločenský význam cca 80 športov naraz, budem veľmi rád pre náš šport.

4. K členskej základni- v slovenskom futbale som od leta 2002 do januára 2011 nepôsobil ani ako hráč ani inak. Budem rád, ak sa konečne spočítajú členovia v rôznych funkciách podľa pre všetky zväzy jednotných kritérií (športovec, tréner, rozhodca, funkcionár atď.). Nemyslím si, že to na dominantnom postavení futbalu čokoľvek zmení. Ten navyše je vo férovom spočítaní najďalej- http://www.futbalnet.sk/ Myslím, že jeho softwarové riešenie preberú do roka a do dňa mnohé iné športy a budeme mať cez rodné čísla validné dáta.

5. K samospráve- súhlasím s Vami, no použitie zdrojov na tejto úrovni legitimizujú ľudia komunálnymi voľbami.

6. K streľbe- nemal som ani nemám záujem poškodiť streľbu, ktorá je zomknutou a úspešnou komunitou. Prídite Vy s riešením ako zaviesť poriadok do súčasného stavu. Môj je mier. To môže jediné zjednotiť zväzy. Nech zostane rozdelenie všetkých štat. financií vrátane MO, MV atď. ako je dnes s garanciou napr. až do roku 2016. Jediný rozdiel bude, že odosielateľom bude MŠVVaŠ, prijímateľom dotácie výlučne zväz, ktorý ju bude môcť použiť na čokoľvek, ale s podmienkou zverejnenia.

7. Mám svoj názor a ...nebojím sa pod neho podpísať. Striedmosť, relevancia a žiadne aliasy. Skúste to nabudúce aj vy. Pomôže to nám obom, i slovenskému športu. Vidím, že Vám na ňom záleží...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Neda sa nesuhlasit s Vasimi argumentami...som za transparentne vyuzivanie statnych zdrojov, som za kontrolu a potrestanie nehospodarneho nakladania s peniazmi nas vsetkych. Som presvedceny o tom, ze vo vacsine problemov mame ten isty nazor. Ale v bode 5 sa neuspokojim s tym, ze sa to hodi na volicov. Pretoze som pisal o tom, ze pri vypocte dotacii futbal, hokej a snad este basketbal nebrali do uvahy tieto peniaze ako podporu zo statnych zdrojov, ktoru uz poberaju. A vieme, ze futbal v tomto neprekonatelne vedie. Nemam nic proti klubom - obcianskym zdruzeniam, ktore by bez pomoci obce "zahynuli". Nechapem vsak, preco statisice Euro rocne dostavaju od miest a obci sukromne kluby.
Argument, ze ste nemali zaujem poskodit strelbu, Vas sice slachti, ale Vasi kolegovia to videli asi inak. Asi ste boli v mensine. Spominam stale to finanovanie, pretoze to rozhnevalo mnoho ludi. A ponuknut lepsi sposob? Isto sa da najst...cestou Vami spominaneho mieru...spolocnymi silami, mozno obzriet sa, ako to fungovalo niekedy. Nemyslim, zeby to bolo take zlozite. Avsak povazujem za nepripustne, aby existoval ktokolvek na Slovensku na ukor niekoho ineho. A jked pisem spolocnymi silami, myslim spolocnymi. Nie bez moznosti sa vyjadrit a len akceptovat, ci neakceptovat rozhodnutie, ze tolkoto a takto to bude a basta. Sam uznate, ze taketo jednanie nerobi kamaratov ani partnerov.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME